Modelism - RHC Forum: Probleme Lipo - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Probleme Lipo

#1 Useril este offline   rookie 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 17-July 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 14 September 2013 - 10:46 PM

Am o intrebare pentru cei mai tehnicieni dintre noi.

Cum se face ca mai multi acumulatori lipo (Turnigy, ce-i drept, insa "varful de gama" - A-SPEC http://hobbyking.com...tSortOrder=desc ) au acelasi comportament : dupa nu prea multe cicluri de incarcare (20-25) au inceput rand pe rand sa activeze second level protection de la naza setat la 11.1v dupa nici 20 de secunde de zburat un quad. Probelma este ca daca ii dau jos si ii masor, abia daca au scazut la 12.3v. Conectat la calculator, Naza imi arata si el acealsi voltaj, iar daca utilizez alte lipo, chiar mai vechi decat a-spec-urile dar tot turnigy ( http://hobbyking.com..._Lipo_Pack.html ) tin fara probleme peste 6-7 minute.

Si unele si celelalte au fost incarcate la 1C in balance mode cu Imax B6, deci nu se pune probelma stresului sau incarcare incorecta.De asemenea, le-am schimbat conectorii ( taiat,cositorit cu pistolul de lipit) cu XT60.
0

#2 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 15 September 2013 - 07:50 AM

In general ti se-nmoaie cate un element, caruia in sarcina ii scade rapid voltajul. Nu stiu ce particularitati au incarcatoarele si multicopterele mele, dar am observat ca prima celula care-mi oboseste e invariabil cea din care pleaca minusul. Din 7 packuri (4 a-spec), doar cel mai recent a-spec e cu toate celulele originale. Celelalte packuri au fost refacute, unele chiar de mai multe ori.
Pe mine ma ajuta mult combo-ul FrSky FAS-100 / FLVS-01. Monitorizez in zbor comportamentul fiecarei celule.
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 September 2013 - 09:36 AM

Interesant, mie la cele normale mi se duce invariabil cel din mijloc, si am pus-o pe seama incalzirii, fiind mai putin ventilat decat celelalte... ma intreb daca sistemul tau de montare nu cumva pune celula cu minus "la zid" neavand pe unde sa respire... :unsure:

Referitor la monitorizare, la multicoptere paza la nivel de celula este obligatorie, nu un moft. Ajunge un buzzer, nu e nevoie de telemetrie.
Am terminat pack-uri din lene uitand sa conectez buzzer-ul, a fost de ajuns sa aterizez cu o celula in 2.8V ca sa se duca. Iar acel 2.8V nu se poate detecta cu monitorizare la nivelul intregului pack, pentru ca celelalte 2 celule (sau mai ales 3, la 4s) daca au inca voltaj suficient, par sa faca pack-ul in intregime ca inca este peste nivelul de alarma.

Inca un exemplu de cum tehnica aparent avansata (Naza) "te prosteste", facand sa crezi ca ai acolo crema tehnicii si e suficient, nu mai cauti mai departe sa descoperi ca de fapt e de abia minimul necesar pentru un zbor decent.

Si, ceva mai ontopic, bine ai venit la descoperirea ca Nano-tech-urile sunt un mare fass... Cei care "mananca" Lipo cu lada deja nu mai vor sa auda de ele, s-au lamurit de la aparitie. Vad ca reclama functioneaza in continuare...
Data viitoare cand mai cumperi un pack nou iti recomand sa incerci ceva din gama Zippy Compact, cele galbene.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   rookie 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 17-July 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 15 September 2013 - 12:13 PM

Vezi postarearenatoa, la 15 September 2013 - 09:36 AM, a spus:


Si, ceva mai ontopic, bine ai venit la descoperirea ca Nano-tech-urile sunt un mare fass... Cei care "mananca" Lipo cu lada deja nu mai vor sa auda de ele, s-au lamurit de la aparitie. Vad ca reclama functioneaza in continuare...
Data viitoare cand mai cumperi un pack nou iti recomand sa incerci ceva din gama Zippy Compact, cele galbene.


Fara suparare, dar aceste pack-uri le-am cumparat la recomandarea dvs, dintr-un post mai vechi ( ce facea referire la cel de 4.5Mah , greutatea lui si performanta data de rata de descarcare ). Reclama chiar a functionat :) Probabil ca voi cumpara tot clasicele Turnigy de 3.6 Mah, de mai bine de un an functioneaza fara probleme. Poate o sa fac o incercare si cu cele Gens Ace, am vazut "reclame" si la ele.

Pe de alta parte, sa inteleg ca nu exista decat solutia sa fac din 2 pack-uri unul bun? Nu am ce sa repar la el si nici nu e bine sa dezactivez nivelurile de FailSafe?
0

#5 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 15 September 2013 - 12:17 PM

Fugi si de gens ace.Eu am avut vreo 4,au picat toate foarte repede desi le foloseam la 10c(din maximul de 25c) si le incarcam mereu cu balance,1c.Mergi sigur pe zippy/turnigy.E posibil sa mai nimeresti unul ceva mai slabut decat restul dar la pretul lor nu te poti plange.Dupa mine,sunt singurele care merita cumparate.
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 September 2013 - 12:34 PM

Vezi postarearookie, la 15 September 2013 - 12:13 PM, a spus:

Fara suparare, dar aceste pack-uri le-am cumparat la recomandarea dvs, dintr-un post mai vechi ( ce facea referire la cel de 4.5Mah , greutatea lui si performanta data de rata de descarcare ). Reclama chiar a functionat :) Probabil ca voi cumpara tot clasicele Turnigy de 3.6 Mah, de mai bine de un an functioneaza fara probleme. Poate o sa fac o incercare si cu cele Gens Ace, am vazut "reclame" si la ele.

Pe de alta parte, sa inteleg ca nu exista decat solutia sa fac din 2 pack-uri unul bun? Nu am ce sa repar la el si nici nu e bine sa dezactivez nivelurile de FailSafe?


Mda... mi-ai tras-o :)
Le-am recomandat si eu zicand ca A-grade or mai fi imbunatatit ceva fata de vechile nanotech, dar din cate zici... a se evita in continuare. Trist... Cu cele galbene in schimb chiar zbor curent acum, si ma satisfac total.

Solutia este simpla cum ti-am zis, buzzer pe pack, jos cu ele la 3.3V pe oricare celula la primul buzz. Iar la ce ai acum probabil da, altceva decat desfacere si refacere din 2 de 3s unul de 4s nu ai decat aruncarea alta solutie. Dar imi dai in prealabil coordonatele gps ale tomberonului :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 15 September 2013 - 12:43 PM

Vezi postarearenatoa, la 15 September 2013 - 09:36 AM, a spus:

Interesant, mie la cele normale mi se duce invariabil cel din mijloc, si am pus-o pe seama incalzirii, fiind mai putin ventilat decat celelalte... ma intreb daca sistemul tau de montare nu cumva pune celula cu minus "la zid" neavand pe unde sa respire... :unsure:


Ei bine, da, pe unul din 'coptere elementul de la minus e lipit 2/3 de o placa de textolit.
Pe alte 2 stau "in picioare" si pe al 4-lea e dupa cum se nimereste.

Per total poate fi un motiv.
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 September 2013 - 12:54 PM

Uite niste teste recente facute de unul despre temperatura interna si de suprafata la lipo
http://www.rcgroups....d.php?t=1970136
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   rookie 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 17-July 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 15 September 2013 - 04:07 PM

O sa incerc un lucru : iau lipo-ul de 2.2 Mah (3.88 3.94 3.92) si ii dau un discharge pana la 3.0V/cell cu Imax B6. Apoi incerc un balance charge de 0.2. Poate merge..
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 September 2013 - 09:27 PM

Confunzi cu efectul de memorie de la NiCad, la lipo nu va ajuta cu nimic asta.
Ceva similar si mult mai corect, pune-l pe storage, asta le va aduce pe toate la 3.84V aprox.
Dupa care da o incarcare cu curent mare, nu mic, fara balance, si vezi cum evolueaza cele 3 celule.
Explicatia: lipo prin imbatranire nu isi pierde capacitatea, ci ii creste rezistenta interna. Un lipo care nu mai e bun de propulsie poate sa mearga mult si bine de exemplu ca lipo de receptie, unde nu se trage la greu din el. Incarcarea la curentul cel mai mare care il da chargerul tau, care oricum nu va depasi 2C, adica 4.4A va evidentia daca este vreo celula bolnava, vei vedea care o ia mai repede voltajul in sus aia are rezistenta interna crescuta si la descarcare va muri prima.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   rookie 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 17-July 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 16 September 2013 - 05:03 PM

Cu bucurie va anunt ca experimentul a functionat! Cel putin la primul zbor..

Dupa cum ziceam mai sus, am descarcat bateria de 2.2 Mah cu Imax B6, cu 1A pana cand programul discharge s-a terminat. Aveam urmatorul voltaj pe celule 3.5 3.3 3.3 - culmea,prima celula ce avea voltajul cel mai mic cand bateria era incarcata acum are voltajul cel mai mare. Apoi, intr-o jumatate de zi, am incarcat-o in balance mode cu 0.3A ,iar la sfarsit toate celulele aveau 4.2V. Imediat am zburat quad-ul si dupa 6 minute a atins al doilea prag de protectie si a inceput sa coboare, la sol avea intr-adevar 11.1 V ...deci toate bune!

Urmatoarea incarcare va fi la 1C,in balance mode. Atunci e atunci!

Aceasta postare a fost editata de rookie: 16 September 2013 - 05:04 PM

0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 September 2013 - 05:20 PM

La sol aveai tu 11.1V, dar distribuiti cum?
Nu inteleg voiosia, daca mai citesti odata ce ti-am scris, o sa vezi ca incarcarea la C mic a facut intradevar sa se incarce egal pentru ca rezistenta interna a celei bolnave devine negijabila.
Intrebarea mai importanta si care vad ca nu ti-o pui este: cum s-au descarcat oare ?
Daca 11.1V aia sunt 3.9-3.9-3.3 ? Mai e asa mare voiosia ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 16 September 2013 - 05:20 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   rookie 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 17-July 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 16 September 2013 - 05:30 PM

Vezi postarearenatoa, la 16 September 2013 - 05:20 PM, a spus:

La sol aveai tu 11.1V, dar distribuiti cum?
Nu inteleg voiosia, daca mai citesti odata ce ti-am scris, o sa vezi ca incarcarea la C mic a facut intradevar sa se incarce egal pentru ca rezistenta interna a celei bolnave devine negijabila.
Intrebarea mai importanta si care vad ca nu ti-o pui este: cum s-au descarcat oare ?
Daca 11.1V aia sunt 3.9-3.9-3.3 ? Mai e asa mare voiosia ?


Am citit acum, 3.73 3.74 3.73 =11.2 ..acum il incarc la 2c in balance mode si mai fac un test.
0

#14 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 September 2013 - 05:33 PM

Asa ceva nu exista :) in gol sau il bagasesi deja la incarcare? caz in care nu mai are nici o relevanta ce ai citit, si cateva secunde de incarcare le egalizeza instant...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 16 September 2013 - 05:36 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#15 Useril este offline   rookie 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 17-July 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 16 September 2013 - 05:39 PM

Vezi postarearenatoa, la 16 September 2013 - 05:33 PM, a spus:

Asa ceva nu exista :)


Aduc si poze in urmatoarea incercare! (de ce as minti?!)


Nu in gol pentru ca nu am cititor pe celula, in discharge la 0.1A . M-am gandit ca in charge le egalizeaza si le mareste instant.

Aceasta postare a fost editata de rookie: 16 September 2013 - 05:41 PM

0

#16 Useril este offline   rookie 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 17-July 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 16 September 2013 - 06:38 PM

Lipo-ul se tine bine si dupa incarcarea la 2C. Aceeasi perioada de timp (~6 minute) a tinut quad-ul in zbor, la coborare avea 11.04V total impartit in 3.68 3.71 3.70 (dupa cum se vede si in filmulet) :)


Stiu ca nu e o metoda clara de masurare, insa scopul era cum sa fac acest lipo sa nu mai activeze al doilea nivel de protectie setat la 11.1V in doar 20 de secunde de la decolare.
Banuiesc ca nu e o solutie pe termen lung, ca aceasta problema va reveni insa pana atunci ..ma bucur de zbor.

Aceasta postare a fost editata de rookie: 16 September 2013 - 06:39 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro