Modelism - RHC Forum: servouri platou laTrex 450 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

servouri platou laTrex 450 ptr. fbl microbeast

#1 Useril este offline   radulp 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 832
  • Inregistrat: 09-August 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea/0751975329
  • Interests:elicoptere

Postat 01 July 2013 - 09:50 PM

Cred ca am tras maxim 2 ani de trex 450 pro fbl beastX cu servouri platou MKS- DS92A+ - facute special ptr. fbl. Cam atat si merg.Sambata am refacut setarile la 450 si spre surprinderea mea, 2 servouri de platou au ramas intepenite ptr. cateva secunde, apoi iarasi mergeau si tot asa.Nu m-am abtinut si am desfacut unul si am constatat ca motorasul functiona ori ba.Am desfacut mai departe motorasul. Contactele la rotor se face prin 3 fire putin mai goase ca firul de par. Unul era deja uzat(rupt) si se vedea uzura prematura a contactelor plus o negreala depusa pe colector..Tot ce am putut face a fost sa apropii mai tare contactele spre colector si sa-i dau putin spray de contact. Pe celelalte 2 doar am desfacut capacul de jos si le-am dat tot cu spay de contact. Momentan functioneaza toate trei.Intre timp, le-am scris la chinezoi despre problema si mi-a raspuns promt: le trimiti la noi sa le evaluam si repara fara cost daca nu sunt din vina mea, ori sa-mi cumpar altele.Prima varianta cade deoarece le-am desfacut. Si nici cea de-a doua nu ma incanta.Asa ca apelez la cunostintele voastre sa-mi recomandati alte servouri care ar merge pe unitati fbl rapide.

Aceasta postare a fost editata de radulp: 01 July 2013 - 09:54 PM

0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2013 - 10:29 PM

2 ani e putin, nu cred ca ai 1000 de zboruri.

Eu nu am muscat complet in legenda MKS niciodata. Pe de o parte erau sute de entuziasti pe de alta parte tot apareau probleme. Peste asta eu am avut un servo MKS de la hobbyking care a crapat si 3 servo de platou si unul de coada mini (pentru 500) care sunt OK dar cu lipsuri (tot de la hobbyking).

Eu pot sa-ti recomand urmatoarele:

- Inolab de la hobbyking (aka Robbe) HGD 202 - specificatii banale dar merg perfect, le am, sunt foarte multumit
- Futaba digital - iarasi specificatii banale dar merg perfect
- JR DS287MG - folosite de Kyle Dahl in Trex 450PRO cu 4000 ture in head (http://www.helifleet...rex-450-pro/h83)- sigur foarte bune si foarte scumpe
- ServoKing DS-995 - cu specificatii de pe alte planeta (http://www.hawk-rc.c...product_id=1540) - daca simti nevoia sa experimentezi.
0

#3 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 02 July 2013 - 01:48 PM

Align DS410. Nu cunosc pe nimeni care sa fi avut probleme cu ele (inclusiv eu). La coada poate mai variaza marcile dar la platou sunt sfinte.
0

#4 Useril este offline   apstudio 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 310
  • Inregistrat: 02-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Computers, 3d Graphica, Films, Bodybuilding, Helicopters, Aircrafts, Ships

Postat 03 July 2013 - 10:48 AM

Am observat ca Align 410 nu prea le mai gasesti. Dupa ce au fost scoase in piata Align 415, brusc s-au epuizat 410 :)
The Truth Is Out There.
0

#5 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 03 July 2013 - 11:13 PM

Mda...uite la asta nu m-am gandit. Cu 415 nu am experienta, desi nu cred ca ca sunt mai slabe calitativ.
0

#6 Useril este offline   radulp 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 832
  • Inregistrat: 09-August 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea/0751975329
  • Interests:elicoptere

Postat 08 July 2013 - 07:09 PM

Pana la urma, dupa vreo 4 mailuri -cu raspunsuri prompte de la MKS, au lasat garda jos si a facut o exceptie(spun ei) sa pot cumpara doar motorasele din servouri (la 8,5$ bucata).Bineinteles ca i-am rugat sa-mi trimita factura ptr. a o putea achita pentru 3 motorase.Sper sa se concretizeze.Dupa ce vor venii, voi schimba la inceput doar un motoras, la cel pe care l-am deschis si celelalte raman de rezerva.Nu voiam sa renunt asa usor la ele, caci am fost f. multumit de performante.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro