Modelism - RHC Forum: Reglarea cursei radiocomanda - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Reglarea cursei radiocomanda Pe un skysport4.... care nu are

#31 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 22 August 2005 - 11:21 PM

Felicitarile mele Dom' Doctor, am vazut si eu statia lui Dragutz si intr-adevar este de "next level". Si daca tot s-a deschis subiectul, intreb si eu: un potentiometru liniar pentru O Futaba FC-16 unde as putea gasi? Caci astia la mag. nu au potentiometre de 10k....
...audaces fortuna iuvat...
0

#32 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 23 August 2005 - 07:50 AM

Silfax, la 22 Aug 2005, 23:21, a spus:

Felicitarile mele Dom' Doctor, ...
... un potentiometru liniar pentru O Futaba FC-16 unde as putea gasi? ...

Multumesc de aprecieri! :D :o
In principiu poti gasi potentiometre liniare la magazinele de specialitate. Poate n-ai avut noroc, ca marfa nu e prohibitiva!

Daca vrei sa pastrezi factorul de proportionalitate initial (al producatorului), atunci e bine sa pui aceeasi valoare a potentiometrului.
Daca vrei sa obtii efectul de la Futaba lui Cristi, atunci e recomandabil sa pui potentiometru de valoare ceva mai mare decat cea din statie, si sa-ti reglezi limitele dorite!

Stima,

Aceasta postare a fost editata de domnu_doctor: 23 August 2005 - 07:51 AM

40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#33 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 23 August 2005 - 07:53 AM

Daca nu gasesti si nu gasesti iti trimit eu unul, da' e mai mare daraua decat ocaua! :D

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#34 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2005 - 08:36 AM

Silfax, chiar vream sa te abordez cu intrebari despre potentiometrul mentionat de tine, in speranta ca il ai deja.
Dar vad ca si tu cauti, asa ca o sa pun un pic altfel problema. Din observatiile / masuratorile mele am observat ca cei 4 potentiometri de pe manse sint de 5 k. la un emitator Futaba FX18. La 2 alte emitatoare mai rudimentare (Futaba si Hitec), la fel, tot 5k. Pe net am intilnit referiri tot la 5 kohmi.
Intrebarea care ti-o pun e: esti sigur ca-ti trebuie de 10 k ? Ca potentiometrii suplimentari (pentru canalele 5,6 samd.) ar trebui sa fie tot de valoarea celor principale (parerea mea, dar n-o fi obligatoriu).

Inca n-am fost pe strada Maica Domnului din Bucuresti unde sint cele mai mari sanse sa gasesc ce-mi trebuie, dar in cautarile mele prin cartier cit si la Vitacom, n-am gasit decit niste potentiometri de 5k cu variatia rezistentei destul de liniara, care au exact 31mm intre gaurile de prindere insa sint un pic mai lati deoarece sint... stereo. Din pacate sint cu maneta scurta si n-au clik pe centru (cu arc si biluta). La mine (FX18) ar merge fixati usor pe fata si cu mici modificari pe spate. Dar trebuie rezolvata problema manetei scurte. Asa ca o sa mai caut deoarece sint si cu maneta lunga si cu clik la centru insa de 50k.

Cit despre CAMPack (ca am vazut ca te interesai de el in alt subiect), crede-ma ca cel de 16K e trivial de usor de facut, singura problema e gasirea conectorului mama cu 7 contacte la pas de 2mm. Eu am recuperat 2-3 astfel de conectori din video-uri vechi. Nici nu ai nevoie sa realizezi cablajul daca ai o bucatica de cablaj "universal" (cu gaurele) sau chiar o simpla bucatica de textolit in care dai tu 15-20 gauri. Dimensiunile sint 30mm x 23mm, iar conectorul il fixezi si cu rasina epoxidica daca nu e unul special de plantat pe cablaj. In rest, o memorie 24C16 (1,5-2,5 lei in functie de producator si de vinzator), 2rezistente si un condesator, plus citeva fire si lipituri.
Daca doresti putem discuta pe Yahoo Mess. sau pe Skipe, dar si cu Domnu-Doctor.

Mai complicat e sa faci cutiuta intocmai ca cea originala (la FX18 nu e nevoie deoarece CAMPac-ul se introduce in interiorul statiei, dupa deschiderea capacului spate).

Aceasta postare a fost editata de navigator: 23 August 2005 - 11:00 AM



0

#35 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 23 August 2005 - 05:28 PM

navigator, la 23 Aug 2005, 08:36, a spus:

... Intrebarea care ti-o pun e: esti sigur ca-ti trebuie de 10 k ? Ca potentiometrii suplimentari (pentru canalele 5,6 samd.) ar trebui sa fie tot de valoarea celor principale (parerea mea, dar n-o fi obligatoriu). ...

Procesorul din statie are toate intrarile de comanda identice, adicatelea toti potentiometrii de comanda sunt identici, indiferent de numarul canalelor.

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#36 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2005 - 10:31 PM

Dar oare ce se intimpla daca, negasind de 5k, pun de alta valoare cum ar fi 50k ? Stiu ca in statiile computerizate acesti potentiometri sint conectati toti cu extremitatile la masa, respectiv +5V, iar prin cursorul lor se culege deci un potential intre 0V si 5V care probabil ca intra (direct sau prin intermediul unor repetoare) pe intrarile procesorului unde urmeaza multiplexarea, adaugarea unor functii ca mixari, limitari, etc. si apoi codificarea in PPM sau CPM.
Deci or merge si valori mai mari?


0

#37 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 24 August 2005 - 12:01 AM

Citeaza

Daca nu gasesti si nu gasesti iti trimit eu unul, da' e mai mare daraua decat ocaua!

Multumesc Domnu' Doctor, poate ai dreptate, dar mai ca ma tenteaza propunerea, cu atat mai mult cu cat am tot incercat sa gasesc prin Iasi asa ceva si degeaba.

Citeaza

Silfax, chiar vream sa te abordez cu intrebari despre potentiometrul mentionat de tine, in speranta ca il ai deja... Intrebarea care ti-o pun e: esti sigur ca-ti trebuie de 10 k ?


Rectific... am cautat de 5k su nu aveau decat de 10 si 20, cei mai mici.

Citeaza

Asa ca o sa mai caut deoarece sint si cu maneta lunga si cu clik la centru
Aflu lucruri noi... potentiometrii originali sunt cu click pe buton?

Citeaza

crede-ma ca cel de 16K e trivial de usor de facut

:D formularea asta e tare... mi-a placut, cu atat mai mult cu cat reflecta intru totul adevarul. Maarea mea problema este insa timpul. Nu pentru ca as sta rau cu el ci pentru ca sunt in permanenta criza din cauza lui.... In plus am un oarecare respect pentru electronica, cu atat mai mult cu cat ma bucur intotdeauna cand dau peste cate un sistem "antiprost" si asta din simplul motiv ca ma feresc sa nu fac vre-o traznaie si sa ard cate ceva prin statie. Aste de exemplu nu m-a impiedicat sa-mi montez singur un canal pe statie, numai dupa indicatiile de pe forum.
In concluzie.. dom' Navigator, daca prin peregrinarile tale dai peste un potentiometru liniar (atat caracteristica cat si miscare a cursorului), rogu-te trece-ma si pe mine cu 2 bucatzi si vad eu cum fac sa ajung prin Bucuresti dupa ele... Oricum nu disper si voi mai incerca si prin talciocul local....
Toate cele bune
...audaces fortuna iuvat...
0

#38 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2005 - 07:36 AM

Silfax, s-a marcat.
Da, au clik la mijloc (scria pe http://at.robbe-online.net/cgi-bin/rims_at.../View/1&2DF1501 "Expands the F-16 or FC-18 transmitter by one slider channel with centre detent.")
Trebuie sa mai lamurim daca potentiometrii care merg la FX18 merg si la FC16 caci dupa cum vezi acolo nu sint pomenite ambele statii care ne intereseaza pe noi. La http://at.robbe-online.net/cgi-bin/rims_at.../View/1&2DF1587 este cel ce-mi trebuie mie. Poate difera doar la stickerele ce trebuiesc lipite ca ornament dar poate difera si la dimensiuni.
Deci masoara pe carcasa ta (in interior), distanta intre gaurile de prindere (la mine e de 31mm), lungimea si latimea posibila a potentiometrului (la mine 35mm respectiv 8mm la cei ce se pun pe spatele statiei, incastrati in locasurile lor si mai mult decit atit la cei ce se pun pe fata, unde nu sint constrins decit de distanta dintre gauri). Iti spun asta deoarece se gasesc potentiometri atit de 35mm/8mm cit si de 35mm/10mm si sa nu-i caut pe cei de 8mm daca merg si 10mm. Mai e problema la lungimea manetei pe care se pune butonul care e atit de 15 mm (cea mai potrivita) cit si de 5mm (practic inutilizabila).
Bineinteles ca o sa caut si niste butoane estetice, potrivite.
Tine-mi pumnii pe simbata.

p.s. Domnu Doctor intelesese ca-ti trebuie rotativi.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 24 August 2005 - 07:39 AM



0

#39 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 24 August 2005 - 11:43 AM

@ Navigator

Mercic pentru help. Am tot cautat pe link-urile date de tine, dar toate duc pe home page de la Robbe. Si fiind la job nici nu am prea avut timp sa caut.
Potentiometrele liniare (nu cele rotative) se prind pe sub carcasa fata. Azi imediat ce ajung acasa masor si-ti comunic ce distante am intre locurile de surub. Lungimea manetei nu va fi o prbl, caci nu e prima data cand fac adaptari... Ce e drept ar fi de preferat sa fie mai lunga o tzara.
...audaces fortuna iuvat...
0

#40 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 24 August 2005 - 07:02 PM

navigator, la 24 Aug 2005, 07:36, a spus:

p.s. Domnu Doctor intelesese ca-ti trebuie rotativi.

Vad ca @Navigator ti-a spus!

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#41 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 24 August 2005 - 07:08 PM

navigator, la 23 Aug 2005, 22:31, a spus:

Dar oare ce se intimpla daca, negasind de 5k, pun de alta valoare cum ar fi 50k ? Stiu ca in statiile computerizate acesti potentiometri sint conectati toti cu extremitatile la masa, respectiv +5V, iar prin cursorul lor se culege deci un potential intre 0V si 5V care probabil ca intra (direct sau prin intermediul unor repetoare) pe intrarile procesorului unde urmeaza multiplexarea, adaugarea unor functii ca mixari, limitari, etc. si apoi codificarea in PPM sau CPM.
Deci or merge si valori mai mari?

Numai ca trebui sa tii cont de faptul ca desi extremele potetiomerilor sunt puse la masa si +5V, cursa stickului de cca. 90 grade din cei 270 grade cat are o cursa completa duce la doar 33% din tensiunea culeasa de pe potentiometru. De fapt rezistanta potentiometrului respectiv intra intr-un monostabil de 1-2 ms si valoarea de 5 kile a unui potmetru, impreuna cu reteua de rezistente din jurul lui, fac impreuna variatia de 1,5 ms+/- 0,5 ms, in functie de pozitia stickului!

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#42 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 24 August 2005 - 09:04 PM

@Navigator
Uite am aj. acasa si-am masurat distanta intre gaurile de sustinere : 31mm fix! Deci daca gasesti prin targ 2 si pentru mine raman recunoscator....
...audaces fortuna iuvat...
0

#43 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2005 - 09:35 PM

Silfax, imi pare rau ca nu sint bune linkurile. Azi am mai cautat potentiometri, fara rezultat, dar am gasit comutatoare basculante cu 3 pozitii in care una e "instabila" (gen "push") si celelalte 2 sint stabile.
Inca n-am ajuns prin centru si mai ales pe Maica Domnului (Conex, etc).

domnu_doctor, cunosc perfect problema potentiometrilor ROTATIVI folositi la stikuri de RC (aia cu 90 grade) inca de acum 15-20 ani pe cind schimbam potentiometrii uzati, originali de la joystickurile de PC.
Atit potentiometrii din RC cit si cei din joy-urile de PC sint cu totul speciali, d.p.v. al zonei cu depunere de material rezistiv, dar asta-i alta poveste. Aici era vorba oricum de potentiometri cu miscare liniara si nu de rotatie. Ideea care ma framinta e ca in statiile RC moderne, cu microprocesor, tensiunile de pe cursoarele potentiometrilor (liniare sau rotative) nu mai sint folosite in monostabile ca la vechile statii, ci probabil in convertoare (sau convertor daca si aici se foloseste un multiplexor) analog digitale care ofera informatia digitala procesorului, ce face apoi prelucrarile necesare.
Intrebarea era daca e asa cum banuiesc ca se petrec lucrurile, iar daca e asa, de ce nu s-ar putea pune potentiometri cu alta valoare (de preferabil mai mare decit mai mica, pentru a nu incarca in plus sursa de tensiune stabilizata de 5 V), daca tot nu gasesc de 5 K .


0

#44 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 25 August 2005 - 07:20 AM

@ Navigator

Mi-am achizitionat si eu un intrerupator cu 3 pozitii, il tin pentru orice eventualitate. Mai am unul pe care vreau sa-l montez pentru "dual-rate". Tot nu mi-ai spus pentru ce ar fi bun cursorul cu click pe el.

@Domnu Doctor
@Navigator

Ultima data cand mi-am bagat nasul in statie, a fost pentru a incerca un Cristal Hitech. Urmarea a fost ca statia nu a vrut sa functioneze. Cu ocazia asta am descoperit un tranzistor de putere (ultimul din lantul trofic catre antena) se incalzea destul de mult. Am crezut initial ca am facut eu vre-o prostie, dar cautand pe net si-am vazut ca parametrii lui de fct. erau cuprinsi intre temp de la 50 - 150 grd. Oricum pentru a nu-l lasa asa "in calduri", i-am montat un radiator de Al, iar temperatura i-a scazut simtitor.
Acum banuiesc ca prin scaderea temperaturii, i-am imbunatatit randamentul, dar ceea ce ma preocupa mai mult este ca nu cumva risc sa-i modific si din parametriii de emisie in banda ingusta?
De probat pe camp am probat-o si bate pana hat departe de nu mai vad modelul.
...audaces fortuna iuvat...
0

#45 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 25 August 2005 - 08:55 AM

navigator, la 24 Aug 2005, 21:35, a spus:

Intrebarea era daca e asa cum banuiesc ca se petrec lucrurile, iar daca e asa, de ce nu s-ar putea pune potentiometri cu alta valoare (de preferabil mai mare decit mai mica, pentru a nu incarca in plus sursa de tensiune stabilizata de 5 V), daca tot nu gasesc de 5 K .

Pai nu te opreste nimeni sa pui valoare mai mare! :D
Totul este sa obtii variatia de durata a impulsului in gama dorita. :D Ia incearca si-o sa vezi ca merge.
Eu am pus si de 50 k! :D

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#46 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 25 August 2005 - 04:28 PM

Silfax, la 25 Aug 2005, 07:20, a spus:

@Domnu Doctor
@Navigator

Ultima data cand mi-am bagat nasul in statie, a fost pentru a incerca un Cristal Hitech. Urmarea a fost ca statia nu a vrut sa functioneze. Cu ocazia asta am descoperit un tranzistor de putere (ultimul din lantul trofic catre antena) se incalzea destul de mult. Am crezut initial ca am facut eu vre-o prostie, dar cautand pe net si-am vazut ca parametrii lui de fct. erau cuprinsi intre temp de la 50 - 150 grd. Oricum pentru a nu-l lasa asa "in calduri", i-am montat un radiator de Al, iar temperatura i-a scazut simtitor.
Acum banuiesc ca prin scaderea temperaturii, i-am imbunatatit randamentul, dar ceea ce ma preocupa mai mult este ca nu cumva risc sa-i modific si din parametriii de emisie in banda ingusta?
De probat pe camp am probat-o si bate pana hat departe de nu mai vad modelul.

In general statiile au finale cu tranzistoare cu siliciu!
Temperatura maxima de lucru, conform foii de catalog este de 180 de grade la siliciu!
Montarea radiatorului a relaxat mult temperatura finalului, ceea ce ai si simtit, lucru care nu poate decat sa-i faca bine!
Capacitatea parazita (cativa picofarazi !) intordusa de radiatorul atasat nu modifica decat foaaarte putin acordul finalului! Nu trebuie sa-ti faci griji!

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#47 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2005 - 05:24 PM

Silfax, ti-a raspuns Domnu-doctor la intrebarea cu radiatorul. I-ai lungit viata tranzistorului cu aceasta operatiune. Doar sa te asiguri ca radiatorul sta bine la locul lui si nu se desprinde sau se misca la socuri ca sa nu ajunga sa faca scurturi prin interior.

Clicul la mijloc nu e obligatoriu dar e util in unele situatii, ca sa simti la mina cind esti in pozitia neutra. Depinde de model si de utilizarea acestui canal. Crede-ma ca cele originale au clic, ca scrie pe site. De fapt eu am potentiometri identici ca forma cu aia originali dar de valoare de 50K. De asta intrebam ce ar putea sa se intimple daca-i pun, ca de functionat ar functiona dar imi este teama sa nu afecteze celelalte functii de mixare, dualrate, capat de cursa, etc.
Uitindu-ma mai atent prin statie, am vazut ca toate cursoarele potentiometrilor (si cei de baza si cei suplimentari) se leaga la niste multiplexoare/demultiplexoare analogice cu 8 canale (BU4051). Asta ma face sa cred ca pot folosi si alte valori decit 5K, dar bineinteles ca o sa mai caut pe cei potriviti.

De comutatoarele alea iti spuneam doar pentru ca sint mai deosebite (au una din cele 3 pozitii instabila) spre deosebire de majoritatea comutatoarelor ce se gasesc pe piata si care au 2 sau 3 pozitii dar toate stabile (ramin in pozitia aia). Probabil ca si la tine in manualul statiei sint pomeniti pe undeva pe la "camioane" sau "lumini de camioane" asa cum sint la mine.
Oricum eu am o vasta colectie de tot felul de comutatoare pe care o sa le montez (multe le-am pus deja) pentru comutarea on-off la dualrate, la mixere, motor-cut, etc dar si pentru comenzi tot sau nimic.


0

#48 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 25 August 2005 - 08:49 PM

@ Domnul Doctor

Multumesc de precizari. Acum stau un pic mai linistit. In ceea ce priveste stabilitatea radiatorului, el intra fest pe carcasa uscata a tranzistorului. spun uscata deoarece la pozarea finala, am utilizat vaselina siliconica (de la coolerele de procesor) care stiu ca face un bun transfer termic catre radiator.

@ Navigator

Stai ca m-am luminat... este click-ul din pozitia de mijloc a cursei, compri... Uite voi cauta Sambata si Duminica in talcioc pe la rusi un potentiometru care sa se potriveasca. Banui ca daca gasesc sa inmultesc cu 2, nu :lol:?In ceea ce priveste CAMPAC-ul, am unul gata in Bucuresti. Stii pe cineva cu o Futaba FC-16 pt. a-i face o proba?
...audaces fortuna iuvat...
0

#49 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 25 August 2005 - 09:38 PM

Smacolina aia siliconica e foarte buna pt transferul termic!
Ai grija, asa cum a zis si @navigator, sa nu se miste radiatorul sa-ti faca alte bucurii pe acolo!

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#50 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2005 - 08:15 AM

@ Silfax

Nu stiu pe nimeni cu FC16.

Ai grija la potentiometri ca legea de variatie a rezistentei functie de pozitia cursorului sa fie liniara si nu logaritmica. Cel mai bine ar fi daca ai la tine un ohmetru si verifici ca la mijlocul cursei sa ai cu aproximatie 1/2 din valoarea masurata intre extremitati (care si aceea valoare ai posibilitatea s-o verifici cu instrumentul, dar sa nu te ambitionezi sa gasesti exact valoarea nominala).

In general potentiometrii cu variatie liniara rusesti erau pe vremuri marcati si cu litera A pe undeva pe acolo. (B insemna logaritmic). Nu mai stiu acum daca s-au luat si ei dupa occidentali (sau mai degraba chinezi :lol: ) care noteaza taman invers: B = liniar (si A = logaritmic).
Oricum, instrumentul e sfint.


0

#51 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 26 August 2005 - 09:06 AM

@ Nvigator

Da stiu ca B este logaritmic, dar n-am gasit A-uri , iar pe statie am un B care are o variatie destul de acceptabila (doar pe ultimele 3 grade rotatie intra in palier de max.) Multzam' de sfatul cu aparatul de masura, asa voi face.
...audaces fortuna iuvat...
0

#52 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2005 - 09:19 AM

Silfax, n-ai fost atent. Doar la rusi B = logaritmic.
La chinezi, si altii (probabil vestici dar si japonezi) B = LINIAR.
Deci al tau e cit se poate de liniar. Tu ai zis ca te duci la basarabeni si de aia ti-am atras atentia.


0

#53 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 26 August 2005 - 01:20 PM

@Navigator

Pai nu ca este rusesc si ala de l-am luat eu. Dar cucoana de l-a vandut mi-a marturisit ca are o caracteristica mai mult spre liniar....
...audaces fortuna iuvat...
0

#54 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2005 - 02:36 PM

Ok.
Am fost azi prin centru, pe la 2 magazine care altadata erau bine aprovizionate. Academiei si Muzica.
Doamne ce au ajuns (in special Academiei ca de Muzica n-aveam mari pretentii la piese electronice).
Eu cred ca e un mare importator de ciurucuri si ceva piese tv de la care iau toti neispravitii ce se cheama ca au dughene de piese electronice. Aceleasi mufe de calitate indoielnica, aceleasi 2 modele de potentiometri, citeva comutatoare si butoane si bineinteles nelipsitele pseudodifuzoare chinezesti si circuitele integrate ce intra in televizoarele ieftine.

Macar am luat 2 potentiometre rotative de 5K Lin. care de abia intra in carcasa asta. O sa pun macar unul.

Pfuai ce m-am enervat, vorba lui stim noi cui. (sincere regrete pentru aerobarcuta).

Aceasta postare a fost editata de navigator: 26 August 2005 - 02:40 PM



0

#55 Useril este offline   iozsi39 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 06-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 01 January 2020 - 02:40 PM

Buna ziua si "lA MULTI ANI !".Sunt in posesia unei statii Futaba T6EXP.Dupa cum am citit in topic, am dedus ca se pot modifica unele transmitatoare pentru a adauga canale noi.Din pacate Futaba T6EXP are doar 6 canale.Am o drona si am nevoie inca de ce-l putin 2 canale.Intrebarea este daca se poate modifica aceasta statie, si daca da atunci am nevoie de unele sfaturi.Am facut unele poze la statie si ceva masuratori la stickuri si intrerupatoare...Circuitul acela cu 2x8 picioare din pacate are valoarea stearsa (din fabrica !)....se vede doar ceva in partea de jos.PS.-condensatorul acela di poza cu circuitul este adaugat de mine !...nu-l bagati in seama...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 81690559_2384394025206812_2710976034315960320_n.jpg
  • Imagine atasata: 81033011_743920569435677_1872197749227651072_n.jpg
  • Imagine atasata: 80736839_496175794366304_9178794262051946496_n.jpg

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro