Modelism - RHC Forum: Furnizor baterii Align Europa? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Furnizor baterii Align Europa?

#31 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 23 July 2013 - 03:28 PM

Vezi postareaDanB, la 23 July 2013 - 02:55 PM, a spus:

Nu, ar trebui sa ambalam cu simt de raspundere cind umblam cu chestii inflamabile/explozive si transportatorul sa stie ce transporta. De la HK am oaresce pretentii, ca doar vind lipo din greu. Exact genul asta de ambalare poate usor sa iasa urit si tot noi ne plingem dupa aia ca ne taie macaroana.

Culmea, un harcase e de obicei ambalat mai bine in cutia lui, si cind am comandat doi nu i-au aruncat la gramada

... sau poate vrei sa trimiti o mina antipersonal amorsata prin curier (in cutie cu bule ofcourse) si sa-l dai in judecata daca ajunge explodata

Adica imi vin monitoare de 24" second hand ambalate de poti sa joci fotbal cu ele si n-au nimic. Dar nah pe aia ii doare daca se sparg.


Cred ca ti-a scapat partea unde spuneam ca ar fi trebuit sa le ambaleze mai bine. Ideea era ca transportatorul are si el responsabilitatea lui atunci cand se apuca sa transporte ceva si daca tot s-a apucat sa transporte poate ca ar trebui sa transporte nu sa joace fotbal cu pachetele noastre. Adevarul e ca isi bat joc de pachetele pe care le au in grija. Eu am primit o freza de 50 de kg din bucati mari de otel ambalata super bine si tot au reusit sa crape un suport de otel masiv. Paguba a suferit-o vanzatorul dar a recuperat-o ulterior de la transportator.

Mi se pare ca exista o atitudine destul de raspandita conform careia ar trebui sa fim recunoscatori pentru favoarea pe care ne-o fac ca ne iau sume considerabile ca sa presteze un serviciu contra cost si oricum toata responsabilitatea cade in carca noastra ca ei ne-au facut o favoare. Daca ceva se intampla... ne roadem pumnii si ne intrebam cum am fi putut noi sa prevenim neglijenta transportatorului.

Hai sa nu le mai plangem atat de mila ca sunt asigurati si nu pierd nic.

Cati dintre voi ati primit lucruri deteliorate prin posta care au fost rezonabil ambalate? Mie mi s-a intamplat de mai multe ori.Ce inseamna rezonabil ambalat si ce inseamna o manipulare decenta? Cum poti sa te asiguri ca ambalajut tau face fata daca cel care-l manipuleaza este rauvoitor si considera ca poate sa mute pachetul jucand fotbal? Nu poti! Si daca incerci, cat o sa platesti supliment de greutate pentru blindajele pe care trebuie sa le improvizezi?

A... Compari bateriile LiPo cu minele anti-personal? Poate ca hobbiul asta e putin cam periculos pentru tine.
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#32 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 23 July 2013 - 09:26 PM

Pina acuma am scapat, chestiile ambalate corect au ajuns intr-o bucata. Am avut ambalaje aiurea care au fost deteriorate dar continutul a scapat. Nu tin nici partea curierilor cind chiar isi bat joc, dar cred ca sint situatii particulare de idioti sau frustrati, nu e o atitudine generala a oricarui angajat. Dar nici nu te poti astepta sa ridice fiecare pachet cu manusi si sa-l manipuleze ca si cum ar fi oua la punga.

A, cind ai un lipo mai sanatos, incarcat, baga o surubelnita prin el si mai discutam de periculos. Glumesc, nu vreau sa patesti ceva. Cauta dupa lipo fire pe net. Unii au ajuns la spital dupa ce le-a luat foc ala din telefon, care e mult mai mic decit ce folosim noi pe masini sau heli-uri din grupa mare.

Dar stiu pe cineva care si-a dat foc la canapea doar folosind incarcatorul gresit. Dar nu, nu-i deloc periculos, a fost doar jumate de canapea.

Noi nu realizam cita energie este stocata intr-un lipo si ce inseamna chestii de gen 45-90C cind faci un scurt.
USER BANNED BY ADMIN
0

#33 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 23 July 2013 - 09:52 PM

Vezi postareaDanB, la 23 July 2013 - 09:26 PM, a spus:

Pina acuma am scapat, chestiile ambalate corect au ajuns intr-o bucata. Am avut ambalaje aiurea care au fost deteriorate dar continutul a scapat. Nu tin nici partea curierilor cind chiar isi bat joc, dar cred ca sint situatii particulare de idioti sau frustrati, nu e o atitudine generala a oricarui angajat. Dar nici nu te poti astepta sa ridice fiecare pachet cu manusi si sa-l manipuleze ca si cum ar fi oua la punga.

A, cind ai un lipo mai sanatos, incarcat, baga o surubelnita prin el si mai discutam de periculos. Glumesc, nu vreau sa patesti ceva. Cauta dupa lipo fire pe net. Unii au ajuns la spital dupa ce le-a luat foc ala din telefon, care e mult mai mic decit ce folosim noi pe masini sau heli-uri din grupa mare.

Dar stiu pe cineva care si-a dat foc la canapea doar folosind incarcatorul gresit. Dar nu, nu-i deloc periculos, a fost doar jumate de canapea.

Noi nu realizam cita energie este stocata intr-un lipo si ce inseamna chestii de gen 45-90C cind faci un scurt.

Da... E un hobby pentru adulti. Daca crezi ca un LiPo e periculos stai sa vezi daca te pocnesti cu un 600 sau macar cu palele de la un 450. Cauta si tu pe net poze cu asa ceva. Mie UPS-ul mi-a adus bateriile in stare perfecta si fara comentarii.

Nu stiu daca nesimtirea transportatorilor e un caz special. Eu, de fiecare data cand ies din tara aleg cea mai ponosita valiza pe care o am pentru ca stiu cum o gasesc la sosire pe banda rulanta de la aeroport. De aia ma uit la prosti prin mall-uri care cumpara valize super scumpe Samsonite. O singura manipulare prin cala avionului si o sa arate ca o zdreanta dar o zdreanta de 1600 ron. Si eu am calatorit doar prin Europa dar saracul taica-miu s-a intors din Tailanda cu hainele in pungi ca i-au distrus pe aeroport valiza.

Ca sa concluzionam:

1. Nu suntem responsabili de ce se intampla pe transport atunci cand cumparam o baterie. Daca ia foc trenul e o cestie intre vanzator si transportator, nu are nici o legatura cu noi.
2. E o perioada tulbure si vina e impartita intre nesimtirea transportatorilor si neglijenta la ambalare a vanzatorilor.
3. Daca se intampla nenorocirea o sa avem o perioada in care o sa fie greu de cumparat de afara baterii dar cred ca firme mari ca HK vor ajunge la o intelegere cu transportatorii cum trebuie ambalate bateriile ca sa fie toata lumea multumita.
4. Daca nu... O data pe an tragem la sorti care ia masina pana in Olanda si ne aduce baterii! :pardon:
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro