Modelism - RHC Forum: Concursuri automodelistice interne si internationale - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Concursuri automodelistice interne si internationale

#31 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 03 September 2013 - 08:27 AM

Vezi postareaaiurica, la 02 September 2013 - 11:07 PM, a spus:

faptul ca stim sau nu stim asta nu ne face mai ....nu stiu cum sa ne caracterizam.
situatia este una hilara cel putin pt un novice ca mine.
repet, ca in orice sport ce se respecta, nu cred ca e normal sa existe abateri de la regulament, iar daca acest lucru este permis de regulament, ei bine atunci sa nu ne miram de ce sportul merge asa cum merge....
nu cred ca aceasta este varianta de a popula acest sport, prin permiterea la concursuri nationale cu titluri aferente a oricaror posesori de automodele.


In aceeasi ordine de idei...
Te face mai neinformat... de clubul tau in primul rand!
Nu este hilara decat in cazul necunoasterii!
Nu sunt abateri de la regulament prinvind participarea pilotilor neinscrisi intr-un club... este votata de 2 ani aproape insa abaterile sunt pe circuit insa in timpul competitiilor nationale alea pe care le "vezi" tu atat de sus... Ce "ne miram ca merge cum merge" in acest sport daca permiti unui pilot neinscris intr-un club sa participe la o competitie nationala ATENTIEEEE fara a putea lua titlul de campion national, adica fara sa puncteze in CN???
De ce nu??? Esti nostalgic? Ti-e frica de schimbari? Asa a fost pana a acum 2 ani... In ce club esti, daca imi permiti sa te intreb??
Cum sa nu intri in discutii contradictorii postand asemenea idei?? Parerea mea la parerea ta!
Este o discutie in contradictoriu, cred eu, constructiva, ca altii ca tine sa nu mai creada ce vor, ci concret, conform regulamentului actualizat sa "vada" si sa fie informati, conform regulamentului in vigoare, ce este permis si ce nu...

Aceasta postare a fost editata de Diesel: 03 September 2013 - 08:28 AM

0

#32 Useril este offline   Uzzy 

  • MORENA DIN BELSUG!
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 15-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Militari
  • Interests:ai laic motosicli...

Postat 03 September 2013 - 09:23 AM

Intrebare referitor la subiectul vostru:
locul 1 - pilotul A - un pilot de club
locul 2 - pilotul X - un pilot fara club (fara drept de campion CN, fara puncte etc)
locul 3 - pilotul B - un pilot de club.

La clasamentul final inteleg ca nu puncteaza pilotul X si automat pilotul B trece pe locul 2. Dar in calculele care se fac dupa calificari pentru finala A,B etc? Practic acolo un pilotul X poate scoate un pilot de club din finala A doar prin simpla participare, chiar daca la final toti cei clasati sub el uraca practic cate un loc (daca este asa), primul pilot de club picat in finala B nu mai are sansele de a concura in finala A si de a obtine un eventual loc mai bun decat locul 6 pe care ar fi trebuit sa fie.

Daca este cum am zis eu mai sus....e destul de ciudat totusi...
Racing - Because Football, Baseball, Bowling & Golf, only require ONE BALL
-Yokomo BD7

Club
C.S.T.A. Bucuresti
M.D.T. - Militari Durango Team
0

#33 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 03 September 2013 - 09:36 AM

Nu este ciudat deloc, este perfect exact ce ai inteles. Pilotul nr 1 din finala b nu mai poate trage in finala a pentru ca este SLAB pregatit, sau pilotul fara club este mai bine pregatit ca pilotul de club, drept pentru care sa fie biciuiti cei din conducerea clubului :))).
(Fiind slab, nu se poate clasa cu mult bulan pe pozitia 1 si sa riste sa devina campion national :))) )
0

#34 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 03 September 2013 - 09:52 AM

O sa vreau sa vad o reactie normala a unui pretendent la titlu cand un amator( nu a aderat la un club) il va face sa piarda titlul.....din gresala evident....


Csta- cu amabilitatea unor colegi de forum
0

#35 Useril este offline   Marius Cobra 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 28-January 12

Postat 03 September 2013 - 10:33 AM

Vezi postareaClub MRT, la 02 September 2013 - 12:48 PM, a spus:

Regulamentele si conditiile tehnice se pot gasi pe site-ul FRMD.

Vezi postareaClub MRT, la 02 September 2013 - 10:59 PM, a spus:

Mai bine te intrebi cand a fost actualizat site-ul
Ei stiu, voi nu stiti.


Bravo, o dam inspre halucinant. Recomandam siteul cu toata increderea pentru a-l nimici in urmatorul post, pentru ca deh, nu scrie ce vroiam noi sa scrie.
Draga, prietene, iubite clubule mrtule, de ce nu incerci sa postezi un link spre un document oficial care sa ateste ceea ce sustii? Nu crezi ca ai fi mai credibil asa, decat sa vii cu pareri auzite pe la radio sant? Mi-a spus si mie Gigel ca a aflat de la Costel caruia i-a spus Ionel ca stia de la femeia de serviciu de la frmd ca o data s-a facut exceptie si a participat un pilot de alta natie fara sa fie inscris, dar vorbim aici de gura lumii si poate de o mica exceptie de la regulament, sau de documente oficiale si regulamentul-regulament? Cuvantul credibilitate iti spune ceva?

Aceasta postare a fost editata de Marius Cobra: 03 September 2013 - 10:33 AM

0

#36 Useril este offline   sandrei 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1510
  • Inregistrat: 16-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 03 September 2013 - 10:37 AM

Prima data sa participam in numar mai mare la competitii private si dupa aceea sa avem pretentii de CN, desi in toate cam sufla vantul de participanti noi :)
TEAM DURANGO DESC210 2WD
TEAM DURANGO DNX408
TEAM DURANGO DEST210
TEAM C TR02 / Absima JEKYLL
Hpi Sprint 2 DRIFT
HPI E10 DRIFT
Hot Bodies TC-FD DRIFT PRO KIT
HPI BAJA 5T

Proud member of HPI RACING ROMANIA TEAM

0

#37 Useril este offline   Uzzy 

  • MORENA DIN BELSUG!
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 15-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Militari
  • Interests:ai laic motosicli...

Postat 03 September 2013 - 11:01 AM

Vezi postareaDiesel, la 03 September 2013 - 09:36 AM, a spus:

Nu este ciudat deloc, este perfect exact ce ai inteles. Pilotul nr 1 din finala b nu mai poate trage in finala a pentru ca este SLAB pregatit, sau pilotul fara club este mai bine pregatit ca pilotul de club, drept pentru care sa fie biciuiti cei din conducerea clubului :))).
(Fiind slab, nu se poate clasa cu mult bulan pe pozitia 1 si sa riste sa devina campion national :))) )


Raman la parerea mea ca este destul de ciudat.

Ideea este ca daca regulamentul s-a votat/discutat/modificat si este asa cum zici tu, ar trebui facut totusi un anunt/document oficial pentru a putea beneficia de treaba asta. Spun lucrul asta pentru ca in weekend-ul ce a trecut, la etapa de buggy de la Pucioasa ar fi vrut sa ajunga macar la o clasa si Vladu Goerge (pilot fara club), dar nu a mai venit tocmai pentru ca situatia nu era foarte clara si pentru a nu bate drumul degeaba.
Am dat un exemplu real.

Ma gandesc ca poate mai sunt si altii ca el, si daca tot treaba e votata asa....macar sa se puna in practica, indiferent ca e buna sau proasta, logica sau ciudata. Daca e votata, inseamna ca majoritatea a fost de acord si deci mergem inainte cu hotararea respectiva.

Acum este destul de tardiva treaba, avand in vedere ca mai este o singura etapa de CN...dar poate pana la deschiderea sezonului 2014 se vor pune lucrurile in ordine si vor fi si oamenii anuntati si informati corespunzator.
Racing - Because Football, Baseball, Bowling & Golf, only require ONE BALL
-Yokomo BD7

Club
C.S.T.A. Bucuresti
M.D.T. - Militari Durango Team
0

#38 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 03 September 2013 - 01:18 PM

"Oamenii" de care vorbesti sunt informati gresit, deoarece voi pilotii ce ati fost intrebati, nu v-ati intrebat "conducatorii" de cluburi, care cu siguranta v-ar fi confirmat ceea ce am scris/spus mai sus.
Aiurica, ai fi vazut-o daca ai fi participat anul trecut la CN unde au venit bulgarii :)), dar ...a, stai, ca au venit numai la touring si voi nu bagati asa ceva... ideea e ca au fost si s-a intamplat si culmea... nu s-a suparat nimeni (din cate stiu) deoarece punctele in CN le-au fost atribuite.
Marius cobra, nu stiu cine esti si la ce participi, insa halucinanta este doar postarea ta, vrei mai multe informatii la zi, intreaba, ca de, nu are toata lumea bani sa actualizeze informatiile imediat ce au fost discutate in sedintele federatiei... si pana la urma majoritatea sunteti piloti ai unor cluburi ce trebuiau sa va anunte de anumitele schimbari.
0

#39 Useril este offline   sandrei 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1510
  • Inregistrat: 16-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 03 September 2013 - 01:18 PM

Uzzy, iti racesti gura degeaba. In Romania pana nu se va urma exemplul Ungariei unde s-a format o Federatie PRIVATA, recunoscuta de toate forurile si care isi face treaba in modelism asa cum trebuie si lumea deja a uitat de cea de stat fiindca erau in aceeasi situatie ca in romania pana atunci, la noi nu se va schimba nimic. Eu PERSONAL va recomand tuturor, sustineti concursurile private din toate privintele, fiindca nucleul de oameni care isi doresc o schimbare si pe partea OFICIALA in automodelismul sportiv din Romania s-a creat deja, iar ceasul ticaie pana se vor face pasii care trebuie facuti si in Romania pentru a scapa de RUSINEA de a participa la un Campionat National care este organizat doar de dragul de a fi organizat cu 1 etapa pe an si fara reguli scrise sau imboldul pilotilor de a participa si a castiga un renume sportiv in tara. Modelismul la nivelul dorit nu se mai face in SARACIE si pe ascuns si cu RUSINE de gura lumii, cum il face asa zisa federatie.

Si revin cu o intrebare :)) Ce persoane ai vazut tu din partea FEDERATIEI in weekend la concurs? Cine a fost stafful de arbitri federali. Cine s-a ocupat de organizarea evenimentului? Ce regulament scris exista pentru a fi urmat la clasele SC 4wd si 2wd scris si aprobat de federatie? Cine se ocupa de inspectia masinilor inainte de concurs? Stie deja toata lumea....oamenii pasionati si participantii nu reprezentantii federatiei :)))

A trecut 1 an de cand ati sperat ceva schimbari (stim momentul respectiv), s-a schimbat ceva? Imi vine sa plang si sa rad, dar ma bucur oricum ca in regim de entitate organizatorica privata, fiecare concurs organizat de mine a dat clasa din toate privintele, concursurilor OFICIALE si la fel si ale celorlalti colegi care se straduie sa faca ceva in acest domeniu (RESPECT PENTRU ACESTIA) !

Asa ca nu stati pe forum sa va plangeti, FACETI CLUBURI PRIVATE DE PASIONATI DE MODELISM si asteptati schimbarea care va veni cat de curand. Totul tine de noi, cireasa nu pica singura din copac

Aceasta postare a fost editata de sandrei: 03 September 2013 - 01:21 PM

TEAM DURANGO DESC210 2WD
TEAM DURANGO DNX408
TEAM DURANGO DEST210
TEAM C TR02 / Absima JEKYLL
Hpi Sprint 2 DRIFT
HPI E10 DRIFT
Hot Bodies TC-FD DRIFT PRO KIT
HPI BAJA 5T

Proud member of HPI RACING ROMANIA TEAM

0

#40 Useril este offline   FlorinSS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Firme
  • Postari: 1287
  • Inregistrat: 29-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Speed and Fun

Postat 03 September 2013 - 01:49 PM

"FACETI CLUBURI PRIVATE DE PASIONATI DE MODELISM "

asta da , sunt de acord cu Andrei .

Federatia inseamna Reprezentantii Cluburilor si atata timp cat avem doar 3-4 cluburi active in concursuri, nu se poate face nimic .

Trebuie sa avem minim 20 cluburi " ACTIVE" cu cate o echipa reprezentativa in Competitii si atunci avem minim 40 piloti/clasa, ceea ce inseamna total altceva ca si competitie si organizare (si ca incasari de unde trebuie platite cheltuielile)


Deci Problema nu este Federatia ca organizatie , ci lipsa cluburilor in competitii si in formarea pilotilor RC .

Andrei are dreptate , Creati sau sustineti cluburi de modelism si va fi altfel .

Cu 5 cluburi amarate / concurs nu facem nimic

La Pucioasa au fost :

1. CSTA BUc (cei mai multi piloti)
2. MRT - cativa
3. Palatul copiilor BUc - 2 sen +3 jun - cu chiu si vai
4. Csm arad - 2 seniori - buni dar prea putini
5. FX modells - cred ca 2 juniori
6. Clubul din Vaslui - 1 junior (nici macar nu a avut coechipier)

pana la 20 de echipe mai este ....

revigorati cluburile vechi sau creati altele noi .

vreti sa luati parte la decizii si sa vedeti problemele adevarate ale federatiei, VENITI la comisiiile care hotaresc aceste lucruri la federatie , o sa vedeti ca nu e chiar asa

eu dau locul meu in comisie la auto, celui care inregistreaza si sustine anul asta un club nou la federatie (nu conteza nou sau vechi), oricum cred ca il las pe Andrei de la anul :drinks:

dar gata , hai sa oprim discutia asta , este offtopic si ne da varn Flo sau Andrei .... :pardon:
0

#41 Useril este offline   FlorinSS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Firme
  • Postari: 1287
  • Inregistrat: 29-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Speed and Fun

Postat 03 September 2013 - 01:55 PM

Daca doriti informatii despre activitatea Federatiei , adresati-va direct lor, nu ascultati numai "Radiosantul"
Detalii pot sa va dau si eu, dar pe email supealaflorin@yahoo.com , nu aici
0

#42 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 03 September 2013 - 02:02 PM

Vezi postareaDiesel, la 03 September 2013 - 01:18 PM, a spus:


Aiurica, ai fi vazut-o daca ai fi participat anul trecut la CN unde au venit bulgarii :)), dar ...a, stai, ca au venit numai la touring si voi nu bagati asa ceva...


nu inteleg ce vrei de la mine ... :)Nu cred ca am vreo vina ca dupa 6 luni de automodelism nu am posibiliatatea sa ma dau la toata clasele.

"voi nu bagati asa ceva"...te rog nu ma implica in vreun razboi cu "voi"ei"aia"....eu mi-am spus parerea personala, nu reprezint parerea sau punctul de vedere a nici unei comunitati sau vreunui club.


cred totusi ca acest topic are o alta intrebuintare, extrem de bine venita si s-a deviat foarte mult de la subiect.
Se pare insa ca subiectul este unul intens si recomand sa se continue in alta parte, intr-un eventual topic nou creat.
0

#43 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 03 September 2013 - 02:57 PM

Vezi postareaaiurica, la 03 September 2013 - 09:52 AM, a spus:

O sa vreau sa vad o reactie normala a unui pretendent la titlu cand un amator( nu a aderat la un club) il va face sa piarda titlul.....din gresala evident....



Vezi postareaaiurica, la 03 September 2013 - 02:02 PM, a spus:

nu inteleg ce vrei de la mine ... :)Nu cred ca am vreo vina ca dupa 6 luni de automodelism nu am posibiliatatea sa ma dau la toata clasele.
"voi nu bagati asa ceva"...te rog nu ma implica in vreun razboi cu "voi"ei"aia"....eu mi-am spus parerea personala, nu reprezint parerea sau punctul de vedere a nici unei comunitati sau vreunui club.
cred totusi ca acest topic are o alta intrebuintare, extrem de bine venita si s-a deviat foarte mult de la subiect.
Se pare insa ca subiectul este unul intens si recomand sa se continue in alta parte, intr-un eventual topic nou creat.


Pai tu intrebi si tot tu zici ca nu stii ce vreau de la tine??? Tu citesti tot sau pe alese?? Sa stiu sa nu mai scriu! Ti-am scris ca s-a intamplat si nu a comentat nimeni. Nu a zis nimeni sa te dai la toate clasele ci doar ti-am explicat la care s-a intamplat... prin voi, nu ma refeream la csta daca la asta faci referire, ci la voi majoritatea offroaderilor...

Dar de, fiecare isi exprima parerea in functie de ce a auzit pe la unii pe la altii!!!

Si ce razboi, despre ce vorbesti??? Am eu vre-un razboi cu cineva? Stii tu ceva ce eu nu stiu??


Aceasta postare a fost editata de Diesel: 03 September 2013 - 02:58 PM

0

#44 Useril este offline   Mad Max 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 11-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Rc Racing.ro, Automodelism

Postat 03 September 2013 - 07:04 PM

Vezi postareaDiesel, la 03 September 2013 - 09:36 AM, a spus:

Nu este ciudat deloc, este perfect exact ce ai inteles. Pilotul nr 1 din finala b nu mai poate trage in finala a pentru ca este SLAB pregatit, sau pilotul fara club este mai bine pregatit ca pilotul de club, drept pentru care sa fie biciuiti cei din conducerea clubului :))).
(Fiind slab, nu se poate clasa cu mult bulan pe pozitia 1 si sa riste sa devina campion national :))) )


Total de acord cu asta. Daca esti varza(pe scurt) oricum ajungi in B sau daca vin si mai multi neinscrisi in club, poate ajungi in C sau in D :rofl: Comentariile unora de aici care au experienta zero nu ajuta la nimic(imi cer scuze, nu vreau sa jignesc pe cineva dar asta e realitatea) . Fratilor se incearca si varianta asta , cu ce va deranjeaza? Ah uni se cred mai smecheri ca sunt in club si cum sa indrasneasca unu care nu e in club deci nu a platit taxa de club sa il deranjeze pe el la cursa, care a platit carnet si altele.....

Ideea e ca noi trebuie sa ne dam de placere si sa ne bucuram de acest hobby nu sa ne deranjeze ca mai vin oameni noi la un concurs. La nationale o parte din concurenti au ajuns sa vina doar in disperare de puncte pentru club !!!

Aceasta postare a fost editata de Mad Max: 03 September 2013 - 07:08 PM

0

#45 Useril este offline   Club MRT 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 12-March 12

Postat 03 September 2013 - 07:33 PM

Vezi postareaMarius Cobra, la 03 September 2013 - 10:33 AM, a spus:

Bravo, o dam inspre halucinant. Recomandam siteul cu toata increderea pentru a-l nimici in urmatorul post, pentru ca deh, nu scrie ce vroiam noi sa scrie.
Draga, prietene, iubite clubule mrtule, de ce nu incerci sa postezi un link spre un document oficial care sa ateste ceea ce sustii? Nu crezi ca ai fi mai credibil asa, decat sa vii cu pareri auzite pe la radio sant? Mi-a spus si mie Gigel ca a aflat de la Costel caruia i-a spus Ionel ca stia de la femeia de serviciu de la frmd ca o data s-a facut exceptie si a participat un pilot de alta natie fara sa fie inscris, dar vorbim aici de gura lumii si poate de o mica exceptie de la regulament, sau de documente oficiale si regulamentul-regulament? Cuvantul credibilitate iti spune ceva?


Te mananca mana pe tastatura dar inainte ai face bine sa citesti TOATA informatia OFICIALA postata asa cum spuneam, din pacate nu actualizata la zi, pe site-ul FRMd. Asta nu inseamna ca nu e valabila in 2013.

Extras din R E G U L A M E N T U L activităţilor competiţionale - Automodelism 2012,
Aprobat în sedinţa Comisiei Federale de Automodelism din 14 martie 2012


1. Organizarea şi programul competiţiilor
1.1. Campionatele naţionale se organizează conform Calendarului competiţional (anexa 3) şi Regulamentului activităţii competiţionale al F.R.Modelism, Regulamentele tehnice ale FEMA, EFRA şi prezentul regulament tehnic pentru automodele R/C, valabile pentru anul în curs, la următoarele categorii şi clase de automodele:
a. Automodele de viteză (captive), clasele CB1,5, CB 2,5, CB 3,5 juniori şi CB 1,5 , CB 2,5, CB 3,5, CB5 seniori, A-1,2 juniori, A-1,2,3,4,5 seniori,
b. Automodele radiocomandate cu motoare termice, clasele 1/8 Track 2wd (Sport/gr.C) şi 4wd (Sport/gr.C), 1/8 Buggy , 1/8 Truggy, 1/10 I.C. Track 200 mm seniori si juniori,
c. Automodele radiocomandate cu motoare electrice, clasele 1/12 Track şi EB, 1/10 GT seniori si PRO (Sport/gr.C) care ramane numai la juniori, 1/10 Off Road 2wd şi 4wd, 1/10 Short course 1/18 Micro , 1/28 micro şi 1/10 Touring Car Modified , 1/10 Touring Car STOCK.
1.2. Diferenţierea claselor 1/8 şi 1/10 pe tipuri de tracţiune (2wd, 4wd) se va face numai dacă au fost validate minimum 5 automodele pentru fiecare din cele 2 clase, cu menţiunea că 4wd nu poate alerga la 2wd.
1.3. Etapele locale şi judeţene se organizează de către cluburi, asociaţiile judeţene şi Agenţiile Judeţene pentru Sport. Aceste etape pot avea loc în cadrul competiţiilor locale de automodelism şi pot fi şi cu participare internaţională.
1.4. Etapele finale ale Campionatului Naţional se organizează de către F.R.Modelism în colaborare şi cu sprijinul Agenţiilor Judeţene pentru Sport din judeţul organizator, a clubului sau asociaţiei sportive care a solicitat organizarea etapei şi cu sponsorii competiţiilor respective.
În cursele etapei finale pot participa si sportivi straini, la solicitarea organizatorului. In acest caz se vor realiza doua clasamente:
- Clasamentul etapei finale de campionat ( cuprinde numai sportivii romani, legitimate la F.R.Md.)
- Clasamentul concursului OPEN (cuprinde toti sportivii participanti )


Iar daca mai cititi si R E G U L A M E N T U L TEHNIC - Automodelism- 2012 (http://www.frmd.ro/A...petitionale.htm)se poate spune ca aveti toata informatia.

CUPRINS

Pag. 3 – 15 Reguli generale

Pag. 16 – 24 1/8 Track

Pag. 25 – 35 1/10 IC Track

Pag. 36 – 46 Automodele electrice de pista

Pag. 47 – 51 Automodele electrice off-road

Pag. 52 – 57 1/8 Off-road

Pag. 60 1/10 2WD GT 200MM, 1/10 SHORT COURSE, 1/28
2WD/4WD:

Citeste si da mai departe.

Aceasta postare a fost editata de Club MRT: 03 September 2013 - 07:34 PM

0

#46 Useril este offline   Uzzy 

  • MORENA DIN BELSUG!
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 15-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Militari
  • Interests:ai laic motosicli...

Postat 03 September 2013 - 07:50 PM

Vezi postareaMad Max, la 03 September 2013 - 07:04 PM, a spus:

Total de acord cu asta. Daca esti varza(pe scurt) oricum ajungi in B sau daca vin si mai multi neinscrisi in club, poate ajungi in C sau in D :rofl: Comentariile unora de aici care au experienta zero nu ajuta la nimic(imi cer scuze, nu vreau sa jignesc pe cineva dar asta e realitatea)
La nationale o parte din concurenti au ajuns sa vina doar in disperare de puncte pentru club !!!

Nu toti avem 20 de ani de experienta in modelism....o luam si noi batraneste si invatam pe parcurs...
Nu de asta se vine la nationale? Sa faci puncte pentru club si pentru rezultatul final de sfarsit de an? Pentru distractie avem parcari, terenuri virane sau pistele deja existente. Ba chiar mai mult, concursurile private.

@Andrei

Ai dreptate in ceea ce zici, si din pacate trebuie sa recunosc ca etapele de CN nici macar nu se apropie din punct de vedere organizatoric (si ma refer aici la ce ai zis tu, respectiv arbitrii si staff al federatiei) cu concursurile private (si aici ma refer la cele la care am participat). Cu toate discutiile existente pe parcursul lor, campionatul de la FX si cel organizat in parteneriat AutoRC si SpeedRC la Grand Arena, nu ca au fost net superioare, din punctul meu de vedere nu exista termen de comparatie cu ce se intampla la o etapa de CN.
Dar asta e...speram la mai bine si traim cu gandul ca odata se vor schimba treburile si pe la noi :)
Racing - Because Football, Baseball, Bowling & Golf, only require ONE BALL
-Yokomo BD7

Club
C.S.T.A. Bucuresti
M.D.T. - Militari Durango Team
0

#47 Useril este offline   Adi96 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 20-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC

Postat 03 September 2013 - 08:26 PM

Vezi postareaClub MRT, la 03 September 2013 - 07:33 PM, a spus:

Te mananca mana pe tastatura dar inainte ai face bine sa citesti TOATA informatia OFICIALA postata asa cum spuneam, din pacate nu actualizata la zi, pe site-ul FRMd. Asta nu inseamna ca nu e valabila in 2013.

Extras din R E G U L A M E N T U L activităţilor competiţionale - Automodelism 2012,
Aprobat în sedinţa Comisiei Federale de Automodelism din 14 martie 2012


1. Organizarea şi programul competiţiilor
1.1. Campionatele naţionale se organizează conform Calendarului competiţional (anexa 3) şi Regulamentului activităţii competiţionale al F.R.Modelism, Regulamentele tehnice ale FEMA, EFRA şi prezentul regulament tehnic pentru automodele R/C, valabile pentru anul în curs, la următoarele categorii şi clase de automodele:
a. Automodele de viteză (captive), clasele CB1,5, CB 2,5, CB 3,5 juniori şi CB 1,5 , CB 2,5, CB 3,5, CB5 seniori, A-1,2 juniori, A-1,2,3,4,5 seniori,
b. Automodele radiocomandate cu motoare termice, clasele 1/8 Track 2wd (Sport/gr.C) şi 4wd (Sport/gr.C), 1/8 Buggy , 1/8 Truggy, 1/10 I.C. Track 200 mm seniori si juniori,
c. Automodele radiocomandate cu motoare electrice, clasele 1/12 Track şi EB, 1/10 GT seniori si PRO (Sport/gr.C) care ramane numai la juniori, 1/10 Off Road 2wd şi 4wd, 1/10 Short course 1/18 Micro , 1/28 micro şi 1/10 Touring Car Modified , 1/10 Touring Car STOCK.
1.2. Diferenţierea claselor 1/8 şi 1/10 pe tipuri de tracţiune (2wd, 4wd) se va face numai dacă au fost validate minimum 5 automodele pentru fiecare din cele 2 clase, cu menţiunea că 4wd nu poate alerga la 2wd.
1.3. Etapele locale şi judeţene se organizează de către cluburi, asociaţiile judeţene şi Agenţiile Judeţene pentru Sport. Aceste etape pot avea loc în cadrul competiţiilor locale de automodelism şi pot fi şi cu participare internaţională.
1.4. Etapele finale ale Campionatului Naţional se organizează de către F.R.Modelism în colaborare şi cu sprijinul Agenţiilor Judeţene pentru Sport din judeţul organizator, a clubului sau asociaţiei sportive care a solicitat organizarea etapei şi cu sponsorii competiţiilor respective.
În cursele etapei finale pot participa si sportivi straini, la solicitarea organizatorului. In acest caz se vor realiza doua clasamente:
- Clasamentul etapei finale de campionat ( cuprinde numai sportivii romani, legitimate la F.R.Md.)
- Clasamentul concursului OPEN (cuprinde toti sportivii participanti )


Iar daca mai cititi si R E G U L A M E N T U L TEHNIC - Automodelism- 2012 (http://www.frmd.ro/A...petitionale.htm)se poate spune ca aveti toata informatia.

CUPRINS

Pag. 3 – 15 Reguli generale

Pag. 16 – 24 1/8 Track

Pag. 25 – 35 1/10 IC Track

Pag. 36 – 46 Automodele electrice de pista

Pag. 47 – 51 Automodele electrice off-road

Pag. 52 – 57 1/8 Off-road

Pag. 60 1/10 2WD GT 200MM, 1/10 SHORT COURSE, 1/28
2WD/4WD:

Citeste si da mai departe.



Lasa-ma sa inteleg, dupa parerea ta "În cursele etapei finale pot participa si sportivi straini, la solicitarea organizatorului" inseamna ca poate participa si romanul Gigel de pe forum, nelegitimat, cand vrea si cum vrea? Uite si un indiciu, cuvantul cheie este "straini". Crezi cumva ca in context s-a folosit cu intelesul "straini de modelism" sau "straini de cluburi"? Sau ne recomanzi tuturor sa ne mutam in Ungaria ca sa putem participa? ;)

Ma bucur ca ai facut macar un mic efort sa prezinti o sursa, data viitoare rezuma-te insa la a cita strictul necesar, nu trei pagini irelevante sperand ca daca citezi asa de mult lumea poate n-o sa inteleaga ca nu ai de fapt dreptate. Imi pare rau insa ca nu poti accepta faptul ca nu ai dreptate, te cheama cumva Vadim? Sau Bogdanutz?
0

#48 Useril este offline   Vidra 

  • Senior
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 497
  • Inregistrat: 28-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2013 - 09:19 PM

Vezi postareaAdi96, la 03 September 2013 - 08:26 PM, a spus:

Lasa-ma sa inteleg, dupa parerea ta "În cursele etapei finale pot participa si sportivi straini, la solicitarea organizatorului" inseamna ca poate participa si romanul Gigel de pe forum, nelegitimat, cand vrea si cum vrea? Uite si un indiciu, cuvantul cheie este "straini". Crezi cumva ca in context s-a folosit cu intelesul "straini de modelism" sau "straini de cluburi"? Sau ne recomanzi tuturor sa ne mutam in Ungaria ca sa putem participa? ;)

Ma bucur ca ai facut macar un mic efort sa prezinti o sursa, data viitoare rezuma-te insa la a cita strictul necesar, nu trei pagini irelevante sperand ca daca citezi asa de mult lumea poate n-o sa inteleaga ca nu ai de fapt dreptate. Imi pare rau insa ca nu poti accepta faptul ca nu ai dreptate, te cheama cumva Vadim? Sau Bogdanutz?

0

#49 Useril este offline   Vidra 

  • Senior
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 497
  • Inregistrat: 28-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2013 - 09:38 PM

Vezi postareaAdi96, la 03 September 2013 - 08:26 PM, a spus:

Lasa-ma sa inteleg, dupa parerea ta "În cursele etapei finale pot participa si sportivi straini, la solicitarea organizatorului" inseamna ca poate participa si romanul Gigel de pe forum, nelegitimat, cand vrea si cum vrea? Uite si un indiciu, cuvantul cheie este "straini". Crezi cumva ca in context s-a folosit cu intelesul "straini de modelism" sau "straini de cluburi"? Sau ne recomanzi tuturor sa ne mutam in Ungaria ca sa putem participa? ;)

Ma bucur ca ai facut macar un mic efort sa prezinti o sursa, data viitoare rezuma-te insa la a cita strictul necesar, nu trei pagini irelevante sperand ca daca citezi asa de mult lumea poate n-o sa inteleaga ca nu ai de fapt dreptate. Imi pare rau insa ca nu poti accepta faptul ca nu ai dreptate, te cheama cumva Vadim? Sau Bogdanutz?



Adica dupa parerea ta, daca poate participa un "strain" care nu este legitimat la un club romanesc, asta exclude automat posibilitatea participarii unui roman neligitimat?
Care ar fi motivul?
Nu cumva se intelege ca daca pana si un strain poate participa, asta inseamna evident ca si un roman o poate face?

Aceasta postare a fost editata de Vidra: 03 September 2013 - 09:39 PM

0

#50 Useril este offline   Adi96 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 20-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC

Postat 03 September 2013 - 09:54 PM

Vezi postareaVidra, la 03 September 2013 - 09:38 PM, a spus:

Nu cumva se intelege ca daca pana si un strain poate participa, asta inseamna evident ca si un roman o poate face?

Nu, nu e deloc evident si nu se intelege. Sportiv strain inseamna sportiv strain si nu lasa loc de interpretari.

Vezi postareaVidra, la 03 September 2013 - 09:38 PM, a spus:

Adica dupa parerea ta, daca poate participa un "strain" care nu este legitimat la un club romanesc, asta exclude automat posibilitatea participarii unui roman neligitimat?
Care ar fi motivul?

Motivul este ca unui strain i-ar fi greu sa se legitimeze la un club din tara si ulterior sa efectueze toate operatiile necesare gen plata taxelor, inscrierea si asa mai departe. Ideea e ca participarea sportivilor straini mai titrati ar ridica nivelul competitiei, de aici exceptia. Atentie, nu poate participa nici macar orice sportiv strain, ci doar cei care sunt recomandati de catre organizator. Orice sportiv roman trebuie sa se legitimeze pentru a participa.
0

#51 Useril este offline   Vidra 

  • Senior
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 497
  • Inregistrat: 28-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2013 - 10:26 PM

Vezi postareaAdi96, la 03 September 2013 - 09:54 PM, a spus:

Nu, nu e deloc evident si nu se intelege. Sportiv strain inseamna sportiv strain si nu lasa loc de interpretari.


Motivul este ca unui strain i-ar fi greu sa se legitimeze la un club din tara si ulterior sa efectueze toate operatiile necesare gen plata taxelor, inscrierea si asa mai departe. Ideea e ca participarea sportivilor straini mai titrati ar ridica nivelul competitiei, de aici exceptia. Atentie, nu poate participa nici macar orice sportiv strain, ci doar cei care sunt recomandati de catre organizator. Orice sportiv roman trebuie sa se legitimeze pentru a participa.


Asteptam si noi astia de prin cluburi, sportivii aia titrati care sa vina in CN-ul nostru.
Sa sti insa ca nu e asa dificil sa participi, platesti totul la concurs. Roman sau strain.

Pentru intelegerea mea vreau sa te intreb ceva. Ai de gand sa te legitimezi sau sa participi la un CN? Sau ai participa daca ai putea la un CN fara sa fi legitimat?
0

#52 Useril este offline   Adi96 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 20-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC

Postat 03 September 2013 - 10:51 PM

Vezi postareaVidra, la 03 September 2013 - 10:26 PM, a spus:

Asteptam si noi astia de prin cluburi, sportivii aia titrati care sa vina in CN-ul nostru.
Sa sti insa ca nu e asa dificil sa participi, platesti totul la concurs. Roman sau strain.

Pentru intelegerea mea vreau sa te intreb ceva. Ai de gand sa te legitimezi sau sa participi la un CN? Sau ai participa daca ai putea la un CN fara sa fi legitimat?

Momentan nu am modele din clasele de CN, am avut dar le-am tot schimbat. Probabil 2014 ma va prinde mai pregatit. Vad ca cele doua "mari" cluburi din zona sunt MRT si CSTA, si cred ca la oricare din ele m-as inscrie as avea numai de castigat prin ce as "fura" ca informatie de la ceilalti membri. Asa ca sincer eu vad lucrurile ca o evolutie, intai distractia si iesitul in parc, pe urma concursurile particulare, urmate de inscrierea intr-un club, ceva antrenament si pe urma participarea la CN. Privesc CN-urile cu un mare respect, si chiar daca se vorbeste pe forum ca exista diverse probleme in desfasurarea unuia sau altuia, spectacolul exista. De-asta poate nu mi-ar placea sa cred ca oricine si oricand vrea ar putea sa participe la un CN, tocmai pentru ca mi se par diferite fata de simpla iesire in parc de duminica dupa-amiaza.
0

#53 Useril este offline   Vidra 

  • Senior
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 497
  • Inregistrat: 28-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2013 - 11:04 PM

Vezi postareaAdi96, la 03 September 2013 - 10:51 PM, a spus:

Momentan nu am modele din clasele de CN, am avut dar le-am tot schimbat. Probabil 2014 ma va prinde mai pregatit. Vad ca cele doua "mari" cluburi din zona sunt MRT si CSTA, si cred ca la oricare din ele m-as inscrie as avea numai de castigat prin ce as "fura" ca informatie de la ceilalti membri. Asa ca sincer eu vad lucrurile ca o evolutie, intai distractia si iesitul in parc, pe urma concursurile particulare, urmate de inscrierea intr-un club, ceva antrenament si pe urma participarea la CN. Privesc CN-urile cu un mare respect, si chiar daca se vorbeste pe forum ca exista diverse probleme in desfasurarea unuia sau altuia, spectacolul exista. De-asta poate nu mi-ar placea sa cred ca oricine si oricand vrea ar putea sa participe la un CN, tocmai pentru ca mi se par diferite fata de simpla iesire in parc de duminica dupa-amiaza.


Pai atunci cand esti hotarat incepi treaba cu evolutia si anunta-ne.
Pe 14-15 sept se tine la Hobby Arena CN-ul de 1:10 TC stoc&mod
Vino sa vezi si sa intelegi, poate acolo vorbesti si cu un oficial FRMd care te poate lamuri asupra aspectului cu inscrierea.
0

#54 Useril este offline   Alfa 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 706
  • Inregistrat: 03-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2013 - 07:25 AM

De câțiva ani ma dau și eu în campionat, m am dat și la fx, m am dat și la concursurile private(Off Road și on road) , m am dat și pana și la cele de Drift unde acolo nivelul a crescut mult și câțiva piloți au fost recrutați și la celelalte discipline(familia Plavitu).
Trebuie sa recunoaștem exact ce a zis și Florin, lipsa de cluburi și piloți noi se resimte.Asta Vb și cu băieții la ultumile etape de CN, ca ar fi fost frumos sa fie mai mulți și mai multe grupe, a ajuns sa mi fie drag și Bogdănel pentru ca oricum ar fi el e prezent acolo :)))

Ca observație acum 3 ani oamenii erau mai mulți și comentau mai puțin. Din păcate asa este cluburi nu sunt și se vede.. nu apar nici piloți noi mai mulți.

Cu aceasta ocazie vreau sa mulțumesc câtorva care chiar fac eforturi ptr modelism:

În primul rand organizatorilor privați care i am văzut eu ca fac sacrificii ptr acest sport:

Suciu, Supeala, Flo, Lucian și Ionescu

Și nu în ultimul rand piloților activi din campionatele private și CN care vin de câte ori cum pot și când pot... Ei se știu nu i mai scriu.

Într un fel exista și o evoluție, eu anul asta am avut parte de colegi noi și juniori noi la club și asta e bine.. ei fiind prezenți la toate concursurile, putini dar au venit.

Sper ca totul sa fie ok la anul
Favourite racing class:
electric: buggy 2wd,4wd & SC 1:10 off-road
nitro: 1/8 truggy,buggy


CSTA Bucuresti

“If everything seems under control, you're not going fast enough.”
― Mario Andretti
0

#55 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 10 September 2013 - 12:36 PM

URMEAZA:

Vezi postareaEugenS, la 01 August 2013 - 10:34 AM, a spus:


13-15.09. - CAMPIONAT NATIONAL - 1/10 STOCK, 1/10 MOD - BUCURESTI - Frumusani - Hobby Arena





0

#56 Useril este offline   bogdan97 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 879
  • Inregistrat: 01-January 12
  • Gender:Male
  • Location:TG Mures

Postat 10 September 2013 - 05:10 PM

13-15.09 Dirt Race Series Satu Mare
"Studentu fara restanta e ca usa fara clanta"

contact:
0748209958
0

#57 Useril este offline   alex_dya 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 01-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-Valcea
  • Interests:Auto Rally

Postat 10 September 2013 - 05:43 PM

Da se suprapune cu Nationala de OnRoad electric!
Club Sportiv: C.S.T.A. Bucuresti

Club Hobby: MDT (Militari Durango Team)

Nume: Alexandru
Tel:
0768076023
0

#58 Useril este offline   bogdan97 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 879
  • Inregistrat: 01-January 12
  • Gender:Male
  • Location:TG Mures

Postat 10 September 2013 - 08:35 PM

Vezi postareaalex_dya, la 10 September 2013 - 05:43 PM, a spus:

Da se suprapune cu Nationala de OnRoad electric!

Nu conteaza cu ce se suprapune,important este sa stie toata lumea cand si unde sunt concursuri,daca se mai suprapun...,asta e :pardon:
"Studentu fara restanta e ca usa fara clanta"

contact:
0748209958
0

#59 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2013 - 04:29 AM

o intrebare: pentru ca un sportiv NElegitimat, adica FARA carnet de legitimare, unde se aplica viza medicala OBLIGATORIE pentru partciparea la CN?
bafta si minuni!

Aceasta postare a fost editata de mizzone: 11 September 2013 - 04:31 AM


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#60 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 11 September 2013 - 08:01 AM

Vezi postareamizzone, la 11 September 2013 - 04:29 AM, a spus:

o intrebare: pentru ca un sportiv NElegitimat, adica FARA carnet de legitimare, unde se aplica viza medicala OBLIGATORIE pentru partciparea la CN?
bafta si minuni!


Pe o adeverinta medicala... :))) ... Sa aveti si cartea de identitate la dvs :))))))))
0

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro