Modelism - RHC Forum: Alegere velier - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Alegere velier cat mai simplu ieftin si bun

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2013 - 06:35 PM

Dupa placuta experienta de la regata MM ma tenteaza sa cumpar un velier.

Am studiat pe net si am ajuns facut un prim set de optiuni.

- Micro Magic
Avantaje: e singura clasa cu regate regulate si prietenesti in Bucuresti, MM e bine cunoscut si apreciat.
Dezavantaje: nu e foarte ieftin (e foarte ieftin comparat cu modelele de top dar asta e alta poveste), deocamdata nu se mai face din cauza falimentului Graupner (cu promisiuni ca se reia productia in Asia), pentru cineva care nu stie nimic despre veliere constructia poate fi dificila.

- Velier China HobbyKing (Surmont 800mm) costa 300 ron adus acasa din NL. Cam asta e singurul avantaj. Altfel e de calitate slaba si nu ne pune problema de regate, doar plimbare de voie prin Herastrau. Desi e complet, din cauza calitatii slabe se pare ca e destul de munca si la asta. Piese de schimb nu se gasesc inca.

- Velier Joysway Dragon Force 65 - un nou micromagic.
http://www.rcgroups....d.php?t=1838428
Avantaje: la pret de MM ai un velier complet, omologat RG65, calitate mult mai buna decat zice pretul, piese de schimb cat cuprinde, telecomanda mica tip Nintendo (preferabila unei telecomenzi standard pentru iesiri de placere).
Dezavantaje: in Bucuresti nu se fac intalniri RG65.

Buzunarul meu zice hobbyking, inima mea zice Dragon Force 65, logica zice MM.

Nu sunt grabit, orice sugestie e binevenita.
0

#2 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 01 October 2013 - 07:49 PM

MicroMagic.....la concursuri singurul avantaj este indemanarea skiperului deoarece diferenta de greutate intre modele este mica.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#3 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2013 - 08:20 PM

daca nu vrei velierul doar ca sa-l tii (definitiv)in locul pestelui de sticla de pe televizor, si vrei sa devii proprietar de velier cu care sa "te dai" macar de citeva ori pe an, la ora asta, o scurta evaluare a spectrului specific autohton nu poate califica in lista matale altceva decit MM, luind in calcul, pe deasupra, si costurile de punere in opera si pe cele de utilizare si mentenanta ulterioara;
din punct de vedere al unei eventuale dificultati a constructiei kitului, recomand, din punct de vedere TEHNIC, SNB(santierul naval barlogeni), cred ca detine cea mai completa sdv-istica specifica la ora asta p-acilea, plus documentatieeee...are si materiale adiacente si de up-grade "pe stoc", chiar il suspectez ca are si vreun kit original prin debaraua lui...
nu de alta, dar a fost o placere sa te avem partener de competitie la MM( asta nu-i din vreo anume "logica", ci din "PR" de "micromagician"... )
asa ca...nu e complicata decizia matale...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2013 - 08:30 PM

Asadar pot sa achizitionez orice velier doresc atata timp cat e MM :)

Ceva detalii despre santierul naval barlogeni ? eventual pe PM.
0

#5 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2013 - 08:44 PM

ai pm cu multe informatii.
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#6 Useril este offline   e.cata 

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3386
  • Inregistrat: 22-October 12
  • Gender:Male

Postat 01 October 2013 - 08:58 PM

poate te intereseaza un graupner saphir..

Aceasta postare a fost editata de e.cata: 01 October 2013 - 08:59 PM

mai fac o baie!
0

#7 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2013 - 10:33 PM

Chiar vinde cineva pe forum un MicroMagic - Carbon Edition

http://www.rhcforum....__1#entry685521
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2013 - 11:24 PM

Multam de info. Mi-am facut lectiile, am vazut anuntul din prima (si am discutat), e o oferta buna.

Arata bine Saphir dar si daca il primesc moca risc ce zice mizzone:

velierul doar ca sa-l tii (definitiv)in locul pestelui de sticla de pe televizor


Nu vreau sa ajung ca toti desteptii care cer sfaturi pe forumuri si tot cum ii taie pe ei capul fac.


Are careva de la noi veliere de la HK (si nu le e jena sa recunoasca) ?


Vezi postareaMR-JW, la 01 October 2013 - 10:33 PM, a spus:

Chiar vinde cineva pe forum un MicroMagic - Carbon Edition

http://www.rhcforum....__1#entry685521

0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 October 2013 - 06:53 PM

Si am luat.

MM ready to sail. Anuntul e de pe forum vechi de 1 an, pletila.

Pentru cine doreste un MM e bine sa stie ca au fost facute de Graupner in Germania.

Dupa faliment nu se mai fac. Exista promisiuni de la SJ Propo ca vor relua productia in Asia (au aratat deja niste piese), mai mult ca sigur o sa fie un alt MM (poate mai bun).

Pana atunci mai sunt 3 bucati noi in RO, unul la vanzare pe forum la Motorrad si doua la radiomodele, toate cu pret bun. In vest e bataie pe ele.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_7671.JPG
  • Imagine atasata: IMG_7667.JPG
  • Imagine atasata: IMG_7666.JPG

0

#10 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 05 October 2013 - 07:33 PM

Vezi postareastiganas, la 05 October 2013 - 06:53 PM, a spus:

Si am luat.

MM ready to sail. Anuntul e de pe forum vechi de 1 an, pletila.

Pentru cine doreste un MM e bine sa stie ca au fost facute de Graupner in Germania.

Dupa faliment nu se mai fac. Exista promisiuni de la SJ Propo ca vor relua productia in Asia (au aratat deja niste piese), mai mult ca sigur o sa fie un alt MM (poate mai bun).

Pana atunci mai sunt 3 bucati noi in RO, unul la vanzare pe forum la Motorrad si doua la radiomodele, toate cu pret bun. In vest e bataie pe ele.


Trebuia si o piscina sa il pui la treaba......http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 October 2013 - 08:37 PM

Asteptam regatele MM si pana atunci am descoperit ca la Chitila (la 5 minute de terenul de zbor) e un superloc de dat cu velierul. Asa ca o sa-l pun la treaba, nu l-am luat sa-l tin pe televizor. Pentru asta am pestele din sticla.

Multumesc lui mizzone si celorlalti care m-au ajutat.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 05 October 2013 - 08:37 PM

0

#12 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 05 October 2013 - 10:58 PM

Mm se va produce din nou....mai ales ca nemtii au fost preluati de chinezi. Ramane de vazut daca se va schimba calitatea produselor.
P.S.Stefan, felicitari pentru achizitie si vant din pupa.;-)
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2013 - 05:13 PM

Velierul de pe forum nu mai este. Au mai ramas doar cele doua de la radiomodele (daca stocul este real). Afara se dau la preturi foarte bune:
Micro Magic Model Sailboat (Racing Version) See original listing
Item condition:Used
“Excellent condition. Never damaged.”
Ended: Jul 28, 2013 17:57:45 PDT
Winning bid:
US $308.03

http://www.ebay.com/...=p2047675.l2557

adica cam ce am luat eu cu 800 lei.
0

#14 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 07 October 2013 - 09:55 PM

http://www.rcyachts....n-box-and-Hatch
Stocul este limitat asa ca ...cine isi doreste ar trebui sa se grabeasca. :good:
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#15 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2013 - 10:16 AM

Vezi postareastiganas, la 05 October 2013 - 06:53 PM, a spus:

Si am luat.

MM ready to sail. Anuntul e de pe forum vechi de 1 an, pletila.

Pentru cine doreste un MM e bine sa stie ca au fost facute de Graupner in Germania.

Dupa faliment nu se mai fac. Exista promisiuni de la SJ Propo ca vor relua productia in Asia (au aratat deja niste piese), mai mult ca sigur o sa fie un alt MM (poate mai bun).

Pana atunci mai sunt 3 bucati noi in RO, unul la vanzare pe forum la Motorrad si doua la radiomodele, toate cu pret bun. In vest e bataie pe ele.

eu am inteles ca momentan olandezii furnizeaza inca versiunea "naked", adecatelea ala transparent, care este acceptat ca fiind regulementar ca si material de concurs, mai ales ca ei(olandezii) sint detinatorii/initiatorii ideii concursurilor de MM.
cred si sper ca MM va continua, ca si idee/clasa de concurs, ramine de vazut cine isi va asuma producerea materialelor de concurs.
bafta si minuni!

Aceasta postare a fost editata de mizzone: 15 October 2013 - 10:17 AM


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#16 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2013 - 11:14 AM

Eu am inteles ca MM este o clasa onedesign. Asta inseamna ca se admit doar veliere facute de producatorul oficial si anume Graupner (in diverse variante si configuratii). Nu vine de la Graupner nu e MicroMagic (chiar daca e la fel). Cel transparent (daca exista) tot de la Graupner vine altfel nu e admis in concursuri.

Ori Graupner nu mai face Micromagic de cand a dat faliment, tot ce se mai vinde sunt stocuri vechi. In mod normal noul Graupner o sa faca din nou MM in China, eventual cu mici modificari legate de transferul productiei. Asta daca folosesc matritele vechi. Daca sunt nevoiti sa faca matrite noi pentru ca tehnologia in noua fabrica este total diferita atunci cu siguranta o sa fie un alt MM sa zicem MK3.

Pasionatii clasei vor trebui sa il inghita fie ca le place sau nu caci altfel inseamna ca MM e mort.

Oricum clasa a suferit un recul puternic datorita falimentului Graupner. De acest faliment a profitat clasa RG65 care e o clasa superioara in toate felurile si care a primit un boost serios odata cu aparitia lui DragonForce65 yaht ultraieftin RTS competitiv facut in China dar proiectat de meseriasi.

Printre promotorii de varf ai DF65 este John Tushingham, campionul european MM si proprietarul Graphite Sails.
The writing is on the wall


Vezi postareamizzone, la 15 October 2013 - 10:16 AM, a spus:

eu am inteles ca momentan olandezii furnizeaza inca versiunea "naked", adecatelea ala transparent, care este acceptat ca fiind regulementar ca si material de concurs, mai ales ca ei(olandezii) sint detinatorii/initiatorii ideii concursurilor de MM.
cred si sper ca MM va continua, ca si idee/clasa de concurs, ramine de vazut cine isi va asuma producerea materialelor de concurs.
bafta si minuni!

0

#17 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 15 October 2013 - 11:21 AM

Varianta transparenta a fost produsa tot de Graupner in numar limitat.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro