Modelism - RHC Forum: Back to school...adica to hobby - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Back to school...adica to hobby desi n-am zburat decat avioane...

#31 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 September 2013 - 03:01 PM

Nici o setare, trebuie sa zboare cu PID-urile default din prima, vorbesc de megapirate, cu MWii nu stiu cum mai sta treaba.

De la Rctimer acelasi cadru, acelasi FC, elici au chestii foarte apropiate de HK, esc-urile sunt mai slabe, motoare probabil ca pe 2830 850kv as merge, per total posibil sa ies in aceiasi bani, fa si tu simulare de comanda la ambele. Istoric rctimer au fost pe piata mc inaintea hk, cu mult timp, chiar 2 ani, dar nu tin pasul, nu au aceasi putere financiara. Dar inca au chestii interesante care la HK lipsesc.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#32 Useril este offline   Nanok@ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 29-September 10
  • Gender:Male

Postat 14 September 2013 - 05:42 PM

ia-ti un DJI Phantom si nu o sa regreti .. il iei sa zbori si sa te bucuri de el nu sa surubaresti tot timpul la el ( vad asta dupa intrebarile pe care le pui) .. mai bine iei si zbori ..decat sa te înpotmolesti in tot felul de chichite ... care te vor umple de frustare ..(asteptare piese comandate , vama... stock 0 ...etc )
aici la miniplanes.fr de ex il gasesti la 420€ complet si su telecomanda . :) RTF


stiu, acum are sa spuna lumea ca e mentalitate de manelist asta sa cumperi direct ..dar ! daca vrei sa ajungi la performanta eu zic ca e bine sa alegi...
eu cred ca niciodata nu o sa pot sa construiesc singur un gimbal de ex ca zenmuse ...dar pot zbura un muse aproape de perfectiune ..
depinde de tine cum spunea cineva mai sus in ce vrei sa iti investesti timpul ... in "surubareala" sau in zbor ...

si una si alta aduc satisfactie dar ca sa le faci pe amandoua la perfectie , e mai greu ...

cel putin asta este parerea mea ...

Aceasta postare a fost editata de Nanok@: 14 September 2013 - 05:44 PM

The quieter you become, the more you can hear
-- Stay Hungry, Stay Foolish! --
0

#33 Useril este offline   EZ* 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1695
  • Inregistrat: 10-November 04
  • Gender:Male
  • Interests:aero&auto r/c

Postat 14 September 2013 - 06:10 PM

merci de opinie - imi place sa pun multe intrebari inainte sa sar la ceva, uneori se poate spune ca sunt idiot de insistent...da, au scazut preturile peste tot...Lindinger il are la 419.9 euro...cica asteapta sa iasa pe piata Phantom Vision...nici la noi in tara nu e mare diferenta, si poate se mai reduce tinand cont ca pretul redus se aplica de nici o saptamana. Daca e asa si pentru sustinerea dealerilor din tara, o sa-l iau de aici...in plus beneficiez de garantie si de posibilitatea sa-l returnez in 10 zile daca nu e ceea ce visez eu (cred ca inca se mai aplica legea aia care permite returul in 10 zile pentru marfa cumparata on-line)... :drinks:
0

#34 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 14 September 2013 - 06:51 PM

Vezi postareaEZ*, la 14 September 2013 - 06:10 PM, a spus:

merci de opinie - imi place sa pun multe intrebari inainte sa sar la ceva, uneori se poate spune ca sunt idiot de insistent...da, au scazut preturile peste tot...Lindinger il are la 419.9 euro...cica asteapta sa iasa pe piata Phantom Vision...nici la noi in tara nu e mare diferenta, si poate se mai reduce tinand cont ca pretul redus se aplica de nici o saptamana. Daca e asa si pentru sustinerea dealerilor din tara, o sa-l iau de aici...in plus beneficiez de garantie si de posibilitatea sa-l returnez in 10 zile daca nu e ceea ce visez eu (cred ca inca se mai aplica legea aia care permite returul in 10 zile pentru marfa cumparata on-line)... :drinks:


30 zile auzisem mai nou
Fly it, like you stole it!
0

#35 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 September 2013 - 07:34 PM

Nanok vorbeste din experientele lui, evident neplacute, nu se aplica la toti, unii chiar avem satisfactii de la ce facem cu mana noastra... iar ca ar face minuni din zenmuse, astept sa o vad, sunt pline forumurile de foto de postari de genul ca poza aia as fi facut-o si eu daca aveam camera lui X...

Depinde ce vrei cu el, sa stai lampadar si sa nu iti asumi nici un risc, eu am rupt 4 bratze incercand diverse figuri, Nanok nici unul... iar la phantom bratele nu mai sunt piese de schimb, sau asa pare din poze, carcasa dintr-o bucata, deci un crash se lasa cu ... buba mare la buzunar.
Si la un incepator in mod natural crash-urile se intampla in primele zile, adica alea in care stai linistit ca il returnezi ;)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 14 September 2013 - 07:35 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#36 Useril este offline   Nanok@ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 29-September 10
  • Gender:Male

Postat 15 September 2013 - 04:15 AM

Vezi postarearenatoa, la 14 September 2013 - 07:34 PM, a spus:

Nanok vorbeste din experientele lui, evident neplacute, nu se aplica la toti, unii chiar avem satisfactii de la ce facem cu mana noastra... iar ca ar face minuni din zenmuse, astept sa o vad, sunt pline forumurile de foto de postari de genul ca poza aia as fi facut-o si eu daca aveam camera lui X...

Depinde ce vrei cu el, sa stai lampadar si sa nu iti asumi nici un risc, eu am rupt 4 bratze incercand diverse figuri, Nanok nici unul... iar la phantom bratele nu mai sunt piese de schimb, sau asa pare din poze, carcasa dintr-o bucata, deci un crash se lasa cu ... buba mare la buzunar.
Si la un incepator in mod natural crash-urile se intampla in primele zile, adica alea in care stai linistit ca il returnezi ;)


sigur ca nanok vorbeste din experientele lui , :) e chiar mandru ca le-a trait ... si bucuros ( cei drept scurt momentul bucuriei de fiecare data ) atunci cand am facut ceva "cu mana mea" ...

zenmuse nu imi cumpar pentru ca nu-mi pot permite dpdv financiar sa investesc in ceva ce nu aduce profit -ceea ce mi-ar aduce un zenmuse in plus nu se justica ca si pret ...
pot sa fac filme si cu gimbalul facut de mine ...

iar in legatura cu afirmatia dvs, legata de "poza aia as fi facut-o si eu daca aveam camera lui X..." aici dati-mi voie sa va contrazic.
Conteaza cu ce zbori la fel de mult cât conteaza cu ce fotografiezi.Oricand o lentila buna poate face diferenta intre un cadru de nota 10 si un fiasco total. O camera inteligenta , poate suplini lipsa cunostintelor fotografice (nu in totalitate), dar pentru a face un portret cu un frumos efect bokeh de ex. , un aparat cu obiectiv bun (lentile bune) is spune cuvantul in fata unei "sapuniere" iar cel ce face poza , chiar daca nu este un fotograf , poate totusi sa traga cateva cadre super , ajutat fiind de aparat !

Eu la inceput am pierdut quadrocopterul de doua ori.

Pilot neexperimantat , am lasat pentru o clipa ochii in jos la radiocomanda si cand i-am ridicat l-am pierdut ..Asta a fost prima data si l-am gasit aterizat in mijlocul unei ferme de gaini (dupa o seara si o dimineata de cautari ...) ..doar accu terminat iar

a doua oara m-am pierdut si nu am mai stiut sa-l zbor si "s-a dus" cu tot cu camera gopro montata l-am pierdut in lanul de porumb , unde la regasit dupa 4 zile de cautari (si infratirea omului cu natura/porumbul) :) la fel doar cu bateria terminata .

Daca la momentul acela aveam GPS , stiam ca trebuie doar sa las stick-urile la mijloc , si quadrocopterul ramane "lampadar" pe cer dupa care il puteam aduce incet acasa , sau , mai bine apasam "panick buton" si facea singur RTH ...se întoarcea singur "acasa". Deci inc aun argument in favoarea : "daca aveam elicopteul X nu crash-uiam" ...

Faptul ca"zboara singur" nu face decat sa te incurajeze (ca si incepator cum este cazul meu ) sa zbori in diferite locatii .

Eu am inceput acum 3 sau 4 ani...si neexperimentat fiind in construirea multicopterelor , am trimis bani unui prieten cu gandul sa mi-l construiasca el la distanta in România ... dar mai bine ca el nu a mai avut timp si asa m-am aruncat singur cu capul inainte in "hobby" :)
Pe vremea aceea nu existau decat vreo doua sau trei proiecte de controlere...
unul Multicopter foarte scump si aproape neabordabil la nivel de incepator hobby .. (deja cei ce investeau intr-un sistem Multicopter.de ... sperau sa isi amortizeze investitia cumva ..deci nu prea erea "de hobby" .
un altul erea uavx -parca- proiect despre care nu am prea mai auzit multe , apoi arducopter ( si el cam prea scump pentru un proiect ce se vroia open source -deh se fabrica in america ...

... si atunci aparut un revolutionar care a revolutionat lumea multicopterelor , si anume KapteinKuk care folosind un microprocesor Atmega si niste giro mecanice ... a creat KK kontrolerul:Nu numai ca l-a creat, ci l-a facut si public ( asa a ajuns sa ii faca chinezi de la HK placile pe gratis ) .
Pe urma catva entuziasti au descoperit faptul ca telecomanda de la wii are un senzor care poate fi folosit impreuna cu un alt accelerometru pentru a stabiliza multicoptere si , calcand pe urmele lui KK , au dezvoltat un proiect open Source ce a adus bucurie hobbystilor aducand multicopterele mai aproape , mai accesibile ca si pret si constructie tuturor ... si asa s-a nascut multiwii

Eu am trait toti acesti pasi , am sperat ca voi putea sa creez un "fier" care sa zboare, ..o caramida care sa se ridice in aer ... si oarecum am reusit sa ridic un quadrocopter facut din componente aduante de prin toata lumea ... :)
https://lh6.googleusercontent.com/-1AFryI0asPc/TbBwom6h9GI/AAAAAAAAL-E/tIemPoiHtdk/w1253-h835-no/20110421-IMG_0844.JPG

,dar ! Lumea evolueaza !

eu am invatat ca exista mai multe feluri de evolutie , ma refer aici in special la acumularea de "cunoastere",

si anume :Sistemele pot acumula cunoastere prin invatare de tipul « trial and error learning » sau prin mimetism …
Sistemul "Incearca si invata din erori" este clar unul scump care necesita investitii mari in resurse ... si nu garanteaza reusita 100% -dar iti lasa satisfactia descoperiri prin forte propri -un "chalange" daca vrei -

Pe de alta parte "mimetismul" s-a dovedit ca este o formula care face acumularea conostintelor mult mai usoara, mai economica dpdv al resurselor cheltuite ... si tiând cont ca ceea ce facem o facem "din hobby" deci bine de utilizat cat mai putine resurse ... ;) sotiile noastre stiu dece mult mai indicata in cazul nostru (hobby)

:) Cam asta facem noi, copiem formulele de succes ale celorlalti .

Sunt de acord cu ceea ce spune @renato referitor la posibilele crash-uri pe care le vei avea ...si poate ca are dreptate pentru ca un Phantom crash-uit nu-i asa de usor de reparat ca un brat de clona de DJI ...dar se pare ca Phantom-urile sunt construite/gandite usoare si nu se prea farama atunci cand cad, plus ca rata cu care cad e < decat a altora datorita controlerului de zbor care intr-adevar are un cuvant greu de spus ...
ma rog .. am scris atat de mult pentru ca vroiam sa spun ca nu e nevoie sa parcurgi toti pasii constructiei unui multicopter pentru a te bucura de el , ci acum , datorita pietei , iti poti cumpara la un pret decent , un RTF ...

Faptul ca nu am rupt brate la multicopter se datoreaza foarte mult (100% chiar ) , controlerului de zbor ( naza )
Cu multiwii crash-urile ereau frecvente ...(nici nu mai stiu de cate ori am indreptam aluminiul pe bordura :) si cate elice am rupt ) defapt, o parte din elicele ruptea am pastrat si eu ca ammintire :)

https://lh5.googleusercontent.com/-bGt8S3JWKzA/Tq59SkXE7UI/AAAAAAAAMuU/WHPgreZ9ze0/w1253-h835-no/20111031-IMG_4072.JPG
cu Naza , erorile mele de pilotaj s-au soldat cu pierderea acumulatorilor doar !
Este foarte adevarat ca datorita setarilor PID (si poate nestiintei mele ) nu am reusit sa pun la punct softul piratilor pe controlerul flyduino (zace si acum in sertar :) ) si nici sa zbor pe quad cu controlerul arducopter (il folosesc cu autopilot pe radian ) ...
dar este si mai adevarat ca un controler ca NAZA isi merita banii ... Cu el nu am mai avut nici un crash major ...

...
ma rog .. am scris atat de mult pentru ca vroiam sa spun ca nu e nevoie sa parcurgi toti pasii constructiei unui multicopter pentru a te bucura de el , ci acum , datorita pietei , iti poti cumpara la un pret decent , un RTF ...
The quieter you become, the more you can hear
-- Stay Hungry, Stay Foolish! --
0

#37 Useril este offline   EZ* 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1695
  • Inregistrat: 10-November 04
  • Gender:Male
  • Interests:aero&auto r/c

Postat 15 September 2013 - 08:46 AM

danke pentru un raspuns asa de lung... :drinks:
...sigur ca activand in domeniu o gramada de timp nu ma sperie constructia unui quad cu componente "probate"...dar da, nu am timp pentru experimente si imi pare chiar aiurea sa repet pasii facuti deja in domeniu...deci in limita de pret in care vine un Phantom, sau sub aceasta limita ma pot incadra cu o platforma asemaantoare dar care nu are chiar toate functiile acestuia (nu are GPS) - chiar daca Phantom nu stie sau nu mi-am dat eu seama ca ar face ceva lucruri mai complexe cu GPS decat stabilizarea zborului si return to home...

:pardon: am putina nevoie de ajutor: sa luam in vizor acest kit: http://shop.lindinge...ucts_id=9706376
... DJI F450 QuadroCopter Profi-Drohne Kit + NAZA-M „Lite“ Multi-Rotor-Elektronik mit präziser GPS Steuerung ! deoarece stau cam prost cu Germana (stiu, am auzit de google) si cam la inceput cu dronele, vreau doar sa stiu daca acest setup stie sa faca ceva mai multe cu GPS-ul, adica sa-i setezi puncte pe care sa le parcurga...
0

#38 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 September 2013 - 10:01 AM

A treia cale ar fi sa "tocmesti" pe careva sa iti faca unul.
Eu ma autoexclud din start, ca cel care a propus, ca sa nu se banuisaca alte alea... :)

Relativ la intrebarea ta de mai sus, pot sa iti spun, si nanok poate confirma, ca ai avea exact aceleasi operatii de montare de facut si daca ai lua componentele de la HK/rctimer ca si cel de la lindinger:
- motoarele se strang tot in suruburi pe brate, care se prind de placile centrale le fel la ambele modele
- esc-urile se lipesc la fel e placa centrala, nu vine asamblat deja
- cuplele de la ESC se conecteaza in FC tot in niste pini, poate mai putin clar etichetati la Crius AIO, dar la cat zici ca te-ai documentat pana acum...
- diferenta apare dupa montare, la cel de mai sus poti iesi la zbor, la unul "facut in casa" trebuie sa incarci softul in FC. Dar si dupa aia poti iesi la zbor :) garantez ca decolezi si nu rupi nimic cu setarile default.

Inca ceva comun, la ambele seturi elicile sunt de antrenament, tavaleala, pentru filmat trebuie mers pe unele serioase.
De asemenea motoarele, sunt neechilibrate in ambele cazuri, cele dji fiind chiar jenante pentru cat costa... la 30 euro bucata cat sunt vandute ca piese de schimb iei motor de motor.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#39 Useril este offline   Nanok@ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 29-September 10
  • Gender:Male

Postat 15 September 2013 - 12:42 PM

ja ja ..confirm .. :)
este adevarat ca eu am ales kit-ul F450 cu naza -M din comoditate .
pe vremea aceea nu aparusera esc-urile cu simonik fw ... si nu experimentase nimeni naza cu alte esc-uri ..sau ma rog incercasera cativa si printre ei au fost si cativa ce au avut probleme cu esc-urile .
eu l-am luat kit pentru a juca intr-un teritoriu cunoscut ... PID-uri si alte alea de care imi era frica ...erau deja cunoscute si zburate de majoritatea utilizatorilor ...
acum , ca exista si naza lite cu tot cu gps la 150€ ... nu as mai da 40€ pe frameul original f450 de la digi cand este acelasi 'identic si la fel' ( prima versiune nu avea integrat traseul electric pentru baterie si motoare! )
iar cu motoarele , atat timp cat exista alternative recomand si eu alte motoare *Nu cele originale dji * .. e clar ca sunt umflate la pret !!
la banii care dai pe ele poti lua Tiger ... sau alte la fel de bune ..

totusi , cred ca naza lite nu o sa fie deschis al upgrade-uri viitoare (astfel nu vad rostul existentei in paralel naza lite .. naza m V1...) sau daca o sa fie , o sa fie limitat (probabil ca nu o as poata avea waipoint-ui ..etc .. (dar de zburat eu zic ca e foarte ok )
Pana acum DJI mi s-a parut o companie serioasa (politica de preturi e asemanatoare apple ... ) si evident ca isi pastreaza "secretul" software-ului intro cina care cloneaza tot , unde hw-ul e mai ieftin decat o gogoase bio :) ...

parerea mea, mergi pe un frame kit ... alege-ti configuratia motoare-esc si inainte citeste compatibilitatea cu controlerul

ia-ti un frame care sa reziste la tavaleala si investeste in viitor (controler ESC-uri si motoare bune ) ...

daca vrei mai tarziu sa evoluezi pe aceiasi platforma ... cumpara naza V2 ... daca nu ai bani de GPS acum il poti pune mai tarziu ... GPS , miniOSD ... telemetrie si tot ce au sa mai scoata ...
daca vrei minitechnicus path , mergi pe o AIO .. sau .. incearca un controler ARM ...
trebuie sa te hotarasti ce vrei
calea constructorului ;) vs cala zburatorului .Alege in ce vrei sa investesi mai mult timp ... si fa alegerea In fuinctie de ce te hotaresti sa faci sunt sigur ca vei gasi negresit pe cineva care sa te ajute cu un sfa
The quieter you become, the more you can hear
-- Stay Hungry, Stay Foolish! --
0

#40 Useril este offline   Nanok@ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 29-September 10
  • Gender:Male

Postat 15 September 2013 - 12:46 PM

ja ja ..confirm .. :)
este adevarat ca eu am ales kit-ul F450 cu naza -M din comoditate .
pe vremea aceea nu aparusera esc-urile cu simonik fw ... si nu experimentase nimeni naza cu alte esc-uri ..sau ma rog incercasera cativa si printre ei au fost si cativa ce au avut probleme cu esc-urile .
eu l-am luat kit pentru a juca intr-un teritoriu cunoscut ... PID-uri si alte alea de care imi era frica ...erau deja cunoscute si zburate de majoritatea utilizatorilor ...
acum , ca exista si naza lite cu tot cu gps la 150€ ... nu as mai da 40€ pe frameul original f450 de la digi cand este acelasi 'identic si la fel' ( prima versiune nu avea integrat traseul electric pentru baterie si motoare! )
iar cu motoarele , atat timp cat exista alternative recomand si eu alte motoare *Nu cele originale dji * .. e clar ca sunt umflate la pret !!
la banii care dai pe ele poti lua Tiger ... sau alte la fel de bune ..

totusi , cred ca naza lite nu o sa fie deschis al upgrade-uri viitoare (astfel nu vad rostul existentei in paralel naza lite .. naza m V1...) sau daca o sa fie , o sa fie limitat (probabil ca nu o as poata avea waipoint-ui ..etc .. (dar de zburat eu zic ca e foarte ok )
Pana acum DJI mi s-a parut o companie serioasa (politica de preturi e asemanatoare apple ... ) si evident ca isi pastreaza "secretul" software-ului intro cina care cloneaza tot , unde hw-ul e mai ieftin decat o gogoase bio :) ...

parerea mea, mergi pe un frame kit ... alege-ti configuratia motoare-esc si inainte citeste compatibilitatea cu controlerul

ia-ti un frame care sa reziste la tavaleala si investeste in viitor (controler ESC-uri si motoare bune ) ...

daca vrei mai tarziu sa evoluezi pe aceiasi platforma ... cumpara naza V2 ... daca nu ai bani de GPS acum il poti pune mai tarziu ... GPS , miniOSD ... telemetrie si tot ce au sa mai scoata ...
daca vrei minitechnicus path , mergi pe o AIO .. sau .. incearca un controler ARM ...
trebuie sa te hotarasti ce vrei
calea constructorului ;) vs cala zburatorului .Alege in ce vrei sa investesi mai mult timp ... si fa alegerea In fuinctie de ce te hotaresti sa faci sunt sigur ca vei gasi negresit pe cineva care sa te ajute cu un sfatbun ..

ok gata cu posturile lungi ...(explicatia acestora este simpla , aznoapte am avut insomie-adevarul el ca mi-am pus GPS-ul cumparat impreuna cu NAZA lite , pe NAZA V1 si mi-am programat si statia ca sa stie de GPS ... asa ca am profitat si un pic de o mica pauza ..de asta am scris / De obicei noptile le dorm : ) )
The quieter you become, the more you can hear
-- Stay Hungry, Stay Foolish! --
0

#41 Useril este offline   EZ* 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1695
  • Inregistrat: 10-November 04
  • Gender:Male
  • Interests:aero&auto r/c

Postat 15 September 2013 - 05:15 PM

:)...ma bucur ca ai luat si GPS...adica ca l-ai montat, avand astfel timp de scris...va mai deranjez pe privat cu cate o intrebare/sfat...sincer cred ca as alege o cale mai aproape de cea a zborului, asta din lipsa de timp...adica nu ma deranjeaza sa fie un kit pe care sa-l asamblez, dar sa nu ma apuc de gadilat PID-uri si o caruta de alti parametrii... :good:

...si evident prefer sa dau 50% dintr-un Phantom daca ceea ce rezulta face acelasi lucru... :good:

Aceasta postare a fost editata de EZ*: 15 September 2013 - 05:16 PM

0

#42 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 15 September 2013 - 05:30 PM

nu stiu daca ma credeti dar cand am facut prima oara quadu, am luat si 3 seturi(4 bucati un set) elicii de la pasarea ce renaste din foc, si desi la inceput zburam cu propsavere si mereu in zbor se rupea zgarciu, si am dat cu el de un gard de lemn, de copaci, de asfalt, nu am rupt nici o elicie, inca am 2 seturi virgine
Fly it, like you stole it!
0

#43 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 15 September 2013 - 10:28 PM

GiPieSul e bun... l-am folosit azi si comentau colegii ca "e prima oara cand il aud pe Para ca da RTL ca s-a dezorientat" :)
Zbori un X, care la 50m e un x si la 100m e un .
Daca te-ai pierdut ca orientare, orice manevra care nu-ti indeparteaza zburatoarea, pare sa-ti indeparteze zburatoarea, din cauza stresului. Sau a lenei de a-l ateriza acolo, si a tropai 10 min. la dus, 5 min de cautat propriu-zis intr-o zona cat un sfert de teren de fotbal, eventual plina de gunoaie de la constructii, si 10 min la intors.
Asa, cu RTL, stii c-a pus botul spre tine si vine. Daca esti grabit, il scoti din RTL si-i dai forja in fata, ca vine acasa.
0

#44 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 September 2013 - 10:32 PM

Ultima daca are I-ul bine reglat, si nu pierde altitudine la "forja in fata" ;)
Asta ca sa il punem pe EZ* un pic la foc domol :D
Apropo de asta... cum tine Naza altitudinea pe repede'nainte?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#45 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 16 September 2013 - 08:30 AM

Vezi postarearenatoa, la 15 September 2013 - 10:32 PM, a spus:

Ultima daca are I-ul bine reglat, si nu pierde altitudine la "forja in fata" ;)
Asta ca sa il punem pe EZ* un pic la foc domol :D
Apropo de asta... cum tine Naza altitudinea pe repede'nainte?


Sa-ti raspunda un... nazist :) Eu ma jucam ieri cu AC 3.1-rc1, tableta cu droidplanner si modul FollowMe. E inca experimental, si se vede !!! :D
Pe frame-ul meu Vee, cu bratele din fata la 150 de grade, cu unghiurile default +/-45, stanga, dreapta si spate mergea OK cu stickul la maxim. In fata trebuia sa ma opresc la 80% din cursa, altfel pierdea altitudine. I-am constrans unghiurile la +/-37,5 si acum zboara la plafon in maxim. Iar la mine maximul ala e pe la 60 km/h.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro