Modelism - RHC Forum: Automodele Creatii personale - Proiecte custom si bricolate - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Automodele Creatii personale - Proiecte custom si bricolate completare model Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   Prognosis 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1196
  • Inregistrat: 27-October 05

Postat 08 April 2011 - 06:37 PM

Reconditionarea unui Warburg

http://trenulete.inf...a-unui-warburg/

Cautand prin cutiile mele cu resurse, am gasit o masinuta ce mi-a incantat copilaria in vechiul regim. Masinuta are o istorie frumoasa. In acele vremuri tulburi, de restriste, ca si acum dealtfel dar in alt mod, astfel de jucarii se gaseau cu greu si se vindeau repede. In Constanta, orasul copilariei mele fericite, langa piata Grivitei, se afla un magazin de marfuri cu pret redus, unde erau comercializate diverse produse cu defecte de fabricatie sau chiar romanesti refuzate la export. In acel magazin, am gasit aceasta jucarie, ce costa pe vremea aceea numai 100 de lei. Produsul nou fiind in magazin 250 de lei. Stimulat de colegii de clasa si vecinii cu care faceam intrecere in spatele blocului cu diverse jucarii, mi-am adunat banutii si intr-o seara minunata, impreuna cu un amic, ne-am infintat in magazin pentru achizitie. Imi amintesc ca din cele 8 masinute aflate la vanzare, numai la una functiona si motorul si directia si cum plin de pasiune am platit suta de lei si am plecat acasa cu masinuta in brate tare fericit. Cum banii pentru cumpararea ei fusesera stransi in mare taina, din ce mi se dadea pentru la scoala si din maruntis, restul de la cumparaturi subtilizat periodic si depus in pusculita, teama pentru ca mama sa nu ma certe si sa imi confiste averea dobandita ilicit, m-a determinat sa abordam o tactica de invaluire. Astfel, am incredintat cu strangere de inima jucaria amicului, care urma sa vina mai tarziu la mine acasa cu ea, pasamite sa i-o repar, apoi am fi inventat noi un schimb intre produsele noastre si astfel scapam basma curata. Zis si facut! Am ajuns acasa si plin de nerabdare asteptam cuminte sa sune la usa amicul disperat. Orele treceau, seara sa instalat si prietenul nu mai sosea cu jucaria mult asteptata…
De unde reiese ca socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa?



Lucrarile au demarat prin curatarea componentelor si prin reabilitatrea sistemului de tractiune, restaurat in proportie de 90% din piesele originale. Am folosit diverse pinioane de prin jucarii chinezesti si am reconditionat motorul ars, rebobinandu-l! Voi reveni cu detalii! Sper sa pot reconstrui prisma farurilor si sa dotez jucaria cu lumini de pozitie si girofar! Cum rotile originale au disparut de mult, am reusit sa gasesc prin cutiile cu maimute, 4 roti identice si cat de cat la dimensiunea necesara Warburgului meu antic.

Daca sunt persoane care mai au prin casa astfel de jucarii descompletate, ma ofer sa le cumpar pentru reconditionare. Vreau sa refac o colectie de astfel de jucarii din vremea comunismului. Mi-am amintit ca am avut si un ARO si o Dacia 1300 de militie, jucarii care sau pierdut in tumultul vietii!

http://trenulete.info/wp-content/uploads/2011/03/P3290005.jpg

Reconditionarea unui Warburg – 2

http://trenulete.inf...unui-warburg-2/

Astazi, in asteptarea fondurilor europene pentru trenulete, am continuat lucrarile de restaurare a masinutei Warburg. In primul rand am refacut telecomanda, prin restaurarea cutiei, configurand alti pereti despartitori facuti din plexiglas. De asemeni, am refacut placa de baza pentru circuite, cea originala fiind din plastic de 1mm grosime. Am regandit amplasarea butoanelor si in consecinta am confectionat o noua placa din cablaj pentru teste. Pe el voi monta atat butoanele de actionare a masinutei, cat si noul sistem de guvernare a directiei, bazat pe mecanismul de actionare a macazului si servo creat pentru diorama. Practic, directia va fi actionata de un potentiometru care va misca un servo miniatural. Voi reveni si cu schema electronica dupa ce o voi fi pus in practica.

Tot azi am aranjat putin caroseria. Am scos toate reperele de pe ea, am relipit cele doua componente ale sale, cea de jos culoarea kachi si cea de sus, crem. Erau lipite empiric, cu topirea unor elemente comune cu pistolul de lipit sau cine stie cu ce, iar la marginea dintre cele doua piese se vedea foarte urat imbinarea, cu fante mari si inegale. Astfel, dupa ce am rearanjat piesele sa vina bine, am diluat kit auto si am astupat cu grija fanta de-a lungul lipiturii. Am chituit toate imbinarile si pe afara si pe dinauntru si am lasat la uscat. Urmeaza slefuirea si revopsirea jucariei. Initial am vrut sa o fac rosie, dar cred ca este mai bine sa caut revopsirea in culorile originale.

Am mai lucrat si la refacerea canapelelor si a bordului distruse in tentativa mea empirica de a modifica tractiunea si directia, pe timpuri, cand nu se gaseau atatea piese si elemente de lucru ca acum si cand a trebuit sa fac loc unui angrenaj mai mare atat la tractiune cat si la directie. Am completat bucatile lipsa cu material ABS, lipit cu superglue si chituit ulterior.

http://i282.photobucket.com/albums/kk262/CMF-ialomita/Auto/Warburg/th_IMG_5010.jpg
0

#2 Useril este offline   Prognosis 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1196
  • Inregistrat: 27-October 05

Postat 20 April 2011 - 01:10 PM

Reconditionarea unui Warburg – 3

FILMUL TESTULUI SERVO DIRECTIEI
http://trenulete.inf...rg-%E2%80%93-3/
Am continuat lucru la reconditionarea acestei frumoase jucarii… Principala concentrare a fost pe rezolvarea sistemului de directie, in conditiile in care am ales refacerea lui prin folosirea unui mecanism de servo-directie actionat electronic. Montajul care comanda servoul este cel prezentat in schema alaturata, montaj pe care l-am realizat direct pe placa de circuit reconditionat pentru telecomanda. Practic am facut alta placa de comanda, pe care am plantat atat electronica de la servo, cat si butoanele pentru mers inainte/inapoi, cel pentru claxon, iar in plus am montat un comutator de siguranta, un fel de mini heblu, care preste curentul in placa de comanda astfel incat servoul sa nu mai fie alimentat daca nu rulam jucaria. tot in cutia telecomenzii originale, am facut loc si am montat potentiometrul pentru directie, pe care am fixat volanul original, dupa modificarea lui, desigur!

Ma bucur enorm caci in cautarile mele prin cutiile cu maimute, am regasit atat claxonul original, distrus partial, cat si girofarul original. Claxonul a fost reconditionat si functioneaza ca acum 30 de ani… Girofarul va primi leduri intermitente si in plus voi veni cu lumini stroboscopice moderne, despre care voi vorbi mai tarziu…

Profitand de faptul ca intreaga directie va suferi modificari, mi-am imaginat in plus un sistem de semnalizare a directiei, bazat pe led-uri intermitente. Sistemul va functiona gratie unui dispozitiv pe baza de placute de circuit si lamele de contact, care vor cupla led-urile de semnalizare la cea mai mica deviatie de pe linia dreapta a directiei. Mecanismul prevede un disc, corodat astfel incat acesta sa faca un contact pe fiecare parte a rotirii directiei. De asemeni, intentionez si refacerea sistemului de iluminare, astfel incat masinuta va avea lampi de pozitie, stop pe frana si directie pe spate si de asemeni voi monta si o lampa de mers inapoi. Nu voi uita nici farurile si nici girofarul, toate pe baza de LED-uri.

Si pentru ca la primele probe, motorul antic original, s-a dovedit o sugativa de curent, am decis inlocuirea lui cu unul modern, de 4,5 volti, cu portperii pe carbuni, japonez, scos dintr-o jucarie sofisticata distrusa de copilul unui vecin….

http://i282.photobucket.com/albums/kk262/CMF-ialomita/Auto/Warburg/th_Warburg-15.jpg http://i282.photobucket.com/albums/kk262/CMF-ialomita/Auto/Warburg/th_Warburg-18.jpg http://i282.photobucket.com/albums/kk262/CMF-ialomita/Auto/Warburg/th_Warburg-22.jpg
0

#3 Useril este offline   EZ* 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1695
  • Inregistrat: 10-November 04
  • Gender:Male
  • Interests:aero&auto r/c

Postat 20 April 2011 - 01:35 PM

tare...fain... :blush:
0

#4 Useril este offline   Prognosis 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1196
  • Inregistrat: 27-October 05

Postat 26 April 2011 - 03:58 PM

Vezi postareaEZ*, la 20 April 2011 - 01:35 PM, a spus:

tare...fain... :)


Reconditionarea unui Warburg – 4
http://trenulete.inf...rg-%E2%80%93-4/

Etapa urmatoare a reconditionarii acestei masini Warburg cu telecomanda prin fir, a fost aceea de refacere a interiorului cabinei, distrus in timp. Partile care lipseau din mobilierul interior le-am refacut din ABS si Forex de 1 mm si respectiv 0,5 mm grosime, lipite cu picatura si apoi vopsite cu acrilic.

A urmat vopsirea caroseriei. Dupa studii pe net, am ales vopselurile cu care erau piturate masinile de militie ale anilor 70-80. Anume un alb murdar mat si un albastru lucios. Am folosit spray auto acrilic cu care am dat multistrat la un interval de 3-5 minute. Vopseaua acrilica are avantajul ca se usuca foarte repede si merge curatata repede cu alcool daca ceva nu e in regula. In plus, nu ataca masa plastica a jucariei.

Intre timp, am refacut si literele de pe placutele de inmatriculare, tot cu vopsea acrilica Revell. Am pictat usor folosind un scobitor ascutit.

A doua zi, dupa uscarea corespunzatoare a primului strat de alb cu care am dat intreaga caroserie, atat la interior, cat si la exterior, am folosit banda de hartie pentru vopsit, cu care am delimitat cele doua parti colorate ale caroseriei. Dupa care, am aplicat vopseaua albastra, in 5 straturi succesive la interval de 10 minute, asta pentru ca vopseaua lucioasa cere ceva mai mult timp pentru uscare, desi este tot specimen acrilic. La final, am corectat cu aceeasi vopsea in locurile unde nu a astupat corect, folosind pensula fina.

Dupa 3 zile, am montat caroseria pentru proba si iata ce a iesit…
http://i282.photobucket.com/albums/kk262/CMF-ialomita/Auto/Warburg/th_Warburg-34.jpg http://i282.photobucket.com/albums/kk262/CMF-ialomita/Auto/Warburg/th_Warburg-35.jpg

Urmeaza inscriptionarea ! Voi folosi termenul “MILITIA” pe care il voi scrie cu hartie autoadeziva alba, pe partea de usi vopsita cu albastru, ca in poza masinii de militie Dacia 1100 din anii 70…

Apoi voi lucra la sistemul de iluminat, care vreau sa dea o nota de realism jucariei.
0

#5 Useril este offline   Daemonus Modelus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 421
  • Inregistrat: 21-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Dolj

Postat 27 April 2011 - 02:38 PM

Fain...mai vrem foto :blush:
Murdar poate....insa nu JEGOS !!!
0

#6 Useril este offline   Prognosis 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1196
  • Inregistrat: 27-October 05

Postat 30 April 2011 - 01:23 PM

Reconditionarea unui Warburg – 5

LINK filmulet functionare stroboscoape si girofar http://trenulete.inf...rg-%E2%80%93-5/

Lucrarea de reconditionare a machetei Warburg 19-67 produs de Piko, a continuat cu realizarea instalatiei de semnalizare politieneasca! In acest scop, am decis ca pe langa girofarul clasic, sa infrumusetez jucaria cu doua stroboscoape, mai ales ca, prietenul meu Razvan Marin, mi-a daruit un montaj provenind de la o lanterna deteriorata de bicicleta , dar care avea un cip capabil sa imite stroboscoapele de care aveam nevoie. Astfel, am demontat de pe carcasa lanternei montajul respectiv, l-am adaptat la cerintele mele extragand comutatorul de actionare, pe care l-am pozitionat in caseta de comanda. Montajul propriuzis a fost locat pe caroserie, in spatele banchetelor, de unde am tras conductorii la cablajul facut pentru girofar si la cel confectionat pentru partea frontala a masinii. La girofar am montat un led alb neon, iar la stoboscoape am folosit doua led-uri albastre. Tot cu aceasta ocazie, am refacut farurile lipsa folosind un plexiglas transparent de 3 mm grosime, polizat la forma farurilor si gravata in relief cu pila triunghiulara astfel incat sa semene cat mai mult cu ceea ce imi amintesc eu sa aratau farurile originale, pierdute in negura copilariei… Pentru iluminarea lor am folosit doua led-uri alb/cald, ce vor fi actionate din comutator. Urmeaza inca o etapa de lucru la iluminare, in care vreau sa montez in prima faza farurile si pozitiile pe spate, ulterior adaugand sistemul de semnalizarea a directiei si a mersului inapoi.

Tot cu aceasta ocazie, am reparat si montat claxonul original al masinutei….

http://i282.photobucket.com/albums/kk262/CMF-ialomita/Auto/Warburg/th_Warburg-41.jpg
0

#7 Useril este offline   Alex din Galati 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 25-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 30 April 2011 - 02:42 PM

da un video nu pui sa vedem ce si cum mai bn?
0

#8 Useril este offline   Dan71 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1390
  • Inregistrat: 27-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Gasoline big scale and crawler

Postat 30 April 2011 - 09:32 PM

Vezi postareaPrognosis, la 30 April 2011 - 01:23 PM, a spus:

Reconditionarea unui Warburg – 5

LINK filmulet functionare stroboscoape si girofar http://trenulete.inf...rg-%E2%80%93-5/

Lucrarea de reconditionare a machetei Warburg 19-67 produs de Piko, a continuat cu realizarea instalatiei de semnalizare politieneasca! In acest scop, am decis ca pe langa girofarul clasic, sa infrumusetez jucaria cu doua stroboscoape, mai ales ca, prietenul meu Razvan Marin, mi-a daruit un montaj provenind de la o lanterna deteriorata de bicicleta , dar care avea un cip capabil sa imite stroboscoapele de care aveam nevoie. Astfel, am demontat de pe carcasa lanternei montajul respectiv, l-am adaptat la cerintele mele extragand comutatorul de actionare, pe care l-am pozitionat in caseta de comanda. Montajul propriuzis a fost locat pe caroserie, in spatele banchetelor, de unde am tras conductorii la cablajul facut pentru girofar si la cel confectionat pentru partea frontala a masinii. La girofar am montat un led alb neon, iar la stoboscoape am folosit doua led-uri albastre. Tot cu aceasta ocazie, am refacut farurile lipsa folosind un plexiglas transparent de 3 mm grosime, polizat la forma farurilor si gravata in relief cu pila triunghiulara astfel incat sa semene cat mai mult cu ceea ce imi amintesc eu sa aratau farurile originale, pierdute in negura copilariei… Pentru iluminarea lor am folosit doua led-uri alb/cald, ce vor fi actionate din comutator. Urmeaza inca o etapa de lucru la iluminare, in care vreau sa montez in prima faza farurile si pozitiile pe spate, ulterior adaugand sistemul de semnalizarea a directiei si a mersului inapoi.

Tot cu aceasta ocazie, am reparat si montat claxonul original al masinutei….

http://i282.photobucket.com/albums/kk262/CMF-ialomita/Auto/Warburg/th_Warburg-41.jpg



Foarte frumos a iesit, felicitari.
Acum parca-mi pare rau ca l-am dat baiatului cind era mai mic si l-a stricat..... amintiri...

You can go faster... I can go anywhere !

0

#9 Useril este offline   Prognosis 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1196
  • Inregistrat: 27-October 05

Postat 03 May 2011 - 02:02 PM

Reconditionarea unui Wartburg – 6

FILMUL FUNCTIONARII SEMNALIZARII DIRECTIEI
http://trenulete.inf...rg-%E2%80%93-6/

Lucrarea a continuat cu instalatia de semnalizare a schimbarii directiei de mers. Aceasta instalatie functioneaza in functie de pozitia rotilor din fata, astfel ca atunci cand ele sunt pozitionate pe direct inainte, luminile de semnalizare sunt stinse, iar cand masina executa viraje stanga/dreapta, luminile se semnalizare se aprind intermitent si pe fata si pe spate. Discul care comanda aceste lumini este actionat de servoul directiei si se vede in imaginea urmatoare.

Diodele folosite sunt de 1,8 mm, de tip punctiform, iar montajul care le asigura intermitenta provine dintr-o alta jucarie chinezeasca, modificat pentru necesitatile actuale. Toete luminile frontale sunt pe o singura rigleta, demontabila prin arcuire, fara suruburi si fara lipituri astfel incat se poate interveni in orisice moment.
http://i282.photobucket.com/albums/kk262/CMF-ialomita/Auto/Warburg/th_Warburg-44.jpg http://i282.photobucket.com/albums/kk262/CMF-ialomita/Auto/Warburg/th_Warburg-53.jpg
0

#10 Useril este offline   bel 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 402
  • Inregistrat: 02-August 08

Postat 09 May 2011 - 10:26 PM

Felicitari !!!
Felicitari la cum ati realizat masinuta ...,
Felicitari la cum povestiti ....
0

#11 Useril este offline   Milet 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 370
  • Inregistrat: 15-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Electronic ,Auto,mecanica,Navomodele

Postat 16 June 2012 - 09:02 PM

Incredibil...a fost si masina mea in acele vremuri.Nu o vinzi????? te rog!!!!
si eu am facut ceva asemanator cu un tractoras chinezesc din tabla de prin 80 cu telec cu fir,dar la scara mai mica decat tine.Se poate vedea aici:http://miniauto.ro/forum/index.php?topic=22479.0

Aceasta postare a fost editata de Milet: 16 June 2012 - 09:05 PM

“Rareori ne gândim la ceea ce avem, dar mereu la ceea ce ne lipseşte.”
tel. 0764 917 006
0

#12 Useril este offline   mcross 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 17-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Sf. Gheorghe
  • Interests:automodelism, echipamente RC

Postat 04 October 2012 - 12:07 PM

Felicitari pentru lucrare, pentru modul detaliat in care explicati pasii restaurarii,......, felicitari pentru tot!!!!
Si eu am avut o astfel de jucarie si mor de ciuda ca am distrus-o. Eu vroiam sa o fac cu radiocomanda, insa am reusit sa o distrug cu incercarile mele, fiind nevoit sa o arunc. Am cautat acest model mult timp pe ebay la nemti, l-am si gasit la un moment dat, insa arata jalnic la un pret exagerat de mare. Mie mi-a mai ramas doar girofarul (care mi-e tare drag, desi e crapat) si pe care l-am folosit asa cum se vede in filmulet.

Felicitari inca odata si succes pe mai departe!


Nu faceti aceeasi greseala de doua ori... sunt atat de multe greseli noi de facut!!!
Tel. 0721 254 126
mxcrossmc@gmail.com
0

#13 Useril este offline   Superman 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1274
  • Inregistrat: 16-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Giurgiu-Poiana Tapului-Brasov
  • Interests:Berea,femeile si masinile ;)

Postat 08 October 2012 - 06:44 PM

foarte frumos.asa ceva merita expusa intr-un muzeu. <_< -_-
0

#14 Useril este offline   marius11 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1382
  • Inregistrat: 30-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras _ Brasov
  • Interests:Aeroclub Fagaras - Facebook
    Aero, Heli, Navo , RC cars , and drone

Postat 23 October 2012 - 09:54 PM

Asa cum spune si titlul topicului m-am saturat de masinute si alte bazaconii radiocomandate si am trecut printr-o intamplare la modificarea unei jucarii, cu alte cuvinte am operat un TRACTOR RADIOCOMNDAT !
Totul s-a datorat faptului ca fiul meu (5 ani) a primit cadou o frumoasa macheta destul de bine executata - un tractor JCB - cu motor inertial ! Adice stiti voi de care - dai la manivela inainte dupa care il lasi sa mearga de la sine cam un metru atat cat tine volanta aia mecanica din mecanism !
Cand l-am vazut pe fiul meu ca este nemultumit ca tot il freaca pe jos, mi-am zis " mai baiete arata fain tractorul asta - hai sa il transformam - si a iesit ce veti vedea mai jos in foto ...
I-am modificat cutia cu angrenaje - a mers la fix un motoras electric eliminand volanta inertiala, directia era oarecum pregatita din fabrica, am pus servo pe directie( am conceput sistemul de directie de se misca si volanul pe care l-am iluminat din plafonul cabinei) etc...lumini de pozitie , faruri mini xenon, restul vedeti voi !
Totul se alimenteaza la un pack LI-PO de 7, 4 V la 1000mA.
Sper sa va placa ....aaa sa nu uit - tractorasul adica plasticul a fost destul de scump !
"Bunicul" a dat pe el 50 de lei .

Spor la modificat !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Tractor.4.jpg
  • Imagine atasata: Tractor.3.jpg
  • Imagine atasata: Tractor.2.jpg
  • Imagine atasata: Tractor.1.jpg

0

#15 Useril este offline   costash 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 331
  • Inregistrat: 19-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Berceni
  • Interests:Crazy ass truck builds

Postat 23 October 2012 - 09:59 PM

Arata fain, bravo!
Pune si u mai multe poze :rofl: Daca il poti scoate din mainile lu ala mic :rofl:)
Doar 10% din modelism se vede, restul e in mintea si imaginatia noastra

-->> My YouTUBE channel <<--
0

#16 Useril este offline   lamav4 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1133
  • Inregistrat: 19-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, sector 2

Postat 23 October 2012 - 10:08 PM

Sa faci un video cu el in actiune, felicitari pentru proiect.
Fan Nokia.
0

#17 Useril este offline   marius11 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1382
  • Inregistrat: 30-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras _ Brasov
  • Interests:Aeroclub Fagaras - Facebook
    Aero, Heli, Navo , RC cars , and drone

Postat 23 October 2012 - 10:13 PM

Da ...multumesc de apreciere !
Intre timp i-am gasit si o remorca destul de faina printre jucariile vechi din pod, si va spun sincer ca ne distram de minune prin casa !
E durere ...nu am crezut sa iasa asa ceva, faptul ca ai remorca in spate schimba complet optica conducerii si in special a parcarii cu spatele ...hi..hiii hiii !
E dezastru fratilor cu jucaria ...si tine LI-Po ala de te saturi.
O singura problema am notat : o sa vedeti si voi din filmatul video pe care o sa il pun in curand - slaba aderenta a rotilor tractoare .
Sunt plastic - beton - si acolo pe spate nu am nici grup diferential !
Pe covor merge cat merge dar cand da sa traga pe suprafete mai tari patineaza plasticul ala de numa... asa ca va trebui sa trag niste benzi de cauciuc (bratari pentru copii - alea din guma ) peste rotile din spate ca sa castig aderenta ca altfel nu urca pe unde am vrea noi ...heheheee

P.S - i-am pregatit o rampa in casa de zile mari ...am pus masa de calcat pe post de panta ...hi...hiii

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Tractor.6.jpg
  • Imagine atasata: Tractor.7.jpg
  • Imagine atasata: Tractor.10.jpg
  • Imagine atasata: Tractor.8.jpg
  • Imagine atasata: Tractor.9.jpg
  • Imagine atasata: Tractor.11.jpg

Aceasta postare a fost editata de marius11: 23 October 2012 - 10:16 PM

0

#18 Useril este offline   Neacsu_Leonid 

  • ex Fantom
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 23-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 24 October 2012 - 05:49 PM

:yahoo: ce imi place faza asta>> :rolleyes: Cand l-am vazut pe fiul meu ca este nemultumit ca tot il freaca pe jos, mi-am zis " mai baiete arata fain tractorul asta - hai sa il transformam - si a iesit ce veti vedea mai jos in foto ...


:drinks: sa fie sanatos baiatu- :drinks:
Teatrul e circ si filmul minciuna.
Stirile tac, mutii vor sa ne spuna,
Ca nimeni n-aude cand orbii vad tot,
Si noi ne-ncalzim punand paie pe foc.
0

#19 Useril este offline   marius11 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1382
  • Inregistrat: 30-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras _ Brasov
  • Interests:Aeroclub Fagaras - Facebook
    Aero, Heli, Navo , RC cars , and drone

Postat 24 October 2012 - 10:57 PM

Multumim pentru urare ...

Alte foto cu remorca !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Tractor cu remorca.1.jpg
  • Imagine atasata: Tractor cu remorca .2.jpg

0

#20 Useril este offline   marius11 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1382
  • Inregistrat: 30-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras _ Brasov
  • Interests:Aeroclub Fagaras - Facebook
    Aero, Heli, Navo , RC cars , and drone

Postat 25 October 2012 - 08:50 AM

...si un prim video !
Scuzati calitatea .


0

#21 Useril este offline   dzsenci 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 27-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 25 October 2012 - 10:05 AM

Vezi postareamarius11, la 25 October 2012 - 08:50 AM, a spus:

...si un prim video !
Scuzati calitatea .





bine bine , si unde e video ?
ca sunt tare curios :pardon:
WHEELY KING or what ?
0

#22 Useril este offline   marius11 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1382
  • Inregistrat: 30-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras _ Brasov
  • Interests:Aeroclub Fagaras - Facebook
    Aero, Heli, Navo , RC cars , and drone

Postat 25 October 2012 - 09:18 PM

Imi cer scuze dar nu stiu ce s-a intamplat cu link-ul ...pur si simplu a disparut !
Mai incerc odata .

Noroc


0

#23 Useril este offline   marius11 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1382
  • Inregistrat: 30-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras _ Brasov
  • Interests:Aeroclub Fagaras - Facebook
    Aero, Heli, Navo , RC cars , and drone

Postat 25 October 2012 - 10:20 PM

Un alt video unde l-am stresat rau de tot sa vedem ce poate ...hiihiihii :)



Aceasta postare a fost editata de marius11: 25 October 2012 - 10:21 PM

0

#24 Useril este offline   marius11 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1382
  • Inregistrat: 30-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras _ Brasov
  • Interests:Aeroclub Fagaras - Facebook
    Aero, Heli, Navo , RC cars , and drone

Postat 26 October 2012 - 08:50 PM

Scuzati din nou ...



0

#25 Useril este offline   ivan alexandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 651
  • Inregistrat: 09-March 10
  • Gender:Male

Postat 26 October 2012 - 09:32 PM

f frumos..felicitari
1:10 MST XS-Drift, Ford mustang cabrio Reely 1:10, Rc plane Piper J Cub 2.6m, Traxxas E-MAXX brushless, Axial SCX 10
0

#26 Useril este offline   marius11 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1382
  • Inregistrat: 30-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras _ Brasov
  • Interests:Aeroclub Fagaras - Facebook
    Aero, Heli, Navo , RC cars , and drone

Postat 27 October 2012 - 08:21 PM

Si un ultim video ...cel mai tare zic eu !
Este impartit in doua sectiuni , care va place prima sau a doua ?

hii hii hii ..



0

#27 Useril este offline   niro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 04-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras
  • Interests:WOT 4

Postat 27 October 2012 - 09:04 PM

Bravo :)
0

#28 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2012 - 11:55 PM

Alt tatic care face orice pentru distractia... copilului sau!! :pardon:

Aceasta postare a fost editata de Tzicul: 27 October 2012 - 11:55 PM

Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#29 Useril este offline   ionut EZ 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 928
  • Inregistrat: 28-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Modelism

Postat 28 October 2012 - 08:33 PM

Uauuu !!! :o :o , a iesit super :yahoo: , ce ne-am mai chinuit sa-l desfacem :rofl: :rofl: dar a meritat ^_^ .
Felicitari :good: deh.. cn stie ,stie 8) , bravo :pardon:
Robbe SZD-54
Yak 55 Telink
Ansmann Virus 4.1cc
Thunder Tiger E-MTA



Aeroclub Fagaras
0

#30 Useril este offline   hamsterik 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 05-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Rm.Valcea
  • Interests:Automodelism , offroad,
    onroad/drifting.
    Ciclism XC.

Postat 29 October 2012 - 12:57 AM

Aia e zapada ? lac inghetat ? deja? :( mother of god.

Felicitari pentru efortul depus pe o jucarie ! Unele chiar ajung sa arate si sa functioneze bine.
Auto : Hpi firestorm flux.
Navo : Homemade.
Aero : Piper J3 cub.
0

Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro