Modelism - RHC Forum: Barcuta RC recuperare velier - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Barcuta RC recuperare velier

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2013 - 05:35 PM

Am dat un search dar nu am gasit nimic pe rhc asa ca deschis acest topic nou.

Fiind eu stresat foarte ca raman cu velierul in mijlocul baltii am studiat nitel problema si am decis sa cumpar o barca cu motor. Una peste alta sansa a rasarit sub forma unei barci de nadit facute de dululutu:

http://www.rhcforum....rcuta-de-nadit/

vorba sloganului, mai ieftin de atat e mersul pe jos. Barca era in oferta fara elice dar dululutu a fost amabil si a pus o elice din cutia cu maimute, mai mica decat cea initiala. Restul am completat eu: un regulator (fara revers) ramas din epoca EzStar, un servo standard de 4 USD, un receptor care cred ca are probleme din cele cu 9 canale Orange si un pak 3s 2200mah. Testele din baia mi-au aratat ca barca consuma aproape 2A.

Azi am iesit pe lacul Chitila pentru teste si aparent merge bine. Viteza estimata la ochi/picior e putin peste 1m/s. Raza de actiune e cat cuprinde. Dupa 20 minute de plimbare la blana motorul cald spre fierbinte.



Acum urmeaza intrebarile:
- cum se aduce velierul la mal cu ajutorul barcutei ?
- e vreun truc care face operatia mai usoara.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_7786.JPG

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 15 October 2013 - 05:35 PM

0

#2 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 15 October 2013 - 05:44 PM

De ce nu vorbesti cu Dan sa faca in botul barci 2 flotoare cu care sa poti impinge de la spate velierul ,ma refer la doua deoarece acesta sa fie prins intre ele ca sa il poti conduce spre mal,ceva de genu asta am vazut la baieti pe IOR
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#3 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 15 October 2013 - 05:59 PM

Regulatorul era ok cu reverse deoarece ratezi sa il nimeresti si esti obligat sa te invarti pe langa el...
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#4 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 15 October 2013 - 06:37 PM

Vezi postareastiganas, la 15 October 2013 - 05:35 PM, a spus:

Am dat un search dar nu am gasit nimic pe rhc asa ca deschis acest topic nou.

Fiind eu stresat foarte ca raman cu velierul in mijlocul baltii am studiat nitel problema si am decis sa cumpar o barca cu motor. Una peste alta sansa a rasarit sub forma unei barci de nadit facute de dululutu:

http://www.rhcforum....rcuta-de-nadit/

vorba sloganului, mai ieftin de atat e mersul pe jos. Barca era in oferta fara elice dar dululutu a fost amabil si a pus o elice din cutia cu maimute, mai mica decat cea initiala. Restul am completat eu: un regulator (fara revers) ramas din epoca EzStar, un servo standard de 4 USD, un receptor care cred ca are probleme din cele cu 9 canale Orange si un pak 3s 2200mah. Testele din baia mi-au aratat ca barca consuma aproape 2A.

Azi am iesit pe lacul Chitila pentru teste si aparent merge bine. Viteza estimata la ochi/picior e putin peste 1m/s. Raza de actiune e cat cuprinde. Dupa 20 minute de plimbare la blana motorul cald spre fierbinte.



Acum urmeaza intrebarile:
- cum se aduce velierul la mal cu ajutorul barcutei ?
- e vreun truc care face operatia mai usoara.


Cum ajungi la lacul asta ? se intra cumva pe strada unde are intrarea si VAMA din Chitila ?
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2013 - 08:05 PM

@navomarius - multam, e o idee buna, am vazut si pe youtube. Regulatorul era mai bun cu revers dar asta am avut in casa si nu cred ca e esential.

@marian.dumitru74 - e lacul Chitila; dupa intersectia cu centura, dupa cartiez Rezidenz la dreapta prin fata bisericii, mergi pana la capat si dai de lac.

Atentie, am vorbit cu pescarii locali si se pare ca nu prind nimic, de aia e moca. Pentru veliere e excelent, pentru barci cu motor zgomotoase e posibil sa iasa discutii.
0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2013 - 08:00 AM

Primele teste o sa le fac cu o guta de 4-5m cu o pluta in cap legata de remorcher, eventual si un carlig bont.

Planul este asa:

- dau 2-3 ture in jurul velierului si guta cu pluta se agata/intepeneste cumva (daca nu, mai dau 2-3 ture).

- odata velierul agatat il tarasc incet spre mal.

In clipuri am vazut schema asta cu o undita si o mulineta. Remorcherul trage guta si se infasoara in jurul barcii dupa care, de pe mal, le mulinezi pe amandoua inapoi.

Am vazut remorcate alte barci cu motor, nu veliere, e posibil ca un velier sa fie mai dificil pentru ca panzele si derivorul vor opune rezistenta.

Inca odata asta e doar o masura de precautie, in mod normal, daca nu am ghinion, nu o sa am nevoie niciodata de remorcher. Singura cale sigura de recuperare e cu o barca adevarata dar asta inseamna prea mult pentru o iesire de placere pe malul apei, la regate barca de recuperare e intotdeauna prezenta, pune si balizele.

Pe mine ma intereseaza o solutie de recuperare cat mai ieftina si simpla, deocamdata chiar daca se dovedeste un fiasco nu am cheltuit decat 100 lei.
0

#7 Useril este offline   szili165 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 06-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Rc Sailing

Postat 17 October 2013 - 11:53 AM

In rafala puternica, unde de regula se intampla nenorocirea pe model, cum o sa-mi remorcheze un astfel de model un velier de 5kg, cu vele deschise sau stranse depinde cum ai failsafe-ul reglat pe receptor. Nu prea cred ca poti sa recuperezi modelul cu ceva asemanator. Un velier de un metru are o forta de tractiune extrem de puternica, nu face fata nici un model electric, parerea mea.
Imagine atasata: ciuc13 174.jpg

Noi cu asa ceva ne descurcam de minune.... :rolleyes:
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2013 - 01:48 PM

De cate ori iesiti cu velierul pe lac aveti barca cu motor/vasle la voi ?

Eu nu am barca si nici nu ma inghesui sa cumpar. Deocamdata tot ce am este un MicroMagic (si remorcherul din spuma)
0

#9 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2101
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 17 October 2013 - 03:04 PM

Doua idei:
1. Un gratar vertical de plasa metalica cu ochiuri mari putin curbat la mijloc in fata barcii folosita ca impingator - in genul antenei radar.
2. Un minciog usor fara plasa actionat de un servo de putere coboara peste velier, restul plimbare. Ceva in genul unui retract tren aterizare la care roata e inlocuita cu un brat mai lung si un inel mare care sa treaca peste vele. Basculare spre spate, caz in care trebuie si revers la manevrele de prindere.
La varianta 2 ar fi bun un carlig fixat pe prova velierului, caz in care inelul si bratul ar fi mai mici. Ar ajuta si la tractare, neriscand impingerea velierului travers prin apa cu consumuri mari de curent.

Aceasta postare a fost editata de GigiGL: 17 October 2013 - 03:08 PM

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#10 Useril este offline   szili165 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 06-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Rc Sailing

Postat 17 October 2013 - 03:19 PM

Daca iesi cu micro pe apa, iei frumos o lanseta cu 50lei de la piata cu fir de nylon si un plumb de 30gr, recuperezi orce model cu probleme....foloseam lanseta cu plumb si carlig si la FSR. Merge...
0

#11 Useril este offline   szili165 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 06-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Rc Sailing

Postat 17 October 2013 - 03:21 PM

...apropo si barca era imprumut de pe poza, doar motorul e al meu, Gyula are o barca ceva asemanator.

:D :D :D
0

#12 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2101
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 17 October 2013 - 03:25 PM

Am incercat si eu figura cu o barca de plastic de china. Si cand nimeresti cu plumbul un model de carbon de sute de euro...... Nu vreau sa contrazic, dar e mai sigura varianta doi a mea cu adaugirea de care am scris. Nu lovesti, trecand peste vele il poti scoate si din stuf, iar cu o manevra suplimentara il agati de carligul prova si il remorchezi la mal. Elegant si destul de sigur; doar bradisul mai poate crea surprize.

Aceasta postare a fost editata de GigiGL: 17 October 2013 - 03:28 PM

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2013 - 03:57 PM

Am discutat si pe direct cu cineva cu experienta in veliere si am aflat cu surprindere ca o barca pneumatica cu vasle este extrem de ieftina, cu 200-300 ron cumperi una lux.

Sunt convins ca cei care au veliere si navigheaza de mult timp au cea mai buna expertiza in domeniu. O sa ma joc nitel cu barca de plantat incercand sa recuperez MicroMagic ca acuma o am, e echipata, nu am ce pierde dar e clar ca singura varianta buna e o barca cu vasle pentru recuperare (una cat de cat decenta sa nu fie nevoie de 112 pentru recuperarea mea).

La cat costa un velier IOM decent pretul unei barci gonflabile e mizilic.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro