Modelism - RHC Forum: Festival machete - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Festival machete

#1 Useril este offline   TATRA 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 22-July 05

Postat 26 July 2005 - 11:04 PM

Salutare! Propun organizarea unui festival de modelism, unde fiecare sa-si poate expune lucrarile si eventual sa faca o demonstratie a modului sau de lucru. Adica de ce numai englezii si nemtii sa aiba asa ceva?
0

#2 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 27 July 2005 - 08:48 AM

De acord, sustin propunerea. Si mai departe?
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#3 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 27 July 2005 - 09:03 AM

Entuziasmul este de remarcat, dar nu suficient.
De aici incep imtrebarile:
Unde?
Cand?
Cum?
Cine?
Cati?
Mobilier?
Sala?
Chirie?
Taxa participare?
Sponsori?
Siguranta modele?
Etc, etc ......
Bafta!

PS La nemti nu stiu cum este, dar la englezi, pentru o astfel de actiune, sala costa. Dar (ca mai exista un dar) in doua zile sunt 30000 de vizitatori platitori lucru care asigura amortizarea costurilor.
Noi suntem totusi in Romania.
0

#4 Useril este offline   TATRA 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 22-July 05

Postat 27 July 2005 - 06:12 PM

Deci...astazi am vorbit cu seful meu, care este arhiect, are ceva relatii in Iasi, si mi-a spus ca ma va ajuta inj ceea ce priveste locatia unde ar putea avea loc acest prim festival...Ideea este ca singur nu as putea aduna sponsorii necesari pentru organizare asa ca daca incercam sa cautam toti si cand treburile sunt aranjate am putea face o cenferinta pe messenger si sa stabilim. Incerc sa mai caut in stanga si in dreapta sa vad ce pot sa fac. As avea rugamintea ca cei care ar fi dispusi sa vina la acest festival si sa-si prezinte lucrarile sa caute si ei sponsorizare. Id-ul meu de yahoo messenger este : death_rocker2003...Sa ne auzim cu bine! :lol:
Inca ceva: nu cred ca la primele festivale de modelism din Anglia au venit asa multi vizitatori! Eu cred ca merita efortul pentru cei care intradevar au o pasiune adevarata si vor sa o impartaseasca si celorlalti! tre sa fim optimisti! :)

Aceasta postare a fost editata de TATRA: 27 July 2005 - 06:16 PM

0

#5 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 28 July 2005 - 08:21 AM

@ Tatra, o sa incep cu sfarsitul.
Chestia asta cu machetele este bine reprezentata incepand din magazine si terminand cu facutul public pe toate "canalele". Lumea stie despre ce este vorba si se duce sa-si clateasca ochii cu mare placere. Nu stiu daca la inceputuri era asa, dar acum 14 ani cam asta se intampla.
Sponsori - asta e o chestie complicata. Cluburi mari de modelism sufera de o asa lipsa. Cluburi vechi de modelism au disparut sau au renuntat la unele sectii dintr-o asa lipsa.
Daca pentru cluburi, nu se prea gasesc sponsori, cum sa gaseasca persoanele fizice?
Se poate sa crezi ca tin cu ursul sau sunt "Gica contra". Incearca si ai sa vezi. :D Mie unul mi-a trecut de mult.
Bafta!

PS Cu toate astea, exista un grup de baieti de treaba care, independentii fiind, reusesc sa participe la diverse expozitii in tara.
Anul trecut, o parte au participat la Deva, Bucuresteniii au reusit s-o puna de o "particulara" cu participare si din tara, iar anul asta o parte dintre ei au expus la Muzeul Militar. Chiar daca nu-i prea vedeti scriind in acest forum, mare parte dintre ei sunt membri si in acest forum. Buni machetisti de altfel, dar independenti. :D :angry:
0

#6 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 29 August 2005 - 10:05 AM

A trecut o luna!
@TATRA, ce am scri n-am scris ca sa te "sperii", ci ca sa-ti dai seama care vor fi problemele cu care te vei confrunta daca vrei sa organizezi asa ceva.
Bafta!
0

#7 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 26 September 2005 - 09:38 AM

Si iata ca a mai trecut o luna.
Cred ca topicul ar trebui mutat la "Navomodele" ca acolo sunt "discutii intre cei care fac valuri" cu toate ca acolo valurile sunt de alta natura :D .
Bafta!
0

#8 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 26 October 2005 - 08:45 AM

Poate se milostiveste cineva sa inchida subiectul asta ca a mai trecut o luna si nimic.
Pana un alta se pune iar in Bucuresti de un astfel de festival dar ...... deja stiti asta. :lol:
Bafta!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro