Modelism - RHC Forum: Yak 54 EPP de la HK - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Yak 54 EPP de la HK

#1 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 13 July 2013 - 09:10 AM

Pentru ca adesea vremea este rea si prind doar pauze de 15-20 de minute de zburat,am luat un model de sala si de spatii stramte.Am avut de ales intre acest yak 54 si sbachu` asta.Au in mare aceiasi structura dar imi place mai mult schema de culori de la yak.

Voi echipa cu aceste servo luate la buget,acest motor,tot la buget luat dar ceva mai permisiv,telul meu e sa scot raport masa-tractiune de peste 2.Pentru acumulator,voi merge pe 3s 1500 si un esc de 20a.

Comanda e facuta ieri si deja a plecat,e in tranzit.Daca luam de la HK international,pleca..miercurea viitoare sau mai tarziu.


Cine mai are modelul e liber sa lase impresii si sfaturi. :drinks:
0

#2 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 13 July 2013 - 10:17 AM

da, numai ca locul lui nu este aici, trebuia la ARF... nu cred ca il faci tu de la 0... :pardon: :pardon:
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#3 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 13 July 2013 - 11:43 AM

A,credeam ca la arf se trec cele cu electronica montata,de genul PNF.Daca nu aici ii e locul,rugam un moderator sa mute topicul.
0

#4 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 18 July 2013 - 07:24 AM

Coletul este deja in romania:
Fisier atasat  Capture.PNG (18.04K)
Number of downloads: 56
0

#5 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 18 July 2013 - 10:47 PM

Si l-am luat.

Cutia,simpla,a asigurat modelul bine.Chiar daca motorul se plimba liber prin colet nu a stricat nimic.Nota 9,5 pentru ambalare.

Inauntru,bunatati cat cuprinde.HK NL mi-a dat si o sticluta de CA subtire desi nu era pe lista de cumparaturi.Din pacate CA subtire e supt de EPP si e inutil pentru modelul asta fara activator.Toate componentele sunt in pungi separate,avem manual color si in engleza.Trenul de aterizare mi se pare putin cam moale dar oricum,il voi zbura fara.Bechia e o gluma proasta,si e cam grea.Daca nu o sa imi iasa greu de coada o las acolo.

Intregul model miroase(si rau tare,personal nu imi place) ca polistirenul taiat la fir cald,si are textura foarte finisata,nu se lipeste banda izolatoare sau scociul de ea.Scociu de fibra tine dar ia vopseaua de pe el :angry: asa ca vedem cum asiguram RX-u.

Fuselajul e intarit bine in zona botului,batiu placaj prea subtire,la primul crash sigur,sigur crapa.Noroc ca e doar un patrat de placaj si il face oricine.Suportul trenului e solid si el dar nu prea le-a ajuns lipiciul chinezilor,am mai pus pe ici colo de la mine.

Spre coada insa... :nea: mai trebe carbon.In kit primesti niste carbon de 2 mm dar nu e suficient.O sa iau de 3 si o sa ranforsez coada.In manual se zice ca trebe intarit fuselajul in spate si lafel si profundorul.Dar eu zic ca profundorului ii ajunge platbanda de carbon si tija.Oricum doar la manevre extreme e posibil sa crape.

Aripile sunt superbe,au o tija zdravana pe toata lungimea si nu doar jumate cum sunt unele kituri.Nu flambeaza nici sa o bati.Cica se lipeste cu CA de fuselaj,dar abia intra in el.Cred ca o sa le lipesc pana la urma.

Ni se mai dau niste servo-frameuri care sa le punem in locasele deja taiate in fuselaj/aripa.Unii le-au pus,altii nu.Eu le-am pus,ca sa nu lipesc servoul direct de spuma ca mi-e groaza ce iese daca trebuie scoase.

Servourile se pun in picioare si nu lateral,lucru foarte bun.Mai ales pe eleroane mi-e groaza de servourile puse pe o parte.Aici nu te doare capul.Insa trebuie sa tai canalul pentru firul servo.Le-as fi taiat asta seara dar am zis ca nu-s prea treaz si poate tai un curcubeu.

Panoul de foc,prea mic,desi incape motorul meu pe el fara mari emotii.Mai mergea putiiin mai mare,2-3 mm erau suficienti.Locasul bateriei e hidos de mic,cred ca e pentru 3s 1000-1300 sau pentru packuri groase nu lungi.Nu-i nimic,jumate de cm din ambele parti si se rezolva.

Sa nu uitam de sigla HOBBYKING.COM pe toate fetele modelului,sa aratam ce mult ii iubim si ce mult ne iubesc ochi-oblici.Din partea mea...nu da rau :)
Spuma asta reflecta blitul intr-un mare hal,si pentru moment poze mai bune nu se pot face.E frumusel el asa,dar i-au lasat o burtica ca din topor.Rugoasa ca naiba si necolorata.O sa o smirgheluiesc nitel sa o fac mai bombata si o acopar cu scoci cu fibra.

Atat pentru acum.Maine,dupa ce se lipesc ampenajele si servo tray-urile montam servourile,echiile,motorul,aripile,si spre seara daca ne lasa vremea ii dam aer.Cateva poze:
http://imageshack.us/a/img837/8959/4oie.jpg
http://imageshack.us/a/img16/4530/n0hn.jpg
http://imageshack.us/a/img834/8411/zwnq.jpg
http://imageshack.us/a/img843/7739/qifd.jpg
http://imageshack.us/a/img571/3417/hpji.jpg
http://imageshack.us/a/img15/1245/1qie.jpg
http://imageshack.us/a/img268/8587/gr4.JPG

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 18 July 2013 - 10:49 PM

0

#6 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 18 July 2013 - 10:51 PM

Ah,sa nu uit.Nu i-am pus picatura de CA desi manualul pune CA peste tot.Bisonu` galben ramane la suflet pentru mine si tine bine de tot.
0

#7 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 19 July 2013 - 08:37 AM

Si pentru ca nu puteam sa adorm stiind ca nu-i gata,l-am terminat azi noapte,pe la 4.Dupa prinderea stabilizatoarelor nu mai e mare filozofie.Aripa se unge cu bison si se baga strasnic in locul ei.Dupa,se pun servourile si se face o taietura cu cutterul perpediculara pe fuselaj unde vine cablul servo.La mine au ajuns cablurile fara prelungitoare pe eleroane,pe coada au trebuit prelungitoare.

Cu servourile puse,am largit gaura de pe parghie si am potrivit echia pe suprafata de comanda.Motorul se monteaza direct pe gaurile deja date,si are din constructie unghi dreapta dar nu si in jos.Esc-ul se prinde cu un zip-tie si sta bine in locasul lui(Eu am pus esc de 20A).

Marea buba este receptorul.Trebuie unul micro,unul lung precum optima 7 da urat si e un chin de montat.Am optat pentru ubec 5v 3a alimentat din packul de propulsie caci doar 1a ai ESC-ului nu ajung la flamanzii de servo,daca le misti pe toate simultan sare la 1,2a curentul si moare RX-ul.Evident,alta componenta,alte batai de cap.

Ei,modelul se centreaza perfect cu un 3s 1500 zipyy in nas,compartimentul baterii usor largit sa incapa.Se prinde bine cu ariciul cu care vine.Si la motor am taiat putina spuma sa fac loc,nimic complicat.

Acum,ca e gata,cateva observatii:
-puteau sa traseze liniile pentru firele servo
-puteau sa marcheze locul echiilor de pe suprafetele de comanda
-aripa putea avea un profil putin mai gros
-eleroanele sunt putin cam flexibile dar nu indeajuns cat sa merite carbon,undeva la limita
-tare mi-e ca nu o sa tina mult balamalele de EPP,desi epp-u asta e un fel de polistiren cauciucat,destul de tare si care inghite bine bisonul meu.Daca se rupe e nasol rau,sunt subtiri suprafele de comanda si nu prea prind balamelele bine.
-servo trayurile puteau fi ceva mai dure,suruburile nu se infing prea bine in ele


Si l-am si zburat.Intr-un cuvant,parfum.deliciu.
Are putin cam multa viteza pentru gustul meu dar e foarte buna pentru snap-uri.E docil si stabil,agil si nervos fara expo si cu DR la 125%.Servourile duc excelent,ma temeam sa fie prea mici.In kit mai primim niste brate gigantice pentru servo.Nu cred ca le folosesc,sunt prea mari si deja e agil modelul cu parghiile originale ale servourilor.

Nu se angajeaza prea repede dar cand o face daca nu ai motor nu il scoti.Eu aproape ca nu-l mai scoteam.Din nu stiu ce motiv am o intarziere la turarea motorului de la jumatea mansei la maxim.Intarzierea e de 2-3 secunde si o ia progresiv,ca o turbina pe kerosen.Tre sa sap fitzuica escului ca nu se poate face hover asa.Mai trebuie o saiba pentru unghi in jos si e perfect.Poate 5-10 g plumb in bot ar merge,deocamdata am dat doar un zbor scurt,nu stiam cat o sa se incalzeasca esc-ul.Surpriza placuta,n-ai zice ca a mers.E foarte aproape de elice si se raceste superb.


Ca ziceam de motorizare,este excelenta.Galusca de GWS 9x5 nu face fata si trebuie un apc serios,un 10x6 si ai loc de orice.Cu galusca de gws face un hover pe la 75%din mansa.Cu 10x6 ma astept sa faca la jumate de mansa. :wub:


Poze ceva mai incolo,ma duc sa recuperez orele de somn de azi-noapte. ^_^
0

#8 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 19 July 2013 - 01:21 PM

Si asa e RTF:
https://lh5.googleusercontent.com/-00jL5BPjgmY/Uekf-Sa0uWI/AAAAAAAAAMg/rvThh7wS-tM/w983-h553-no/DSC07576.JPG
0

#9 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 23 July 2013 - 09:49 PM

Si aici inchei reviewul.

Kitul este ok,nu are bube mari(trenul si locasul bateriei) si spuma e turnata bine.Nu adera nimic la ea,si e cam nasoala treaba.Panoul motorului este suficent asa cum vine,desi initial mi s-a parut fragil.Nu trebuie intarit nimic la el,e suficient asa cum e.Iti da in kit 2 tije de carbon,dar sunt inutile.

Motorizarea aleasa e flamanda dar satisfacatoare,hover la 35-40% din putere.La 100 tasneste ca artificiile.Servourile-fugiti de ele.Mi-a crapat angrenajul la unul de pe eleron.Trebuie ceva metalic,si usor.Cuplu trebuie doar pe coada,eleroanele nu sunt foarte solicitante.
In configuratia mea,cu motor de 70g si un lipo de 150,se centreaza perfect.Poate pentru acomodare merg 10-15g pb in bot,in rest e superb.Harrierul este ca in simulator.La hover inca mai am ceva dificultati,nu e foarte stabil(in comparatie cu cateva ultroane pe care le-am mai avut,alea se chinuiau in harrier si straluceau in hover)

Overall,ieftin de achizitionat,foarte placut de zburat.L-am luat ca model de talaveala dar imi place prea mult cum zboara sa il chinui.
Cutitul e manevra lui favorita.Il face la 15km/h cu motorul la sfert si directia la maxim,60grade.

Echiparea mea:
turnigy 2826/8 1100kv+elice 9x6(voi schimba la 11x)
servo HKSCM9 le regret,angrenaje slabe,cand pica restul le schimb pe toate.
lipo zippy 3s 1500,150g
esc 20a
rx optima 7
ubec 5v 3a

Un cost aproximativ,fara rx,ar fi cam 430 lei,un 450 va asigura niste servouri bune.La banii astia,primesti un super model.Nu o sa il dau niciodata,o sa il zbor pana nu o sa mai fie manevra acrobatica pe care sa nu o stapanesc(si sunt multe,hehe :) )
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro