Modelism - RHC Forum: SAAB J35 DRAAKEN - Lindinger/ E- Domodel - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SAAB J35 DRAAKEN - Lindinger/ E- Domodel Un review subtire ca un spritz de vara

#1 Useril este offline   comnean 

  • Jetinson
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 886
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:WHAT KIND OF MAN WOULD LIVE WHERE THERE IS NO DARING? I DON'T BELIVE IN TAKING FOOLISH CHANCES, BUT NOTHING CAN BE ACCOMPLISHED WITHOUT ANY CHANCE AT ALL.

Postat 07 July 2013 - 08:54 PM

M-a pus dracusorul sa-mi doresc si sa-mi cumpar spumita celor de la Lindinger. Decizia a venit datorita pretului, visului la modelul de la Master Aero Sport si datorita filmuletelor de pe net.
L-am cumparat de la o pravalie din Bucuresti, foarte serioasa dealtfel si am primit mai multe cutii si folii protectoare decat model in sineFisier atasat  DSCF0037.JPG (21.8K)
Number of downloads: 254Fisier atasat  DSCF0038.JPG (135.86K)
Number of downloads: 236
In poza a doaua se vede foarte clar un maldar de cutii in fundal si profilul S al aripii in prim plan. Una peste alta OSSTARICHI a venit foarte bine ambalat si fara zgarietura. Nici nu se poate altfel pentru ca altfel spuma (de 2 bani ) ar fi aratat ca dracu. Sa nu va asteptati cumva la minunata spuma de la MPX, Hype ori ALPHA ori chiar la cea mult mai slabuta de la Nitroplanes. Culorile sunt frumoase si ingrijit imprimate. Slava domnului ca logo-ul cu OSSTARICHI a fost deja pus pe model pentru ca altfel cred ca numai modelisti foarte experimentati ar putea face fata provocarilor la care te supun decal-urile furnizate. Pana acuma nu am vazut decal-uri mai faine la capitolul aderenta ca la acest model. Vre-o doua le-am dat jos de pe degete dupa 2 zile.
Alaturi de decaluri este furnizata si o cartuica imprimata alb negru pe hartie de lux. Singura informatie utila este pozitia centrului de greutate in rest cartulica este inutila pozele cu dispunerea dacalurilor pentru fiecare varianta (inca un demo galben si unul in culori militare) fiind ilizibile. Desi este un model care pare a se adresa maselor largi de modelisti nu exista nici o indicatie cu privire la cursele elementelor de comanda, expo, dual rate sau altceva.
Fisier atasat  DSCF0041.JPG (22.3K)
Number of downloads: 194
Pachetul contine si o punga cu elementele trenului de aterizare - complet inutil dealtfel si balast nefelositor. In punguta se poate identifica si un set de epoxi frumos ambalat dar de o calitate incerta.
Fisier atasat  DSCF0040.JPG (27.09K)
Number of downloads: 165
Pana acuma toate bune si frumoase si impresia lasata de minunatul ambalaj este stearsa de doua chestii care ar face modelul nezburabil asa cum se prezinta din cutie.
Balamalele facute din banda adeziva cu rowing de fibra sunt puse cu fibrele orientate paralel cu elevoanele iar furcile au jocuri turbate in echii.
Fisier atasat  DSCF0039.JPG (136.01K)
Number of downloads: 218
Totul trebuie dat jos si refacut.
MC 24 Graupner ACT 2.4, mpx 3300 PROFI
SERIOUS THINKS THAT CAN FLY + A DREAM UNDERCONSTRUCTION
0

#2 Useril este offline   comnean 

  • Jetinson
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 886
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:WHAT KIND OF MAN WOULD LIVE WHERE THERE IS NO DARING? I DON'T BELIVE IN TAKING FOOLISH CHANCES, BUT NOTHING CAN BE ACCOMPLISHED WITHOUT ANY CHANCE AT ALL.

Postat 08 July 2013 - 09:11 PM

In partea a doua o sa va povestesc ca am schimbat echiile de comanda cu unele MPX in care bolturile furcilor nu prezinta joc.
Fisier atasat  DSCF0045.JPG (157.04K)
Number of downloads: 58si am inlocuit balamalele cu altele din acelasi tip de banda cu rowing fibra dar pusa bilateral si corect adica cu fibra de sticla orientata la 90 deg fata de taietura din aripa. Se misac un pic mai greu dar nu-i bai.
Dupa ce am facut pozitia de neutru a servourilor am lipit aripile cu epoxi.
Era sa uit...Pentru ca originalul avea bordul de atac acoperit cu tabla de Al cu titan m-am gandit sa inlocuiesc decal-urile pe baza de apa cu folie de Al autoadeziva. Nu a fost prea usor de taiat dar pana la urma a iesit. Oricum decal-urile mi s-au lipit de mana asa cum spuneam in primul post.
Am lipit si stabilizatorul vertical si ... cam gata cu construitul.
Pentru ca am considerat inutil trenul de aterizare am hotarat sa scot servo-ul si tubul de legatura al jambei fata.
Fisier atasat  DSCF0043.JPG (23.38K)
Number of downloads: 61
Pana la urma bine am facut pentru ca nici chip sa centrez spuma decat cu accu de 1300 / 30C in alt loc decat exact peste fostul locas al servo-ului. Pentru a instala bateria a trebuit sa lipesc o fasie de placaj de 0.4 pe fundul locasului care este in trepte. Pentru ca folosesc velcro nu mergea facut altfel:
Fisier atasat  DSCF0049.JPG (20.51K)
Number of downloads: 61Fisier atasat  DSCF0046.JPG (31.5K)
Number of downloads: 59Fisier atasat  DSCF0047.JPG (20.77K)
Number of downloads: 57
Fisier atasat  DSCF0048.JPG (20.72K)
Number of downloads: 57
Dupa cum se vede am taiat si nasucul din capac pentru a gazdui bateria fara nici o problema.
In postul urmator , si ultimul dealtfel voi scrie despre ce solutie am ales pentru tren folosind cele doua rezervoare de combustibil pe post de schiuri.
MC 24 Graupner ACT 2.4, mpx 3300 PROFI
SERIOUS THINKS THAT CAN FLY + A DREAM UNDERCONSTRUCTION
0

#3 Useril este offline   comnean 

  • Jetinson
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 886
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:WHAT KIND OF MAN WOULD LIVE WHERE THERE IS NO DARING? I DON'T BELIVE IN TAKING FOOLISH CHANCES, BUT NOTHING CAN BE ACCOMPLISHED WITHOUT ANY CHANCE AT ALL.

Postat 08 July 2013 - 09:55 PM

Dupa o foarte lunga pauza m-am gandit sa scriu si partea a treia. Dar mai intai cateva detalii cu echiile si furcile:
Fisier atasat  DSCF0040 (2).JPG (17.42K)
Number of downloads: 79Fisier atasat  DSCF0041 (2).JPG (17.14K)
Number of downloads: 61
Asa cum spuneam am decis sa montez rezervoarele si le-am intarit cu tije de GF de 2.5x2mm pentru a consolida "schiurile" care tin loc si de maner de lansare:
Fisier atasat  DSCF0037 (2).JPG (147.01K)
Number of downloads: 60Fisier atasat  DSCF0038 (2).JPG (136.39K)
Number of downloads: 82
Solutia s-a dovedit excelenta inca de la primul zbor.
La final neavand nici un fel de indicatii pentru curse am ales (consultand si net-ul) la:
+10mm eleron / -8mm eleron, +/- 12mm profundor si 30% expo.Bineiteles totul asezonat cu delta mix.
CG la 435 mm masurati din varf.
In final am iesit la zbor. Cum ma asteptam nimic spectaculos.
Motor blana si un pic de profundor sus modelul aproape ca a plecat din mana. Un clic dreapta pe trim elevon si totul a fost OK.
Modelul zboara predictibil, practic unde il pui acaolo se duce. Este neasteptat de neutru si in viraje un frumos efect delta cand corectezi altitudinea pur si simplu te incanta.
Nu-i place vantul lateral si are tangaj precum o barcuta pe valuri. Nu se vede pe cer laptos, culorile nu fac diferenta iar din fata nu se vede de la distanta nici pe soare si nici pe cer laptos.
Aterizarea se poate face la viteza virtual zero, modelul lasandu-se, de la 30-40 cm "pe vine" precum o placinta. la primul zbor am ramas fara accu, captivat de comportamnetul de zbor si pur si simplu ramasese pironit in aer.
Cu motorul la 70% cu 1300mAh si 30C neaparat zbori cam 4,5 minute de voie si aterizezi frumos ca si cu oricare delta.
Filmulet - doar franturi cu un telefon, dar credet-ma nu e nevoie.
Recomand calduros modelul celor care vor sa se relaxeze fara sa se gandeasca la nimic, in zilele de vara pe inserate.
Atentie la aterizari, orice contact cu cel mai mic smod de iarba ii stramba nasucul.
Numai de amorul artei ii voi taia "nasul " si-l voi inlocui cu un altul din spuma dura de culoare neagra.
Ia privit:
Fisier atasat  DSCF0042 (2).JPG (23.21K)
Number of downloads: 98
Cam asta a fost review-ul meu.
Probabil ca in curand ma voi plictisi si ori va ajunge subiect de scannare 3 D ori felii pentru releveu.
Ma gandesc la un 2 la 2.5 :1. Cum o fi?
MC 24 Graupner ACT 2.4, mpx 3300 PROFI
SERIOUS THINKS THAT CAN FLY + A DREAM UNDERCONSTRUCTION
0

#4 Useril este offline   comnean 

  • Jetinson
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 886
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:WHAT KIND OF MAN WOULD LIVE WHERE THERE IS NO DARING? I DON'T BELIVE IN TAKING FOOLISH CHANCES, BUT NOTHING CAN BE ACCOMPLISHED WITHOUT ANY CHANCE AT ALL.

Postat 08 July 2013 - 10:06 PM

Vezi postareacomnean, la 08 July 2013 - 09:55 PM, a spus:

Dupa o foarte lunga pauza m-am gandit sa scriu si partea a treia. Dar mai intai cateva detalii cu echiile si furcile:
Atasament DSCF0040 (2).JPGAtasament DSCF0041 (2).JPG
Asa cum spuneam am decis sa montez rezervoarele si le-am intarit cu tije de GF de 2.5x2mm pentru a consolida "schiurile" care tin loc si de maner de lansare:
Atasament DSCF0037 (2).JPGAtasament DSCF0038 (2).JPG
Solutia s-a dovedit excelenta inca de la primul zbor.
La final neavand nici un fel de indicatii pentru curse am ales (consultand si net-ul) la:
+10mm eleron / -8mm eleron, +/- 12mm profundor si 30% expo.Bineiteles totul asezonat cu delta mix.
CG la 435 mm masurati din varf.
In final am iesit la zbor. Cum ma asteptam nimic spectaculos.
Motor blana si un pic de profundor sus modelul aproape ca a plecat din mana. Un clic dreapta pe trim elevon si totul a fost OK.
Modelul zboara predictibil, practic unde il pui acaolo se duce. Este neasteptat de neutru si in viraje un frumos efect delta cand corectezi altitudinea pur si simplu te incanta.
Nu-i place vantul lateral si are tangaj precum o barcuta pe valuri. Nu se vede pe cer laptos, culorile nu fac diferenta iar din fata nu se vede de la distanta nici pe soare si nici pe cer laptos.
Aterizarea se poate face la viteza virtual zero, modelul lasandu-se, de la 30-40 cm "pe vine" precum o placinta. la primul zbor am ramas fara accu, captivat de comportamnetul de zbor si pur si simplu ramasese pironit in aer.
Cu motorul la 70% cu 1300mAh si 30C neaparat zbori cam 4,5 minute de voie si aterizezi frumos ca si cu oricare delta.
Filmulet - doar franturi cu un telefon, dar credet-ma nu e nevoie.
Recomand calduros modelul celor care vor sa se relaxeze fara sa se gandeasca la nimic, in zilele de vara pe inserate.
Atentie la aterizari, orice contact cu cel mai mic smod de iarba ii stramba nasucul.
Numai de amorul artei ii voi taia "nasul " si-l voi inlocui cu un altul din spuma dura de culoare neagra.
Ia privit:
Atasament DSCF0042 (2).JPG
Cam asta a fost review-ul meu.
Probabil ca in curand ma voi plictisi si ori va ajunge subiect de scannare 3 D ori felii pentru releveu.
Ma gandesc la un 2 la 2.5 :1. Cum o fi?

Era sa uit: la un expo mai mare de 30% puteti face fast roll numai daca stiti sa numarati bine de tot altfel e de jale. Incercati si zbor la verticala - spumita este chiar capabila de asa ceva.
MC 24 Graupner ACT 2.4, mpx 3300 PROFI
SERIOUS THINKS THAT CAN FLY + A DREAM UNDERCONSTRUCTION
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro