Modelism - RHC Forum: Extra 330 depron si balsa - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Extra 330 depron si balsa

#1 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 08 August 2013 - 05:31 PM

Salutare tuturor.
Vreau sa construiesc acest model de Extra 330 http://www.baroneros...depron-55.html.
M-ar interesa parerea cuiva care poate a construit modelul sau a mai construit din depron. Este un topic bogat in planuri, foto si video. Daca cineva are rabdare sa rasfoiasca cele 59 pagini... De remarcat constructia userului Gizer, precum si imbunatatirile ulterioare aduse dupa fiecare test de zbor.
Ceea ce nu imi este clar este faptul ca aripa nu are unghi diedru. Este normal? In toate planurile din balsa care le-am mai adus de pe net aripile au unghi diedru.
Este cineva interesat de constructia modelului? Pentru traducerea din Italiana am folosit google translate.
Multumesc.
Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#2 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 08 August 2013 - 08:27 PM

Vezi postareagyany_eugen, la 08 August 2013 - 05:31 PM, a spus:

Salutare tuturor.
Vreau sa construiesc acest model de Extra 330 http://www.baroneros...depron-55.html.
M-ar interesa parerea cuiva care poate a construit modelul sau a mai construit din depron. Este un topic bogat in planuri, foto si video. Daca cineva are rabdare sa rasfoiasca cele 59 pagini... De remarcat constructia userului Gizer, precum si imbunatatirile ulterioare aduse dupa fiecare test de zbor.
Ceea ce nu imi este clar este faptul ca aripa nu are unghi diedru. Este normal? In toate planurile din balsa care le-am mai adus de pe net aripile au unghi diedru.
Este cineva interesat de constructia modelului? Pentru traducerea din Italiana am folosit google translate.
Multumesc.


extra 330 este acrobat si prin definitie e normal sa aiba aripa dreapta, fara diedr.


P.S.: pune linku din nou ca nu merge

Aceasta postare a fost editata de RedDevil: 08 August 2013 - 08:27 PM

Fly it, like you stole it!
0

#3 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 08 August 2013 - 10:20 PM

Pun alta pagina din topic. http://www.baroneros...-depron-54.html
La inceutul topicului sunt si planurile. Am listat pe A4, le-am lipit, am inceput sa decupez in depron, apoi am constatat ca nu are diedru. In video se poate vedea modelul cum evolueaza, dar nu stiu cum sa ma exprim... parca un pic lipsit de viata. http://www.youtube.c...d&v=_61jh2VhkYI
Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#4 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 08 August 2013 - 10:28 PM

Iata si un blogul lui Gizer cu fotografiile din timpul constructiei si zborului grupate http://www.volo-rc.n...-330-in-depron/
Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#5 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 09 August 2013 - 01:49 PM

Atasez o fotografie a unui Extra 300 facuta de mine acum 3 saptamani la Tuzla la un aero show. Aici mi se pare ca aripa are diedru. Mai am un plan full balsa in care are deasemenea diedru.
Intreb de altii mai avizati deoarece nu vreau sa incep o constructie pe un plan gresit.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0030.jpg

Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#6 Useril este offline   alexu` 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 22-July 05
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea

Postat 09 August 2013 - 02:20 PM

In poza dumneavoastra ati surprins un Zlin 142, nu un extra 300. Intr-adevar schema de vopsire este asemanatoare cu cea a avionului extra 300sc YR-EXA de la Aeroclubul Romaniei, dar avionul este altul. Daca veti cauta poze pe internet cu extra 300 veti observa ca aripa lui nu are diedru.

Stima,
Alex
Nu lasa MiG-ul 29 din mana pe F-ul 16 de pe gard!...
0

#7 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 09 August 2013 - 08:35 PM

Vezi postareaalexu`, la 09 August 2013 - 02:20 PM, a spus:

In poza dumneavoastra ati surprins un Zlin 142, nu un extra 300. Intr-adevar schema de vopsire este asemanatoare cu cea a avionului extra 300sc YR-EXA de la Aeroclubul Romaniei, dar avionul este altul. Daca veti cauta poze pe internet cu extra 300 veti observa ca aripa lui nu are diedru.

Stima,
Alex


si extra 300/330 are roata pe coada, nu in bot :)
Fly it, like you stole it!
0

#8 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 09 August 2013 - 11:16 PM

Salut Eugen si bine ai venit printre noi. Uita-te cu atentie pe planul tau ,cel de balsa,nu cumva aripa trebuie construita cu capul in jos? Atunci cand este pe avion e normal ca intradosul aripii sa aiba un unghi. Cel putin asa e pe planul de constructie al Extra de la Great Planes pe care il am eu.
In video-ul respectiv Extra nu e lipsita de viata. Asa o piloteaza tipul. La inceput ,uitate atent, avionul pleaca din mana, vertical.
Si mie imi place Extra la nebunie dar, din pacate, nu sunt in stare sa pilotez asa ceva. :blush:
Spor la construit si, mai ales, bafta la zburat. :good:
Cauta pe aici ca sunt topice cu Extra construite de modelisti cu experienta la care le poti cere parerea.

Aceasta postare a fost editata de catamures: 09 August 2013 - 11:18 PM

Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#9 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 10 August 2013 - 09:52 AM

Vezi postareacatamures, la 09 August 2013 - 11:16 PM, a spus:

Salut Eugen si bine ai venit printre noi. Uita-te cu atentie pe planul tau ,cel de balsa,nu cumva aripa trebuie construita cu capul in jos? Atunci cand este pe avion e normal ca intradosul aripii sa aiba un unghi. Cel putin asa e pe planul de constructie al Extra de la Great Planes pe care il am eu.
In video-ul respectiv Extra nu e lipsita de viata. Asa o piloteaza tipul. La inceput ,uitate atent, avionul pleaca din mana, vertical.
Si mie imi place Extra la nebunie dar, din pacate, nu sunt in stare sa pilotez asa ceva. :blush:
Spor la construit si, mai ales, bafta la zburat. :good:
Cauta pe aici ca sunt topice cu Extra construite de modelisti cu experienta la care le poti cere parerea.


Din pacate nu am gasit niciun topic cu constructia unui Extra 300, de fapt doar unul singur de acum vreo sase ani, inceput si nefinalizat.
Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#10 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 11 August 2013 - 08:26 PM

Vezi postareaalexu`, la 09 August 2013 - 02:20 PM, a spus:

In poza dumneavoastra ati surprins un Zlin 142, nu un extra 300. Intr-adevar schema de vopsire este asemanatoare cu cea a avionului extra 300sc YR-EXA de la Aeroclubul Romaniei, dar avionul este altul. Daca veti cauta poze pe internet cu extra 300 veti observa ca aripa lui nu are diedru.

Stima,
Alex

Multumesc mult pentru raspuns, m-am edificat. M-am uitat si la pozele cu extra 300 si intradevar nu are diedru.
Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#11 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 14 August 2013 - 07:08 PM

Am inceput constructia si m-am izbit de niste probleme.
Intai de toate am listat pe format A4, am decupat am lipit. Ceea ce am observat este ca la lipire, din cele 25 pagini A4 ale planului, primele 10 s-au potrivit perfect apoi progresiv pe fiecare pagina aparea o diferenta in plus 0,5 mm, 1 mm, 1,5 si tot asa ... pana ce diferenta maxima a fost de 3 mm. Listarea a fost facuta pe un HP Laser Jet 1200. Singura explicatie care am gasit-o este ca la trecerea hartiei prin cuptor, odata cu cresterea temperaturii, probabil se dilata hartia. Am mai folosit aceeasi metoda pe un DeskJet si nu a aparut aceasta problema. Am incercat sa corectez acele diferente, dar liniile nu s-au potrivit exact. Voi lista direct pe format A0 pentru a elimina aceste erori din start.
A doua problema a fost gasirea polistirenului extrudat de 3 mm pentru fuselaj si aripa.
Ceea ce am gasit este acesta de 5 mm Imagine atasata: izoflor 1.jpgiar pentru nervuri si structura fuselajului acesta de 6 mm Imagine atasata: izoflor 2.jpg.
Am taiat piesele din structura fuselajului din izoflor de 6mm iar fuselajul din 5 mm. Bineinteles ca diferenta de 2 mm a facut ca totul sa nu se mai potriveasca. Trebuiau redimensionate celelalte piese. Pentru teste a mers destul de bine prelucrarea. Peste partea exterioara a fuselajului am aplicat un strat de scotch transparent care a inlesnit curbarea polistirenului si care a conferit o rezistenta foarte mare. Aplicarea a fost facuta cu o spatula cu care se aplica folia pe geamurile auto in timp ce incalzeam usor cu un uscator de par. Am cantarit inainte de aplicare si dupa. La cantar, mare lucru nu s-a putut vedea, arata doar 1 gram in plus care banuiesc ca este nesemnificativ.
Ce doresc sa va intreb:
1. Unde se pot gasi alte materiale decat cele din foto de 3 mm si 6 mm, verdele asta ma imi scoate ochii, ca in reclama cu lavabila (pe net sau daca este cineva din Botosani care a cumparat din magazin)
2. Se poate folosi in loc de scotch folie de laminare?
Foto nu am facut, caci nu prea am avut ce fotografia, dar odata ce voi gasi materialele potrivite si voi incepe lucrarea propriuzisa le voi posta.

Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de gyany_eugen: 14 August 2013 - 07:09 PM

Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#12 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 19 August 2013 - 04:32 PM

Astazi am reusit sa ajung la magazin. Am cumparat balsa 1000/100/2,5 mm, teava carbon D6, si platbanda carbon 5 mm /0,5 mm. Am mai cumparat un tub Montage Kit Polystyrene de la Bison, si cateva bare de Glue Gun. In rest pun o fotografie cu ce am reusit sa fac deocamdata.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0873.jpg

Aceasta postare a fost editata de gyany_eugen: 19 August 2013 - 04:34 PM

Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#13 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 20 August 2013 - 09:18 PM

Din pacate cu Montage Kit Polystyrene de la Bison n-ai facut nimic. Este pentru lipit polistiren pe perete. Iti trebuie adeziv poliuretanic sau universal hobby glue tot de la Bison. Sau super glue Foam safe( care nu topeste polistirenul). Dar poti foarte bine sa lipesti cu hot glue.
Si daca tot te-ai apucat de bricolat, cauta planurile la Blue Baby sau Izicraft. Sunt doua avioane pentru incepatori, foarte usor de construit si usor de reparat :D. Spor la treaba.
Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#14 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 24 August 2013 - 08:47 AM

Poze aripa, fuselaj

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0875.jpg
  • Imagine atasata: DSCF0876.jpg

Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#15 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 29 August 2013 - 07:44 AM

Foto fuselaj. Carlinga nu are forma dorita, va urma alta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0880.jpg
  • Imagine atasata: DSCF0878.jpg
  • Imagine atasata: DSCF0877.jpg

Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#16 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 23 October 2013 - 07:41 PM

Am ajuns in faza de echipare cu motor, esc, acumulator servouri. Masa totala estimata 550 - 600 grame.
Echiparea originala cu care vine kit-ul este:
Motor Hacker A20-20L
ESC 25Amp brushless
Acumulator 1200-1500mA 3S (12-20C) Lipo batteries -cel mai des folosit TP1320 Prolites
Elice APC 10x4.7 SF

Imi poate recomanda cineva un motor pentru elice 10 x 4,7, un ESC si un acumulator?
Multumesc
Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#17 Useril este offline   aeromax 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 523
  • Inregistrat: 12-May 11
  • Gender:Male
  • Location:ITALIA
  • Interests:Aeromodelism, Aeronautica, Aviatie, Desen, Muzica (chitara)

Postat 25 October 2013 - 08:23 PM

Vezi postareagyany_eugen, la 23 October 2013 - 07:41 PM, a spus:

Am ajuns in faza de echipare cu motor, esc, acumulator servouri. Masa totala estimata 550 - 600 grame.
Echiparea originala cu care vine kit-ul este:
Motor Hacker A20-20L
ESC 25Amp brushless
Acumulator 1200-1500mA 3S (12-20C) Lipo batteries -cel mai des folosit TP1320 Prolites
Elice APC 10x4.7 SF

Imi poate recomanda cineva un motor pentru elice 10 x 4,7, un ESC si un acumulator?
Multumesc


Date tehnice motor Hacker A20-20L :
-Putere max. 200W
-Tensiune 11,1v ( 3s Li-Po )
-Elice 9x4,7 - 10x4,7
-RPM 1022/v
-Diametru ax 3,175 mm
-Diametru carcasa 28 mm
-Lungime 32 mm
-Greutate 57g
-ESC 25 - 30A
-Tractiune 500-1100g
Se poate folosi si A20-22L ( RPM 924/v )
Echivalente Hobbyking :
-Turnigy Park 450 /1200kv, ESC 30A
-Turnigy TR 2209/26/1130kv, ESC 30A
-Turnigy TR 2830B/1050 (este OK ), ESC 30A
Sau, orice motor care sa aibe caracteristici asemanatoare cu A20-20L

Mult succes !

Aceasta postare a fost editata de aeromax: 25 October 2013 - 08:26 PM

"Odata ce ai cunoscut zborul...vei pasi pe pamint privind spre cer...pentru ca acolo ai fost si acolo...ai vrea sa te intorci" -Leonardo Da Vinci
0

#18 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 11 December 2013 - 06:41 AM

A trecut ceva vreme de cand nu am mai postat.
Intre timp am mai facut canopia din sticla PET si trenul de aterizare.
Initial am facut cateva matrite din polistiren extraudat, dar nu am fost multumit de rezultate, asa ca am facut una din lemn de brad. Ceea ce m-a deranjat la matritele din polistiren extrudat a fost deformarea lor din cauza fortei de strangere a PET-ului, rezultand o canopie deformata fata de matrita initiala.
In foto se poate vedea o canopie transparenta, apoi am facut alta pentru a da o pata de culoare. Inca nu stiu care o voi folosi.

http://i42.tinypic.com/6gvccz.jpg

http://i39.tinypic.com/azi2cz.jpg

http://i44.tinypic.com/9q8jtz.jpg

http://i40.tinypic.com/b48ab6.jpg

http://i40.tinypic.com/2u8cemq.jpg

http://i43.tinypic.com/2q0tx87.jpg

http://i41.tinypic.com/291cnlz.jpg

http://i41.tinypic.com/2hh38s5.jpg

http://i39.tinypic.com/167qnhj.jpg
Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#19 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 11 December 2013 - 10:57 PM

Pozele cu canopia transparenta. Nu este forma finala, doar un decupaj preliminar.

http://i41.tinypic.com/1zxl6x5.jpg

http://i41.tinypic.com/1zxl6x5.jpg

http://i43.tinypic.com/14ucqw0.jpg
Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#20 Useril este offline   gabidani8 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 03-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Aeromodelism, FPV

Postat 12 December 2013 - 11:50 PM

Mai pune poze :drinks:
0

#21 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 13 December 2013 - 09:18 AM

bechia mi se pare nepotrivita pentru anvergura asta; cred ca se potriveste modelelor de 1.8 -2 m; sa nu adaugi prea multa greutate pe coada si sa ajungi sa il faci tanc zburator cu pb din bot...

Aceasta postare a fost editata de oachidori: 13 December 2013 - 09:18 AM

Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#22 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 14 December 2013 - 10:36 PM

Vezi postareagabidani8, la 12 December 2013 - 11:50 PM, a spus:

Mai pune poze :drinks:

OK.
In masura timpului disponibil si cand construiesc ceva mai substantial mai postez negresit.
Toate bune.
Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#23 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 14 December 2013 - 11:17 PM

Vezi postareaoachidori, la 13 December 2013 - 09:18 AM, a spus:

bechia mi se pare nepotrivita pentru anvergura asta; cred ca se potriveste modelelor de 1.8 -2 m; sa nu adaugi prea multa greutate pe coada si sa ajungi sa il faci tanc zburator cu pb din bot...

Multumesc pentru sugestie.
Sincer si mie mi se pare un pic cam mare pentru acest model, dar asta aveau pe stoc la mine in oras la momentul respectiv si am facut un compromis de moment la recomandarea cuiva si asta am cumparat Linkul meu. Initial pendulam intre bechia cu roata de 30 si cea de 25 care nu era in stoc Linkul meu.
Nu stiu ce inseamna ,,Aeromodele clasa 60-120", nu am mai construit un model din 1991 si am ramas in urma cu multi termeni si multe definitii, acum, fata de acel moment.
Ocazional, am mai cochetat cu modelismul (navo si aero), citind cu interes anumite rubrici ale acestui forum, fiindu-mi cunoscute multe id-uri, topicuri etc.
Acum, am inceput doar cu cunostintele de baza in aero, experienta destul de consistenta in electronica, iar materiale-dotare = zero.
Inafara de ceea ce am postat aici am mai realizat: rescriere soft ER9X pe Turnigy 9x, backlight display alb in regim DIY, acumulatori 2S LI-ION 18650 DIY, tot pentru aceeasi statie, incarcator(e) pentru acesti acumulatori si alte lucruri mai marunte, care nu cred ca are rost sa le incarc la Kit Review.
Sugestiile referitoare la postarea lor in anumite topicuri sunt binevenite precum si orice sugestie referitoare la realizarea si/sau imbunatatirea acestui model.

Toate bune,
Eugen

Aceasta postare a fost editata de gyany_eugen: 14 December 2013 - 11:21 PM

Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#24 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 14 December 2013 - 11:28 PM

Tin sa multumesc in mod deosebit lui Catamures pentru tot efortul depus si pentru tot sprijinul acordat in realizarea acestui model.
Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#25 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 14 December 2013 - 11:52 PM

Vezi postareagyany_eugen, la 14 December 2013 - 11:17 PM, a spus:

Multumesc pentru sugestie.
Sincer si mie mi se pare un pic cam mare pentru acest model, dar asta aveau pe stoc la mine in oras la momentul respectiv si am facut un compromis de moment la recomandarea cuiva si asta am cumparat Linkul meu. Initial pendulam intre bechia cu roata de 30 si cea de 25 care nu era in stoc Linkul meu.
Nu stiu ce inseamna ,,Aeromodele clasa 60-120", nu am mai construit un model din 1991 si am ramas in urma cu multi termeni si multe definitii, acum, fata de acel moment.
Ocazional, am mai cochetat cu modelismul (navo si aero), citind cu interes anumite rubrici ale acestui forum, fiindu-mi cunoscute multe id-uri, topicuri etc.
Acum, am inceput doar cu cunostintele de baza in aero, experienta destul de consistenta in electronica, iar materiale-dotare = zero.
Inafara de ceea ce am postat aici am mai realizat: rescriere soft ER9X pe Turnigy 9x, backlight display alb in regim DIY, acumulatori 2S LI-ION 18650 DIY, tot pentru aceeasi statie, incarcator(e) pentru acesti acumulatori si alte lucruri mai marunte, care nu cred ca are rost sa le incarc la Kit Review.
Sugestiile referitoare la postarea lor in anumite topicuri sunt binevenite precum si orice sugestie referitoare la realizarea si/sau imbunatatirea acestui model.

Toate bune,
Eugen

clasa 60-120 reprezinta motorizarea termica in inch cubi.. 120 practic 1.20 care ar fi 20 cmc... din ce stiu eu :drinks:
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#26 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 15 December 2013 - 07:50 AM

Si a urmat ...

http://i44.tinypic.com/2j133ow.jpg

http://i42.tinypic.com/2uza4yd.jpg

http://i40.tinypic.com/18ixz6.jpg

http://i41.tinypic.com/2vdmwzc.jpg
Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#27 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 17 January 2014 - 09:31 AM

Intre timp am finalizat avionul.
La piesele afisate in posturile de mai sus am renuntat in totalitate, asa ca am inceput constructia de la zero.
Ca si timp de lucru, cred a au fost in jur de 10 zile puse cap la cap.
Nu o sa intru prea mult in amanunte, cred ca pozele sunt sugestive.

Ampenajul orizontal si cel vertical, ranfostate cu platband carbon 5x1mm.
http://i43.tinypic.com/iymy3m.jpg

http://i43.tinypic.com/jv4w02.jpg

http://i43.tinypic.com/2vb05td.jpg

Fuselajul
Intai am infoliat materialul dupa care a urmat decuparea acestuia.
http://i41.tinypic.com/308z5zd.jpg

Aripa, intarita cu o teava carbon 6mm
http://i39.tinypic.com/2dkbqfp.jpg

http://i44.tinypic.com/14bjjoj.jpg

http://i43.tinypic.com/x1kn0j.jpg

http://i39.tinypic.com/1zx1mk3.jpg

http://i39.tinypic.com/2lbolmc.jpg

Greutate aripa 72 gr
http://i40.tinypic.com/16jm0jo.jpg
Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#28 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 17 January 2014 - 09:38 AM

Nu pot pune toate pozele intr-un singur post.
http://i42.tinypic.com/2ql92cz.jpg

http://i44.tinypic.com/3357ez5.jpg

http://i43.tinypic.com/2irutyd.jpg

http://i41.tinypic.com/29awfv6.jpg

http://i43.tinypic.com/59yd80.jpg

http://i43.tinypic.com/262bb50.jpg

http://i40.tinypic.com/rmnz1x.jpg
Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#29 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 17 January 2014 - 09:45 AM

Servouri instalate.

http://i43.tinypic.com/242fsk0.jpg

http://i40.tinypic.com/nxuctl.jpg

Detaliu interior fuselaj

http://i40.tinypic.com/2ds0jk5.jpg

http://i43.tinypic.com/2j4ptvs.jpg

Pozitionare tren aterizare
http://i44.tinypic.com/2elt2rc.jpg
Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#30 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 17 January 2014 - 09:56 AM

Montaj tren aterizare.
Pentru fixarea trenului de aterizare am folosit un material folosit la ambalarea aparatelor electronice.
Nu stiu exact cum se numeste, s-a mai discutat intr-un post pe forum despre acesta (cineva a cumparat sub forma de rola). Este poros, destul de elastic, foarte rezistent si este format din mai multe straturi, fiecare avand grosimea de cca 9 mm. Pentru prinderea trenului de acest material am folosit niste clipsuri de plastic auto. Trenul de aterizare este detasabil, intra foarte bine in compartimentul fuselaj.

http://i41.tinypic.com/2s91spd.jpg

http://i43.tinypic.com/ip9xqq.jpg

http://i44.tinypic.com/28tj6md.jpg

http://i42.tinypic.com/2dtztwk.jpg

http://i39.tinypic.com/n3l07l.jpg

http://i44.tinypic.com/2lkr18n.jpg

http://i41.tinypic.com/2u596r8.jpg

Aceasta postare a fost editata de gyany_eugen: 17 January 2014 - 09:57 AM

Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro