Modelism - RHC Forum: PISTA CHITILA - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

PISTA CHITILA Acum puteti decola mai usor

#121 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 05 June 2009 - 05:10 PM

Daca in weekend-l asta o sa hotarati ca se zboara bine asa cum este acum, si nu se vor
rupe trenuri de aterizare asa sa ramana si sa fim sanatosi !
Dar daca nu (maine plec in concediu ) cand ma intorc sa vedeti voi ce mobilizare si ce pista o sa facem !
Numa sa hotarati cum si pe ce directie etc.

Sau ne impartim in toate colturile capitalei si adio leaganul aeromodelismului din Chitila ! ( Cica si in spate la IMGB este un loc
mai "tare" ca aici - mai tare pentru ca este pamantul foarte uscat )

P.S.

" Plec la turci ! Ce spuneti, se merita sa iau ceva de acolo ? " - daca plecam in USA ca STIGANAS era altceva !

Va salut si spor la zbor in weekend!
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#122 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 05 June 2009 - 05:26 PM

Vezi postareaallen_g30, la Jun 5 2009, 05:10 PM, a spus:

zona unde zburam noi, cf legii, nu eu voie cu constructii (vezi baza militara).

unde scrie in care lege?
eu am vile si blocuri lipite de gard si e si zona de granita....(baza aeriana Otopeni-tot baza militara)

@real design
nu ai ce sa cumperi de la turci,marfa e slaba si extrem de scumpa.
flying is my life...
0

#123 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 05 June 2009 - 07:29 PM

Vezi postareaSILVIU66, la Jun 5 2009, 06:26 PM, a spus:

unde scrie in care lege?
eu am vile si blocuri lipite de gard si e si zona de granita....(baza aeriana Otopeni-tot baza militara)

@real design
nu ai ce sa cumperi de la turci,marfa e slaba si extrem de scumpa.


Stiu , a fost o gluma incercand o paralela cu topicul lui STIGANAS care pleaca in State si intreba la fel.
Eventual rahat sau baclavale.
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#124 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2009 - 09:47 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la Jun 5 2009, 08:29 PM, a spus:

Eventual rahat sau baclavale.


Baclava da. Mai mult rahat ca la noi in tara nu gasesti.. :rolleyes:
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#125 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 06 June 2009 - 10:16 PM

scuzati off-ul, dar chestiunea asta cu pista de la Chitila ma cam ingrijoreaza...ma intrebam astazi la intoarcerea din Teleorman, care ar fi aria in jurul Bucurestiului, acceptabila de catre majoritatea modelistilor, unde sa se gaseasca un posibil teren de zbor... pe scurt, cat ati fi dispusi sa mergeti cu masina pana la un teren de zbor...

Pe drumul dinspre Alexandria incoace am vazut cateva locatii ideale pentru zbor...

Aceasta postare a fost editata de Primus: 06 June 2009 - 10:16 PM

0

#126 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2009 - 09:32 AM

Vezi postareaPrimus, la Jun 6 2009, 11:16 PM, a spus:

pe scurt, cat ati fi dispusi sa mergeti cu masina pana la un teren de zbor...

Foarte multi, dar terenul trebuie sa fie aranjat si organizat.

Pune un A-51 la jumate de ora de Bucuresti si o sa fie plin.
0

#127 Useril este offline   adyc 

  • Fly-Free DreamTeam
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 764
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2009 - 09:50 AM

mda...la de-a gata vine toata lumea ...mai bine punem osul la bataie sa intretinem ceea ce avem !
0

#128 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 07 June 2009 - 02:04 PM

Vezi postareaadyc, la Jun 7 2009, 10:50 AM, a spus:

mda...la de-a gata vine toata lumea ...mai bine punem osul la bataie sa intretinem ceea ce avem !


La de-a gata sı de-a MOCA . Daca aı avea zona A-51 chıar la Pıata Romana sau Unırea dar ıntrarea s-ar face pe baza de
abonament anual sa zıcem 1500 Euro ( ca sa aıba sı propıetarul cu ce ıntretıne toata ınvestıtıa) sa vezı ca tot la
Chıtıla prın gropı s-ar ınghesuı oamenıı. Nu dın ınvıdıe ca s-ar procopsı propetarul, cı pur sı sımplu dın lıpsa de
resurse - este un sport exclusıvıst daca vreı sa aı scule performante de peste 2 m sı cu statıı T 14 ,cacı altfel cu deproane sı
polıstırene potı zbura sı ın parc.

Dar ca sa facem un efort sı sa amenajam pısta veche nu ne va costa asa mult, poate chıar nımıc cı doar putın efort fızıc
gen munca patrıotıca dar facuta cu cap sı comunıcare ( un termen maı pretentıos pentru ceı tınerı ).

Daca se doreste pot prezenta solutıa techıca, ıar o parte dın dotare o pot aduce eu.
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#129 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2009 - 03:10 PM

Da cine a zis sa fie "moca"?
0

#130 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2009 - 03:53 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la Jun 7 2009, 03:04 PM, a spus:

Daca se doreste pot prezenta solutıa techıca, ıar o parte dın dotare o pot aduce eu.


normal ca vrem. baga
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#131 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2223
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 07 June 2009 - 08:34 PM

Vezi postareaPrimus, la Jun 6 2009, 11:16 PM, a spus:

scuzati off-ul, dar chestiunea asta cu pista de la Chitila ma cam ingrijoreaza...ma intrebam astazi la intoarcerea din Teleorman, care ar fi aria in jurul Bucurestiului, acceptabila de catre majoritatea modelistilor, unde sa se gaseasca un posibil teren de zbor... pe scurt, cat ati fi dispusi sa mergeti cu masina pana la un teren de zbor...

Pe drumul dinspre Alexandria incoace am vazut cateva locatii ideale pentru zbor...


Pana la Calugareni am de mers 47Km, pana la Chitila 14Km. Sa zicem ca o distanta pana in 20 - 25Km ar fi ok, oricum iesitul din Bucuresti mananca cel mai mult timp.

O taxa de 2 - 3 Euro / zi de zbor ar fi accepabila pentru toata lumea. S-ar strange 100 - 150 Euro / weekend. Un abonament anual ar rivaliza deja cu pretul unor depronele asa ca cei in cauza ar prefera sa zboare prin parcuri si pe alte coclauri.

Aceasta postare a fost editata de ERASER: 07 June 2009 - 08:35 PM

Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#132 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 08 June 2009 - 10:05 PM

io propun sa ne stabilim o zi in care sa muncim la pista... Desigur cu ajutorul lui Real Design. Haideti sa propunem o zi in care sa nu zburam ci doar sa amenajam pista....Trebuie sa ne zica si real design cam cand ar putea si daca ar putea sa aduca ceva utilaj :( apoi sa cotizam fiecare sa lom gazon si toate cele necesare ( nu o sa fie o suma mare pt ca suntem multi si o sa se imparta suma )...Daca se hotaraste ceva facem lista cu cine si cat cotizeaza si ne apucam de treaba....


Dupa parerea mea pista actuala in maxim 2 luni o sa se faca mlastina...Decat sa dau 100de euro pe reparatia trenului de aterizare mai bine dau acum 100 de ron, strangem bani si facem o pista calumea...Trebuie doar sa ne implicam si sa avem vointa!

Aceasta postare a fost editata de florin100%: 08 June 2009 - 10:06 PM

"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#133 Useril este offline   adyc 

  • Fly-Free DreamTeam
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 764
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2009 - 06:44 AM

Pentru a pune iarba pe noua pista e ceva mai complicat deoarece pamantul e foarte tare , s-a crapat de la soare si nici in o mie de ani nu se va prinde samanta de gazon . Procedeul ar fi urmatorul, strat de turba de cativa centimetri peste care se imprastie samanta sau adus gazon gata crescut care costa in jur de 4-5 euro mp . Eu totusi propun sa incepem cu tunsul ierbii pe vechea pista.
0

#134 Useril este offline   adyc 

  • Fly-Free DreamTeam
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 764
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2009 - 07:17 AM

Cred ca tot eu am gasit solutia optima ..daca facem o pista de 6 m latime pe 40 m lungime si gasim gazon rulou de seceta la 4 euro cu tva inclus, ne costa in jur de 1000 de euro. Astept comentariile voastre!
0

#135 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2009 - 07:37 AM

Vezi postareaadyc, la Jun 9 2009, 08:17 AM, a spus:

Cred ca tot eu am gasit solutia optima ..daca facem o pista de 6 m latime pe 40 m lungime si gasim gazon rulou de seceta la 4 euro cu tva inclus, ne costa in jur de 1000 de euro. Astept comentariile voastre!

Daca se cheama "de seceta" asta nu inseamna ca el nu va trebui udat zilnic pana se prinde de teren, iar asezarea lui nu se compara cu punerea unui covor in sufragerie. :)
...si sa-mi spui si mie unde ai gasit cu 4 Eur cu TVA inclus...poate la negru, cum se petrec multe in tara asta...
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#136 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 09 June 2009 - 08:11 AM

http://www.baumax.ro.../rasen-saen.php

cateva detalii despre ingrijirea unui gazon (ideal pt o pista buna)
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#137 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 09 June 2009 - 08:42 AM

Chiar n-are nimeni un teren agricol la maxim 30 km de Bucuresti, unde sa putem investi niste banuti sa facem o pista mai acatarii?

N-am nici o problema in a strange niste bani, chiar trebuie sa ne mobilizam cumva, dar daca mai apare vreun italian, dupa ce noi facem pista la Chitila sau in alta parte? Ce spuneti?

De asemenea, sunt perfect de acord cu taxa de zbor/zi sau abonament, cumva va trebui intretinuta pista, oriunde ar fi ea.

Aceasta postare a fost editata de Primus: 09 June 2009 - 08:43 AM

0

#138 Useril este offline   adyc 

  • Fly-Free DreamTeam
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 764
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2009 - 01:38 PM

Vezi postareaBogdanStancu, la Jun 9 2009, 08:37 AM, a spus:

Daca se cheama "de seceta" asta nu inseamna ca el nu va trebui udat zilnic pana se prinde de teren, iar asezarea lui nu se compara cu punerea unui covor in sufragerie. :lol:
...si sa-mi spui si mie unde ai gasit cu 4 Eur cu TVA inclus...poate la negru, cum se petrec multe in tara asta...


Daca se cheama de seceta inseamna ca e mult mai rezistent in conditii mai vitrege si daca prindem o saptamna ploioasa, ne-am scos. Oricum,varianta asta e mult mai convenabila pentru toti deoarece nu implica multa munca iar reazilarea se face intr-un termen scurt . Pretul oficial este de 5 euro + tva cu transport si montaj inclus...daca renuntam la montaj il luam cu 2 euro mp+tva.

SC.PROGAZON S.R.L ofera soluţia cea mai rapidă de ”nierbare a unei zone dedicate spaţiului verde: gazonarea cu rulouri

Suntem furnizorul acestei soluţii indiferent de perioada anului

Suntem furnizorul acestei soluţii la preţul cel mai mic existent pe piaţă pentru cea mai buna calitate de gazon :
2 Euro/mp
(pentru că suntem producători şi nu simpli intermediari)

În cazul ”n care sunteţi interesaţi ca PRO GAZON să realizeze toată gama de servicii asociate punerii la dispoziţia dvs a rulourilor, 4.5 Euro/mp reprezintă preţul care include:
PRODUSUL: RULOU-GAZON
Serviciul de MONTARE
Serviciul de TRANSPORT

fax.0217784998

Si cu un search pe google , gasim si alti producatori .... totul e sa ne urnim !

Aceasta postare a fost editata de adyc: 09 June 2009 - 01:40 PM

0

#139 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 09 June 2009 - 01:44 PM

pe vechea pista nu mai poti zbura chiar daca tunzi iarba...sunt gropi mari rau plus ca se intersecteaza cu noua pista...daca facem ceva sa facem cu cap...nu trebuie sa fie n-spe mii de piste...o sa fie un haos total daca 5 zboara in dreapta si 5 in stanga...siguranta nexam...

Real Design a zis ca poate aduce ceva utilaj..noi acolo trebuie sa sapam si sa punem iarba...daca nu lom 3 tarnacoape si ne mobilizam...stam doua zile la sapa, punem gazon, vedem cum il putem uda( am vazut ca cei de la armata au un put la cca 200m de pista noastra)...mare lucru nu ar fi dar trebuie sa ne hotaram odata ce facem si asta cat mai repede pt ca apoi nu o sa mai avem unde zbura...


cred ca noi astia din Bucuresti suntem singurii din tara cu un asa hal de loc de zbor...mai suntem si multi...
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#140 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 09 June 2009 - 01:50 PM

Citeaza

o sa fie un haos total daca 5 zboara in dreapta si 5 in stanga...siguranta nexam...


Cum a fost acus duminica, pe pista noua se zbura ceva, apoi masini parcate paralel cu ea, si dincolo de masini alte modele in aer... :rolleyes:
Raman la parerea ca ar trebui sa folosim un lan de grau al cuiva :(

Aceasta postare a fost editata de Primus: 09 June 2009 - 01:53 PM

0

#141 Useril este offline   adyc 

  • Fly-Free DreamTeam
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 764
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2009 - 02:40 PM

Domnilor, eu am dat solutia cea mai eficienta din punct de vedere al efortului si al termenului de executie ...insamantarea unui teren implica multe...nu stiu cata agricultura ati facut la viata voastra sau ce experienta aveti in domeniu dar lucrurile nu sunt chiar asa simple. Am sa incerc sa descriu putin etapele care trebuiesc parcurse pentru a insamanta noi gazonul si apoi am sa va las sa decideti singuri .
Inainte de orice, trebuie pregatit terenul ..la acest capitol intra afanarea solului ceea ce inseamna arat, discuit si nivelat dupa care se poate trece la insamantare. Dupa insamantare, cineva trebuie sa treaca zilnic sa ude pana cand iarba incolteste ...cand aceasta creste aproximativ 10 cm , ea poate fi tunsa pentru prima data insa, atentie , este interzisa utilizarea gazonului pana la a treia tundere . In concluzie, daca ne apucam de treaba, probabil pe la jumatatea lunii septembrie vom avea o pista practicabila, altfel , toate eforturile vor fi in zadar.
Faptul ca la 200m exista un put, e un lucru imbucurator deoarece cu o pompa si un generator, rezolvam problema udatului.
0

#142 Useril este offline   Porumbeu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 824
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero, Auto

Postat 09 June 2009 - 04:56 PM

Daca nu sunt la munca va pot ajuta in we cu o platforma de 1.5T ( merge sa bag si 3T ).
0

#143 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 09 June 2009 - 07:10 PM

o sa masuram in we io cu allen pista noua sa vedem cam cat ne-ar costa sa punem gazon dala la rulou mentionat de adyc...In fond e cea mai buna solutie si nu cred ca o sa ne coste f f mult...
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#144 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2009 - 07:16 PM

Pe mine nu contati week-end-ul asta si nici celalalt pt ca m-am apucat de santier la masele si nu am voie sa fac efort, sa stau in soare , etc.....
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#145 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2009 - 07:23 PM

Vezi postareaadyc, la Jun 9 2009, 03:40 PM, a spus:

Dupa insamantare, cineva trebuie sa treaca zilnic sa ude pana cand iarba incolteste ..............
Faptul ca la 200m exista un put, e un lucru imbucurator deoarece cu o pompa si un generator, rezolvam problema udatului.

Eu am fost odata (parca anul trecut) la udat la terenul celor de la Aeropower. Poate confirma focke ce halimai a fost... Put, generator, udai la un capat, pana te miscai un m, se usca unde credeai ca e ud. Nu vreau sa fiu luat de gica contra, dar hai sa nu bagatelizam. La o suprafata ca aia (sa zicem 20x60), daca nu exista sistem de irigatii, in plin camp (!?!?!), o sa aruncam munca si samanta/rulourile/banii. In rest initiativa e laudabila.
Realdesign, intreaba-ti cumnatul daca e bine sa infiintam (cu bugetul asta si pe locul CUIVA) gazon A C U M, cand se poate sa avem o mare seceta.

adyc a spus:

si daca prindem o saptamna ploioasa, ne-am scos
daca nu, nu.
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#146 Useril este offline   adyc 

  • Fly-Free DreamTeam
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 764
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2009 - 10:20 PM

Vezi postareaBogdanStancu, la Jun 9 2009, 08:23 PM, a spus:

Eu am fost odata (parca anul trecut) la udat la terenul celor de la Aeropower. Poate confirma focke ce halimai a fost... Put, generator, udai la un capat, pana te miscai un m, se usca unde credeai ca e ud. Nu vreau sa fiu luat de gica contra, dar hai sa nu bagatelizam. La o suprafata ca aia (sa zicem 20x60), daca nu exista sistem de irigatii, in plin camp (!?!?!), o sa aruncam munca si samanta/rulourile/banii. In rest initiativa e laudabila.
Realdesign, intreaba-ti cumnatul daca e bine sa infiintam (cu bugetul asta si pe locul CUIVA) gazon A C U M, cand se poate sa avem o mare seceta.
daca nu, nu.


Seceta nu ma sperie deoarece exista solutii si pentru asta ...unii au reusit sa faca gradini si in desert iar noi ne speriem de o seceta probabila.Oricum, sa te linistesc, am solutie si ptr asta ...deoarece noua pista a fost compactata , gazonul se leaga mai greu de sol si atunci venim cu o basculanta de nisip fin care tine umezeala suficienta si permite radacinilor sa se inteleneasca . Hai totusi sa nu vorbin in necunostinta de cauza si inainte de a face afirmatii de orice fel, sa ne documentam ca asa e cel mai bine.
Despre dimensiunea pistei eu cred ca e suficient un 40x8 (..oricum dimensiunile pistei vor fi stabilite in functie de banii pe care ii vom aduna ..) si daca prindem o saptamana ploioasa, aia e...in fond si la urma urmei, rulourile au substrat si nu e musai sa se lege de sol in doua zile.....gazonul supravietuieste foarte bine si din substratul pe care il are .
In alta ordine de idei, nu esti obligat sa participi nici la cheltuieli si nici la munca. Eu spre deosebire de altii am venit cu o solutie, nu e nimeni obligat sa o ia in calcul iar daca vi tu cu o solutie mai buna o vom adopta dar indiferent de situatie, ceva trebuie sa facem rapid daca vrem sa mai zburam pe Chitila deoarece in conditiile astea in scurt timp se cam alege praful.

Aceasta postare a fost editata de adyc: 09 June 2009 - 10:31 PM

0

#147 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 09 June 2009 - 11:22 PM

bine Adi, te fac sef de proiect.

lasand gluma la o parte, Adi are perfecta dreptate. am tot studiat problema, si este exact asa cum zice. poblema este cati suntem dispusi sa cotizam si cu ce suma. eu sunt pentru, dar sunt si pentru o taxa anuala pt intretinere.

ateptam si pe RD sa se intoarca sa vedem daca ne ajuta cu ceva utilaje? oricum, sambata vreau sa fac cu Florinel masuratorile exacte, sa vedem cat are pista si cat tre sa o mai marim (daca este cazul) si sa vedem de ce suma avem nevoie. apoi, tre careva dintre noi sa ia fraiele in mana si sa puna cap la cap toate datele, astfel incat, in max 1 luna sa avem treaba rezolvata.

PS> Adi, poti tu si RD sa va ocupati de aspectul asta? eu unul, din cauza jobului, nu am timpul necesar.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#148 Useril este offline   dece 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 490
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:aeromodelism

Postat 10 June 2009 - 08:51 AM

Cred ca ar fi mai ieftin daca s-ar amenaja o alta pista paralela cu cea veche si amplasata zona in care se tineau masinile inainte de a se distruge pista mica de elicoptere.
Noua pista poate fie perpendiculara pe pista de pamant existenta in zona de nord a ei.
Nu uitati ca acel teren nu este in propietatea noastra si la un moment dat ne putem trezi expulzati de acolo.
In jur mai sunt cateva hecatre bune care pot fi amenajate ca piste de decolare avem nevoie doa de bunavointa.
Putem tunde urmatoarea pista in forma de V sau in Y astfel incat sa putem beneficia cat mai mult de vant din fata la aterizare (spatiu este suficient)
0

#149 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 10 June 2009 - 10:27 AM

pana la urma faza ca nu e terenu nostru nu prea e de speriat...adica pe campul ala creste un rahat, adica nimic, numai buruieni...noi ce facem...punem niste iarba, ce poate sa iti faca? o sa fie la fel ca si pana acum...nu o sa ne bage nimeni in seama pt ca nu stricam nimic...si daca vine cineva si o sa ii zicem ca da domne am pus niste iarba, care e problema?
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#150 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 10 June 2009 - 10:38 AM

Vezi postareaflorin100%, la Jun 10 2009, 11:27 AM, a spus:

pana la urma faza ca nu e terenu nostru nu prea e de speriat...adica pe campul ala creste un rahat, adica nimic, numai buruieni...noi ce facem...punem niste iarba, ce poate sa iti faca? o sa fie la fel ca si pana acum...nu o sa ne bage nimeni in seama pt ca nu stricam nimic...si daca vine cineva si o sa ii zicem ca da domne am pus niste iarba, care e problema?



Florinel ! ...nu pot spune NU! ...dar ca idee daca vine cineva si isi revendica pe buna dreptate locul ?...ce faceti?banii dati pe parcelele de iarba si investitia plus munca?...sa nu fie pacat de ceea ce vreti voi sa faceti acolo .IDEEA ESTE EXTRAORDINARA OARECUM . :rolleyes:
ADOR VITEZA!!!
0

Arata acest topic


  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro