Modelism - RHC Forum: Planoare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Planoare Pentru incepatori

#1 Useril este offline   Palfi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-March 05

  Postat 15 July 2005 - 06:27 PM

Avand in vedere ca planoarele se realizeaza mai ushor shi nu sunt foarte costisitoare , am lansat acest subiect pt cei care nu au prea multa experienta in modelism ( inclusiv EU ) . Ashtept sfaturi shi planuri de planoare nu prea greu de realizat. Multumesc
may the FORCE be with you
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 July 2005 - 06:55 PM

Hai sa ma bag putin in seama ca tot e gratis. Totul pe lumea asta e relativ. Chiar si adevarul "ca planoarele se realizeaza mai ushor shi nu sunt foarte costisitoare ". Si pana se raceste berea sa aduc niste argumente.
Dupa cum ai scris, si din ce pricep, te referi la ceva mai ieftin, adica fara telecomanda. Poate plec de la o ipoteza gresita...
Un planor din simplul fapt ca trebuie sa-l faci sa planeze cat mai mult trebuie facut usor si de multe ori si rezistent, adica de multe ori asta inseamna materiale scumpe sau renunti la una din doua. Nu asta-i problema cea mai complicata.
Ideea e ca un planor pur si simplu planeaza. Faci ce poti sa-l ridici in aer si apoi vine singur jos, prin planare. De regula vine repede daca nu ai norocul sa te ajute un curent ascendent. Ideea e ca trebuie sa-l ridici cu ceva si sa gasesti un astfel de curent. Distractia mare e ca iti trebuie o prastie buna si ochi ager sau conditie fizica de nota 10 sa recuperezi modelul, ca el tot are tendinta sa urce. Cu ceva noroc poate ai 50% sanse sa-l poti recupera, desi parca as vota pentru mai putin. Asta inseamna ca iti trebuie un sistem care sa ti-l aduca jos indiferent de conditia fizica sau ochiul ala ager. Chestia aia mica nu-i usor de gasit sau nu-i cam de pretul unui nasture. Asa ca din timpul alocat zborului o sa pierzi destul cu recuperatul modelului. Pentru unii nu-i o placere foarte mare, pentru altii face parte din CNP.
Hai sa n-o mai lungesc mult. Fac un rezumat.
Doar zborul liber fara nici o comanda asupra modelului este exclus din discutie. Poate e cel mai greu de realizat. Orice imperfectiune orice gram in plus aiurea, se observa. Iti trebuie rabdare imensa, mana buna, cunostinte pana si de meteorologie, orientare in teren si multe altele. Nu e un domeniu pentru puturosi.
Daca te bate gandul sa-i pui o radiocomanda se mai simplifica treaba cu constructia, dar ramane pretul echipamentului RC si complicatia cu urcatul modelului in aer (asta e rezolvabila usor).
Daca te gandesti sa pui un motor sa urci modelul in aer parca devine si mai usoara treaba si apoi constati ca tot ce zboara si are motor e mai simplu ca zborul liber. Acum sa nu se supere pe mine cei cu machetele de 5000 de piese sau cei cu elicopterele sau ceilalti, ca nimic nu-i simplu. Ideea e ca si ce pare simplu si ieftin in realitate nu este.
Nu mai vorbesc ca intri in categoria prelucratorilor de lemne, ca daca vrei ieftin nu scapi de ele. Si sa vezi distractie. Yo urez numai bafta si nimic altceva!
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   LuKy 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 09-June 05

Postat 15 July 2005 - 06:59 PM

Doresti ceva performant sau de antrenamete? ;)
Born to fly... and to crash!
0

#4 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 15 July 2005 - 08:26 PM

vezi ca pe site este la sect download un planor "hlg". simplu, usor de construit plus de asta mai este si robust.
l-am modificat putin ca i-am pus un 400 in bot....excelent...si l-am aterizat si prin copaci si garduri....fara probl.
daca te apuci de el da-mi de stire ca te mai ajut cu ceva sfaturi.
tx cu min3 canale
0

#5 Useril este offline   Palfi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-March 05

  Postat 15 July 2005 - 09:21 PM

avand in vedere ca nu am aproape de loc experienta in modelism ash dori ceva simplu de realizat. nu doresc sa particip la concursuri sau ceva. mai am un avantaj : locuiesc la casa shi la 50 m de mine e un deal de vreo 150-200 m shi ma gandeam sa lansez planorul de acolo din mana nu cu nailon sau alteva. shi nu imi permit un model cu telecomanda.
may the FORCE be with you
0

#6 Useril este offline   Palfi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-March 05

  Postat 15 July 2005 - 09:24 PM

pentru inceput ash dori un model facut in general din brad (nu-mi permit altceva) shi nu am pretentii la o performanta extraordinara. Am gasit pe forum un plan de FAZA II. e cu dimensiuni shi cu explicatii. m-am gandit la el. daca credeti ca am facut rau , spunetimi va rog.
may the FORCE be with you
0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 July 2005 - 11:08 AM

Nu e rau. Trebuie totusi sa tii cont de faptul ca daca prinde niste curenti ascendenti si modelul e destul de usor sau are suprafata mare, risti sa-l pierzi. Sau sa alergi multi km dupa el. Vei fi nevoit sa folosesti pe langa brad si un lemn mai usor sau materiale bune.
De exemplu poti folosi drept fuselaj un element dintr-o undita (e teava din fibra de sticla, foarte subtire si rezistenta). Asta il poti gasi ieftin in piata ca vanzatorii mai au si undite stricate si-s bucurosi daca mai recupereaza din paguba. Adica la 30.000-40.000 un baston din ala nu cred ca-i mult. Poate gesesti si varfuri te tip teava la acelasi pret si foarte bune, poate o sa procuri niste lemn de balsa pentru nervuri ceva de impanzit aripa si ai model de nota 10. Ramane problema sa nu-l pierzi.
Sau mai poti merge pe o aripa din material plastic rezistenta la aterizari necontrolate.
Se discuta destul de des despre niste materiale usoare si rezistente, tocmai bune de facut aripi. Ori izolatie din aceea pentru parchet laminat (foi de 3 mm grosime) cu comentariul ca trebuie sa-l prelucrezi prin indoire, ori un plastic mai dur (nu-i stiu numele dar o sa-l afli repede). Ideea e sa reduci munca la structura, sa intri imediat la zbor si apoi sa faci ceva sa-ti placa. Adica ceva mai mare, mai complex.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 16 July 2005 - 11:15 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   luciffer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 15-June 05

Postat 16 July 2005 - 09:44 PM

cum ar trebui construita aripa planorului?
===================================================

:::::: De ce sa dai bani pe masini , cand inca mai exista ranga ! ::::::

===================================================
0

#9 Useril este offline   luciffer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 15-June 05

Postat 16 July 2005 - 09:57 PM

nush de ce dar nu pot face download nu mere dau click pe nume si intra pe pagina principala.
===================================================

:::::: De ce sa dai bani pe masini , cand inca mai exista ranga ! ::::::

===================================================
0

#10 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 16 July 2005 - 11:14 PM

Uite ce zic eu...merita sa ai o telecomanda la un planor....chiar daca nu "profi" dar macar fa una dintr-o masinutza ceva.Citeam intr-o carte scrisa despre "eroii rusi" la concursuri.
Faceau domnii pe acolo niste planoare jos palaria (toata stima pt asta) din materiale de genul:brad,tei,fag,hartie de calc,aracet,clei de oase...si zburau pana la 6 km distanta si inaltime pana cand se pierde contactul vizual.
Acum ajungem la vorba lui bitex ca iti pierzi modelul sau fugi dupa el de nebun, cade cine stie pe unde si ii pacat de munca despusa...bitex cred ca a patit-o pe una dintre toate astea ca prea le zice cu foc... :) si ii dau dreptate.
Ca min de materiale si efort depus poti face aripa modelului din polistiren (zap artific).Se taie relativ usor (atentie la temp firului, viteza constanta de taiere, fara tremurici in maini) si epoxy adera excelent la supraf ei.
Supraf aripii se poate intarii cu niste benzi de scoci.Mai trebuie sa gasesti un profil de aripa bun...aici nu ma bag ca nu stiu dar cred ca poti copia unul de la un planor rc. Despre fuselaj...lemn sau daca gasesti elementi din undite si mai bine....vorba lui bitex.
Oricum o telecomanda ii dorita in acest caz dupa parerea mea....daca ziceai ca la 50 de m de tine stai tu si banuiesc ca mai sunt vecini de-ai tai pe acolo....cine stie pe unde pica...ce caine incepe si-l roade sau un vecin nervos calca pe el....
0

#11 Useril este offline   Palfi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-March 05

  Postat 17 July 2005 - 08:42 AM

linkun care ti l-am dat e de la pagina principala . Acolo sunt mai multe planuri. Al doilea e FAZA II.
may the FORCE be with you
0

#12 Useril este offline   Palfi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-March 05

  Postat 17 July 2005 - 08:45 AM

Pe plan este desenat in marime naturala profilul aripii deci nu cred ca am probleme. Eu intentionam sa lansez planorul de partea cealalta a dealului , nu catre case. Acolo e ca o vale urmata de alt deal shi cu cred ca am cum sa pierd modelul. Apropo de ce ai zis: am acasa 2 masinutze cu telecomanda dar nush la ce distanta merg ( cred ca aprox. 50m). crezi ca ma pot folosi de UNA dintre ele???
may the FORCE be with you
0

#13 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 July 2005 - 02:00 PM

Din cauza nepriceperii mele de multe si spre rusinea mea, am fost de multe ori recuperator. Nu m-am imbogatit din asta ca e vorba de recuperat modele. Adica aveam in dotare bani de buzunar, o ora la dispozitie pana la urmatorul start si o busola. Cine nu stie si are chef, poate sa faca niste calcule. Adica viteza vantului sa zicem 10 m/s , cam 180 secunde urcare apoi determalizare si aterizare. Sa zicem ca dureaza tot cat urca si aterizarea. S-or face 3 km ca popa numai dus. Se poate si mai mult, si mai putin. Am luat o medie acceptabila. Mai pui si intorsul si faci sa zicem 5-6 km pe start. Si daca ai noroc de un coechipier care trage 7-10 starturi maxime (sau trebuie sa ajuti 2-3 dar cu tot atatea) o sa constati ca faci un maraton complet toata ziua si dealurile din imprejurimi iti par tare familiare. Si sa nu-mi spui mie ca dupa aia nu vorbesti cu pasiune despre recuperare.
Nu vorbesc ca din cauza unor improvizatii am pierdut planoare in zbor. Tocmai de aia spun ca e bine sa faci totul OK. Ca-i pacat de munca.
Azi am vazut in piata varfuri conice de undita, de tip teava, foarte subtiri si rezistente. Cumpar mereu cand am nevoie. Se gasesc si tuburi (tevi) cilindrice pe RHC din carbon, la pret atractiv. Materiale se gasesc.
De regula la planoare scopul e sa gasesti un curent ascendent, modelul se roteste in spirala exact in el si se ridica destul de mult. Practic se roteste ca o barza, dar inainteaza odata cu acel curent de aer. Si se tot duce...
Daca faci ca modelul sa zboare drept e mai greu sa-l pierzi, dar tot nu poti controla in intregime zborul. Aterizarea e la nimereala, posibil viteza destul de mare. Parerea mea e ca e fain sa renunti la 100 pachete de tigari si sa cumperi o statie RC. Apoi viata pare mai frumoasa.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 17 July 2005 - 02:02 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#14 Useril este offline   Palfi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-March 05

  Postat 17 July 2005 - 08:11 PM

Bitex, te rog poti pune acest la IMPORTANT sau undeva in TOP???
may the FORCE be with you
0

#15 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 July 2005 - 09:26 PM

Lasa ca important stim ca este, si in top o sa-l mentinem noi daca o sa scriem in el. Asa ca baga mare si spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#16 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 17 July 2005 - 09:55 PM

Acum inteleg de ce e bine sa stai in spatele antenei de la telecomanda.... :) Pe "aci" pe la noi pe la Sibiu se cade mai repede decat sa te duci dupa planoare....un amic era cu mosorul de ata in mana si fugea...pana cand trebuia sa-i strig sa se opreasca....si asa de bine ne-am sincronizat incat planorul a iesit din cui si amicul meu a facut cunostiinta cu niste iarba....astea la comanda "Lasa-l !!!" :(
Despre masinuta ce sa-ti zic...ma jucam cu una de copii mici si mergea cam 50-60 m mai mult nu stiu dar nu mai vedeam ca ma jucam seara...numai ca se pune problema actionarii mecanismului care iti cotroleaza supraf de zbor.De obieci la masinutze ai stanga,dreapta,inainte si in fata nu ai comanda proportionala....tot ceea ce poti sa faci neschimband nimic din electronica ii sa presetezi mecanic (opritor ceva) 4 pozitii ale supraf de control.(cate 2 poz la fiecare supraf de control)
Adica profundorul sa se miste 5-7mm intr-o parte si alta cand te joci pe la telecomanda, la fel si cu directia,iar cand nu trimiti nici o comanda suprafetele stau intr-o pozitie neutra care sa nu fie deranjate de curentul de aer care trece pe langa ele.
A doua solutie ii sa te apuci sa modifici electronica pt a realiza o comanda proportionala (am vazut ceva scheme pe net nu am stat sa le dau de cap) dar ti-ar cam trebui si niste servouri.
Partea cu actionarea o poti simtii putin in FMS....daca nu ai o legatura intre telecomanda si calc si te joci de la tastatura vei observa ca atunci cand apesi o tasta de directie supraf de control face cursa maxima si dus ii zborul lin....ca sa ai un zbor lin....faci un mortal combat cu tastele...apasand scurt si repede :( asa poti face din telecomanda...dar este cu cantec treaba.
0

#17 Useril este offline   Palfi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-March 05

  Postat 18 July 2005 - 11:28 AM

Tu eshti din Sibiu ? Eu sunt din Cugir la 48 km de Alba Iulia. Nu shtii cumva vreau magazin prin judet de articole pt aeromodele ???
may the FORCE be with you
0

#18 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 19 July 2005 - 08:32 PM

prin prejurul nostru nu prea sunt...din care sa stiu eu
0

#19 Useril este offline   Palfi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-March 05

  Postat 21 July 2005 - 09:33 PM

ce pacat!!! Tu de unde iti procuri material???
may the FORCE be with you
0

#20 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 21 July 2005 - 09:41 PM

@ Palfi si Rares,

Eu sunt din Alba Iulia. Am un foarte bun prieten in Sibiu, tot modelist, care tocmai a zburat cu un easystar vreo 20 si ceva de kilometri. daca aveti nevoie de sfaturi suntem pe receptie. Si in zona noastra mai sunt modelisti, dar cam toti zboara RC

Daca vreti materiale, vedeti ca sunteti chiar pe site-ul unui magazin...

Oricum daca pot sa va ajut cu ceva claxonati si la mine.
Big.
FROGS CAN FLY!
0

#21 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 23 July 2005 - 08:16 PM

Pai stiu mai Big ca esti din Alba....inca mai astept MI tau cand vi prin Sibiu....chiar as fi incantat sa fac cunostiinta cu prietenul tau.Pana acum in Sibiu nu am mai vazut pe nimeni sa zboare RC doar numai un tip in Medias(un oras din jud Sibiu)...dar eu personal nu l-am cunoscut.Imi spunea un coleg de tipu asta...Oricum cand treci prin Sibiu da un mail sau un MI...sa stam la un pahar de vorba.(adica sa mai fur ceva stiiinta de la tine) :rolleyes:

Palfi...despre materiale niste lemn de balsa,ciano-acrilat si ceva folie...de obicei le primesc de la fratele meu.
in rest folosesc polisitiren, scoci, fibra de sticla din cabluri de fibra optica, epoxy....iar la electronica....se cumpara...servouri,receivere statii.
0

#22 Useril este offline   Palfi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-March 05

  Postat 26 July 2005 - 04:11 PM

credeti ca se poate folosi la un avion telecomanda shi receptorul unei mashinutze teleghidata???
may the FORCE be with you
0

#23 Useril este offline   Palfi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-March 05

  Postat 27 July 2005 - 11:43 AM

are cineva idee???
may the FORCE be with you
0

#24 Useril este offline   Palfi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-March 05

  Postat 27 July 2005 - 07:23 PM

N-a incercat nimeni???
may the FORCE be with you
0

#25 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 27 July 2005 - 07:26 PM

nu a incercat nimeni ca nu merge.pentru avion trebuie comenzi proportionale,ceea ce masinuta ta nu are.
plus ca bataia statiei nu e mai mare de 30 m.
planoru face 30 m f rapid si ai pierdut comanda.
flying is my life...
0

#26 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 27 July 2005 - 08:55 PM

in privinta distantei ii dau dreptate lui silviu...dar l-as mai ruga sa citeasca inca o data sfatul meu referitor la telecomanda.
0

#27 Useril este offline   Palfi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-March 05

  Postat 28 July 2005 - 07:11 PM

comenzi proportionale..... Macar sa ai cat de cat control asupra avionului. Shi oricum nu o sa lansez din mana avionul deci nu va parcurge o distanta foarte mare
may the FORCE be with you
0

#28 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 28 July 2005 - 07:15 PM

Palfi, la 28 Jul 2005, 19:11, a spus:

comenzi proportionale..... Macar sa ai cat de cat control asupra avionului. Shi oricum nu o sa lansez din mana avionul deci nu va parcurge o distanta foarte mare

stii ce inseamna control cat de cat?
adica control cat de cat inseamna cursa de jumatate de milimetru sau de 20 mm la o suprafata de comanda.si nici atunci nu ai control cat de cat,ca se mai intampla si necazuri.

si daca nu il lansezi din mana cum il lansezi?ai fro prastie ceva?
flying is my life...
0

#29 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 28 July 2005 - 08:51 PM

daca ai ceva cunostiinte in electronica se gasesc scheme care fac comenzile proportionale
0

#30 Useril este offline   Palfi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-March 05

  Postat 28 July 2005 - 09:20 PM

intentionez sa-l lansez din mana. dar cu controlul vad eu. cred ca pana la urma il las simplu. Vad ca chestia asta ridica probleme serioase
may the FORCE be with you
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro