Modelism - RHC Forum: Jurnal de zbor MJX F-47 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Jurnal de zbor MJX F-47

#1 Useril este offline   Anghel_Jr 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 09-October 13

Postat 14 October 2013 - 10:25 AM

Azi am intrat in posesia unui MJX F47 ... multumita unui coleg de aici de pe forum, scrappycoco :) ... Bineinteles ca n-am avut rabdare si l-am si bagat in functiune ... Am incercat sa il ridic de la sol, dar nu prea mi-a iesit, plus ca trage putin stanga, dar am inteles ca toate fac asta. Am sa il scot afara astazi sau undeva un spatiu larg, ca sa incep sa zbor cu el. Urati-mi noroc! Sper sa nu-l stric azi .. sau in urmatoarele 2 zile :)) daca reusesc asta, inseamna ca e un lucru bun! ...

P.S. Ati avut dreptate, e mai greu decat pare sa manevrezi un elicopter de-asta :)
Va tin la curent!
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2013 - 10:45 AM

Daca gasesti un loc cu iarba si neingradit ai sanse mari sa nu il strici. Nu il duce mai sus de 1.5-2m caci o sa te pierzi. La cativa cm de sol e instabil, trebuie urcat macar la 15-20cm ca sa se comporte normal.

Succes
0

#3 Useril este offline   Anghel_Jr 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 09-October 13

Postat 14 October 2013 - 11:58 AM

Vezi postareastiganas, la 14 October 2013 - 10:45 AM, a spus:

Daca gasesti un loc cu iarba si neingradit ai sanse mari sa nu il strici. Nu il duce mai sus de 1.5-2m caci o sa te pierzi. La cativa cm de sol e instabil, trebuie urcat macar la 15-20cm ca sa se comporte normal.

Succes


Mersi mult! chiar am sa ma duc pe un stadion/teren de fotbal .. sper sa imi ajunga spatiul ala :))
E bine ca am pe telecomanda 2 variante, pot sa reduc viteza maxima la 69% si are 3 moduri, incepator/intermediar/expert ...
am profitat de amandoua .. l-am pus pe "incepator" si am si redus viteza .. sper sa reziste afara cu 69% din putere :)
doamne ajuta la un mini-zbor azi :))
0

#4 Useril este offline   Anghel_Jr 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 09-October 13

Postat 14 October 2013 - 03:49 PM

ok, am fost pe un teren de fotbal sa incerc elicopterul ... e foarte tare! ma prinde microbul asta incredibil! :)) ... modelul pe care il am eu, e cam usurel si il ia putin vantul, dar am reusit sa il redresez cat de cat ... zic ca m-am descurcat destul de bine ... l-am ridicat chiar f sus si am luat putin "balooning" .. cred ca ii zice :)) .. dar am reusit sa il aterizez in siguranta .. noroc ca a fost iarba destul de mare :))

acum am o intrebare ... acumulatorii de la elicopter se incarca prin USB, la calculator .. intamplarea face sa am un adaptor USB de bagat in priza .. ce ziceti? sa fac asta? cred ca s-ar incarca mai repede, dar nush daca are ceva repercusiuni ... va rog sfatuiti-ma :D
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2013 - 07:14 PM

Nu e nici o problema, toate prizele USB trebuie sa fie la fel, curentul il da oricum circuitul din charger.
0

#6 Useril este offline   vlad93 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 18-June 14

Postat 19 June 2014 - 09:34 AM

Am nevoie de niste sfaturi. Am acest tip de elicopter si nu stiu exact cum sa-l folosesc.
Mentionez ca e prima data cand pun mana pe un elicopter.

M-am chinuit sa-l echilibrez, dar nu reusesc. Am inteles, ca trebuie sa-l echilibrez cat de cat din aileron si elevator si apoi, sa folosesc trimerele pentru a echilibra din telecomanda. Inca nu l-am ridicat de pe sol, fiindca nu vreau sa-l sparg prin casa. O sa merg azi pe iarba si o sa ma joc cu el.
Conteaza sa fie echilibrat la perfectie? Ma gandesc ca parea neechilibrat cand il tii pe sol, dar cand il ridici se schimba treaba.


Ce moduri folositi pentru acest elicopter?


Sper sa nu se supere autorul, fiindca am postat in topicul lui.
0

#7 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 19 June 2014 - 09:54 AM

Uite niste lectii foarte bune.
http://www.dream-mod...rs/FlightSchool

Daca-ti notezi locatia in avatar, ai sansa sa gasesti un coleg mai avansat. Nu o sa invete in locul tau, dar poate sa te ajute mult.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro