Modelism - RHC Forum: Comanda barcuta plantat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Comanda barcuta plantat

#1 Useril este offline   Dinut Florin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 08-June 12

Postat 07 October 2013 - 12:46 PM

Modelul este waverunner mk3.
Am avut neplacerea de 2-3 ori,ca dupa 250-300m de la mal ,cu viteza maxima si fara greutate ,sa se opreasca subit,chiar si ledurile ptr baterie.
Cu greu am depistat un contact "rece" la o bobina dupa placa de comanda(bobina mare,cea din dreapta, din pozele atasate).Aceasta bobina se incinge dupa 5min de mers cu motoarele la maxim si numai facea contact...isi revenea dupa ce ma jucam la baterie sau schimbam bateria cu una incarcata(asa am observat).Am refacut lipiturile cu mai mult fludor ,si am facut o priza pe bobina pe ambele parti ale cablajului.
Am mai observat ca toate contactele de alimentare si cele care pleaca la motoare ,se incalzesc ,deci trebuiesc schimbate.
Intrebarea mea este daca e normal sa se incinga aceasta bobina?Nu iese fum,se incinge dupa primele 5 minute si isi mentine temperatura chiar si 40min de mers incontinuu cu motoarele la maxim...ideea e ca nu poti sa ti degetul mai mult de 1 sec pe ea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG0716.jpg

0

#2 Useril este offline   utzykiller 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 12-July 12
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti militari

Postat 07 January 2014 - 01:21 PM

Vezi postareaDinut Florin, la 07 October 2013 - 12:46 PM, a spus:

Modelul este waverunner mk3.
Am avut neplacerea de 2-3 ori,ca dupa 250-300m de la mal ,cu viteza maxima si fara greutate ,sa se opreasca subit,chiar si ledurile ptr baterie.
Cu greu am depistat un contact "rece" la o bobina dupa placa de comanda(bobina mare,cea din dreapta, din pozele atasate).Aceasta bobina se incinge dupa 5min de mers cu motoarele la maxim si numai facea contact...isi revenea dupa ce ma jucam la baterie sau schimbam bateria cu una incarcata(asa am observat).Am refacut lipiturile cu mai mult fludor ,si am facut o priza pe bobina pe ambele parti ale cablajului.
Am mai observat ca toate contactele de alimentare si cele care pleaca la motoare ,se incalzesc ,deci trebuiesc schimbate.
Intrebarea mea este daca e normal sa se incinga aceasta bobina?Nu iese fum,se incinge dupa primele 5 minute si isi mentine temperatura chiar si 40min de mers incontinuu cu motoarele la maxim...ideea e ca nu poti sa ti degetul mai mult de 1 sec pe ea.



Eu cred ca cel mai indicat ar fi sa dezlipesti firele de pe placa ale bobinei,desfaci sarma de pe ferita cu grija sa nu sara emailul de pe ea, o indrepti usor si apoi o masori ( grosime si lungime) si poi incerci sa pui alta la aceeasi grosime si mai lunga, ca sa nu se mai incinga. Incearca sa cumperi 3metri de fir si lungeste cate 1-2 cm si faci probe, pt ca am obs ca tu ai acolo bobine filtru de paraziti si sigur iti va merge, parerea mea, si da este normal sa se incalzeasca bobinele insa nu si contactele, pentru ca ori ai contact imperfect, consumatori prea mari (motoarele) s.a.m.d !

Aceasta postare a fost editata de utzykiller: 07 January 2014 - 01:23 PM

0

#3 Useril este offline   Thunderer 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 20-March 09
  • Gender:Male
  • Location:North America

Postat 10 January 2014 - 04:01 AM

Vezi postareaDinut Florin, la 07 October 2013 - 12:46 PM, a spus:

... la o bobina dupa placa de comanda(bobina mare,cea din dreapta, din pozele atasate).
Pai vorbesti de poze atasate, si-i numai una. Apoi, bobina este dupa placa (adica pe partea cealalta cum inteleg) si noi nu putem sa o vedem.
Please tell me now what life is / Please tell me now what love is
Well tell me now what war is / Again tell me what life is
User thunderer pe: RHCforum, elforum, mikroelektronika/Libstock, HOD, fanowar
0

#4 Useril este offline   PUNCTAJ MAXIM 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 27-January 14

Postat 01 February 2014 - 06:52 PM

sper sa nu fie prea tarziu raspunsul meu.....parerea mea e sa schimbi sarma ,sai pui o sarma mai groasa la acea bobina dar cu acelas nr de spire , parerea mea e ca ai un consum de curent mai mare...si bobina nu face fata si se ancalzeste...verifica consumul,si fati un calcul......
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro