Modelism - RHC Forum: Motoplanor, alegere dificila - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Motoplanor, alegere dificila Ce ma sfatuiti sa achizitionez?

#1 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 07 June 2013 - 10:51 AM

Asa cu am spus in titlu, vreau sa achizitionez un motoplanor si nu siu catre ce sa ma indrept.
Iata cerintele mele de la el:
Sa fie stabil si relaxant la zbor
Sa poata urca pe curenti
Planare fara motor timp cat mai lung
Sa poata zbura la viteze mici fara sa se angajeze
Sa aiba comanda si pe eleroane (ideal ar fi si flapsuri, statia imi permite setari destul de multe in 6 canale)
Sa poata fi zburat si pe un pic de vant
Ideal ar fi ca ampenajul orizontal sa poata fi demontat la transport
Anvergura in jurul a 2m (1,8 - 2,5 m sa poata incapea in masina)

Nu cer sa stie neaparat acrobatii
Nu ma intereseaza prea mult rata de ascensiune
In principiu spume (pot fi si Kit)

In momentul de fata am intocmit o lista de preferinte. Voi zburatorii cu experienta in planoare poate ma ajutati sa aleg ce se potriveste cel mai bine cu dorintele mele. Asadar:
SOLIUS
RADIAN PRO
EASY GLIDER PRO
GAMA 2100
FOX 1800
Am citit mai multe recenzii despre fiecare din ele. Recenziile de firma nu prea sunt concludente - oamenii isi lauda marfa, de... Afara de Gama 2100 si Easy Glider Pro nu am prea gasit recenzii si pareri ale utilizatorilor pe acest forum. Pe de alta parte, forumul RC Groups este impanat cu posturi ale distribuitorilor (cred) si nu am putut sa-mi fac o idee. Pe mine ma intereseaza exact asta: parerea unui modelist care a zburat sau a vazut zburand un asemenea model.
Va multumesc anticipat.
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 June 2013 - 11:26 AM

Fox-ul nu se incadreaza in criteriile tale.

Radian-ul pare alegerea corecta, dar cel Pro care are eleroane nu este asa reusit ca prima versiune.
Fa un drum la Bucuresti si poti vedea la Stefan (stiganas) cum zboara un Radian, dar si multe altele, are peste 10 planoare.
Eu ti-as recomanda ce am eu, Graupner Cumulus XXL, 225cm full house la 150 Euro, constructie clasica balsa + fuselaj fibra sticla. Sau Multiplex Alpha 2100 daca o mai avea Men in stoc.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 07 June 2013 - 12:31 PM

Multumesc pentru sugestii, "renatoa". Ce am vazut eu zburand si mi-a placut ar fi MINIMOA 2m (din pacate nu mai e la vanzare in RO) si ARCUS 2,5m (din pacate cam mare la transport).
A, am uitat. In lista mea trebuia sa aparea si ASW 15.
La ALPHA 21 m-am gandit si eu, insa vreau eleroane si e de mesterit daca vrei sa i le pui.
Pacat da FOX - e acrobat, nu? - ca arata bestial.
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 June 2013 - 12:43 PM

"De mesterit"-ul este minimal, doua taieturi de 3cm cu traforaj/bomfaier si montat balamale.

Nu trebuie sa te limitezi la ce e de vanzare in RO.
De exemplu ai fi uimit cate gasesti pe site la Pelikan, si Kele aduce de acolo la comanda orice, doar ca dureaza, trebuie sa fie cuplat cu o aprovizionare a lui, ca sa nu suporti singur transportul din Cehia. Nu te gandi la luni de zile !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2013 - 02:46 PM

Din ce am eu spuma Radian si EZG (fara motor) zboara cel mai bine. Daca vrei flapsuri functionale Diamond 2500 (Arcus PRO) are.

Nu am Solius dar poate fi un planor bun, cat de bun ? nu stiu ca inca sunt informatii putine. Daca il echipezi de la hobbyking iese ieftin.

Nici un planor din spuma nu e grozav pentru ca nu penetreaza bine, dar asta nu conteaza ca poti compensa cu motorul.

EZ*2 cu eleroane e un planor foarte bun. Are avantajul ca se stange frumos si usor in cutie. Se echipeaza foarte ieftin.
0

#6 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 07 June 2013 - 06:11 PM

"Stiganas", scuze ca intreb, Easy glider pro blue edition se poate transporta in cutie? Adica ampenajul orizontal se poate demonta? Daca e asa atunci asta va fi planorul meu. Sincer, din manual eu am inteles ca ampenajele vertical si orizontal se lipesc de fuselaj.
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2013 - 06:35 PM

De ce trebuie sa iti ceri scuze ca intrebi ? ca doar nu ma intrebi de mama.

Din pacate EasyGlider Blue e acelasi EasyGlider Pro cu alta culoare, conform Multiplex:

new “Blue Edition” finish
http://www.multiplex...2104f804ad9c145

adica cacamaca, alta foaie cu stickere. Eu am tot sperat ca vor face un EasyGlider nou cu coada demontabila precum EasyStar II dar se pare ca sunt prea zgarciti sa plateasca o matrita noua pentru fuselaj (ca aripile ar fi oricum neschimbate).

Au scos in schimb Solius care a avut un start modest, a cam trecut vremea cand lumea saliva excitata la fiecare model nou Multiplex.

Exista sigur un Solius la Brasov la dl. Giro care e multumit de el. Eu unul nu am de gand sa il cumpar. Trebuie sa vad opinii nu entuziaste, de-a dreptul extatice ca sa ma tenteze. Ce a aparut pana acum pe rcgroups sunt mai mult opinii caldute.




Vezi postareasorr, la 07 June 2013 - 06:11 PM, a spus:

"Stiganas", scuze ca intreb, Easy glider pro blue edition se poate transporta in cutie? Adica ampenajul orizontal se poate demonta? Daca e asa atunci asta va fi planorul meu. Sincer, din manual eu am inteles ca ampenajele vertical si orizontal se lipesc de fuselaj.

0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2013 - 06:42 PM

Mai scriu odata, am EasyGlider planor pur, mult mai usor decat un EZG cu motor. Sunt convins ca unul cu motor (eventual un motor hotarat de 500W cu pak pe masura) mult mai greu, nu o sa planeze la fel de bine.

La un planor compozit de top cu frame ultracurat masa in plus creste viteza si puterea de penetrare. La o spuma cu frame-ul ineficient masa in plus nu o face dacat sa cada mai tare, ca o caramida. Singura sansa pentru un planor din spuma e sa fie usor (precum e Radian).

Asadar daca mergi pe drumul EZG si vrei sa planeze e bine sa il faci cat mai usor cu putinta.
0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2013 - 06:52 PM

Sunt la vanzare pe forum doua modele tentante:

asta e ieftin, spuma fara pretentii
http://www.rhcforum....r-diamond-2500/

asta e o clasa sau doua peste spume
http://www.rhcforum....ce-pelikan-27m/

amandoua sunt la un pret decent, demontabile, marime potrivita (cam maximum ce incape in masina) - oricum mai mare = planeaza mai bine.
0

#10 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 07 June 2013 - 09:43 PM

Te-ai uitat la ART HOBBY? preturile sint rezonabile tehnologia mai vechie dar zboara bine.
De remarcat este ca la 2M un planor cu motor si baterii va avea o incarcare mare pe aripa si nu va merge tare bine in termica. Ca sa compensezi petru motor si baterii fara sa daunezi la performanta te duci pe la 3M cel putin si asta intra in masina fara probleme in scaunul din fata.
Top Models are ceva lucruri foarte misto si performante. Daca vrei ceva bun si performant ai doua obtiuni. Unu scoate portofelul afara si doi fa-l tu de la zero. Poti face un fuselaj usor mulat din balsa care nu cintareste mult si niste aripi cu nervuri nu sit tare greu de facut si ai ceva decent plus satisfactia personala.
0

#11 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 08 June 2013 - 06:34 AM

Bag seama ca e la fel de grau ca alesul masinii: sa fie incapatoare dar sa o poti parca oriunde, sa consume putin dar sa prinda suta in 6 secunde, sa aiba cat mai multe dotari dar sa fie ieftina. Din atatea contradictii se naste compromisul. Cred ca trebuie sa reformulez criteriile.
Sa fie relaxant si stabil in zbor.
Sa nu-l deranjeze un vant de 5 Km/h
Sa aiba comenzi si pe eleroane
Sa fie cu ampenaj demontabil pentru transport usor
Anvergura cca 2m
In aceste conditii vad ca solutie urmatoarele:
RADIAN PRO
SOLIUS
ASW-17
Multumesc pentru sugestii.
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2013 - 07:50 AM

ASW-17 e foarte ciudat. L-am vazut la Rapa Rosie cumparat/zburat pe loc de grupul de la Petrosani.

E intadevar demontabil. Aripile sunt acoperita integral cu un fel de hartie autoadeziva (arata mai bine decat suna). E bine finisat si se monteaza usor. Electronica e superjunk, sanse mari ca ceva pe el sa nu functioneze de nou.

La Rapa a zburat bine dar ce nu zboara bine la Rapa, oricum pare sa nu aibe apucaturi urate.

Radian Pro vad ca este la superoferta:
http://www.der-schwe...ry=radian%20pro 140 EUR varianta PNF (adica are toata electronica mai putin receptor si pak) cu transport prin curier moca

Solius RR la acelasi magazin e 250 EUR.

Eu as cumpara Radian PRO.
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 June 2013 - 08:13 AM

Aia nu e superoferta, a luat nanok in toamna de la lindi radian-ul standard la dumping, 100 Euro RTF inclus transport tot, receiver ready. Dar au fost goliri de stocuri... si nici macar nu era Craciun...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 08 June 2013 - 08:51 AM

Eu totusi votez pentru Easy Glider....Este foarte iertator, si daca il supramotorizezi faci si ceva acrobatie cu el. Al meu in 20 de sec este sus pe cer......si dupa aia da-i joaca.
0

#15 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 11 June 2013 - 07:45 AM

Multumesc tuturor pentru sfaturile si indrumarile pe care mi le-au dat.
Alegerea a fost facuta. De ieri a poposit in hangar un Radian Pro.

Fisier atasat  Pakzone-Radian-Pro.jpg (17.61K)
Number of downloads: 55

Aceasta postare a fost editata de sorr: 11 June 2013 - 07:46 AM

Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#16 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2013 - 12:28 PM

Super, sa ne spui cum iti place.
0

#17 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 11 June 2013 - 07:57 PM

Sa il stapanesti sanatos , si cum se mai spune zboruri line si aterizari pe masura
0

#18 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 12 June 2013 - 10:17 AM

De-abia l-am desfacut din cutie. Prima impresie:
Este dstul de ingrijit lucrat. Ce nu prea-mi place sunt scochurile de pe fuselaj si intradosul aripii - putea arata mai bine.
Un alt minus - nu are protectoare la tijele servourilor din aripa. S-ar putea in iarba inalta sa cam agate.
In rest, e mare, e frumos. Din pacate lipsa timpului face sa aman zborul inaugural. La momentul potrivit sigur vin cu un "maiden fligt".
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#19 Useril este offline   Dan Andrei 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 785
  • Inregistrat: 18-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 12 June 2013 - 02:01 PM

Vezi postareasorr, la 12 June 2013 - 10:17 AM, a spus:

De-abia l-am desfacut din cutie. Prima impresie:
Este dstul de ingrijit lucrat. Ce nu prea-mi place sunt scochurile de pe fuselaj si intradosul aripii - putea arata mai bine.
Un alt minus - nu are protectoare la tijele servourilor din aripa. S-ar putea in iarba inalta sa cam agate.
In rest, e mare, e frumos. Din pacate lipsa timpului face sa aman zborul inaugural. La momentul potrivit sigur vin cu un "maiden fligt".

Salut.De unde l-ai cumparat si cu cat? La cei din Austria din link-ul dat de Stefan unde costa 139 euro si transportul conform promotiei lor ar trebui sa fie gratis in momentul in care vreau sa platesc imi apare si taxa de transport si manevrare,inca vre-o 12 euro.....
Yak 54 Russian Thunder pwd by 55cc reborn!
Yak 55 EP by Telink
Heli-T-Rex 450 Sport
HK450 pro
0

#20 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 12 June 2013 - 03:56 PM

Dan Andrei, ai PM.
Bafta!
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#21 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 12 June 2013 - 05:52 PM

Din cite stiu eu Radian este mai bun decit Radian Pro. Ma intreb daca poti sa pui o aripa de Radian pe Radian Pro. Asa ai parctic doua modele. Este un video pe U tube cu modificari la Radian care ced ca vor face modelul tau si mai performant. In special modificarile de la ampenajul orizontal care nu are unghiul corect.

Aceasta postare a fost editata de F2B: 12 June 2013 - 05:53 PM

0

#22 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 12 June 2013 - 07:41 PM

Ma bucura interesul pentru acest topic.
Draga F2B este posibil sa se poata aduce imbunatatiri modelului de fabrica. Insa pana nu il zbor sa vad cum merge si ce poate nu am sa intervin cu nimic.
Referitor la paralela Radian - Radian Pro. Intr-adevar foarte multi considera Radian mai reusit ca Radian Pro, dar din cate imi dau seama, ca planor. Eu mi-am dorit un model cu control pe eleroane si cu flapsuri. Flapsurile sunt intr-adevar super. Daca sunt reglate corect poti obtine un zbor ireal: foarte stabil la viteza mica. Utilizez flapsuri la un Beaver ST Model - decoleaza si aterizeaza in 5 metri, plus ca trece pe deasupra asistentei ca la parada cu viteza incredibil de mica.
Fii sigur ca inainte de a alege m-am informat temeinic.
Multa bafta!
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#23 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 26 June 2013 - 08:50 AM

Radian Pro-ul e inca in cutie. Din lipsa timpului liber.
Multumesc tuturor pentru indrumari.
Voi inchide acest topic.
In momentul in care voi zbura Radian Pro voi reveni cu un topic de review (sper sa nu mai fie altul deschis). Acolo ne vom da cu parerea ce si cum,
Pana atunci aterizari line tuturor.
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#24 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 June 2013 - 09:10 AM

Este, cauta postarile lui stiganas si nanok.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 26 June 2013 - 09:10 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#25 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2013 - 09:30 AM

Topic de Radian Pro nu stiu sa fie, doar de Radian simplu. Eu zic sa faci un topic nou la planoare ca nu strica. Si nu il inchide pe asta, in general daca nu mai are nimeni nimic de zis e inchis, daca mai posteaza cineva inseamna ca nu trebuia sa-l inchizi, doar cele de la vanzari trebuie inchise (si eventual cele cu injuraturi).
0

#26 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 26 June 2013 - 10:16 AM

Atunci, deschis sa ramana! Isi mai da omul cu parerea.
Bafta tuturor!
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#27 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 01 July 2013 - 02:03 PM

In weekend am inaugurat Radian Pro-ul! Din pacate fara poze sau filmari.
Ce pot spune?
Timp de 4 ore mi-au ajuns 2 acumulatori de 1800mAh. Au fost per total circa 14 decolari, dar si pauze la sol pentru reglaje.
Pleaca foarte usor din mana cu motorul la 1/2. Pentru ascensiune am dus stickul la maxim. Altfel contra vantului statea pe loc iar cu vantul in spate era impins in jos. Deh... e planor nu acrobat. Oricum, motorul si elicea de pe el isi fac treaba si poti urca fara probleme, dar la un unghi cuminte (cca 30*).
In zbor Radian Pro e mai degraba rapid.
Desi directia are suprafata foarte mare, contra vantului rotirea se face destul de greu. Modelul este purtat in lateral, in deriva, in loc sa se roteasca. Este necesara utilizarea eleroanelor pentru a realiza inclinarea pe aripa din interiorul curbei, astfel incat modelul sa se poata roti.
Odata ridicat, cu flapsurile activate cca 6-8 mm, portanta e suficient de mare incat sa nu mai vrea sa coboare. Ca sa poata plana pe curenti am observat ca trebuie ridicat la peste 50 m poate chiar spre 100m, altfel vine usor dar constant spre sol. Am prins curentul cald in timpul deplasarii incete de-a lungul unei vai. In acel moment am observat cum incepe brusc sa se ridice; in cativa metri a castigat semnificativ in inaltime. La iesirea din curentul ascendent a revenit la planarea normala. L-am intors si iarasi a inceput ascensiunea. Descriind o spirala am reusit sa-l tin in zona curentului ascendent. Nu pot aprecia inaltimea, cert este ca la un momant dat am devenit nesigur pe manevre pentru ca nu il mai vedeam prea bine si continua sa se departeze. Aveam senzatia ca nu il mai pot aduce la sol. L-am pus cu spatele in vant si am iesit din termica coborandu-l la o inaltime confortabila, unde il puteam vedea bine. Cred ca am gustat putin din planorismul adevarat.

Aceasta postare a fost editata de sorr: 01 July 2013 - 02:06 PM

Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#28 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2013 - 02:43 PM

Super, poate deschizi un topic nou cu poze si setari (la planoare bineinteles)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro