Modelism - RHC Forum: Intrebari incepator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Intrebari incepator

#1 Useril este offline   athos 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 04-April 03

Postat 04 April 2003 - 04:21 PM

Salut,

Sunt un incepator si sincer nu cred ca imi pot da cu parerea despre subiectele descrise de voi in acest forum, ceea ce as dori eu este insa daca imi puteti da cateva informatii. As dori sa cumpar un elicopter radioghidat. Imi puteti spune care ar fi mai bun cel electric sau cel mecanic. Cam care ar fi autonomia de zbor, cat de slab trebuie sa bata vantul, care ar fi durata de viata a motorului (electric sau mecanic) Cam la ce distanta merge radiocomanda si ce alte lucruri trebuie sa mai am in vedere.
Imi cer scuze daca am pus intrebarea unde nu trebuia si de asemenea daca intrebarile mele vi se par "negandite"


Va multumesc
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 April 2003 - 09:44 AM

Am mai spus eu cândva, la sfaturi o sa fim cu totii buni. Si uneori ironici. N-are rost sa te superi.
Sunt doua variante:
1. Ori ai bani destui sa cumperi tot ce vrei si atunci poti invata pe parcurs, adica inveti pe masura ce strici elicopterele (ca pe cât arata de frumos pe atât de greu sunt de pilotat si ai sa te convingi singur de asta. Si nu numai pilotatul e problema).
2. Ori ai putina rabdare, inveti bine tot ce e de invatat si vei avea mai multe satisfactii, ba chiar sansa de a deveni un modelist inrait. Presupun ca ai deja apucaturi din astea...
Indiferent in ce situatie esti, tot trebuie sa incepi cu ceva. Intrebarile sunt bune, sper sa fii multumit si de raspunsurile care vor veni.
La tot ce ai intrebat, raspunsurile pot incepe cu "DEPINDE..."
Ambele sunt bune, si cele electrice si cele cu motor termic (alea cu combustibil lichid...bla, bla, bla)
Radiocomanda poate sa "bata" foarte mult, dar nu asta e cel mai important lucru. Degeaba "bate" 2 km daca tu vezi modelul si poti sa-l pilotezi bine doar pâna la 500 metri. Nu-ti mai foloseste la nimic restul de distanta. Si aici e cu "depinde..."
Poate mai simplu e sa nu bata vântul deloc, ca nu trebuie sa-l mai bagi in seama daca tot nu exista. Insa poti pilota si pe vânt foarte puternic. Depinde de experienta, de aparatura folosita, de necesitatea de a realiza acel zbor etc. Durata de viata a motorului depinde si ea de foarte multi factori si nu exista o regula general acceptata. Se merge pe cazuri concrete. Sa zicem ca in calcul intra doar factorii obiectivi: calitatea motorului (caracteristicile tehnice), calitatea combustibilului, conditiile de exploatere, costurile si calitatea intretinerii si poti sa-ti inchipui câte variante exista. Nu mai punem la socoteala factorii subiectivi (aia imi place, aia nu; vreau asa sau invers si toate astea fara nici o logica aparenta...). E distractie mare. Important e sa incepi cu ceva, fie elicopter, fie altceva care zboara. Cred ca ti-as recomanda ceva electric, mai ieftin si mai simplu de folosit. Poate daca ai mai putine esecuri te demoralizezi mai putin si ai curaj sa treci la ceva mai complicat. Si apoi, pe lânga gaura in buget pe care o vei avea cu un elicopter bun, achizitia unui model electric (sa zicem "avion") aproape trece neobservata.

Constat ca cele electrice câstiga teren. Nu stiu daca si la capitolul elicoptere. La prima vedere sunt mai ieftine, mai usor de intretinut, nu ai probleme mari cu "combustibilul", sunt mai putin zgomotoase, mai putin poluante si multe altele. Sa zicem ca in principiu partea de radiocomanda e aceeasi (desi cred ca poate fi mai simpla la modelele cu motor electric, dar e numai o parere).

Depinde cât de pretentios esti, câti bani si cât timp vrei sa consumi cu pasiunea asta. Tehnic orice este posibil, totul e legat de costuri. De la modele simple si ieftine, la sisteme folosite de NASA, orice este de vânzare si aproape orice se gaseste pe piata.

Daca mai umbli cu barca pe site-ul asta (si nu numai!), gasesti si preturi pentru modele. E geu sa compari lucrurile la gramada, daca nu stabilesti si criteriile. Poate e greu pentru tine sa stabilesti chiar si criteriile de comparatie. Nu-i bai, se rezolva. Mai ai putina rabdare si mai stai pe aici.

Mentionez ca nu am pilotat electrice. Accept orice critica la ce am scris mai sus. E si chestie de gusturi. In ce ma priveste, prefer zgomotul unui motor termic, mirosul uleiului de ricin ars si o tona de scule intr-o geanta.
Poate povestesti mai multe despre tine?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 05 April 2003 - 11:34 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   Death 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 118
  • Inregistrat: 17-January 03

Postat 08 April 2003 - 10:43 AM

Daca e vreme frumoasa, si vii duminica pe Clinceni, s-ar putea sa vezi un elicopter cu motor cu ardere interna.

Vezi insa ca unul din punctele cele mai importante in RC este Radio Comanda !!!! Abia dupa aceea vine modelul.

Iar la elicoptere, pana ajungi sa faci "hover" - adica doar sa stai in aer la punct fix, imbatrinesti cu 10 ani.....:D.
dupa aia te apuci de zburat !

Inainte sa te arunci la asa ceva, eu zic sa vii si sa vezi cu ce se maninca si cam cat costa distractia !

Referitor la intrebarea ta, cred ca nu exista model (aero, navo sau auto) care sa nu fie "adevarat" decat daca respecta realitatea, nu ? Ori in realitate nu gasesti avioane sau orice altceva , cu motoare electrice decat pentru teste. deci frumusetea este sa simti mirosul de ulei ars, sa alimentezi modelul, sa auzi zgomotul lui si intr-un cuvint sa ai aceleasi probleme sau satisfactii ca si cu unul real !!!

Salutari
Vrei, nu vrei, tot la mine ajungi !!!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro