Modelism - RHC Forum: Submarin GPS - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Submarin GPS

#1 Useril este offline   cretzu94cool 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 09-March 13

Postat 21 June 2013 - 12:10 PM

Buna ziua, am o intrebare, vreau sa stiu daca este posibil sa construiesti un submarin (sau quadcopter) dar sa ramanem la submarin, care sa fie controlat prin gps, adica ii pui pe unde vrei sa mearga..si el sa se duca la locul stabilit. Daca excludem autonimia limitata si posibilitatea sa ramana incurcat prin cine stie ce...este posibil acest lucru pe distante mari? dau un exemplu absurd..din Portugalia in America...sau stiu si eu.. Cam la ce pret ar ajunge asa cv?
0

#2 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 21 June 2013 - 01:20 PM

Zic si eu, GPS-ul este afectat si de un acoperis, cum va receptiona sub apa? In plus, un submarin este ineficient, din punct de vedere energetic. Ce sursa de energie ii poate asigura o autonomie atat de mare?
Cat despre aero, de mult s-a reusit traversarea Atlanticului, fara escala, de catre un aeromodel. Daca ai rabdare vei gasi pe forum povestea. Este halucinant cum a reusit constructorul de geniu sa obtina un consum atat de mic de carburant.
http://www.barnardmi...crossing_II.htm
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 21 June 2013 - 01:22 PM

0

#3 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 21 June 2013 - 04:52 PM

Vezi postareacretzu94cool, la 21 June 2013 - 12:10 PM, a spus:

Buna ziua, am o intrebare, vreau sa stiu daca este posibil sa construiesti un submarin (sau quadcopter) dar sa ramanem la submarin, care sa fie controlat prin gps, adica ii pui pe unde vrei sa mearga..si el sa se duca la locul stabilit. Daca excludem autonimia limitata si posibilitatea sa ramana incurcat prin cine stie ce...este posibil acest lucru pe distante mari? dau un exemplu absurd..din Portugalia in America...sau stiu si eu.. Cam la ce pret ar ajunge asa cv?


ca si quadrocopter e impoaibila o asa distanta, nu cred ca e lipo sa tina asa autonomie, poate doar quadul sa aibe in jur de 400 grame cu tot cu pack de 5-6 amperi, cam greu...
Fly it, like you stole it!
0

#4 Useril este offline   cretzu94cool 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 09-March 13

Postat 21 June 2013 - 09:36 PM

Vezi postareadan_mitea, la 21 June 2013 - 01:20 PM, a spus:

Zic si eu, GPS-ul este afectat si de un acoperis, cum va receptiona sub apa? In plus, un submarin este ineficient, din punct de vedere energetic. Ce sursa de energie ii poate asigura o autonomie atat de mare?
Cat despre aero, de mult s-a reusit traversarea Atlanticului, fara escala, de catre un aeromodel. Daca ai rabdare vei gasi pe forum povestea. Este halucinant cum a reusit constructorul de geniu sa obtina un consum atat de mic de carburant.
http://www.barnardmi...crossing_II.htm
Multa, multa bafta.

Pai si..hai sa nu zicem 3000 km cat a fost acest record, dar 1-2-3 sute? ce baterie ii trebuie sa duca o asa distanta? Adica am vazut niste modele la vreo 1500 euro..dar cu incarcatura de 700g duce doar 17 min (asa scria la specificatii).
0

#5 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 15 March 2015 - 01:30 AM

S-a facut un submarin robot care a traversat Atlanticul in 7 luni si-o saptamana, folosind mai putin de 8kwh inmagazinati in baterii. 35 wh/zi, cam cat inghesui intr-un pack de 10.5V/3500mAh.
Viteza medie a fost sub 1nod, vreo 1.5km/h.
Sistemul de propulsie a fost cel de "planor subacvatic" - o pompa goleste balastul cand ajunge la 100m submarinul incepe sa urce, la suprafata pompa umplea la loc balastul si submarinul coboara. Aripile asigurau planare, adica la fiecare scufundare de 100m inainta vreo 600-700 pe orizontala. Un fel de zig-zag vertical.

Momentele de iesire la suprafata erau folosite pentru a verifica pozitia gps si pentru comunicatie. In imersiune directia e mentinuta de busola.

http://rucool.marine...s.edu/atlantic/
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro