Modelism - RHC Forum: DX9 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

DX9

#1 Useril este offline   incepatoru 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2856
  • Inregistrat: 30-May 09
  • Gender:Male
  • Interests:aero

Postat 02 August 2013 - 07:09 AM

....ups

0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2013 - 04:54 PM

Pacat ca se ambitioneaza pe impartirea statiilor pe numar de canale chestie total irelevanta astazi.

Prefer o pozitionare functie de calitatea hardware a statiei. Altfel aduce cateva chestii bune: voce, 250 memorii si antena ca la DX18.

Dar (tot datorita segmentarii pietii) nu iau pus slidere pe lateral.

Cred ca Spektrum vinde deja (mult) mai multe statii decat JR, posibil sa fie aproape de Futaba.


Vezi postareaincepatoru, la 02 August 2013 - 07:09 AM, a spus:

....ups

0

#3 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 02 August 2013 - 06:01 PM

Vezi postareastiganas, la 02 August 2013 - 04:54 PM, a spus:

Cred ca Spektrum vinde deja (mult) mai multe statii decat JR, posibil sa fie aproape de Futaba.


Asa mi s-a parut si mie, cel putin aici in US, in toate hobby shop-urile au la standurile de RX/TX in primul rand Spektrum si apoi, mai in spate cateva Futaba si poate un JR. La locurile de zbor pot sa spun ca am vazut exclusiv Spektrum la toti pe care i-am cunoscut. La intalniri mai mari vezi si cateva JR si Futaba, dar foarte putine.
0

#4 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 09 August 2013 - 03:59 PM

Mofturi.Eu zburam si inca zbor,fara pagube,o flotila de 6 modele in valoare de peste 3000 euro,cu o statiuca Futaba T6Ex pentru ca-mi vine bine
in mana.Statia cea mai buna e aia care e rapida(si aici conteaza sistemul si receptorul),are meniu facil ( se seteaza usor) nu-ti rupe gatul si nu-ti
oboseste mana.Nu neglijati costul receptorului.Cand ai 10 modele costul Rx-ului inseamna inca un model.Am avut DX7 si DX5 si am revenit la T8FG.De ce ? Setati un model cu 6 canale in 3 minute cu un FG.Floare la ureche!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2013 - 05:31 PM

Nene Flypol, te scalzi in bani. Numai barosanii isi permit receptoare Futaba. Noi, astia mai amarasteni, ne multumim cu receptoare Orange de 6 USD (4 cand e reducere).

Orice statie e floare la ureche cand o sti.
0

#6 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 09 August 2013 - 06:10 PM

Nu stiu daca timpul in care setezi un model nou e un criteriu major, decit daca e un caz particular si o faci in fiecare zi

Pe mine m-ar durea (ca si criterii tehnice) viteza de raspuns, acuratetea "betelor", ergonomia, durata de viata a butoanelor si a potentiometrelor. Evident pretul are un cuvint greu de spus.
USER BANNED BY ADMIN
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2013 - 09:04 PM

Am aflat ca are si slidere. Nu sunt pe lateral, sunt in spate.

Asta o face mult mai atractiva, mai mult de 9 canale (de fapt de 7 canale) nu o sa am nevoie niciodata dar de multe memorii si slidere da.
0

#8 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 15 December 2013 - 09:04 PM

Are careva dintre noi aceasta statie? Ceva pareri despre ea?
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2013 - 08:41 AM

Nu am eu (inca) statia dar m-am jucat cu ea. Parerea mea este buna.

- pe partea de programare poti sa programezi orice model (avion, planor, heli. etc) fara efort si cam orice functie. Asta e ceva banal caci toate statiile moderne fac asta, nu e nici o smecherie. Batalia acum se da pe a face partea de programare cat mai simpla si intuitiva si aici Spektrum sta foarte bine, poate cel mai bine.

- vocea care anunta diverse (de pilda idle-up sau flapsuri) e placuta. Nu e necesara dar nu strica. O sa fie mai utila in viitor la telemetrie, de pilda te poate anunta ca tensiunea e prea mica sau orice altceva. Am avut inteligenta sa programeze schimbarea volumului pe cel mai accesibil buton, tine 2 secunde sa ii inchizi gura sau sa dai mai tare.

- stickurile sunt cam inalte. Chiar si la inaltimea minima sunt destul de inalte, exista de vanzare si stickuri mai scurte dar asta presupune alti bani, alta distractie. Daca esti obisnuit cu stickuri foarte scurte asta o sa te supere.

- antena (antenele) sunt fixe si foarte solide, nu te mai doare capul ca se poate rupe, un mare +

- are 250 de memorii - asta e motivul nr.1 pentru care o vreau.

- levierele sunt ascunse in spate si greu de actionat, pentru mine asta e un minus; de fapt singurul minus.

- in rest butoanele, carcasa, ecranul sunt OK, inspira calitate, pe spate scrie Made in China.

Vezi postareaNAVOMARIUS, la 15 December 2013 - 09:04 PM, a spus:

Are careva dintre noi aceasta statie? Ceva pareri despre ea?


Din ce am citit pe net statia are un succes fenomenal. Pare statia cu cea mai mare rata de adoptie dupa lansare. Am citit nenumarate posturi de genul: la noi la club toata lumea are acum DX9. E vorba de USA bineinteles dar chiar si in RO a aparut (in mainile modelistilor).

Pare ca Spektrum a nimerit zona optima de pret/calitate/functii cu statia asta. Nu o sa afecteze (cel putin la inceput) vanzarile Futaba dar cu siguranta o sa muste din piata celorlalti mai mici (Hitec, JR, Graupner, etc)
0

#10 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 17 December 2013 - 07:03 PM

Vezi postareastiganas, la 17 December 2013 - 08:41 AM, a spus:

Nu am eu (inca) statia dar m-am jucat cu ea. Parerea mea este buna.

- pe partea de programare poti sa programezi orice model (avion, planor, heli. etc) fara efort si cam orice functie. Asta e ceva banal caci toate statiile moderne fac asta, nu e nici o smecherie. Batalia acum se da pe a face partea de programare cat mai simpla si intuitiva si aici Spektrum sta foarte bine, poate cel mai bine.

- vocea care anunta diverse (de pilda idle-up sau flapsuri) e placuta. Nu e necesara dar nu strica. O sa fie mai utila in viitor la telemetrie, de pilda te poate anunta ca tensiunea e prea mica sau orice altceva. Am avut inteligenta sa programeze schimbarea volumului pe cel mai accesibil buton, tine 2 secunde sa ii inchizi gura sau sa dai mai tare.

- stickurile sunt cam inalte. Chiar si la inaltimea minima sunt destul de inalte, exista de vanzare si stickuri mai scurte dar asta presupune alti bani, alta distractie. Daca esti obisnuit cu stickuri foarte scurte asta o sa te supere.

- antena (antenele) sunt fixe si foarte solide, nu te mai doare capul ca se poate rupe, un mare +

- are 250 de memorii - asta e motivul nr.1 pentru care o vreau.

- levierele sunt ascunse in spate si greu de actionat, pentru mine asta e un minus; de fapt singurul minus.

- in rest butoanele, carcasa, ecranul sunt OK, inspira calitate, pe spate scrie Made in China.



Din ce am citit pe net statia are un succes fenomenal. Pare statia cu cea mai mare rata de adoptie dupa lansare. Am citit nenumarate posturi de genul: la noi la club toata lumea are acum DX9. E vorba de USA bineinteles dar chiar si in RO a aparut (in mainile modelistilor).

Pare ca Spektrum a nimerit zona optima de pret/calitate/functii cu statia asta. Nu o sa afecteze (cel putin la inceput) vanzarile Futaba dar cu siguranta o sa muste din piata celorlalti mai mici (Hitec, JR, Graupner, etc)


Multumesc pentru informatii...Am facut astazi comanda si sper ca MOS CRACIUN sa faca in asa fel incat sa o am pana la sfarsitul anului....


Voi reveni cu pareri despre ea....Toate cele bune tuturorhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif

Aceasta postare a fost editata de NAVOMARIUS: 17 December 2013 - 07:04 PM

Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#11 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 18 December 2013 - 06:39 PM

Vezi postareaNAVOMARIUS, la 17 December 2013 - 07:03 PM, a spus:

Multumesc pentru informatii...Am facut astazi comanda si sper ca MOS CRACIUN sa faca in asa fel incat sa o am pana la sfarsitul anului....


Voi reveni cu pareri despre ea....Toate cele bune tuturorhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif


http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gifhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gifhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif
0

#12 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 18 December 2013 - 07:55 PM

Se pare ca baieti se misca foarte repede,am urmarit coletul si ei spun ca marti ajunge la mine
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#13 Useril este offline   FRobert 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 25-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 18 December 2013 - 08:29 PM

Buna seara tuturor.
Sunt fericitul posesor a acestei statii minunate de o luna si un pic, si pot sa spun ca a meritat fiecare banut. Eu am trecut de pe un DX6i pe DX9 si pot sa spun ca diferenta este enorma. Nu cunosc alte statii precum Futaba, Hitec, Graupner, Jeti sau alti mari producatori ce funtii au implementat, ce are in plus sau minus fata de acestia, doar pot confirma un raport pret calitate foarte buna. Pentru pretul ei de aprox. 370 EUR pot sa spun ca a luat pozitie pe un nivel mediu puternic, un nivel mediu +. Aeromodelismul are multe ramuri, dar din punctul meu de vedere cred ca fiecare modelist aspira spre tinutul "cat mai realistic sa fie modelul, zborul", cat mai multe functii programabile: flapsuri cu pozitii de decolare / aterizare, tren escamotabil, lumini, sunet, bombe.... si aici ajuta DX9 cu cele 9 canale ale sale programabile independent, si fiecarui switch se poate atasa un canal/functie. are butoane de la A la I. Butoanele: A si H sunt butoane cu 2 pozitii 0 respectiv 1, iar butoanele B,C,D,E,F,G au 3 pozitii: 0,1,2. In afara de astea are si un knob si un push buton de bind. Ce mi-a placut la statie, este de ex: vreau sa programez pe un buton sensibilitatea gyro. Intru in meniu pe pozitia gyro, el este inhibit, il selectez si incepe sa apara pe rand A,B,C.....thr. stick, ail. stick, ele. stick, rud. stick, R knob,L lever, R lever, LTrimD, RTrimD, LTrimA, RTrimA, CLEAR,BACK, Roller si i poti asimila un buton pentru aceasta functie, si acum vine ce mi-a placut mai tare. Ajunge sa selectzi in submeniul gyro => inhibit si sa misti de comutatorul pe care vrei sa fie functia respectiva si ti l-a si luat, ba mai mult poti sa-l programezi sa si zica de exemplu "normal mode" pentru pozitia 0, idle up 1, pentru pozitia 1, respectiv idle up 2, pentru pozitia 2. Asemenea se poate atasa cronometrul pe orice buton s-au stick, si de exemplu daca se programeaza pe mansa de acceleratie si se alege o anumita valoare (ex. 5%) cand ai depasit cu stick-ul pragul de 5% incepe cronometrul (crescator sau descrescator) si la fiecare mitut si zice cat a expirat. Are cronometru insumat pentru fiecare model, respectiv statie. Iar binduirea modelelor este mult mai simpla ca pana acum. Intri in meniu la subgrupa bind, dai ok, pui mufa bind pe receptor, si statia se bind-uie automat, fara proceduri complicate.
In orice caz, nu cunosc alte statii cum sunt, doar un singur lucru este cert, inca n-am cerut de la DX9 asa ceva ce nu mi-a putut oferi, desi am observat si un mare - , NU are pitch curve cand tai motorul,(in modul heli ma refer) si din punctul meu de vedere era foarte buna in cazul in care vroiai sa faci autorotatie in modul 3D (idle up1,2), aceasta functie stia pana si DX6.
Sfatul meu ar fi, cine are posibilitate sa ia in mina un DX9, sa-l butoneze, caci este ca si sex-ul: se practica, nu se discuta :D .
Cu respect
Robert
0

#14 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 25 December 2013 - 09:20 AM

Sa mai zica lumea ca nu exista MOS CRACIUN.......Ieri am primit statia mult asteptata,nu am avut prea mult timp sa o butonez.Ca prima impresie imi place foarte mult si foarte simpla ca meniu.Am inregistrato pe site la SPEKTRUM si am facut update la soft si la inca ceva legat de voce.....Azi am incercat sa inport modelele care le aveam pe DX7S cu ajutorul cardului si nu imi da voie cum ca sunt fisiere DX7S nu DX9....Aveti ideea ce asi putea face?Sincer sa reiau setarile la benzinar ma ia capu....


CRACIUN FERICIT TUTUROR .....................http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#15 Useril este offline   cristimec 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 07-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sec 6 0740151565
  • Interests:modelism+pescuit

Postat 05 January 2014 - 06:07 PM

Intradevar,alta poveste.Am folosit-o zilele astea si ma declar multumit.Meniul este intuitiv si bine structurat.Este o mare diferenta intre ea si batrina DX7.O mare surpriza a fost impartirea canalului in -100/0/+100. Ma bucur ca am ramas in familia Spektrum si o recomand calduros.

Fisier atasat  DX 9.JPG (171.39K)
Number of downloads: 69
0

#16 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2014 - 06:24 PM

Inteleg ca vine cu manusi in cutie.

Vezi postareacristimec, la 05 January 2014 - 06:07 PM, a spus:

Intradevar,alta poveste.Am folosit-o zilele astea si ma declar multumit.Meniul este intuitiv si bine structurat.Este o mare diferenta intre ea si batrina DX7.O mare surpriza a fost impartirea canalului in -100/0/+100. Ma bucur ca am ramas in familia Spektrum si o recomand calduros.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 05 January 2014 - 06:24 PM

0

#17 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 05 January 2014 - 07:11 PM

Da vine cu manusi (albe ) este si normal la ce statie este , deja sunt doua bucati la Cet ... sa le foloseasca cu placere si zboruri linistite si aterizari line http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif
0

#18 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 05 January 2014 - 07:23 PM

Cristi a butonato foarte mult si am inteles de la el ca meniul este chiar ok

Aceasta postare a fost editata de NAVOMARIUS: 05 January 2014 - 07:27 PM

Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#19 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 05 January 2014 - 07:24 PM

Vezi postareaNAVOMARIUS, la 25 December 2013 - 09:20 AM, a spus:

Sa mai zica lumea ca nu exista MOS CRACIUN.......Ieri am primit statia mult asteptata,nu am avut prea mult timp sa o butonez.Ca prima impresie imi place foarte mult si foarte simpla ca meniu.Am inregistrato pe site la SPEKTRUM si am facut update la soft si la inca ceva legat de voce.....Azi am incercat sa inport modelele care le aveam pe DX7S cu ajutorul cardului si nu imi da voie cum ca sunt fisiere DX7S nu DX9....Aveti ideea ce asi putea face?Sincer sa reiau setarile la benzinar ma ia capu....


CRACIUN FERICIT TUTUROR .....................http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif


Se pare ca problema de mai sus inca nu are rezolvare

Vezi postareamarian.dumitru74, la 05 January 2014 - 07:11 PM, a spus:

Da vine cu manusi (albe ) este si normal la ce statie este , deja sunt doua bucati la Cet ... sa le foloseasca cu placere si zboruri linistite si aterizari line http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif

Multumim Marian,intradevar o super statie care stie foarte multe,vocea imi place foarte mult

Aceasta postare a fost editata de NAVOMARIUS: 05 January 2014 - 07:26 PM

Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#20 Useril este offline   FRobert 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 25-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 07 January 2014 - 07:43 PM

Manusi neaparat, daca vrei sa nu-ti ramina amprentele pe ea, caci este foarte sensibila la degete.
0

#21 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 07 January 2014 - 07:45 PM

Vezi postareaFRobert, la 07 January 2014 - 07:43 PM, a spus:

Manusi neaparat, daca vrei sa nu-ti ramina amprentele pe ea, caci este foarte sensibila la degete.


Asa este , raman urmele de la degete pe statie http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif
0

#22 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 07 January 2014 - 07:47 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 07 January 2014 - 07:45 PM, a spus:

Asa este , raman urmele de la degete pe statie http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif


Si pe DX7S si DX8 se intampla la fel
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#23 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 07 January 2014 - 07:55 PM

Vezi postareaNAVOMARIUS, la 07 January 2014 - 07:47 PM, a spus:

Si pe DX7S si DX8 se intampla la fel


Hai ma lasa , ca tot cea mai tare este cu degete fara degete m-ar tenta si pe mine ... dar ....
0

#24 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 07 January 2014 - 07:57 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 07 January 2014 - 07:55 PM, a spus:

Hai ma lasa , ca tot cea mai tare este cu degete fara degete m-ar tenta si pe mine ... dar ....


dar...............?
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#25 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 07 January 2014 - 08:52 PM

Vezi postareaNAVOMARIUS, la 07 January 2014 - 07:57 PM, a spus:

dar...............?


http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/pleasantry.gif sponsorizarea se lasa asteptata + poate daca dau statia + .... altele si altele
0

#26 Useril este offline   cocioaba 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 03-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci

Postat 12 February 2014 - 09:04 AM

Salut Pentru un posesor de dx9 as dori sa faca un test . Cu un model binduit si cu stikul motor peste 20-30 % daca opreste din power statia se opreste brusc sau apare un meniu , s-au vreo avertizare ca la pornire ? . Intreb pentru ca am primit o statie dx9 defecta care avea o un tranzistor ars pe alimentare si care dupa inlaturarea piesei statia fuctioneaza dar nu tine modelele in memorie Daca doreste cineva poze cu ce se afla in interior pot sa fac

Aceasta postare a fost editata de cocioaba: 12 February 2014 - 09:08 AM

0

#27 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 12 February 2014 - 11:33 AM

Tranzistorul respectiv pe care l-ai scos facea o intarziere de cateva milisecunde exact cat avea nevoie procesorul sa salveze in memorie modificarile facute in timpul functionarii.Toata salvarea asta o face mereu cand inchizi statia.Daca ai scos tranzistorul trebuie sa pui altul altfel nu mai poate face salvari in memorie.

De obicei poate fi un tranzistor normal (NPN) dar mai poate fi si un circuit de intarziere acolo.Fa poze sa vedem cum e pus pe placa in schema.

Aceasta postare a fost editata de EBA: 12 February 2014 - 11:37 AM

SUNTEM FUDULI
0

#28 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 12 February 2014 - 11:46 AM

Ca sa intelegem mai bine.Orice modificare facem,adica model nou,setari de orice fel,trebuie sa se salveze undeva.Scrierea o face mereu numai la oprirea statiei.Ca sa poata scrie la oprire, se face o intarziere cu un tranzistor si condensator sau mai nou acum cu un circuit.Cum face?.Cand opresti statia,oprirea se face pe module.Prima oara opreste partea de tx dupa care partea logica cea din urma facand-o cu intarziere astfel perioada asta de intarziere face salvarea modificarilor facute de tine

Aceasta postare a fost editata de EBA: 12 February 2014 - 11:47 AM

SUNTEM FUDULI
0

#29 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 12 February 2014 - 12:00 PM

Imi cer scuze daca uneori mai gresesc cu scrisul sau cu explicatul.Ma grabesc.Iar cand revin asupra textului,nu mai pot modifica ca trece timpul.Sper sa intelegeti.Unde nu se intelege, mai explic.
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de EBA: 12 February 2014 - 12:00 PM

SUNTEM FUDULI
0

#30 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1852
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 12 February 2014 - 07:10 PM

Bajetzi provocare ................
Pentru mine FrSkyy rules
De 4 ani fara probleme, si mai nou Taranisul cu openTx
Iar pretzurili ....no comment
Numai bine
:blush:

:D
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro