Modelism - RHC Forum: Proiect Heli benzinar - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Proiect Heli benzinar vreau sa-l fac de la 0

#1 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 19 June 2013 - 09:14 PM

Pe viitor vreau sa-mi fac singur propiul heli.
inca ma documentez ce si cum trebe facut, ce stiu sigur sunt urmatoarele:
1. Cadru de aluminiu
2. Motor de 9.5 Cp (7kW) alimentat cu benzina rpm min 800 (relantiu) rpm max 5000 (turatie maxima)
3. Ambreaj centrifugal care sa cupleze cand turatia creste peste 1000 rpm
4. 3 servo motorase (ptr swash plate) si 1 liniar (ptr acceleratia motorului)
5. Acumulator ptr alimentarea electronicii ( aici intervine buba cea mare ) nu stiu sigur daca gasesc un electronist care sa stie sa faca aceasta placuta. Eu m-am gandit in felul urmator:
la glisare Stanga servo ce antreneaza swash plate pe stanga coboara cel de pe dreapta urca cel din spate ramane fix si invers ptr dreapta
la inaintare cele doua servo din laterale coboara cel din spate ridica swash plate-ul.
la acceleratie - servor liniar

ptr servo de la swash plate am nevoie de motoare pas cu pas iar ptr cel liniar un servo cu roata melcata(aici am un dubiu de viteza de raspuns)

Iar problema finala: masa totala in kg
centru-ul de greutate e si aia o proglema dar e rezorvabila cu 4 cantare )

As dori sa ma ajutati putin si pe mine cu informatii legate de "dinamica" si dimensiunile heli-ului.
orice info ar fi de mare folos.

Aceasta postare a fost editata de STR82Hell: 19 June 2013 - 09:14 PM

0

#2 Useril este offline   HELIFAN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3605
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere

Postat 19 June 2013 - 10:03 PM

Ma bucur ca mai sunt oameni asa entuziasti incat “sa faca totul de la zero“ nemultumiti de ceea ce exista deja...
Ar fi bine daca ai trage cu ochiul la topicul meu pentru Trex 600E custom la care am schimbat doar frame-ul si o sa vezi ca nu a fost usor.
Ptr a-ti face o idee ce inseamna ceea ce ti-ai pus in gand - si ce probleme vei intalni cand se va materializa in practica.
http://www.rhcforum....ptr-trex-600-e/

Sfatul meu este “sa absorbi“ mai intat cam tot ce misca in materie de mecanica heli - pentru a nu descoperi ceea ce era deja descoperit de altii - si pentru a a avea cea mai buna solutie cu resurse minime. Nu stiu nici ce experienta ai in proiectare sau la elicoptere - montat sau pilotat...

Alte sfaturi:
- Va fi scump, poate prea scump ca sa merite banii dar va fi al tau...
- Orienteaza-te sa folosesti piese facute in mod industrial de alti producatori la calitate super (la care nu poti ajunge nici cu cel mai bun meserias de la noi) mai ales cu nea Dorel la care merge si-asa...

Gaseste pe cineva care sa poata prelucra piesele dorite - o sa fie greu de gasit la preturi accesibile - si sa aibe si scule si materiale de calitate...

ma opresc aici ca sa nu frang aripile ce vor sa zboare - si mai revin in fuctie de directia in care o ia topicul

mult spor si nu te lasa... :D
TX - Futaba T-10CAP 2,4 Ghz - Radio
HELI:
Spirit L16 Robbe in fuselaj Agusta 109 | Spirit L16 Robbe - clasa 550 | Taurus 50 electric clasa 600 |
Trex 600E FBL Custom Frame V.2 | Trex 600E FBL Custom Frame V.3 | Trex 600E FBL Custom Frame V.4 |
AUTO:
2buc. Buggy - ANSMANN Master Smacker 1:10 4WD electic
3buc. Truggy - ANSMANN Royal Flash 1:10 4WD electic
TX - RadioLink RC3S 2.4GHz

Proiectele mele:
Trex600E custom frame V1 - http://www.rhcforum....e/page__st__240 --- --- --- Trex600E custom frame V2 - http://www.rhcforum....e/page__st__480
Trex600E custom frame V3 - http://www.rhcforum....e/page__st__570 --- --- --- Trex600E custom frame V4
- http://www.rhcforum....e/page__st__600
0

#3 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 19 June 2013 - 10:21 PM

Si eu ma gandeam la un astfel de proiect, dar nu stau bine cu "inovatiile" asa ca o sa iau de bune ce au facut altii...
1. Motor OS 15HZ Gasoline
2. Heli clasa .90 - ma gandeam la un T-Rex 700 sau un Raptor 90 G4. Suna bine si un Velocity 90 (chiar si FB), ca tot au scazut preturile, iar la clasa asta si cu motorizarea asta, chiar nu mai conteaza FB sau FBL.
Restul este clasic. Am inteles ca motorul te duce un "mild 3D" si are o autonomie de vreo 20 min.
0

#4 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 20 June 2013 - 08:43 AM

Scule am. Ptr realizarea proiectului.
Aparat de sudura pt aluminiu am.
Eu am ceva cunostinte legate de mecanica iar tatamiu de electrica.
Am unprieten de familie care e electronist, nu stiu exact ce resurse are ptr a-mi face placa de comanda. Reciverul telecomanda, stabilizatoarele si servourile le cumpar deagata. Imi este frica de fizica lui.aerodinamicitate, masa si centru de greutate. Trebe sa-l echilibrez cat se poate de mult ca centrul de greutate sa fie undeva sub axul rotorului central. Un alt lucru de care mi-e frica este reductorul de turatie. Am incercat la alea electrice sa vad la maj este de 1/8 1/10 dar motorasele electrice se invart la 10 000 -15 000 rpm.ceea ce inseamna ca elicea se va invarti undeva la 1300-1500rpm. La elicea din spate rotatia ei va fi printr-un cardan de la elicea principala si va avea un al doilea reductor.
Trebe sa vad initial ce raport au ele.


Dar proiectul e in standby. Astept sa ma documentez de costuri. Sa vad daca pot face rost de ambreajul centrifugal de la un moped de 45cc.
Oooai am multe. Momentan am tijele de aluminiu 10mm diametru si motorul de 9.5 cp honda. Cu o autonomie de 20 de ore la 1000 rpm cu 5 l benzina. Sper sa nu fiu nevoit sa ii adug vro turbina ca atunci sistez proiecrul. Acolo e prea migaloasa treba si inca nu am cunostintele necesare noci resursele.
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2013 - 03:25 PM

Hehe, dupa mine ai sanse cam de 1 la 1.000.000 sa faci ce ai zis ca faci (asta cu optimism). Buba cea mare se rezolva in 5 minute cu un pak si un regulator.

Daca vrei sa faci un kart dint-un motor de drujba cateva bete si rulmenti cu ciocan, pila si fierastrau e posibil sa iasa ceva cu care sa dai o tura prin curte, sa faci un heli care sa stea in aer e altceva.

E nevoie de mult mai mult decat de scule.

Se construiesc nave, avioane si masinute de la zero, elicoptere nexam.


Vezi postareaSTR82Hell, la 19 June 2013 - 09:14 PM, a spus:

Pe viitor vreau sa-mi fac singur propiul heli.

5. Acumulator ptr alimentarea electronicii ( aici intervine buba cea mare ) nu stiu sigur daca gasesc un electronist care sa stie sa faca aceasta placuta.

0

#6 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 20 June 2013 - 04:14 PM

am gasit pe cineva sa-mi calculeze dimenisiunile fizice ale heliului in functie de greutatea fiecarui element.iar ca un tip, mi-a spus ca motorul sa fie central ori in fata ori in spatele axului elicei centrale ca sa balansez cu rezervorul. ( de preferat ar fi in fata ca sa pot face o transmisie cardanica spre elicea din spate.

Apropo, stie careva care e raportul rotatilor celor 2 elici? sau imi trebe un alt motor ptr elicea din spate.
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2013 - 04:31 PM

O intrebare indiscreta; cu limba engleza cum te descurci ?

Daca te descurci poti sa lecturezi niste manuale de heli (din cele comerciale gen Align, Mikago, Henseleit) pentru incalzire.
0

#8 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 20 June 2013 - 05:13 PM

cu limba engleza ma descur destul de bine :) iar termenii tehnici ii pot traducein romana ca sa aflu ce ii :p
0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2013 - 05:23 PM

Atunci da-i bataie. Lectureaza, tradu, ce mai e nevoie dupa cum vine cazul. O sa afli de acolo multe, inclusiv raportul de transmisie la coada.

Peste asta poti sa cauti pe helifreak, runryder, rcgroups, etc.

Chiar daca nu o sa construiesti un heli de la zero o sa te ajute sa afli cum functioneaza un heli gata construit (si ca un mic bonus o sa fi mai credibil in discutiile de pe forum)

Vezi postareaSTR82Hell, la 20 June 2013 - 05:13 PM, a spus:

cu limba engleza ma descur destul de bine :) iar termenii tehnici ii pot traducein romana ca sa aflu ce ii :p

0

#10 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 20 June 2013 - 05:29 PM

merci mult de sprijin:)
0

#11 Useril este offline   apstudio 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 310
  • Inregistrat: 02-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Computers, 3d Graphica, Films, Bodybuilding, Helicopters, Aircrafts, Ships

Postat 20 June 2013 - 07:28 PM

Uitatsi ce heli ia ieshit unui tanar chinez de 22 de ani
Imagine atasata: tn1.jpg

Imagine atasata: tn2.jpg

Imagine atasata: tn3.jpg

A cheltuit pentru "creatie" cam ~1500$, dar cica politsia totushi ia interzis sa-l zboare :)
The Truth Is Out There.
0

#12 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 20 June 2013 - 07:33 PM

Sunt de-a gata.

http://www.vario-hel...ex.php?id=1&L=1

Mari, pe benzina, frumoase (scale).
0

#13 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 20 June 2013 - 09:46 PM

eu sper ca a meu sa nu ajunga atat de mare...

oricum proiectu e doar in stadiu de idee, trebe sa-mi termin licenta la facultate si dupa aceea ma apuc de el ( la licenta am ca tema de proiect energii regenerabile panouri fotovoltaice)
0

#14 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 20 June 2013 - 10:03 PM

STR82 Hell@ Momentan am tijele de aluminiu 10mm diametru si motorul de 9.5 cp honda. Cu o autonomie de 20 de ore la 1000 rpm cu 5 l benzina



Io zic ca aici ceva nu e ok din start , nu stiu ce putere de motorul de Honda la 1000 RPM oricum nu prea multa si m-as mira sa mearga 20 de ore cu 5 l de benzina, poate la relanti dar nici atunci nu e sigur.

Fa cum a zis Stefan Letureaza si peste vreo 6 luni un an o sa stii mai multe atunci decizi daca il faci sau nu.

Ciao Sorin
0

#15 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 20 June 2013 - 10:07 PM

mai simplu e sa proiectezi un frame care sa includa motorul tau si sa folosesti in rest componente dedicate hely
0

#16 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 20 June 2013 - 10:14 PM

caut momentan scheme de heli pe net :)) dar nu prea gasesc ceea ce caut.
0

#17 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 20 June 2013 - 10:16 PM

Mai cauta ca debia de ieri ti-a venit ideea cu heliul

Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 20 June 2013 - 10:20 PM

0

#18 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 20 June 2013 - 11:10 PM

de cand mi-am luat jucaria, a tot comentat tatamiu... de ce dau bani pe prostii, fati unul singur. ai motoru in garaj, ai plases ptr turnare fina de mat plastic ai fioreti care tot ceva pe acolo fac , ai inchema care fac suduri in Al...
initial m-am cam ferit de asta, pana cand am cedat presiunilor si am zis bine, lasa ca incerc sa-l fac, dar daca imi iese ce primesc?

raspuns: Satisfactia ca l-ai facut TU. ( tatal meu momentan lucra la un motor sterling cu cilindri hidraulici.... avem un model mic facut deja care functioneaza perfect dar acuma facem unu mai puternic :p

p.s. nebunia e din familie:)))

Aceasta postare a fost editata de STR82Hell: 20 June 2013 - 11:11 PM

0

#19 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 20 June 2013 - 11:27 PM

Mai bine ii zici tatalui tau sa il faca el si ai scapat, spune-i ca asa ar avea el o stisfactie grozava, mai ales daca ii monteaza motorul Sterling la care lucreaza.

Motoarele Sterling nu au dat satisfactie de aia nu s-au produs in serie, asa ca nu vad ce rost are sa-l faci, ca oricum imbunatatiri nu ii mai poti aduce.

Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 20 June 2013 - 11:28 PM

0

#20 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 20 June 2013 - 11:30 PM

incerc sa ii explic si lui asta cu motorul sterling :))) dar nu reusesc.

turatia elicei din spate e identica cu turatia elicei principale ? la hover ?
0

#21 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 21 June 2013 - 12:03 AM

https://www.dropbox.com/s/puq3xo4bl4x7ljj/trans.jpg
pff nu gasesc nici unde transmisia asta pe bucati.


daca nu se vede imaginea dati click dreapta open in new window

Aceasta postare a fost editata de STR82Hell: 21 June 2013 - 12:04 AM

0

#22 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 21 June 2013 - 07:54 AM

Vezi postareaSTR82Hell, la 20 June 2013 - 11:30 PM, a spus:



turatia elicei din spate e identica cu turatia elicei principale ? la hover ?

Nu! OMG, ai multe de citit. Pune mana si documenteaza-te serios. Diferite modele folosesc diferite rapoarte (ex. T-Rex 600 PRO are 1:3,85 si care se pare ca nu este suficient, dar asta este alta poveste).
0

#23 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 21 June 2013 - 09:06 AM

Nu am zis ca sunt cercetator de rachete. Sunt un simplu electricean si absolvent de mecanica care vrea sa faca un heli. Am multe de invatat dar nu e capat de drum.
0

#24 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2013 - 09:38 AM

Eu zic asa:

Asambleaza si zboara un 450 de la hobbyking, cel mai ieftin posibil. Te duce undeva sub 200 USD. Asa o sa inveti ce inseamna un heli. Dupa aceea poti sa te gandesti sa construiesti unul de la zero (sau sa te lamuresti ca nu e cazul).
Poti sa te inspiri de aici:
http://www.rhcforum....-ieftin-si-bun/ sau din numeroase alte postari.

Altfel freci aerul in gol.


Vezi postareaSTR82Hell, la 21 June 2013 - 09:06 AM, a spus:

Nu am zis ca sunt cercetator de rachete. Sunt un simplu electricean si absolvent de mecanica care vrea sa faca un heli. Am multe de invatat dar nu e capat de drum.

0

#25 Useril este offline   HELIFAN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3605
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere

Postat 21 June 2013 - 10:47 AM

Si mie mi se pare de bun simt ce spune Stefan - zboara unul - apoi altul - si ai de unde alege modele - si daca ce ai nu te mai satisface atunci poti face tu unul ( de la 0 ai sanse 0 sa reusesti) dar macar intre timp ai zburat ceva ai invatat si sti ce iti mai lipseste... altfel e ce-ar fi daca-ar fi... :yahoo:
TX - Futaba T-10CAP 2,4 Ghz - Radio
HELI:
Spirit L16 Robbe in fuselaj Agusta 109 | Spirit L16 Robbe - clasa 550 | Taurus 50 electric clasa 600 |
Trex 600E FBL Custom Frame V.2 | Trex 600E FBL Custom Frame V.3 | Trex 600E FBL Custom Frame V.4 |
AUTO:
2buc. Buggy - ANSMANN Master Smacker 1:10 4WD electic
3buc. Truggy - ANSMANN Royal Flash 1:10 4WD electic
TX - RadioLink RC3S 2.4GHz

Proiectele mele:
Trex600E custom frame V1 - http://www.rhcforum....e/page__st__240 --- --- --- Trex600E custom frame V2 - http://www.rhcforum....e/page__st__480
Trex600E custom frame V3 - http://www.rhcforum....e/page__st__570 --- --- --- Trex600E custom frame V4
- http://www.rhcforum....e/page__st__600
0

#26 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 21 June 2013 - 02:30 PM

Cred ca iau un v911 sa ma obijnuiesc cu zborul. Eu vreau sa-l construiesc. Sa vad ca se ridica de la pamant se inalta dupa care poate sa se prabuseasca si sa explodeze. Vreau satisfactia ca am reusit.


Decat sa spuneti ca nu am sanse mai bine m-ati ajuta cu detali tehnice.
0

#27 Useril este offline   eellaa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Elicoptere, Avioane & Planoare

Postat 21 June 2013 - 02:50 PM

Si eu cu multi ani in urma (cred ca nu eram inca la liceu) visam sa imi fac singur un heli... . Nici un experiment nu a fost finalizat cu succes ( si aici ma refer sa imi fac palele prinse cumva pe un motor , fara greutatea acumulatorului, doar cu fire ...etc). Au trecut anii, am facut rost de fonduri si m-am apucat iar de aceasta pasiune (acum si cu ceva banuti in buzunar + mai multe cunostinte). Am 3 heli 2 FBL si unul cu Flybar .
Le-am montat/demontat de mai multe ori si abia acum am realizat ca nici macar acum cu aceste cunostinte acumulate nu cred ca sunt in stare sa proiectez sau sa fac o astfel de masinarie sa zboare cu piese 100% facute de mine (cel putin nu fara access la anumite masini de prelucrare + multe rateuri si bani investiti cat pentru 10 heli cumparate).
0

#28 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 June 2013 - 02:56 PM

Nu se merita munca .. e asa frumos afara ! vorba aia .. " Traieste Clipa " nu sta sa dai la pila doar doar o iesii ceva .. ca si daca nu iese, timpul si tineretea nu ti le mai da nimeni inapoi !

Cumpara unul si vezi daca il poti zbura .. unul clasa 450 care chiar daca te loveste nu te omoara .. da nici bine nu o sa fie ... unul benzinar si pe deasupra si prototip .. suna naspa !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 21 June 2013 - 02:57 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#29 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 21 June 2013 - 03:00 PM

am urmarit cu interes sa vad ce si cum. imi place heli, dar numai sa privesc cum zboara altii... prea multa mecanica si jdemii de reglaje (parerea mea, altora li se pare floare la ureche). acu, revenind la subiect, sa te apuci sa faci ceva de la zero (zero cunostinte, zero pilotaj, zero material, etc etc,) mi se pare nebunie curate. seaman a posturile celebrului EtajIII. dar, poate sa fie si success, nu se stie. poate baiatul are acces la utilaje ce ii permit confectionarea pieselor. success cu proiectul.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#30 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 21 June 2013 - 03:31 PM

acces as avea la tot felu de masini de prelucrat

avem 6 firme cu care colaboram
Plasses ( japonezi ) prelucrare / turnare materiale plastice ( fac mai mult piese de masini)
Inkema ( spanioli- platforme hidraulice)
fioretti ( italieni - fac intradevar calapoade de pantofi , dar au strunguri mori si tot felu de masini de injectat plastic dur
techno italia ) italieni - fac stante din otel si aluminiu ptr diverse masinarii, idem au scule in dotare de nu-ti vezi capu)
proiect metal ( romanii - construiect hale industriale de la 0 cu predare la cheie si la berzovia au tot felu de masini ptr prelucrarea metalului ( de la topitorie la taietor cu plasma)

nu vreau toate piesele sa le fac custome made,
spre exemplu platoul vreau sa-l cumpar de la vrun model deja existent , la fal ca si suportul de pale

in minte mea heli arata cam asa:

motorul benzinar central pus orientat inspre botul heliului
axul rotorului principal printr-o transmisie de roti dintate preia turatia motorului, ulterior printr-un diferential transmite turatia unui cardanspre rotorul de la coada...
in spate vor fi 3 servouri - 1 ptr acceleratia motorului -1 ptr platou - 1 ptr modificarea unghiului de atac al elicei din spate
tot in spate va fi placa de baza , reciverul de semnal de la telecomanda, stabilizatorul gyro ( care nu am de ales vor fi cumparare de pe vrun model existent)
sub heli va fi rezervorul ( ca rezervorul sa nu influenteze prea mult centrul de greutate al heliului... va fi cat se paote de plat din motiv ca e sub voi fi nevoit sa montez si o pompa de benzina pe undeva prin spate.
in lateralele axul rotorului central vor fi celalalte servouri ce modifica pozitia platoului

trebe sa aflu exact urmatoarele detali : raport de transmisie motor / rotor principal si rotor principal / rotor coada ( ca sa pot sa caut rotile dintate)

Aceasta postare a fost editata de STR82Hell: 21 June 2013 - 03:32 PM

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro