Modelism - RHC Forum: Zona navo pe lacul Herastrau - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Zona navo pe lacul Herastrau Consultare asupra oportunitatii amenajarii unei asemenea zone

#1 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 18 July 2011 - 09:48 AM

Buna ziua tuturor!

Intalnirea navomodelistica de sambata trecuta m-a facut sa ma intreb daca amenajarea unei zone de luciu de apa si tarmul aferent pentru activitati similare cu cele care se desfasoara in prezent pe IOR ar fi utila pentru navomodelisti.
Proiectul ar urma sa se desfasoare prin ALPAB (Administratia Lacuri Parcuri si Agrement Bucuresti).
Propunerea mea este de a rezerva o zona pentru teste, demonstratii, mici competitii, etc., unde accesul celor interesati sa fie liber, asa cum este la IOR. Pe mal ar urma sa fie amenajata o zona de "parcare" si eventual mici remedieri. Ma gandesc si la eventualitatea de a fi facuta disponibila o ambarcatiune pentru recuperari si amplasari de balize. Poate si delimitarea fixa a unui poligon...

In cursul acestei saptamani pot avea o intrevedere la ALPAB pentru discutarea proiectului. Nu vreau insa sa incep o actiune al carei rezultat nu foloseste nimanui. De aceea, orice reactie din partea voastra, a potentialilor beneficiari ai unei asemenea amenajari, este asteptata cu interes. Orice idei despre cum ar trebui sa fie organizata o asemenea zona sunt binevenite, cat mai devreme.
Un lucru doresc sa fie foarte clar de la bun inceput: ideea in care incep acest demers este aceea de a promova navomodelismul, marind vizibilitatea lui in public, cu speranta ca aceasta comunitate isi va mari numarul membrilor. De asemenea, orice ajutor in acest demers este binevenit.

Daca pe parcursul acestei actiuni ni se vor alatura si alte entitati, cu atat mai bine.

Aceasta postare a fost editata de Dan Stroie: 18 July 2011 - 09:49 AM

0

#2 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 18 July 2011 - 10:09 AM

 Dan Stroie, la 18 July 2011 - 09:48 AM, a spus:

Buna ziua tuturor!

Intalnirea navomodelistica de sambata trecuta m-a facut sa ma intreb daca amenajarea unei zone de luciu de apa si tarmul aferent pentru activitati similare cu cele care se desfasoara in prezent pe IOR ar fi utila pentru navomodelisti.
Proiectul ar urma sa se desfasoare prin ALPAB (Administratia Lacuri Parcuri si Agrement Bucuresti).
Propunerea mea este de a rezerva o zona pentru teste, demonstratii, mici competitii, etc., unde accesul celor interesati sa fie liber, asa cum este la IOR. Pe mal ar urma sa fie amenajata o zona de "parcare" si eventual mici remedieri. Ma gandesc si la eventualitatea de a fi facuta disponibila o ambarcatiune pentru recuperari si amplasari de balize. Poate si delimitarea fixa a unui poligon...

In cursul acestei saptamani pot avea o intrevedere la ALPAB pentru discutarea proiectului. Nu vreau insa sa incep o actiune al carei rezultat nu foloseste nimanui. De aceea, orice reactie din partea voastra, a potentialilor beneficiari ai unei asemenea amenajari, este asteptata cu interes. Orice idei despre cum ar trebui sa fie organizata o asemenea zona sunt binevenite, cat mai devreme.
Un lucru doresc sa fie foarte clar de la bun inceput: ideea in care incep acest demers este aceea de a promova navomodelismul, marind vizibilitatea lui in public, cu speranta ca aceasta comunitate isi va mari numarul membrilor. De asemenea, orice ajutor in acest demers este binevenit.

Daca pe parcursul acestei actiuni ni se vor alatura si alte entitati, cu atat mai bine.

Excelenta ideia , sint primul care sub scriu - trebuie sprijinita din plin , am citeva idei de locatie pote i-ti sint de folos , propun sa facem un tur pentru al e vizita .
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#3 Useril este offline   schtrumph 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Militari

Postat 18 July 2011 - 10:54 AM

Ar fii o treaba excelenta. Nu toata lumeaajunge pe IOR.
Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea.
John W.Whitehead
0

#4 Useril este offline   roNAUTIQ 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 22-June 11
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2011 - 11:14 AM

In primul rand , noi, NAUTIQ, vrem sa multumim tuturor celor care ne-au onorat cu prezenat la "Capitan de pe...mal", sambata 16.07.2011, in Herastrau. Ati fost extraordinari, sportul acesta ar trebui mult mai mult popularizat, iar pasiunea voastra este factor stimulant in acest sens. In speranta ca noi, organizatorii, am reusit sa va facem o zi competitionala buna, am incercat de asemenea sa promovam si pe canale media. Aceasta este monitorizarea noastra media de dupa eveniment ( Stiri in prime-time, articole in presa) 1. http://b365.realitat...acul-herastrau/


2. http://www.money.ro/...au_1031326.html


3. www.ziare-pe-net.ro/stiri/concurs-de-navomodele-in-herastrau-865701.html


4. http://www.green-rep...mbata-herastrau


5. http://pescurt.ro/st...07-2011_3054587


6. http://m.stiam.ro/su...lacul-herastrau


7. www.ziarelive.ro/stiri/concurs-de-navomodele-in-herastrau.html


8. www.discard.ro/stiri/ambarcatiuni-in-miniatura-se-vor-intrece-maine-in-herastrau


9. www.promptmedia.ro/stiri/35514-bucuresti-concurs-de-ambarcatiuni-in-miniatura-pe-lacul-herastrau-


10. hhtp/economic.ro/concurs-de-navomodele-in-herastrau/


11. www.ziarelive.ro/stiri/concurs-de-navomodele-in-herastrau.html


12. http://www.avocatura...itala-s619.html


13. http://www.evz.ro/de...rau-938155.html


14. www.ultima-ora.ro/?p=32979


15. www.bucurestifm.ro/concurs_de_navomodele_pe_lacul_herastrau-9144


16. www.epochtimes-romania.com/news/2011/07/ambarcatiuni-in-miniatura-se-vor-intrece-sambata-intr-o-competitie-desfasurata-in-herastrau---118520


17. www.goodagency.ro/social/4434-in-herstru-motoare-i-adrenalin.html


18 . STIRE AGERPRES


19. http://inregistrari...._ora_20-41.html


20. http://stiri.rol.ro/...rau-717233.html


21. www.primatv.ro/stiri-focus/capitan-de-pe-mal-1.html


22. Comunicat ALPAB – transmis mass media 15 iulie 2011


Căpitan de pe… mal!”- Ediţia a II-a


Motoare turate, emoţii şi... adrenalină! Sâmbătă, 16 iulie 2011, va avea loc a doua ediţie a competiţiei “Căpitan de pe… mal!”, iar la linia de start vor fi gata de întrecere 40 de ambarcaţiuni... în miniatură.


Evenimentul va avea loc în parcul Herăstrău, pe Insula Trandafirilor, de la ora 12.00. Dacă sunt mici nu înseamnă că nu... „fug” tare. Te poţi convinge de valurile pe care le fac navomodelele la demonstraţia „Foc pe apă”, care va deschide de altfel şi evenimentul. Va fi un spectacolul celor mai reuşite bărci termice, care pot ajunge în câteva secunde la viteza de 60 de kilometri pe oră! Apoi, se dă startul concursului „MicroMagic”. Este cea mai nouă clasă de navomodele care încearcă să-şi facă loc în competiţiile româneşti, iar la start se vor alinia bărci cu pânze. Totul se va măsura la milimetru, iar câştigătorii vor fi desemnaţi de un juriu format din specialişti.

După acest concurs, yachturile în miniatură vor arăta că şi ele ştiu să facă spectacol, la proba „Cu pânzele în vânt”! A treia competiţie - „Show electric” - este destinată ambarcaţiunilor electrice, cele mai rapide şi zgomotoase. Ultima probă este special concepută pentru navomodele de cursă, iar adrenalina va curge ...”în valuri”.


Juriul va monitoriza atent fiecare concurent şi îi va taxa pe cei care nu vor fi la înălţime. Câştigătorii vor fi desemnaţi cei mai buni „căpitani” de pe... mal!


Evenimentul este organizat de revista roNAUTIQ şi Compania Naţională „Loteria Română”! Proiectul a fost susţinut şi Federaţia Română de Modelism de Administraţia Lacuri Parcuri şi Agrement Bucureşti (ALPAB), Bărci în Bagaje şi restaurantul Kopel’s. „Căpitan de pe ... mal!” este prima competiţie care deschide şirul de evenimente dedicate promovării agrementului nautic.

„Experiența anului trecut și succesul de care s-a bucurat prima ediție a competiției „Căpitan de…mal!”, m-au determinat să sprijin și în 2011 organizarea evenimentului. Sunt un mare susținător al acestor inițiative pentru că ele încurajează competiția, activitatea sportivă și, nu în ultimul rând, creativitatea. Când spun asta, mă refer, cu deosebit respect și considerație, la concurenții care și-au construit manual navele care vor fi prezentate în cadrul acestui concurs. Asta presupune din partea lor dăruire, pasiune și consecvență, calități care trebuie apreciate și puse în valoare. Îi invit pe cetățeni să asiste la un spectacol de excepție oferit de demonstrațiile „căpitanilor” și a navomodelelor lor.”, ne-a împărtășit Radu Popa, director general Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement București.











0

#5 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2346
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 19 July 2011 - 09:51 PM

sincer cred ca ne-ar trebui si noua un loc numai al nostru unde putem sa testam si sa concuram linistiti unde sa ne putem pune un cort ca sa ne ferim de soare si sa avem unde sa reglam barcile si de ce nu ,sa facem spectacol si sa aducem cat mai multi adepti acestui sport
la mai mare

Aceasta postare a fost editata de iony: 19 July 2011 - 09:52 PM

0

#6 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 522
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2011 - 10:23 PM

Ideea este excelenta, sper doar sa nu te lovesti de niste pereti sau de niste taxe de parca am face supermerket.
0

#7 Useril este offline   Zue 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1495
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2011 - 10:40 PM

Foarte buna idee, chiar ma intrebam daca nu este nimeni in primarii sau pe la cei care detin luciu de apa care sa sustina un pic navomodelismul, asa cum a s-a facut pista de auto in sectorul 4. Singura obiectie ar fi ca ar trebuii delimitat pe mal locul de "joaca" cu un gard ceva ...nu este placut sa te trezesti cu vre-un copil de 2-3 ani dind o raita printre barci si sa confunde suzeta cu patentul.

Aceasta postare a fost editata de Zue: 19 July 2011 - 10:42 PM

tel.0745026562
0

#8 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 18 August 2011 - 11:32 AM

 Zue, la 19 July 2011 - 10:40 PM, a spus:

Foarte buna idee, chiar ma intrebam daca nu este nimeni in primarii sau pe la cei care detin luciu de apa care sa sustina un pic navomodelismul, asa cum a s-a facut pista de auto in sectorul 4. Singura obiectie ar fi ca ar trebuii delimitat pe mal locul de "joaca" cu un gard ceva ...nu este placut sa te trezesti cu vre-un copil de 2-3 ani dind o raita printre barci si sa confunde suzeta cu patentul.

Ai dreptate Zue, locul ar trebui delimitat in mod categoric... suntem satui de curiosi care fac numai pagube! :angry:
Acum ceva vreme , lui frati-miu Zaxx i-a calcat un copil prost pe barca de recuperare si i-a plesnit coca si prinderea unuia din cele 2 axuri de coca de a trebuit sa stea sa repare la ea 1 saptamina :angry2:
D-aia el nici nu mai vrea sa mai auda de IOR , desi e fun, plus ca e populatie spectatoare ca la nunta si e chiar haos... de ce sa nu o recunoastem pe aia dreapta? :)
Anyway, cu Herastraul s-a mai facut ceva sa avem si noi o zona a noastra? :drinks:
Ne-ar prinde bine sa mai schimbam locul de pe Baneasa la CSTA unde duminica trecuta era sa ne luam la bataie cu un gras prost ca cica ii poluam noi fonic apa si d-aia ii mor lui pestii in apa... nu de la caldura! :angry:
Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#9 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 18 August 2011 - 06:30 PM

Chiar astazi am primit un raspuns de la Conducerea ALPAB. Se pare ca ideea de a se amenaja o asemenea zona "navo" prezinta interes. Citez partial din scrisoarea de raspuns: "... va comunicam ca vom analiza oportunitatea propunerii dumneavoastra in legatura cu amenajarea si crearea unei zone dedicate navomodelismului, urmand sa va contactam pentru a va informa in legatura cu posibilitatea initierii unui astfel de proiect."
Parerea mea este ca suna bine. Eu inteleg ca se va discuta in consiliul de administratie. Si sper ca acesta este inceputul pe care il asteptam. Va trebui sa mai avem rabdare. Din cate stiu eu, orice actiune care necesita cheltuirea unei sume oricat de mici necesita un studiu, elaborarea unui proiect, obtinerea unor aprobari si alocarea unor fonduri. Acestea sunt procedurile si din pacate parcurgerea pasilor necesari necesita timp.
Dupa parerea mea, aceasta zona "navo" va putea fi amenajata cel mai devreme in primavara viitoare pentru ca nu cred ca exista fondurile necesare in bugetul pe 2011. De altfel septembrie bate la usa iar din noiembrie se goleste lacul. Cum pana acum nici macar nu a fost vorba de asa ceva, merita sa mai avem rabdare pana la primavara si cred ca lucrurile se vor pune in miscare in directia buna.
De aceea e bine ca pe masura ce va vin idei despre amenajare sa le postati pentru ca ele sa fie cunoscute si incluse in proiectul de amenajare intr-o masura cat mai mare spre bucuria cat mai multor modelisti si spectatori.

Eu multumesc conducerii ALPAB pentru raspuns si sper ca va avea succes in obtinerea fondurilor necesare pentru acest proiect.
0

#10 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 August 2011 - 06:48 PM

Incercati sa ajutati putin destinul precizand ca veti da tot sprijinul necesar (inclusiv prin munca fizica sau chiar financiar daca e cazul, ca nu cereti ceva care implica alocarea unor fonduri si sa convingeti ca sprijiniti initiativa si chiar s-o faceti) astfel incat oferta sa para tentanta. Pentru inceput important e acceptul si nu ajutorul material. Pentru un gardut sau o panglica intinsa (doar cand utilizati zona) intre cativa stalpisori sau chiar bancute, accesul la o mica portiune de beton de pe mal si un accept pentru utilizarea zonei posibil sa fie mai usor.
Scuze ca m-am bagat unde nu e cazul, dar "aprob pozitiv" initiativa. Felicitari si succes in tot ce faceti.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 19 August 2011 - 08:32 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#11 Useril este offline   CornelP 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 13-June 09
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2011 - 10:14 PM

Mai mult decat atat, sunt convins ca putem sponsoriza amenajarea (noi sau sponsori interesati). Eu unul sunt dispus sa ajut si cu "ajutor fizic" la amenajare si financiar o asemenea actiune, si sunt convins ca nu sunt singurul...
0

#12 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 24 August 2011 - 07:49 AM

Disponibilitatea noastra pentru colaborare de toate felurile fiind anuntata deja, ramane sa vedem cum este primita oferta de a ajuta.
0

#13 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 11 September 2011 - 04:12 PM

Deci? Cum ramine cu zona navo de pe Herastrau?
Asa cum spuneau si colegii mai sus ne anuntam si eu si zaxx disponibilitatea pt a ajuta la amenajarea acestei zone... dar apucam si noi sa ne dam toamna asta pe Herastrau pe noua zona navo sau ramine ca proiect pt anul 2012 sau cine stie cind ??? :clapping:
Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#14 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 14 September 2011 - 12:26 AM

Dupa primirea raspunsului de la ALPAB am transmis mesajul de disponibilitate pentru colaborare. il reproduc mai jos:

Stimate domnule Director General, stimate doamne,


Va multumesc pentru atentia acordata propunerii noastre si va asiguram ca vom contribui cu tot ce putem pentru ca acest proiect sa devina realitate. Suntem pregatiti si sa contribuim la amenajarea acestei zone financiar sau material, eventual cu munca fizica. Ceea ce ni se pare cel mai important este faptul ca exista bunavointa necesara pentru a incepe proiectul.
Intrucat in viziunea noastra amenajarile necesare sunt minore fata de ceea ce exista deja in aproape orice parte a malului si lacului, ne exprimam disponibilitatea de a incepe oricand colaborarea.
Probabil ca alegerea locului ar fi primul pas, urmat de evaluarea amenajarilor necesare. Ramane doar sa ne anuntati cand poate fi demarata actiunea.


Cu stima,
Dan Stroie


De atunci pana in prezent nu am mai primit nici un mesaj. Pot sa va asigur ca va voi anunta atunci cand va fi cazul.

Pana atunci, toate cele bune si sa auzim numai de bine.
0

#15 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 05 October 2011 - 06:40 AM

 Zue, la 19 July 2011 - 10:40 PM, a spus:

Foarte buna idee, chiar ma intrebam daca nu este nimeni in primarii sau pe la cei care detin luciu de apa care sa sustina un pic navomodelismul, asa cum a s-a facut pista de auto in sectorul 4. Singura obiectie ar fi ca ar trebuii delimitat pe mal locul de "joaca" cu un gard ceva ...nu este placut sa te trezesti cu vre-un copil de 2-3 ani dind o raita printre barci si sa confunde suzeta cu patentul.


Salut , am inteles ca Piedone este amator de modelism , cel putin asa se zvoneste printre colegii de automodelism
Cu stima
0

#16 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 10 October 2011 - 08:03 AM

 marian.dumitru74, la 05 October 2011 - 06:40 AM, a spus:

Salut , am inteles ca Piedone este amator de modelism , cel putin asa se zvoneste printre colegii de automodelism
Cu stima


El e primar la sectorul 4 daca nu ma insel. Lacul Herastrau este sectorul 1.
Cum golirea lacurilor este iminenta, ma tem ca totul ramane pentru primavara viitoare, in alt exercitiu bugetar.
0

#17 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 10 October 2011 - 07:05 PM

 Dan Stroie, la 10 October 2011 - 08:03 AM, a spus:

El e primar la sectorul 4 daca nu ma insel. Lacul Herastrau este sectorul 1.
Cum golirea lacurilor este iminenta, ma tem ca totul ramane pentru primavara viitoare, in alt exercitiu bugetar.


Crezi ca si lacul de langa sala polivalenta va fi golit ?, a incercat care dintre voi sa se dea si pe acolo cu vreo barcuta ? din cate stiu este destul de mare , iar masina o poti parca relativ aproape de lac , poate incercam la primavara sa mergem mai multi sa ne dam cu parerea fiecare si poate daca lacul este ok stabilim si o zona unde ne putem intalnii
Cu stima
0

#18 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 11 October 2011 - 06:51 AM

Am incercat acum cativa ani si era plin de vegetatie. Atunci aveam un model cu motor electric si am avut probleme. Prezenta vegetatiei este conditie de excludere pentru veliere. Nu stiu cum au evoluat lucrurile intre timp. Lacul Herastrau ramane totusi prima optiune din punctul de vedere al expunerii. Ideea de la care am pornit este de a face cat mai vizibil acest sport.
0

#19 Useril este offline   schtrumph 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Militari

Postat 11 October 2011 - 08:03 AM

Nu stiu daca e o optiune, dar pe Ciurel s-a dat cineva cu velierul.
In week-end am tot vazut vara asta surferi cu vele.
In plus e acces cu masina pana pe mal, e destul de mare sa nu ne incurcam cu altii, nici vegetatie nu prea exista.
Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea.
John W.Whitehead
0

#20 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 12 October 2011 - 06:47 AM

Am fost si acolo tot acum cativa ani cand eram in cautare de locatie. Acolo am avut doua probleme. Prima: accesul la apa pe malul inclinat din beton cu velierul in brate (probabil ca exista si o solutie cu trepte). A doua: controlul modelului. Eu am o statie Hitec Eclipse 7 pe 35 MHz si la distanta mai mare de 10 metri incepeau problemele datorita interferentelor cauzate de transmisiile de pe turnul STS din vecinatate.
0

#21 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 12 October 2011 - 01:01 PM

 Dan Stroie, la 10 October 2011 - 08:03 AM, a spus:

Cum golirea lacurilor este iminenta, ma tem ca totul ramane pentru primavara viitoare, in alt exercitiu bugetar.

Nu stiu de ce , dar eram sigur ca proiectul asta va ramine pt la anul! :diablo:
Sincer sa fiu , nici la anul nu il vad realizat, dar ma rog...
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#22 Useril este offline   schtrumph 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Militari

Postat 12 October 2011 - 05:20 PM

 usulica, la 12 October 2011 - 01:01 PM, a spus:

Nu stiu de ce , dar eram sigur ca proiectul asta va ramine pt la anul! :diablo:
Sincer sa fiu , nici la anul nu il vad realizat, dar ma rog...
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!


Cum la anul sunt alegeri, poate se rezolva mai repede atunci.
Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea.
John W.Whitehead
0

#23 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 17 February 2012 - 06:59 AM

 schtrumph, la 12 October 2011 - 05:20 PM, a spus:

Cum la anul sunt alegeri, poate se rezolva mai repede atunci.

Esti sigur ca anul asta , fiind alegeri , se va rezolva ceva concret? :rolleyes:
La ce vremuri si ce vreme avem de la inceputul lui 2012 si pina acum , eu sincer nu vad nici anul asta realizat proiectul asta... desi nu e mare lucru de facut atunci cind se vrea a se face ceva... numai ca putini sunt cei care vor cu adevarat sa faca ceva bun pt societatea care le ofera tot ce au nevoie! :p
Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#24 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 28 February 2012 - 08:05 PM

Salut , in legatura cu proiectul aveti vreo veste ? ce lac ar fi mai potrivit pentru proiectul acesta ? putem '' ajuta '' in vreun fel grabirea aprobarii cererii respective , poate gasim si un sponsor - doi -trei si in felul acestapoate reusim pana la vara sa punem la punct macar un loc unde putem regla barcile fara sa ne mai bata soarele in cap ( ceva gen pista auto din parcul copiilor )
Cu stima
0

#25 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 03 March 2012 - 11:26 PM

 schtrumph, la 11 October 2011 - 08:03 AM, a spus:

Nu stiu daca e o optiune, dar pe Ciurel s-a dat cineva cu velierul.
In week-end am tot vazut vara asta surferi cu vele.
In plus e acces cu masina pana pe mal, e destul de mare sa nu ne incurcam cu altii, nici vegetatie nu prea exista.

Se vede limpede ca esti incepator si mai ai de invatat... no offence! :)
Te-ai gandit ce s-ar intampla pe Lacul Morii daca ti s-ar scufunda barca putin mai in larg? :drinks: Adio barca pt totdeauna, nici o sansa de recuperare la ce curenti sunt acolo si nici nu se goleste vreodata lacul ala... si daca e o barca de peste 500 euro cum sunt de regula cele de viteza, atunci nu stiu cum ti-ar pica! :angry2: Intreaba-l pe Iony , daca nu ma crezi!
Si apropos... stii ce a fost inainte , pe vremea lu' Ceausescu , pe locul unde e acum Lacul Morii? :drinks:
Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#26 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 13 April 2012 - 01:57 AM

Se vede treaba ca nu prea intereseaza pe nimeni de zona navo de pe Herastrau ... pacat , era o idee foarte buna in teorie dar in practica la noi ca la nimeni :pardon:
Doar e an electoral si toti sunt preocupati de altele, nu-i asa? :pardon:
Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#27 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 27 April 2012 - 08:35 PM

Asa cum banuiam , sezonul a inceput de mai bine de 1 luna si absolut nimeni nu e interesat de subiectul zonei navo de pe lacul Herastrau :lol:
Pacat! Era o idee buna si , asa cum ziceam in septembrie 2011 si februarie anul asta , eu nu o vad realizata fara un interes din partea majoritatii membrilor forumului! :drinks:
Asta e... unii isi vor aduce aminte de subiect cel mai probabil in iulie cind NAUTIQ va organiza CAPITAN...DE PE MAL ca si in 2010 sau 2011, dar va fi un pic cam tarziu pt ca noul primar va fi deja ales si va fi prea ocupat pt un asa subiect! :drinks:
Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#28 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 28 April 2012 - 12:05 PM

 usulica, la 27 April 2012 - 08:35 PM, a spus:

Asa cum banuiam , sezonul a inceput de mai bine de 1 luna si absolut nimeni nu e interesat de subiectul zonei navo de pe lacul Herastrau :angry:
Pacat! Era o idee buna si , asa cum ziceam in septembrie 2011 si februarie anul asta , eu nu o vad realizata fara un interes din partea majoritatii membrilor forumului! :unsure:
Asta e... unii isi vor aduce aminte de subiect cel mai probabil in iulie cind NAUTIQ va organiza CAPITAN...DE PE MAL ca si in 2010 sau 2011, dar va fi un pic cam tarziu pt ca noul primar va fi deja ales si va fi prea ocupat pt un asa subiect! <_<


Salut , pai ce ar trebui sa facem in sensul asta ? am intees ca este o cerere depusa la primarie si ca urmeaza sa primim un raspuns , poate cineva se mai intereseaza de cererea respectiva si optinem un raspuns concret cat mai curand , daca trebuie ceva semnaturi ceva obligatii ...... ne intalnim si punem '' tara la cale '' :)
0

#29 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 30 July 2012 - 11:53 PM

Observ ca se cam duce de ripa proiectul "Zona navo pe lacul Herastrau" ... asa cum vad ca se duce de ripa si "CAPITAN...DE PE MAL" organizat de NAUTIQ in 2010 si 2011 in luna iulie a fiecarui an :clapping:
In afara de hotie , e ceva care sa mearga bine in tara asta? :clapping:
Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#30 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2346
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 31 July 2012 - 07:58 PM

da vanzarea de vise ,etno vise
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro