Modelism - RHC Forum: Router CNC 4 axe pentru prelucrare plastic/lemn - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9

Router CNC 4 axe pentru prelucrare plastic/lemn Incepere proiect

#241 Useril este offline   vali56 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 24-October 15
  • Gender:Male
  • Location:Firenze

Postat 02 November 2015 - 11:25 PM

Vezi postareadan_mitea, la 02 November 2015 - 03:46 AM, a spus:

As zice ca este vorba despre incovoiere...


Ciao Dan
Asta spuneam si eu: http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/cool.gif
FLAMBÁJ, flambaje, s. n. 1. Flambare. 2. Încovoiere a unui corp în formă de bară supus acțiunii unor sarcini exterioare, când efortul atinge o anumită valoare critică. – Din fr. flambage.
Sursa: DEX '09 (2009)
0

#242 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 November 2015 - 12:03 AM

Vezi postareavali56, la 02 November 2015 - 11:25 PM, a spus:

Ciao Dan
Asta spuneam si eu: http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/cool.gif
FLAMBÁJ, flambaje, s. n. 1. Flambare. 2. Încovoiere a unui corp în formă de bară supus acțiunii unor sarcini exterioare, când efortul atinge o anumită valoare critică. – Din fr. flambage.
Sursa: DEX '09 (2009)


Indiferent ce spune dex-ul, flambajul este asociat cu forta axiala; tu te-ai referit la forta de incovoiere perpendiculara pe axa barei, aplicata intre reazeme. Ambele provoaca incovoierea barei. Dar din motive diferite.
0

#243 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 November 2015 - 12:07 AM

Vezi postareavali56, la 02 November 2015 - 11:25 PM, a spus:

Ciao Dan
Asta spuneam si eu: http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/cool.gif
FLAMBÁJ, flambaje, s. n. 1. Flambare. 2. Încovoiere a unui corp în formă de bară supus acțiunii unor sarcini exterioare, când efortul atinge o anumită valoare critică. – Din fr. flambage.
Sursa: DEX '09 (2009)


Indiferent ce spune dex-ul, flambajul este asociat cu forta axiala aplicata in reazemul/reazemele barei; tu te-ai referit la forta de incovoiere perpendiculara pe axa barei, aplicata intre reazeme. Ambele provoaca incovoierea barei. Dar din motive diferite.
0

#244 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 November 2015 - 12:12 AM

Vezi postareavali56, la 02 November 2015 - 11:25 PM, a spus:

Ciao Dan
Asta spuneam si eu: http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/cool.gif
FLAMBÁJ, flambaje, s. n. 1. Flambare. 2. Încovoiere a unui corp în formă de bară supus acțiunii unor sarcini exterioare, când efortul atinge o anumită valoare critică. – Din fr. flambage.
Sursa: DEX '09 (2009)


Indiferent ce spune dex-ul, flambajul este asociat cu forta axiala aplicata in general la capatul barei (liber sau nu); tu te-ai referit la forta de incovoiere perpendiculara pe axa barei, aplicata intre reazeme. Ambele provoaca incovoierea barei. Dar din motive diferite.
0

#245 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 November 2015 - 12:13 AM

Sorry, net-ul mi-a jucat feste si nu mi-a confirmat postarile anterioare ultimei.
0

#246 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 November 2015 - 12:23 AM

Vezi postareakatran, la 02 November 2015 - 05:48 PM, a spus:

Care burta profesore ? Ca parca n-aveai asa ceva ... sau te-ai apucat de " investit " ( bere , mici , alea alea ... ) Cheers


In mod normal n-ar trebui sa fie o burta, dar exprimarea lui Vali 56 asta a fost. Asa ca m-am gandit sa ma inscriu in lungul reperelor exprimate de el, ca sa nu vin eu "din gradina" cu plexul solar.In plus, o burta a inceput sa-si cam faca loc de curand si bineinteles ca de vina e basescu.
0

#247 Useril este offline   vali56 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 24-October 15
  • Gender:Male
  • Location:Firenze

Postat 03 November 2015 - 12:32 AM

Vezi postareabitex, la 02 November 2015 - 10:26 AM, a spus:

Salutare din nou!
Am mai spus ca nu stiu cum se intelege ce scriu, dar exact asta asa gandesc si eu. Tu ai prefecta dreptate in ce ai scris mai sus, prin urmare concluzia ar putea ramane cea pe care am spus-o eu http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif. Din moment ce operatorul hotaraste unde si cum sta cu burta, se cheama ca el isi boteaza indirect si axele. Pentru ca noi am inceput tarziu cu CNC ca hobby, am invatat unii de la altii, inclusiv greselile... Pe aici o sa intalnesti cel mai des in comentarii ca axa X este cea cu masa fixa, indirferent unde sta operatorul cu burta. Dar in practica este altfel. In functie de pozitia preferata fata de masina, ne botezam axele cum dorim. Practic, incercam sa suprapunem desenul de pe foaie pe masa masinii din pozitia in care stam noi fata de masina. De exemplu, la a mea, monitorul era pe piciorul din dreapta "jos" si-mi era incomod sa nu fiu langa originea masinii sau a paginii, asa cum am invatat-o la scoala. Asa ca am mutat totul in stanga jos (zic jos la latura de langa mine, nu aia opusa). Si ca sa nu-mi treaca piciorul portalului prin fata, am preferat sa raman pe latura scurta, desi lucrez cu paginile in CAD in pozitia landscape. Si tot invatand unii de la altii, ne descurcam sa mutam toate firele pe la porturi, prin drivere si in setari si rotim si desenele fara greutate. Fa un exercitiu si presupune ca s-a ars pinul 3 din portul LPT, pe care-l foloseai la trimis date...


Legat de punctul 2, clasificarea este foarte subiectiva. Multumesc pentru explicatia cu laserul sau imprimanta, tocmai mi-ai reamintit ca am terminat la specializarea "Echipamente periferice si Roboti industriali". Dar chiar si alea, au axa Z, mai mult sau mai putin "evoluata". Denumirea de router este data de raportul intre cursele pe x, y si z, pentru prelucrare. Frezarea e legata de aschiere, dar routerul poate avea orice scula in cap.


PS. Mi-a prins bine urarea cu sporul la cautat linkuri. Am avut noroc si am gasit in primele 15 secunde ceva care s-ar putea sa se incadreza in preferintele tale... ASTEA sunt bune? Daca vrei si cu portalul mobil, mai am nevoie de inca 15 secunde. Arunca o privire la ISEL, la alea cu portalul lung.


Ciao Bitex
Ok. sut bune..numai ca au portalul fix.si sunt profesionale si speciale-nu de serie . noi vorbeam de modelul de masina cu care s-a deschis topicul....
Eu am specificat ca nu fac referinte la masini de taiat polistirol si lasere..si am mai scris (afara de acele masini cu mai multe capete de fresarede-a lungul portalului)
Nu cred ca era nevoie sa te superi, ptr. obs. cu laserul, nu uita ca pe acest forum mai citesc si altii care nu au terminat specializari in domeniu, sunt doctori,
muzicanti ,artisti ,electronisti, tamplari, etc, cei in domeniu trebuie sa fie modesti si sa se explice pe intelesul tuturor,asta cred eu ca ar fi rolul acestui forum.
Oricum eu i-mi cer scuze, nu era in intentia mea sa-ti reamintesc ca ai teminat specializarea era doar o simpla parere personala.....
In legatura cu problema principala a acastei discutii ar trebui sa intelag ca in constructia unui router se poate opta pentru o lungime a puntii mai mare,fara nici o repercursiune..
Eu respect aceste pareri, dar am dreptul sa nu le condivid...
Multam

http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif

P.S. Am notat ca am starnit ilaritate cu cuvantul "burta" . Oooo aveti rabdare baieti eu sunt "trandafir de la Bacau" ,nu am avut si nu am nici o problema s-o recunosc, mai mult sunt mandru de asta..
Am scris si de regula mainii drepte.....a notat careva?
0

#248 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 03 November 2015 - 08:54 AM

Buna.
E cam tarziu sa ma supar de ceva in legatura cu forumul. Poate la inceput mai aveam tentative, dar de ceva vreme sunt imun. Iti garantez ca nu ma poate supara nimeni pe forum, indiferent cum pare ca raspund. Nu stiu de ce, dar parca m-am mai plictisit. Nu-ti mai cere scuze nu superi pe nimeni. Invers sa nu se intample. Fiind ceva mai nou printre noi, nu ne stii si s-ar putea sa intelegi ca ne certam aiurea. Adevarul e ca nu scapam nici o ocazie sa ne intepam putin, dar o facem din dragoste.


Ziceai ca stai pe langa CNC-uri mari, industriale. Asta-i cel mai mare avantaj, pe care multi nu-l au. Probabil ca multe le si vezi practic.


Legat de asta: "In legatura cu problema principala a acastei discutii ar trebui sa intelag ca in constructia unui router se poate opta pentru o lungime a puntii mai mare,fara nici o repercursiune.." nu-i chiar cum se scrie. Poti face ce vrei (daca e sa ramanem la glumele recente, poti face cum vrea burta ta), dar exista repercursiuni. Le stii, ti le asumi si daca sunt sub limitele care te deranjeaza poti opta si pentru o lungime mare de punte. Dar dezavantaje sunt. Partea buna este ca sunt si avantaje. Cel putin in teorie, eu optez pentru libertatea de a alege, atunci cand e ceva construit de la zero. Adica stau unde vreau fata de masina, o construiesc cum imi place si pot corela desenul cu prelucrarea indiferent de axe. Cu toate astea, la un strung n-as schimba niciodata axele si in toate cazurile las Z-ul pe verticala ca asa imi pare natural.


PS. Cred ca tot discutam de ceva vreme, dar eu am uitat subiectul discutiei.
Si eu sunt di la Bacau, mai precis Onesti. Adica acolo mi-am petrecut primul sfert de secol de viata.
Spor la treaba.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#249 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 03 November 2015 - 09:27 AM

Vezi postareavali56, la 03 November 2015 - 12:32 AM, a spus:

In legatura cu problema principala a acastei discutii ar trebui sa intelag ca in constructia unui router se poate opta pentru o lungime a puntii mai mare,fara nici o repercursiune..
Eu respect aceste pareri, dar am dreptul sa nu le condivid...
Multam



Vali, ti-am mai spus motivele ptr care cursa axei X (paralela cu plexu solar, vorba unui antevorbitor de pe aici :) ) este mai mare decat cursa axei Y dar vad ca nu te-a multumit explicatia

te intreb acum, daca acest router ar fi avut un buget mai mare si ar fi ajuns la un util de 1000x2000mm in loc de 1000x600mm, ar fi fost mai buna masina?
nu mai repet acum motivele explicate anterior si ptr care am ales sa o fac de 1000x600 si nu de 600x1000, le regasesti usor
daca as fi facut masina de la inceput cu curse de 1 pe 2m fi sigur ca nu as fi ales varianta "de-a latul", ptr ca ar fi fost o masina cu foarte putine sanse de upgrade

si poate nu s-a inteles: axele masinii sunt botezate cu X pe axa paralela cu plexu si Y pe axa perpendiculara pe X


:drinks:

Aceasta postare a fost editata de sebba: 03 November 2015 - 09:28 AM

---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#250 Useril este offline   vali56 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 24-October 15
  • Gender:Male
  • Location:Firenze

Postat 04 November 2015 - 07:36 PM

Vezi postareasteelmind, la 03 November 2015 - 12:12 AM, a spus:

Indiferent ce spune dex-ul, flambajul este asociat cu forta axiala aplicata in general la capatul barei (liber sau nu); tu te-ai referit la forta de incovoiere perpendiculara pe axa barei, aplicata intre reazeme. Ambele provoaca incovoierea barei. Dar din motive diferite.




Ciao "Steelmind "
Ai perfecta dreptate. Asa ca ma corectez, se incovoaie,sau mai pe intelesul tuturor ,face" burta".
Cu ocazia asta sper ca baietii veseli vor avea din nou apa la moara... http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/pardon.gif
0

#251 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 November 2015 - 07:54 PM

Vezi postareavali56, la 04 November 2015 - 07:36 PM, a spus:

Cu ocazia asta sper ca baietii veseli vor avea din nou apa la moara... http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/pardon.gif

Ai intuit bine, suntem pe aproape http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/yahoo.gif
Orice ai face tot la burta se ajunge. Si cand te gandesti cat de greu se intretine sa fie in forma...


Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#252 Useril este offline   vali56 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 24-October 15
  • Gender:Male
  • Location:Firenze

Postat 04 November 2015 - 10:51 PM

Vezi postareabitex, la 04 November 2015 - 07:54 PM, a spus:

Ai intuit bine, suntem pe aproape http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/yahoo.gif
Orice ai face tot la burta se ajunge. Si cand te gandesti cat de greu se intretine sa fie in forma...





No problemas....
Va sugerez cucina mediterranea ....no birra.....
Buon appetito !
P.S. Rasul ingrasa...... http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/yahoo.gif

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cucina_mediterranea_1.JPG
  • Imagine atasata: images.jpg
  • Imagine atasata: download.jpg

0

#253 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 04 November 2015 - 11:11 PM

Vezi postareavali56, la 04 November 2015 - 10:51 PM, a spus:

No problemas....
Va sugerez cucina mediterranea ....no birra.....
Buon appetito !
P.S. Rasul ingrasa...... http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/yahoo.gif


Eu si burta mea ( Me and my Bobby McGee - pentru cine are treaba cu Janis Joplin), apreciem cucina mediterranea.... de curand m-am intors dintr-o tara cu multi indieni, unde am mancat curry seafood foarte bun.....intr-o seara am facut greseala sa cer spaghetti carbonara; am primit noodles cu un sos de care au stiut ei......mi s-au strapezit dintii....concluzie: let's stick to what we do best...
0

#254 Useril este offline   vali56 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 24-October 15
  • Gender:Male
  • Location:Firenze

Postat 04 November 2015 - 11:38 PM

Vezi postareasteelmind, la 04 November 2015 - 11:11 PM, a spus:

Eu si burta mea ( Me and my Bobby McGee - pentru cine are treaba cu Janis Joplin), apreciem cucina mediterranea.... de curand m-am intors dintr-o tara cu multi indieni, unde am mancat curry seafood foarte bun.....intr-o seara am facut greseala sa cer spaghetti carbonara; am primit noodles cu un sos de care au stiut ei......mi s-au strapezit dintii....concluzie: let's stick to what we do best...



Adicatelea , mici, sarmale si bere cat cuprinde, daca-mi amintesc bine...

.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/bomb.gif pentru colesterol http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif
0

#255 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 05 November 2015 - 12:11 AM

Vezi postareavali56, la 04 November 2015 - 11:38 PM, a spus:

Adicatelea , mici, sarmale si bere cat cuprinde, daca-mi amintesc bine...

.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/bomb.gif pentru colesterol http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif


Nu in cazul meu. Ma refeream la cei care prepara mancarea.
0

#256 Useril este offline   vali56 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 24-October 15
  • Gender:Male
  • Location:Firenze

Postat 05 November 2015 - 07:08 PM

Vezi postareasteelmind, la 05 November 2015 - 12:11 AM, a spus:

Nu in cazul meu. Ma refeream la cei care prepara mancarea.



Am inteles... Atunci daca vrei sa faci o "burta " de carbonara vera, trebuie sa vii neaparat in Italia http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/yahoo.gif, ..
0

#257 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 November 2015 - 02:07 AM

Buna seara stimabili domni! (doamne si domnisoare nu avem in sectiune...)
Propun sa revenim la subiectul discutiei din acest topic si sa lasam retetele culinare pentru mai tarziu. De burti, regula mainii drepte sau notatiile axelor se ocupa fiecare dupa cum poate. O sa avem cat de curand probleme cu moderatorul daca ramanem pe aratura. Cum Descartes nu e membru pe RHC si n-a intervenit cu comentarii, ne facem ca ploua. Si cum n-are nici o legatura cu Bacaul sau cu Italia, sigur amicul nostru Vali n-o sa treaca prin suferinte grele daca o sa folosim si regula mainii stangi...
Cu tot respectul, va urez spor la treaba si sper sa revenim la discutiile despre un "Router CNC 4 axe... ", dupa cum spune si numele de deasupra.
O seara buna tuturor!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#258 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 06 November 2015 - 07:48 AM

Vezi postareabitex, la 06 November 2015 - 02:07 AM, a spus:

" O sa avem cat de curand probleme cu moderatorul daca ramanem pe aratura."


Ok boss ! Dar sigur nu o sa fie probleme cu moderatorul caci ne-a zis noua asta in postul 248...... :drinks:
0

#259 Useril este offline   vali56 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 24-October 15
  • Gender:Male
  • Location:Firenze

Postat 07 November 2015 - 09:01 PM

Vezi postareabitex, la 06 November 2015 - 02:07 AM, a spus:

Buna seara stimabili domni! (doamne si domnisoare nu avem in sectiune...)
Propun sa revenim la subiectul discutiei din acest topic si sa lasam retetele culinare pentru mai tarziu. De burti, regula mainii drepte sau notatiile axelor se ocupa fiecare dupa cum poate. O sa avem cat de curand probleme cu moderatorul daca ramanem pe aratura. Cum Descartes nu e membru pe RHC si n-a intervenit cu comentarii, ne facem ca ploua. Si cum n-are nici o legatura cu Bacaul sau cu Italia, sigur amicul nostru Vali n-o sa treaca prin suferinte grele daca o sa folosim si regula mainii stangi...
Cu tot respectul, va urez spor la treaba si sper sa revenim la discutiile despre un "Router CNC 4 axe... ", dupa cum spune si numele de deasupra.
O seara buna tuturor!



Ok tovarase comandant ... suprem...
0

#260 Useril este offline   Shubi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 22-October 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 12 December 2015 - 12:49 AM

Cu scuzele de rigoare, n-am mai intrat de mult p`aci dar ma bucur sa constat ca lucrarea facuta de Seba starneste interes....inca.
Sincer sa fiu, n-am mai intrat pentru ca n-am mai avut timp fizic, pe langa "job-ul" de zi pe care-l am, cred ca am taiat cu CNC-ul asta si cativa zeci de kilometrii de material :rolleyes:
Pot spune cu sinceritate ca de ceva vreme (ca si la alcoolicii anonimi :)))) ), n-am mai rupt o freza de luni bune (intotdeauna le rupeam din nerabdare, neatentie)

Dar sa trecem la subiect.
De ce am ales formatul asta pt. CNC-u?
1. pentru ca am fost limitat de bani si am vrut sa pun pe masa materiale cat mai late si infinit de lungi, sa evit pierderea de material, pun pe masina materiale late de 1000 mm si lungi de 3200, le mut si pot freza direct cu repozitonare "o usa intreaga", cum spune un prieten.
2. am vrut cu banii pe care-i aveam la momentul respectiv de investit sa nu fac, pe cat posibil, rabat la calitatea (atat cat se poate tinand cont ca este vorba de o masina hobby), am ales sine cu patine, suruburi cu bile, profile de aluminiu robuste (ulterior cu ajutorul lui Seba am solidizat serios atat masa si cadrul prin adaugarea de profile si introducerea de beton in cadrul suport, prinderea de beton, etc, am bagat cateva mii bune de euroi pe care, cu mana pe inima va pot spune ca i-am scos demult, consider ca-i cea mai placuta investitie pe care am facut-o vreodata.
3. Am constatat ca a 4-a axa pentru mine e o fitza si am renuntat :), numele topicului ar trebui schimbat, ca sa corespunda realitatii in ceva de genul: " Router CNC 3 axe pentru prelucrare plastic/lemn/aluminiu/cupru/aur", c-am gravat si in d-ala, ultimul, si a iesit chiar misto ;)

Fazele astea cu flambat, tremurat....sa vorbesti despre un lucru fara sa-l vezi, doar ca sa te afli in treaba e mai mult decat simplu, cel putin decat s-a inventat netul.
Sa va povestesc cat este de rigida masina si cat de ametit eram eu la inceput, pe vremea cand rupeam freze.

Mi-am cumparat o masina de gaurit smechera, Hitachi, o caruta de bani :))
Dupa ce am prins materialul de masa am lasat masina de gaurit in picioare s-am plecat sa beau o gura de apa, normal ca pana dai drumul la robinet pui cana....trece timp :))
La terminarea operatiunii, deoarece urmatoarea operatiune se executa cu un alt tip de freza, masina s-a deplasat la pozitia "tool changing", portalul a prins in deplasarea lui masina de gaurit intre mandrina si maner, pozitie care nu a permis alunecarea ei pe masa ci pur si simplu a zdrobit-o. Masina de gaurit, noua si zdrobita, am folosit-o anul trecut in iarna sa cumpar de la Hornbach o masina de gaurit noua cu reducere de 100 RON la buyback.
Baietii de acolo au ramas cu gura cascata, mi-au spus ca este nevoie de o forta impresionanta ca sa deformezi o masina de gaurit in halul ala. Rau imi pare ca nu i-am facut o poza.
De curiozitate, am efectuat masuratori asupra planeitatii CNC-ului, nici o modificare, deci structura rezistenta.

Sarbatori fericite va doresc !


PS. Seba, am o bere rece si mare care te asteapta ! :))
0

#261 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 12 December 2015 - 09:14 AM

Vezi postareaShubi, la 12 December 2015 - 12:49 AM, a spus:

........
De curiozitate, am efectuat masuratori asupra planeitatii CNC-ului, nici o modificare, deci structura rezistenta.

Sarbatori fericite va doresc !


PS. Seba, am o bere rece si mare care te asteapta ! :))


Ceva s-a deformat , dar si-a revenit. Se numeste elasticitate :drinks:
0

#262 Useril este offline   Shubi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 22-October 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 07 May 2016 - 11:50 PM

https://www.youtube....h?v=f_jXF66vTwo
http://youtu.be/a02-aEerrk0

Aceasta postare a fost editata de Shubi: 07 May 2016 - 11:52 PM

0

#263 Useril este offline   Shubi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 22-October 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 07 May 2016 - 11:55 PM

https://www.youtube....h?v=janeDT15UUU
http://youtu.be/wbs2RafWKo8

https://youtu.be/rBZF0hQhnJE
http://youtu.be/ao9FjY5eFrk

https://farm8.staticflickr.com/7485/15040805384_a17f0c5a07_b.jpg
https://farm6.staticflickr.com/5603/15475980420_0d2a698853_b.jpg
https://farm4.staticflickr.com/3948/15041417083_3d0b047d58_b.jpg
https://farm4.staticflickr.com/3936/15661564885_dee5735896_b.jpg
https://farm6.staticflickr.com/5800/22947191650_d7101be08d_b.jpg
https://farm1.staticflickr.com/567/23243020165_0f38dcd1db_b.jpg
https://farm1.staticflickr.com/737/22875053159_3141d73b6b_b.jpg
https://farm1.staticflickr.com/723/23243017405_bec6559354_b.jpg
https://farm8.staticflickr.com/7538/16062500362_1746f7025c_b.jpg
0

#264 Useril este offline   Shubi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 22-October 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 07 May 2016 - 11:58 PM

Mai sus cateva realizari, pacat ca n-am filmat/pozat mai multe ca aveam ce.
Raman in continuare super multumit te scula, am avut momente de functionare continua care au depasit 20 ore cu mici pauze pentru schimbarea materialului.
Vroiam sa incep un proiect nou, o drona dar citind legislatia in domeniu.....mi-e frica sa nu ma prinda hobby-ul asta, m-as simti fugar in propria tara asa ca mai bine renunt la idee.

Aceasta postare a fost editata de Shubi: 08 May 2016 - 12:00 AM

0

#265 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 09 May 2016 - 08:16 PM

[quote name='Shubi' timestamp='1462658325' post='854064']
Mai sus cateva realizari, pacat ca n-am filmat/pozat mai multe ca aveam ce.
Raman in continuare super multumit te scula, am avut momente de functionare continua care au depasit 20 ore cu mici pauze pentru schimbarea materialului.
/quote]

Ma bucur pentru tine de 2 ori: o data ca masina ta corespunde cu planurile tale, ceea ce inseamna ca nu ai vrut sa prinzi 300 cu Loganu' sau sa mergi pe munti cu Maybach-u'; a doua ca ai folosit-o intensiv si ca masina si-a urmat ''menirea''. Bravo tie si lui Sebba !
0

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro