Modelism - RHC Forum: Baterii AR Drone 2.0 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Baterii AR Drone 2.0 Bateria de la Drone este execrabila, poate fi inlocuita?

#1 Useril este offline   Andrei Negulescu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 17-October 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Gaming, rock, pian, masini, am voie sa spun RC sau se subintelege?

Postat 02 August 2013 - 01:12 PM

Salut!
Am o intrebare: cu ce pot inlocui bateria de la AR Drone, inca nu detin una dar 12 minute nu imi sunt destule asa ca vreau sa stiu daca o pot inlocui cu orice baterie Li-Po si ce trebuie facut ca sa o inlocuiesc (din cate am inteles plug-ul e mai ciudat la Parrot... Daca detineti unul si aveti vreo alta metoda pentru a prelungi perioada de joc, scrieti aici...
HPI BAJA 5B SS CU TUNED PIPE imi aminteste de masina mea preferata, Mercedes SLS AMG. De ce?! PENTRU CA ARE PREA MULTA PUTERE SI TRACTIUNE SPATE CARE NU TRANSFORMA PUTEREA IN MISCARE CI IN PUR EPICNESS.
0

#2 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 02 August 2013 - 01:36 PM

Vezi postareaAndrei Negulescu, la 02 August 2013 - 01:12 PM, a spus:

Salut!
Am o intrebare: cu ce pot inlocui bateria de la AR Drone, inca nu detin una dar 12 minute nu imi sunt destule asa ca vreau sa stiu daca o pot inlocui cu orice baterie Li-Po si ce trebuie facut ca sa o inlocuiesc (din cate am inteles plug-ul e mai ciudat la Parrot... Daca detineti unul si aveti vreo alta metoda pentru a prelungi perioada de joc, scrieti aici...


mai intai pune o poza cu bateria actuala, cu eticheta, daca are in detaliu si mufa se poate schimba daca in parrot este cu cablu.
Fly it, like you stole it!
0

#3 Useril este offline   Andrei Negulescu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 17-October 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Gaming, rock, pian, masini, am voie sa spun RC sau se subintelege?

Postat 02 August 2013 - 06:39 PM

Plug-ul e Tamiya Mini, bateria e de 1300 MaH, cum am spus eu inca nu detin o drona, bateria e unul din criterii, iar daca nu poate fi schimbata eu nu mai am de gand sa o cumpar... Ce am scris in primul rand sunt informatii pe care le-am adunat, eu am un model nitro, deci nu am avut prea mult de a face cu baterii si incarcatoare... Am incercat sa studiez pe net termenii dar mi-e greu de inteles de exemplu Charge Capacity de 5.1. Daca cineva ma poate lumina ii multumesc. Speram sa primesc un raspuns de la cineca cu experienta, ca eu nu am... Oricum apreciez raspunsul, dar daca doriti sa ma ajutati ar fi util sa va documentati mai mult decat am facut-o eu, sau macar sa intelegeti ce cititi, ceea ce eu nu am reusit ;))
HPI BAJA 5B SS CU TUNED PIPE imi aminteste de masina mea preferata, Mercedes SLS AMG. De ce?! PENTRU CA ARE PREA MULTA PUTERE SI TRACTIUNE SPATE CARE NU TRANSFORMA PUTEREA IN MISCARE CI IN PUR EPICNESS.
0

#4 Useril este offline   Ciprian Dughir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 30-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Multicoptere

Postat 03 August 2013 - 01:31 PM

Daca 12 minute de zbor nu iti sunt suficiente, spune-ne ce vrei sa faci cu drona si cat timp vrei sa zbori. Poate AR Drone nu e alegerea potrivita la ce vrei tu.
0

#5 Useril este offline   Andrei Negulescu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 17-October 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Gaming, rock, pian, masini, am voie sa spun RC sau se subintelege?

Postat 03 August 2013 - 02:05 PM

Vreau sa pot filma, si sa pot filma de la inaltime, de la distanta. Vreau sa pot sa vad ce vede si drona cat zbor cu ea... Eu am vazut ca se pot cumpara niste baterii NanoTech dar nu exista pe Autorc...
HPI BAJA 5B SS CU TUNED PIPE imi aminteste de masina mea preferata, Mercedes SLS AMG. De ce?! PENTRU CA ARE PREA MULTA PUTERE SI TRACTIUNE SPATE CARE NU TRANSFORMA PUTEREA IN MISCARE CI IN PUR EPICNESS.
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 August 2013 - 02:45 PM

Nu as defini ca execrabila bateria, nu stiu care sunt asteptarile tale, 12 minute este un timp de zbor mediu si acceptabil la majoritatea multicopterelor, indiferent de marime.
Daca ai pune un 2200mAh ai ajunge probabil la 20min, asta pe hartie, in realitate eu sunt sceptic... :unsure:
Cu distanta vei avea insa probleme mai mari decat cu bateria, legatura ar-drone - ifon nu trece de 2-300m.

Poate ar fi mai interesant asa ceva:
http://www.cmldistri...&galleryImage=6

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 03 August 2013 - 02:47 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   Andrei Negulescu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 17-October 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Gaming, rock, pian, masini, am voie sa spun RC sau se subintelege?

Postat 03 August 2013 - 03:31 PM

Multumesc pentru idee dar nu este ce ma intereseaza, avand in vedere ca va trebui da si filmez de sus, asa ca am nevoie de ceva stabil, cu semnalul am vazut ce trebuie facut, trebuie sa iau un router de wifi, si sa il programez ca repeater ceea ce imi va adauga vreo 100 de metrii daca e un router bun. Intrebarea mea este, daca pot lua orice baterie Li-Po si va merge pe Parrot. Multumesc oricum pentru raspuns, apreciez asta la forumul acesta, lumea te ajuta! :) Bateria de 2200 mah teoretic dubleaza perioada de zbor, la fel de mult ca si greutatea multicopterului, si nu sunt un maestru dar presupun ca daca e mai greu, consuma mai multa baterie nu?

Aceasta postare a fost editata de Andrei Negulescu: 03 August 2013 - 03:33 PM

HPI BAJA 5B SS CU TUNED PIPE imi aminteste de masina mea preferata, Mercedes SLS AMG. De ce?! PENTRU CA ARE PREA MULTA PUTERE SI TRACTIUNE SPATE CARE NU TRANSFORMA PUTEREA IN MISCARE CI IN PUR EPICNESS.
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 August 2013 - 04:02 PM

Cu ce vei filma "de sus" ? La cat de firava este jucaria, 100 grame daca ii adaugi ii injumatateste timpul de zbor. Si nici nu o vad ca ceva super stabil... Sper ca nu te astepti la ceva peste nivelul de "filmare cu celularul"... :unsure:

Adaugarea unei baterii de aceasi capacitate la un multicopter nu dubleaza timpul, ci adauga aproximativ 60% mai mult. Bateria adaugata trebuie sa se care si pe ea insasi, corect ?
Exista o limita, cand greutatea bateriei este egala cu greutatea restului cadrului, peste care daca mai adaugi baterie, timpul incepe sa scada in loc sa creasca ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   Andrei Negulescu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 17-October 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Gaming, rock, pian, masini, am voie sa spun RC sau se subintelege?

Postat 04 August 2013 - 09:54 AM

Eu am incredere in AR drone, ca am vazut peste 10 review-uru si erau foarte bune... deci nu pot adauga o batetie mai mare, dar pot incarca o baterie de 1300 sau 1500 de MaH mai repede?
HPI BAJA 5B SS CU TUNED PIPE imi aminteste de masina mea preferata, Mercedes SLS AMG. De ce?! PENTRU CA ARE PREA MULTA PUTERE SI TRACTIUNE SPATE CARE NU TRANSFORMA PUTEREA IN MISCARE CI IN PUR EPICNESS.
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 August 2013 - 11:51 AM

Da, se poate, te uiti la factorul C de incarcare, daca este 2 inseamna o jumatate de ora, daca este 5 inseamna 12 minute, dar nu as abuza cu incarcare din asta rapida, scurtezi viata bateriilor, le place mai lent.

Cat despre incredere, e bine sa o ai, dar dupa cum vezi multa lume pe aici are alte abordari, esti primul ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   Ciprian Dughir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 30-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Multicoptere

Postat 04 August 2013 - 02:35 PM

Cunosc posesori de AR Drone care nu sunt deloc multumiti de cum se comporta jucaria. Treaba cu routerul wifi modificat pentru a bate mai mult e ilegala. Sunt anumite puteri maxime admise. Cum spune si Renato, daca pui o baterie mai mare cu siguranta nu vei castiga prea mult in autonomie, ba mai mult, jucaria se va misca mai greu si e posibil ca pe rafale de vant sa devina incontrolabila. Esti sigur ca flight controlerul de pe drona nu e facut sa faca hover la throttle in jur de 45-55%? Daca tu adaugi inca 100g, posibil sa ai hover la throttle 70-80% ceea ce poate zapaci controllerul.

Nu degeaba o scula profi pentru filmari costa mii de euro. ;)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro