Modelism - RHC Forum: Sugestii constructie hexa - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Sugestii constructie hexa

#1 Useril este offline   Mihai Stancu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 19-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 26 September 2013 - 02:21 PM

Salutare tuturor.

De la cei avizati, cu precadere, as avea nevoie de un sfat si/sau sugestie, v-a-v de componentele alese in intentia de a construi un hexa:

- frame Turnigy Talon Hexcopter V.1 - distanta ax/ax diagonal 625mm - nu stiu cat este distanta dintre axele a doua motoare alaturate pentru stabilire max elici (alternativ frame DIY)
- Afro ESC 30 Amp
- Turnigy Multistar 4822-690Kv
- FC HKPilot Mega 2.5
- Elice 10x4.5-10x6
- De principiu 4S 2P 6000 mAh

Un pic de foto si video aerial, pentru placere proprie....

Mersi anticipat.

Sal,
MS
Bunul simt ar trebui sa fie de "common sense'.
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 September 2013 - 02:58 PM

la un hexa distanta este cea mai usor de calculat, este compus din 6 triunghiuri echilaterale, mai e nevoie sa mai continui ?
hexagonul, geometrie clasa a 7a

In rest alegerile electronicii sunt ok.
cadrul e so-so, cam greu si prinderea bratelor la centru intr-un singur punct e anemica rau, am vazut la quad prindere similara cum flexeaza, trebuie adaugata a doua placa si o prindere a bratelor mai la centru.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Mihai Stancu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 19-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 26 September 2013 - 04:05 PM

Vezi postarearenatoa, la 26 September 2013 - 02:58 PM, a spus:

la un hexa distanta este cea mai usor de calculat, este compus din 6 triunghiuri echilaterale, mai e nevoie sa mai continui ?
hexagonul, geometrie clasa a 7a

In rest alegerile electronicii sunt ok.
cadrul e so-so, cam greu si prinderea bratelor la centru intr-un singur punct e anemica rau, am vazut la quad prindere similara cum flexeaza, trebuie adaugata a doua placa si o prindere a bratelor mai la centru.



Mersi de raspunsul rapid...
:) echilateral cu macar doua laturi congruente l-am luat si eu. Insa, la ora asta, nu mi-am dat seama ca diametrul nu e tot aia cu raza (la pale), si ceva-mi dadea cu rest la calcule, ca nu-mi intra..... :)
440 grame (fara alta placa si tren inalt) e mult?!? Am apreciat ca un RTF la configuratia de sus ar fi pe undeva pe la 2.7/2.9 kg, fara alte briz brizuri..
Da, am mai avut un mic schimb pe tema designului, mersi de atentionare. In cazul in care nu va fi alt frame, probabil prelungirea bratelor spre interior (tub carbon de D12 usor slefuit si lipit) + prindere suplimentara spre centru. Probabil vreo 40-50 grame in plus...
Gandesc gresit?

:) Probabil da, inlocuite bratele cu unele mai lungi si bagate mai adanc.... :)

Aceasta postare a fost editata de Mihai Stancu: 26 September 2013 - 04:07 PM

Bunul simt ar trebui sa fie de "common sense'.
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 September 2013 - 04:15 PM

Imensa greutatea, vezi ce i-am raspuns lui Adi acum cateva minute.
Din pacate e corect estimata, doar ca este o greutate degeaba, totul e supradimensionat pentru scopul de "Un pic de foto si video aerial, pentru placere proprie...." care se poate face si cu platforme de 1.5kg.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   Mihai Stancu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 19-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 26 September 2013 - 04:31 PM

Vezi postarearenatoa, la 26 September 2013 - 04:15 PM, a spus:

Imensa greutatea, vezi ce i-am raspuns lui Adi acum cateva minute.
Din pacate e corect estimata, doar ca este o greutate degeaba, totul e supradimensionat pentru scopul de "Un pic de foto si video aerial, pentru placere proprie...." care se poate face si cu platforme de 1.5kg.



Ma asteptam la un raspuns mai incurajator, nu unul categoric si crud de adevarat.... :(
Nici eu nu ma simt prea confortabil cu o fortareata zburatoare (dpdv siguranta in primul rand). Daca scot un acumulator, tot pe-acolo ajung si eu, nu? Pastrand un timp rezonabil de zbor (pana in 8-9 minute, payload inclus).
Bunul simt ar trebui sa fie de "common sense'.
0

#6 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 26 September 2013 - 04:50 PM

Vezi postareaMihai Stancu, la 26 September 2013 - 04:31 PM, a spus:

Ma asteptam la un raspuns mai incurajator, nu unul categoric si crud de adevarat.... :(
Nici eu nu ma simt prea confortabil cu o fortareata zburatoare (dpdv siguranta in primul rand). Daca scot un acumulator, tot pe-acolo ajung si eu, nu? Pastrand un timp rezonabil de zbor (pana in 8-9 minute, payload inclus).


eu am porcariile astea 2213N 800Kv cu hk ss de 18-20 amps si cu un pack de 2650 20c zbor cam 5 minute, greutatea la quad un kil fara nici o alta sarcina utila


pe viitor vreau sa le iau pe astea MT2213-935KV MultiStar Motor and Propeller Combo 10-4.5 CW CCW

Aceasta postare a fost editata de RedDevil: 26 September 2013 - 04:52 PM

Fly it, like you stole it!
0

#7 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 26 September 2013 - 05:06 PM

Vezi postareaMihai Stancu, la 26 September 2013 - 04:05 PM, a spus:

.......
Am apreciat ca un RTF la configuratia de sus ar fi pe undeva pe la 2.7/2.9 kg, fara alte briz brizuri..
Da, am mai avut un mic schimb pe tema designului, mersi de atentionare. In cazul in care nu va fi alt frame, probabil prelungirea bratelor spre interior (tub carbon de D12 usor slefuit si lipit) + prindere suplimentara spre centru. Probabil vreo 40-50 grame in plus...
Gandesc gresit?

:) Probabil da, inlocuite bratele cu unele mai lungi si bagate mai adanc.... :)


Dap, un tanc zburator nu prea are cum sa fie eficient din punct de vedere energetic. Eu am un Hexa care gata de zbor cantareste 2,7 kg, cu un acumulator 4S 5000 Mah 25C zbor cam 8 minute. Din configuratia mea frame-ul este cel mai greu: 983 grame (acum astept sa fiu tras de urechi :rolleyes: ). metode de reducere a greutatii ar mai fi: Inlocuirea firelor dintre ESC si Motoare cu unele mai subtirele si mai usoare, scurtarea bratelor cu 4-5 cm si folosirea de acumulatori Zippy Compact, probabil as mai castiga vreo 200 de grame.

Aceasta postare a fost editata de adioperator: 26 September 2013 - 05:06 PM

0

#8 Useril este offline   Mihai Stancu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 19-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 26 September 2013 - 05:19 PM

Vezi postareaRedDevil, la 26 September 2013 - 04:50 PM, a spus:

eu am porcariile astea 2213N 800Kv cu hk ss de 18-20 amps si cu un pack de 2650 20c zbor cam 5 minute, greutatea la quad un kil fara nici o alta sarcina utila


pe viitor vreau sa le iau pe astea MT2213-935KV MultiStar Motor and Propeller Combo 10-4.5 CW CCW



daca mai pui si-un gimbal si camera la vreo 400-450 grame impreuna, si numa' gimbalul alimentat de la pack (ca n-are timp accu-ul camerei sa se descarce), plus inca ceva grame in plus la un tren mai inalt, deja mai tai 1-1/2 minute...renato mi-a dat de gandit, dar si de lucru....
Bunul simt ar trebui sa fie de "common sense'.
0

#9 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 26 September 2013 - 05:24 PM

Vezi postareaMihai Stancu, la 26 September 2013 - 05:19 PM, a spus:

daca mai pui si-un gimbal si camera la vreo 400-450 grame impreuna, si numa' gimbalul alimentat de la pack (ca n-are timp accu-ul camerei sa se descarce), plus inca ceva grame in plus la un tren mai inalt, deja mai tai 1-1/2 minute...renato mi-a dat de gandit, dar si de lucru....


da vezi tu, eu nu pun ghimball si nici camera, am un tren de t-rex 600 montat, folosesc quadu doar de fun fly, nu filmez, nu fpv nu nimic, doar ma distrez cu el, flip, loop dastea, interesant ar fi motoare de 4d sa fac si inverted :D
Fly it, like you stole it!
0

#10 Useril este offline   Mihai Stancu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 19-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 26 September 2013 - 05:27 PM

Vezi postareaadioperator, la 26 September 2013 - 05:06 PM, a spus:

Dap, un tanc zburator nu prea are cum sa fie eficient din punct de vedere energetic. Eu am un Hexa care gata de zbor cantareste 2,7 kg, cu un acumulator 4S 5000 Mah 25C zbor cam 8 minute. Din configuratia mea frame-ul este cel mai greu: 983 grame (acum astept sa fiu tras de urechi :rolleyes: ). metode de reducere a greutatii ar mai fi: Inlocuirea firelor dintre ESC si Motoare cu unele mai subtirele si mai usoare, scurtarea bratelor cu 4-5 cm si folosirea de acumulatori Zippy Compact, probabil as mai castiga vreo 200 de grame.


:o pai eu facusem un calcul pentru mine cu 4s2p 6KmAh la 2.7kg...
oricum, tind sa dau dreptate lui renato, pentru ceea ce vreau (de fapt) cred ca trebuie sa-mi infranez testosteronul si sa mai caut variante. un aspect ptr care m-am gandit la hexa in loc de quadro, este cresterea sanselor de a-l putea aduce jos in siguranta daca-i pica ceva mecanica/electronica, exceptand total failure, caz in care mai bine ma gandesc la o aripa zburatoare din depron... :)
Bunul simt ar trebui sa fie de "common sense'.
0

#11 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 26 September 2013 - 05:33 PM

un frame interesant si relativ usor este Tarot FY680, dar pretul este x2 :D
Stai linistit ca si eu sunt in cautarea obtinerii unui timp de zbor mai bun pe al meu. Daca nu rezolv mare lucru, probabil ma orientez pe un alt frame iar varianta expusa mai sus e de luat in calcul.
0

#12 Useril este offline   Dot 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 14-January 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2013 - 06:14 PM

Nu va lasati furati de imagini... desi arata bine, majoritatea cadrelor de-a gata sunt foarte grele, inclusiv cele cu mult carbon.

O fi carbonu' mai usor ca aluminiu dar pentru a-l monta, folosesti um pumn de suruburi si iese la fel de greu daca nu chiar mai greu decat unul clasic.

Unde mai pui ca dai mai repede cu el de pamant :rolleyes: - cu cat e mai scump cu atat il pierzi mai repede.

Recomand cablaj FR4 de 1.5mm si brat patrat de aluminiu de 10, ieftin si durabil.
Pui placile cu folia de Cu pe interior, fire motoare prin brate si o sa ai si ecranare buna.

Era un cadru de hex de vanzare foarte fain (wrest parca), uita-te la poze sa-ti faci o idee.

Bafta.
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 September 2013 - 07:24 PM

Hai sa va fur cu o imagine :) Y6 asta are 985 grame cum il vedeti acolo fara baterie.
Motivele sunt multiple, teava doar de 12mm... nu stiu de ce pune lumea 16 sau peste 20mmm cum vad in unele locuri. Scurtate la 25cm de la 33.
Motoarele sunt de 70 grame si chiar asa sunt obeze pentru task-ul asta, mergeau si de 50 grame.
Cablare cu awg18, 50 grame castigate numai din asta, fata de awg14 cum ar recomanda unii. Se aduna...
El singur zboara cu 3s, cu elici de 11, daca as vrea sa ii mai atarn ceva, ar vrea 4s.

Fisiere atasate


... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 26 September 2013 - 07:42 PM

daca nu vreti sa mergeti la vre-un expo tuning unde carbonul e obligatoriu atunci profil alu 10x10 is da best. frame hexa microkopter complet echipat cu MT2212,apc10x4.7,tarot gimbal,gopro3 si acu 5800-3s am un total de 1900g-15min zbor .

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de worms: 26 September 2013 - 07:43 PM

0

#15 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 26 September 2013 - 08:10 PM

Ca tot se lauda lumea, el este micutu, motoare no name, foarte proaste, esc hk ss 18-20, placuta multiwii mini cu extra senzori baro si mag, cu tot RTF un kil, e foarte vioi si fasnet, eliciile 10x4.5 din cele mai ordinare, 10 lei patru bucati de la kele, si destul de rezistent, patrat de 10 din aliminiu si miezu sticlotextolit, iar trenu de trex600 montat pe o placa de plexiglas este perfect



http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc3/1292815_624780340878141_1133093121_o.jpg
Fly it, like you stole it!
0

#16 Useril este offline   Mihai Stancu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 19-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 26 September 2013 - 08:37 PM

Vezi postareaworms, la 26 September 2013 - 07:42 PM, a spus:

daca nu vreti sa mergeti la vre-un expo tuning unde carbonul e obligatoriu atunci profil alu 10x10 is da best. frame hexa microkopter complet echipat cu MT2212,apc10x4.7,tarot gimbal,gopro3 si acu 5800-3s am un total de 1900g-15min zbor .


:-D doar nevastă-mea să nu strâmbe din nas când o vedea pe ce am dat banii şi pierdut timpul... :-) mie mi-i fain.... dacă cer un plan e prea mult? :-D

Aceasta postare a fost editata de Mihai Stancu: 26 September 2013 - 08:39 PM

Bunul simt ar trebui sa fie de "common sense'.
0

#17 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 26 September 2013 - 09:01 PM

Vezi postareaMihai Stancu, la 26 September 2013 - 08:37 PM, a spus:

:-D doar nevastă-mea să nu strâmbe din nas când o vedea pe ce am dat banii şi pierdut timpul... :-) mie mi-i fain.... dacă cer un plan e prea mult? :-D


ca frame de ce nu vorbesti cu Para, are un frame bestial facut de le si e destul de ieftin, mai ok decat talon
Fly it, like you stole it!
0

#18 Useril este offline   Nanok@ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 29-September 10
  • Gender:Male

Postat 26 September 2013 - 10:31 PM

Vezi postareaworms, la 26 September 2013 - 07:42 PM, a spus:

daca nu vreti sa mergeti la vre-un expo tuning unde carbonul e obligatoriu atunci profil alu 10x10 is da best. frame hexa microkopter complet echipat cu MT2212,apc10x4.7,tarot gimbal,gopro3 si acu 5800-3s am un total de 1900g-15min zbor .


mda :) numai un picior costa 15 € :)


Hexa-ul meu de vis ...

întâmplarea face ca tocmai acum vorbeam cu un prieten despre copterul de vis ... pentru atunci cand o sa am destul buget ca sa mi-l pot construi ...
bratele de carbon , motoare tiger , esc afro ...firele ascunse la interior , elice de 11 .
central frame probabil din alu de 2mm (laser frate)
black op :) cu LED-uri
Picioare de la mikrokopter ...chiar daca sunt scumpe .. sunt elegante .
Pliabil ...
deja sunt nesimtit daca spun ca mi-ar placea cu picioare retractabile si gimbal 3 axe ...
Pe vremuri imi placea hexacopreul ala spidercopter .. cu bratele din fata intr-un unghi mai mare ... (nu stiu cum se comporta in zbor relativ la CG-ul lui ) (din el s-a inspirat Discovery a lui TBS)
daca ar fi sa imi mai fac un 4elice , as face ceva ca asta
http://flyduino.net/bilder/produkte/gross/Warthox-FQuad-Rahmen-Set-25cm-arm_1.jpg
se preteaza foarte bine la FPV ...
Problema la bratele de 10x10 este ca nu prea ai loc sa duci firele prin interiorul lor ...
si iarasi ma duce gandul la un S800 EVO ...
http://www.dji.com/wp-content/uploads/2013/07/s800_evo_001.jpg

dar ce ne-am face fara vise ? :) visam si asa ne implinim visele ..;)
The quieter you become, the more you can hear
-- Stay Hungry, Stay Foolish! --
0

#19 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 26 September 2013 - 11:14 PM

Vezi postareaMihai Stancu, la 26 September 2013 - 08:37 PM, a spus:

:-D doar nevastă-mea să nu strâmbe din nas când o vedea pe ce am dat banii şi pierdut timpul... :-) mie mi-i fain.... dacă cer un plan e prea mult? :-D


pai de ce sa nu fie deacord? a mea ce crezi ca ar face daca ar sti ca am dat pe jucarica asta de jos vre-o 8000 lei? eu zic ca s-ar bucura.....mama,mama, ce veselie ar fi in casa :D .e ieftin ca braga, ca doar e un quad cu gopro pe el, ce mare filozofie? :D

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  quad.JPG (273.88K)
    Number of downloads: 71

0

#20 Useril este offline   Nanok@ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 29-September 10
  • Gender:Male

Postat 26 September 2013 - 11:23 PM

ce numar de telefon ziceai ca ai ? :D ..
The quieter you become, the more you can hear
-- Stay Hungry, Stay Foolish! --
0

#21 Useril este offline   Mihai Stancu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 19-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 26 September 2013 - 11:29 PM

Vezi postareaworms, la 26 September 2013 - 11:14 PM, a spus:

pai de ce sa nu fie deacord? a mea ce crezi ca ar face daca ar sti ca am dat pe jucarica asta de jos vre-o 8000 lei? eu zic ca s-ar bucura.....mama,mama, ce veselie ar fi in casa :D .e ieftin ca braga, ca doar e un quad cu gopro pe el, ce mare filozofie? :D


:clapping: corecta logica! urat=neinteresant=> "paritate", la liberul la shopping, subunitara! dar sa stii ca parca si eu i-as da dreptate consoartei tale.....
am divagat un pic de la subiectul initial...
Bunul simt ar trebui sa fie de "common sense'.
0

#22 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 26 September 2013 - 11:46 PM

Mihai, am un hexa care sta degeaba.
E un fel de Talon... tub de carbon de 14, prinderile la placile centrale sunt "omega"-urile lor de aluminiu, cu surub de inox si o piulita adaugata pentru rigiditate.
Suportii motoarelor sunt pe sistemul "C"-uri de polipropilena si talpica de sticlotextolit. Placile centrale sunt din sticlotextolit.
Motorizarea e cu ESC-uri RCTimer de 20A SimonK-izate cu timing modificat, pentru motoare in 24 de poli, si cu AX-4008Q-uri cu rulmenti ABEC-5.
Cu APC-uri 12x3.8SF si un pack de 6000 mAH 4S face hover la 25% throttle si 16.8A. Cu 2 packuri e la 30% throttle si 18.3A. L-am ridicat de doua ori in aer, cu AIOP si 3.0.1, sa vad cum au portat ArduCopter, dar n-am timp de el.
0

#23 Useril este offline   Mihai Stancu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 19-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 27 September 2013 - 12:20 AM

Vezi postareaPara, la 26 September 2013 - 11:46 PM, a spus:

Mihai, am un hexa care sta degeaba.
E un fel de Talon... tub de carbon de 14, prinderile la placile centrale sunt "omega"-urile lor de aluminiu, cu surub de inox si o piulita adaugata pentru rigiditate.
Suportii motoarelor sunt pe sistemul "C"-uri de polipropilena si talpica de sticlotextolit. Placile centrale sunt din sticlotextolit.
Motorizarea e cu ESC-uri RCTimer de 20A SimonK-izate cu timing modificat, pentru motoare in 24 de poli, si cu AX-4008Q-uri cu rulmenti ABEC-5.
Cu APC-uri 12x3.8SF si un pack de 6000 mAH 4S face hover la 25% throttle si 16.8A. Cu 2 packuri e la 30% throttle si 18.3A. L-am ridicat de doua ori in aer, cu AIOP si 3.0.1, sa vad cum au portat ArduCopter, dar n-am timp de el.


neata! suna a invitatie careia, din varii motive, as tinde sa-i dau curs, daca se adevereste. in caz afirmativ, rog detaliati.
n.b. - maine sunt in trecere prin Bucuresti.
Bunul simt ar trebui sa fie de "common sense'.
0

#24 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 September 2013 - 08:12 AM

Vezi postareaNanok@, la 26 September 2013 - 10:31 PM, a spus:

...Problema la bratele de 10x10 este ca nu prea ai loc sa duci firele prin interiorul lor ...


Problema creata de voi, folosind fire supradimensionate.
La Y6 prin tub de 10 interior (12x10) am tras 6 fire pentru 2 motoare per bratz. AWG18, orice mai gros de atat este greutate inutila.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#25 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 September 2013 - 08:59 AM

Pentru creatorii de coptere, ca sa tineti greutatea cat mai jos, sugestiile de la quadframe mi se par realiste si de bun simt:

  • 12mm round tubes, 10x10mm square or 12x12mm square booms... For standard size motors (28mm diameter) ... Suggested max. motor thrust - 600-700 g / motor. Adica de la 2.5kg quad pana la 4kg hexa !

  • 16mm round boom... smaller size motors (30-32mm diameter)... Suggested max. motor thrust - 1000 g / motor. bigger size motors (36mm diameter)... Suggested max. motor thrust - 1500 g / motor. Adica de la 4kg quad pana la 9kg hexa !

  • 21.5mm round boom... For bigger size motors (+36mm diameter)... Suggested max. motor thrust - any? ;)


La ultima pozitie nu stiu nici ei ce sa sugereze, un fel de "Adica... care esti nebun sa pui atat, nah ca avem si din astea..." :) interpretarea mea
... cu picioarele pe pamant ...
0

#26 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 27 September 2013 - 09:20 AM

Pentru zbor pur, eventual FPV, da, sugestiile sunt OK. Dar daca vrei sa atarni o camera HD mai serioasa, un frame masiv vibreaza diferit de unul foarte usor. Mai ales cand incepi sa maresti numarul de motoare si diametrul elicei.
De asemenea, la prinderea pe rectangular, tendinta e sa treci suruburile prin profil, ceea ce creaza dificultati la cablare.

Si nu in ultimul rand, pe piata romaneasca mi-a fost imposibil sa gasesc ceva intre 10x10x1 si 16x16x1.5
0

#27 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 September 2013 - 09:33 AM

Pai asta este, ca o lasi sa vibreze... :) Greutatea este greutate, de plumb sau puf de gasca. Daca vibreaza, nu in tub vibreaza, ci in prinderile lui. De asta tot zic ca structura stea este de tot rahatul ca rezistenta... sa tii un brat de 30cm in doua puncte la 2-3 cm unul de altul...

Exista rotund de 12x10 Alu la diversi prin tara, si de asemenea kele a avut 12.7 patrat, daca i se spune ca e cerere mai aduce.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#28 Useril este offline   Dot 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 14-January 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2013 - 07:00 PM

Vezi postarearenatoa, la 26 September 2013 - 07:24 PM, a spus:


Cablare cu awg18, 50 grame castigate numai din asta, fata de awg14 cum ar recomanda unii. Se aduna...



De aceeasi parere - de cele mai multe ori, sarmele din dotare sunt mult prea groase si grele.

Am primit niste pack-uri 3S 5000mAh - - au o sarma de poti suda cu ele (10 AWG) :blink:

Off topic: stie careva unde gasesc shrink mai subtire pentru pack-uri ? - jumate din grosimea celui pe care-l gasesc uzual pe piata.
0

#29 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 28 September 2013 - 07:22 PM

Vezi postareaDot, la 28 September 2013 - 07:00 PM, a spus:

De aceeasi parere - de cele mai multe ori, sarmele din dotare sunt mult prea groase si grele.

Am primit niste pack-uri 3S 5000mAh - - au o sarma de poti suda cu ele (10 AWG) :blink:

Off topic: stie careva unde gasesc shrink mai subtire pentru pack-uri ? - jumate din grosimea celui pe care-l gasesc uzual pe piata.


maica domnului, chia vis a vis de omv-ul din capat, intersectia cu lizeanu, e un magazin care are termo de tot felu dimensiuni si grosimi, ROM TELTEKS ii zice

Aceasta postare a fost editata de RedDevil: 28 September 2013 - 07:24 PM

Fly it, like you stole it!
0

#30 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 28 September 2013 - 08:42 PM

Foaie d-aia subtire de pack-uri a trebuit sa-mi aduc din US. In RO n-am gasit.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro