Modelism - RHC Forum: Trex 450 TT - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Trex 450 TT Upgrade-uri

#1 Useril este offline   eellaa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Elicoptere, Avioane & Planoare

Postat 02 September 2013 - 05:25 PM

Am achizitionat un Align T-Rex 450 PRO cu flybar de pe forum cu gandul sa il fac FBL. Am nevoie de ajutor/sfaturi:

1. Puteti sa imi dati un link de unde achizitionati piese pt upgrade de calitate la un pret decent?(In tara nu am gasit)
2. Este nevoie sa schimb si swash sau doar sa cumpar un Head DFC?(considerand ca cel pe care il am este ok)
3. Ce unitate sa pun pe acesta? ( 3GX, ZYX, altceva mai bun dar apropiat ca pret...nu vreau o unitate de 1000$ ..... Cel putin nu acum.)

Mai mult pentru punctul 3 am deschis acest topic.

(PS: Nu ma grabesc, am 2 x HK 450 pro tt - am cu ce sa ma distrez pana este gata acesta. Probabil le scot la vanzare la final sa mai recuperez din $ :) )
0

#2 Useril este offline   nomad 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 651
  • Inregistrat: 24-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 03 September 2013 - 07:21 PM

Eu am unitate Tarot ZYX-S si sunt foarte multumit de ea.Luata cu buddy cod a costat 47$.
0

#3 Useril este offline   eellaa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Elicoptere, Avioane & Planoare

Postat 03 September 2013 - 07:43 PM

Vorbind aseara cu un prieten am ajuns la concluzia ca d.p.d.v calitate/pret zyx-s este cea mai buna alegere ( am deja un zyx pe un hk 450 si sunt incantat de ea).

Totusi imi face rau de tot cu ochiu BeastX - am auzit doar vorbe bune despre aceasta, desi este o diferenta destul de mare de pret.

Multumesc pentru vot.
0

#4 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 03 September 2013 - 07:51 PM

Kit-ul de upgrade la DFC este undeva la 40 EUR si vine fara swashplate. Swash-ul dedicat DFC-ului este undeva pe la 20 EUR si este recomandabil sa-l folosesti, intrucat este special pentru astfel de head.
Ca unitate fbl eu consider ca BeastX-ul este o unitate foarte buna la un pret competitiv (in jur de 150 EUR). Nu am experiente cu unitati HK, numai brand (Microbeast, Mikado, Skookum sau Align), asa ca nu ma pot exprima in legatura cu altceva mai ieftin. 3GX nu recomand.
0

#5 Useril este offline   eellaa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Elicoptere, Avioane & Planoare

Postat 03 September 2013 - 08:12 PM

Head DFC Am gasit la 49 usd prin UK.
Swash auzisem ca este bine sa fie schimbat dar nu neaparat - de aceea am intrebat. Il schimbam, nici o problema.
BeastX sa fie.

Daca se poate si niste linkuri pe PM de la magazine ok de unde mai comandati...

Aceasta postare a fost editata de eellaa: 03 September 2013 - 08:13 PM

0

#6 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 03 September 2013 - 08:34 PM

Desi nu am experienta cu el, pentru 450 as fi recomandat si eu tot BeastX, avand in vedere dimensiunile, pretul si faptul ca este o unitate FBL de succes.

Un sfat daca se poate pentru noul posesor.
Daca tot e al tau acum, ramai o perioada de timp la clasa 450 (ca fiind cel mai mare model din flota ta), si incearca sa avansezi cat poti de mult, deoarece daca vei trece la o clasa mai mare, in cele din urma il vei tine pe raft sau il vei vinde.

Clasa 450 Align ramane totusi ieftina la piese, packuri, esc si servo, iar in caz de crash nu e putin lucru.


Succes la zboruri.
0

#7 Useril este offline   eellaa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Elicoptere, Avioane & Planoare

Postat 03 September 2013 - 08:54 PM

Multumesc. In acest moment doar MCPX nu imi da emotii, asa ca sigur o sa treaca destul de mult pana trec la ceva mai mare decat 450 ( probabil 2 ani).

Ai dreptate cu praful, anul acesta din 2 x hk 450 am scos la zbor doar unu ( unul e plin de praf :) ).
0

#8 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 03 September 2013 - 10:06 PM

Vezi postareaeellaa, la 03 September 2013 - 08:12 PM, a spus:

Head DFC Am gasit la 49 usd prin UK.
Swash auzisem ca este bine sa fie schimbat dar nu neaparat - de aceea am intrebat. Il schimbam, nici o problema.
BeastX sa fie.

Daca se poate si niste linkuri pe PM de la magazine ok de unde mai comandati...


Uita-te la geometria swash-ului pentru DFC si ai sa intelegi si singur de ce este mai recomandat...
Cat despre magazine din strainatate eu comand la Fastlad si Aign-trex.co.uk in UK si rcheli-store.de in Germania. Daca vrei din Asia ai rc711 iar din USA helidirect sau amainhobbies ...
0

#9 Useril este offline   eellaa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Elicoptere, Avioane & Planoare

Postat 18 November 2013 - 11:06 PM

A trecut ceva timp, dar nu am abandontat proiectul (doar merge mai greu din motive financiare).

Am desfacut in bucati si curatat achizitia bucatica cu bucatica.Am oprit tot ce era de oprit si am inceput sa comand (Restul de piese au ajuns pe un HK450TT).

Pana acum 4 comenzi. Mai am una si termin.

Cel mai greu a fost la Servo (DS410MG) . Am avut firele la unul din servo aproape rupte (la iesirea din carcasa) iar restul putin ciupite. A urmat o munca de migala si delicata dar a iesit ok.

(aproximativ 6 ore - dezlipit potentiometru si firele, curatat potentiometru, lipit totul la loc, schimbat angrenaje si verificat. Alta sansa nu este sa ajungi la fire decat daca scoti potentiometrul de pe placa)

Totul este montat de forma. Cum primesc ultimul transport (unitatea fbl) il montez definitiv.

Ce am invatat :
1.Head DFC nu vine cu Feathering Shaft (aveam in stoc) si Thrust Bearings (comandat din Ro)
2.Desi rulmentii principali (Main shaft bearings) pareau ok, in realitate erau uzati si probabil introduceau vibratii mari(diferenta se simte cand ii invarti cu mana)
3.Mi-am luat teapa cu Torque tube front drive gears set (Am luat de V3 si eu aveam nevoie de V2 - noroc ca mai aveam in stoc)
4.Ball linkurile pentru Head DFC sunt mai groase in carne si facute dintr-un plastic mai tare. Oricat am incercat, nu am reusit sa le dau filet. Pur si simplu plasticul s-a macinat. (Inca ma gandesc daca este cazul sa comand altele sau sa le las pe cele obisnuite cum am monat acum)

Am pus si cateva poze (in poze nu apare stadiul actual).

Q1.Cum totul este aluminiu si carbon, sa schimb si battery holder cu unul din aluminiu? (Daca da, exista unul care sa semene destul de mult cu cel original de plastic sau trebuie neaparat din 2 bucati ? )
Q2.Aceeasi intrebare si pentru Tail boom mount.Sa pun din aluminiu?

(PS: La cati bani am dat pana acum, nu mai conteaza inca 2 bucati de aluminium dar intreb sa vad ce experiente ati avut cu aceste piese, sa nu cumva sa castig la aspect dar sa pierd la functionalitate.)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg

0

#10 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 19 November 2013 - 01:09 AM

Si eu am patit la fel cu un ball link de DFC...am mai comandat o punguta.
Asigura-te ca au destul material pe care sa se infileteze, sistemul este totusi unul supus unor forte ceva mai mari (sunt dispute multe pe seama subiectului).
Nu te grabi cu bling-bling-uri de aluminiu, plasticul este de multe ori mai recomandat pentru unele repere. Cu siguranta nu te ajuta nimic la battery holder...
Zboara-l asa si vezi ce nu-ti place. Daca ajungi la concluzia ca ceva ar merge mult mai bine cu un upgrade de aluminu sau orice alt material extraterestru, atunci mai vorbim. Crede-ma, vorbesc din experienta.
Daca stau bine sa ma gandesc nici acum nu am scapat de meteahna asta, dar macar sfatuiesc pe altii sa nu greseasca ca mine...
0

#11 Useril este offline   eellaa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Elicoptere, Avioane & Planoare

Postat 13 December 2013 - 02:02 PM

De pe 10 Dec 2013 tot caut sa achizitionez unitatea (Microbeast BEASTX Flybarless Controller V3 + USB BXM76000CMB) dar nu resuesc sa o gasesc in stoc (am incercat pe toate site-urile indicate mai sus).

Aveti idee de un magazin (serios) de unde o pot achizitiona sau alt model apropiat (calitate/functionalitate/pret)?

Sau pentru un 450 este mai indicata asta si trebuie sa ma inarmez cu rabdare pana apare in stoc ?

PS: 3GX - nu vreau incat am vazut multe pareri negative , ZYX - am deja dar vreau ceva mai bun sa vad care este diferenta
0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2013 - 03:22 PM

http://www.der-schwe...rt?query=beastx

transport moca. Interfata am eu una noua in tipla.
0

#13 Useril este offline   eellaa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Elicoptere, Avioane & Planoare

Postat 13 December 2013 - 05:34 PM

Multumesc! Am facut comanda (mai greu dar noroc cu google Translate ....ca site-ul lor nu prea functioneaza ok in Engleza). Acum ramane sa ma lamuresc daca au tracking sa vad timpul de livrare.

Legat de interfata, Te rog sa trimiti un PM cu pretul cerut.
0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2013 - 05:56 PM

Aici apare anuntul de interfata

http://www.rhcforum....-spektrum-dsmx/
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro