Modelism - RHC Forum: Indrumare CNC Polistiren - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Indrumare CNC Polistiren Putin ajutor la alegerea componentelor

#1 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 15 June 2013 - 11:22 PM

Salut si multumesc anticipat pentru ajutor.

Vreau sa fac un CNC pentru taiat polistiren.

Am ales ca model asa ceva

http://www.foamlinx.com/image-files/CNC_hot_wire_foam_cutter_2913_29_inchx13_inch.jpg

Doar ca am buget limitat, undeva in jurul a 1000Ron.

Am gasit la un mag online de la noi, nu stiu daca am voie sa ii dau denumirea asa ca nu o sa o dau urmatoarele componente.

Ax ghidaj Ø10 si am sa fac o axa de 1200mm si una de 600mm.
Rulmenti lineari in carcasa.
Iar ca transmisie voi folosi tija filetata momentan si pe viitor surub trapezoidal
Tot pe acel site am gasit si un kit complet

- driver 4 axe pentru a comanda 4 motoare pas cu pas .
- 4 motoare pas cu pas nema 23 cuplu 0.5 Nm iesire ax opusa flansei de prindere,
motoarele sunt recuperate in stare perfecta de functionare
- Cablu LPT de foarte buna calitate lungime 3 metri
- 2 Suporti pentru motoare nema 23 decupate laser

http://tekro.ro/image/cache/data/Produse/kit-4xae_0-500x500.jpg

Toate acestea cu 650Lei

Am ales Ø10 deoarece am cumparat ieri doua bare Ø10 goale din aluminiu si acestea nu se indoaie deloc sunt foarte rezistente, am pus 30kg pe acestea si nu flexeaza deloc si ma gandesc ca bara de otel va fi mai rezistenta decat acele tije goale.

La acestea as dori niste pareri sau daca cunoasteti magazine de la care pot cumpara mai ieftin sunt bine venite.

Unde m-am blocat rau de tot este firul de Kanthal.

Nu am nici cea mai mica idee ce curent sa ii pentru 50cm/100cm V/A.

Pe internet nu am gasit nimic concret, unii spun 12v/3A, altii spun 24v/5A, altii 24v/10A.

Am gasit la 100Lei Sursa alimentare in comutatie, reglajul tensiuni ± 15%, tensiune iesire: 24V, curent maxim: 6,1A, putere:150w

Imi puteti spune va rog daca ar fi de ajuns sau daca trebuie ceva mai puternic, sau daca cunoasteti vreo solutie mai buna.

Voi folosi aparatul in mare parte pentru litere volumetrice si logo-uri si eventual unde ma mai duce imaginatia.

Nu am nevoie de precizie foarte mare, 1mm daca are decalaj nu ma deranjeaza dar vreau ca taietura sa fie curata.

Multumesc inca o data.
0

#2 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 23 June 2013 - 01:37 AM

Se pare ca va trebui sa comand la risc acele componente si sa vad ce se intampla, sper sa iasa o masina decenta insa am ramas la problema cu sursa de tensiune pentru nichelina/khantal.

Pe net am vazut ca sunt foarte scumpe sursele reglabile. Cu riscul de a ma face de ras intreb daca se poate folosi un potentiometru la iesirea unei surse de 24v/5A sau la intrarea acesteia (intrerupator reglabil de lumina) pentru a "regla" curentul ce duce la firul de nichelina?

http://www.tonysdiy.com/wp-content/uploads/2011/10/light_dimmer_switches_service_detail.jpg


In timp ce scriam acest topic si in timp ce cautam pe gogu image am dat peste imaginea asta

http://static.rcgroups.net/forums/attachments/2/5/0/9/5/4/a3556558-203-Wiring-up-the-transformer-and-dimmer-switch.jpg?d=1288018981

Si se pare ca acel transformator cu dimmerul atasat era folosit pentru un Foam Cutter :rolleyes:
Intrebarea intrebatoare este: Poate fi folosit acel dimmer cu o sursa in comutatie?

Multumesc.
0

#3 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 23 June 2013 - 07:46 AM

Foarte pe scurt: Nu! Trebuie neaparat un trasnsformator daca vrei sa-l folosesti in configuratia propusa de tine.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#4 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 23 June 2013 - 12:56 PM

Vezi postareaBughy, la 23 June 2013 - 07:46 AM, a spus:

Foarte pe scurt: Nu! Trebuie neaparat un trasnsformator daca vrei sa-l folosesti in configuratia propusa de tine.


Ok, multumesc, am un transformator de la o statie veche de 2x30v dar nu stiu ce amperaj are pentru ca nu scrie pe el, voi incerca asa, sper sa iasa ceva :rolleyes: .
0

#5 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 23 June 2013 - 02:34 PM

Vezi postareaelektoshok, la 23 June 2013 - 12:56 PM, a spus:

dar nu stiu ce amperaj are pentru ca nu scrie pe el, voi incerca asa, sper sa iasa ceva :rolleyes: .


Pai ce este greu. Masori sarma in secundar si calculezi. Stiind ca pe 1mm patrat rade 9A.
0

#6 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 23 June 2013 - 03:36 PM

Vezi postareamincof, la 23 June 2013 - 02:34 PM, a spus:

Pai ce este greu. Masori sarma in secundar si calculezi. Stiind ca pe 1mm patrat rade 9A.


M-ai pierdut la "Masori sarma in secundar" :). O sa il bag in priza si daca incinge sarma destul incat sa taie in polistiren cum trebuie ala ramane.

Sper sa imi ajunga marti componentele si testez.

O sa incerc sa filmez constructia. Daca nu uit.
0

#7 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 23 June 2013 - 05:04 PM

Vezi postareaelektoshok, la 23 June 2013 - 03:36 PM, a spus:

M-ai pierdut la "Masori sarma in secundar"



Masori diametrul sarmei in secundar cu sublerul. Transformi in mm patrati si vezi ce-ti iese. Apoi calculezi, stiind ca un mm patrat tine 9A. Fizica si matematica. Mai trebuiesc si din astea.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 23 June 2013 - 05:05 PM

0

#8 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 23 June 2013 - 05:37 PM

Nu te complica daca nu ai mai calculat , masoara diametrul firului din secundar si vezi in tabel intensitatea curentului
Imagine atasata: intensitate curent.JPG
0

#9 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 24 June 2013 - 11:28 AM

Vezi postareafanefane, la 23 June 2013 - 05:37 PM, a spus:

Nu te complica daca nu ai mai calculat , masoara diametrul firului din secundar si vezi in tabel intensitatea curentului
Atasament intensitate curent.JPG



Multumesc, m-a ajutat un prieten sa masor acel transformator si se pare ca are urmatoarele caracteristici 2x30V/5A.

Am pus o rezistenta dintr-un uscator de par si pare sa isi faca treaba. Ramane sa dau o fuga la un magazin de electrice sa cumpar un intrerupator variabil.
0

#10 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 25 June 2013 - 12:18 AM

Am dat comanda pentru restul pieselor, in 2 zile ar trebuii sa incep constructia si am zis intre timp sa ma familiarizez cu software-ul...

Am descarcat Mach3, FoamWorks 3.0, Kcam4, JediCut, CadWorks, DraftSight si multe alte aplicatii pentru CNC si nu reusesc sa fac un toolpath care sa nu treaca prin grafica ce trebuie sa ramana la final. Am incercat sa fac literele sudate si tot le taie pe jumate. In nici unul din programe nu pot sa editez toolpath.

Poate cineva sa ma ajute cu un program care permite editarea sau desenarea manuala a rutei firului incins?

Ar fi culmea sa reusesc sa duc masina la bun sfarsit si sa nu reusesc sa generez GCODE care sa nu distruga grafica.
0

#11 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 25 June 2013 - 06:56 AM

Daca stii autocad, te pot ajuta eu.

Stima.
0

#12 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 25 June 2013 - 10:24 AM

Vezi postareaznecula, la 25 June 2013 - 06:56 AM, a spus:

Daca stii autocad, te pot ajuta eu.

Stima.


Multumesc, am reusit dupa o noapte lunga de teste mi-am dat seama care era problema. Trebuia sa fac direct calea pe care o urmeaza firul in loc de grafica in sine. Am reusit sa simulez o taiere curata a unui text. Stiu sa lucrez in autocad dar mi se pare mult mai rapid CorelDraw, de cativa ani buni si la proiecte 3D folosesc Corel, fac componentele in corel apoi in 3D Max doar le dau extrude si reduce timpul de modelare cu mai mult de jumatate.

Ramane sa astept piesele si sa inceapa constructia.
0

#13 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 26 June 2013 - 12:17 PM

De curiozitate intreb, baiatul de unde iau kit-ul electronic a spus ca mai are doua kit-uri, ma gandeam sa mai iau unu si sa fac un mini CNC pentru gravura. Oare sunt suficient de puternice motoarele pentru gravura in plastic si lemn si eventual taiere? Suprafata de taiere aproximativ A4. Probabil pentru taiere va trebuii sa faca multe treceri dar nu asta m-ar deranja dar nu stiu daca sunt suficient de puternice. Ce imi aduc aminte acum 2 ani am vazut un CNC Chinezesc cu transmisie pe curea cu masa de taiere 30x30cm si cel ce il avea zicea ca motoarele au 0.5Nm...

Eu vreau sa il fac cu surub trapezoidal nu pe curea.

As vrea sa il fac pentru ca dupa ce termin foam cutterul ma voi apuca de un CNC de dimensiuni mari si era bun unul mic sa ma familiarizez cu softul.

Merci.
0

#14 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 27 June 2013 - 11:58 AM

Intr-un final a ajuns si comanda...Final putin nefericit, cei de la care am comandat au uitat sa imi puna in pachet 4 Axe de ghidaj sau au fost pierdute de curier, inca nu stie nimeni ce s-a intamplat.

Sper sa se rezolve totul si sa ajunga cat mai repede.

Pana la urma am ramas la suruburi normale cu piulite late, in cazul in care nu sunt multumit de ele voi pune trapezoidal, dar cum spuneam si un decalaj de 2-3mm pe distanta de 1M liniar chiar nu ma deranjeaza.

Cu toate ca sunt nerabdator sa il fac, voi astepta sa vina si restul barelor pentru axa verticala.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN1438.jpg
  • Imagine atasata: DSCN1443.jpg

0

#15 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 June 2013 - 12:23 PM

Nu o sa ai un astfel de decalaj. Poate doar cateva zecimi de mm. Filetul metric nefiind special conceput pentru suruburi de miscare (mai adaugi si calitatea deseori necorespunzatoare a flancurilor), o sa-ti uzeze mai repede piulita, dar nu e o problema. Intai ca-i ieftina si apoi ca nu ai curse foarte dese la taiat polistiren. Uneori e necesar un motor mai mare pentru actionare, dar nu se moare din asta. Dupa ce faci bani cu masina, schimbi ce nu-ti place, daca o fi cazul. Cred ca e bine ca piulita sa fie din material mai moale sa se uzeze ea si nu surubul. Ca se poate intampla sa uzezi neuniform surubul la unul din capete sau pe mijloc si jocul nu e constant pe lungimea surubului. Plus ca e mai scump sa schimbi un surub decat o piulita. O sa fie bine, comenzi sa existe.
Multa bafta!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 June 2013 - 12:23 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#16 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 27 June 2013 - 12:38 PM

Vezi postareabitex, la 27 June 2013 - 12:23 PM, a spus:

Nu o sa ai un astfel de decalaj. Poate doar cateva zecimi de mm. Filetul metric nefiind special conceput pentru suruburi de miscare (mai adaugi si calitatea deseori necorespunzatoare a flancurilor), o sa-ti uzeze mai repede piulita, dar nu e o problema. Intai ca-i ieftina si apoi ca nu ai curse foarte dese la taiat polistiren. Uneori e necesar un motor mai mare pentru actionare, dar nu se moare din asta. Dupa ce faci bani cu masina, schimbi ce nu-ti place, daca o fi cazul. Cred ca e bine ca piulita sa fie din material mai moale sa se uzeze ea si nu surubul. Ca se poate intampla sa uzezi neuniform surubul la unul din capete sau pe mijloc si jocul nu e constant pe lungimea surubului. Plus ca e mai scump sa schimbi un surub decat o piulita. O sa fie bine, comenzi sa existe.
Multa bafta!



Merci pentru incurajare, si chiar daca ar fi cazul sa schimb surubul la 10-20 de placi taiate nu m-ar deranja pentru ca e 7 Lei un surub, oricum suruburile si piulitele le-am luat in calcul ca si consumabile, nu am vrut sa investesc prea mult in masina pentru ca nu stiu cat o sa fie folosita, voi face pentru mine 20-30 de placi de polistiren si am zis decat sa dau 20 de euro la o firma pentru o placa mai bine fac eu masina, fiind si o experienta placuta si utila in acelasi timp.

Si in felul asta ma familiarizez si cu softul pentru ca urmeaza de saptamana viitoare 2 CNC-uri, unul micut pentru gravura si unul imens pentru debitat PAL.
0

#17 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 03 July 2013 - 11:18 AM

Intr-un final au ajuns si restul de tije de comanda, din pacate am avut probleme cu freza de masa si am gaurit MDF-ul cu freza de mana si a iesit mai din topor, in seara asta o sa incerc sa asamblez o parte din el si voi posta si poze. Daca nu functioneaza in parametrii normali voi mai scoate 220Lei din buzunar si o sa ii fac din placaj de 4mm taiat laser componentele de sustinere. In cazul in care poate cineva de pe forum sa imi faca mai ieftin din placaj, tabla de 2-3mm, PAL...astept un PM.
0

#18 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 04 July 2013 - 12:20 PM

Am asamblat o axa sa vad cum se comporta, functioneaza in parametrii normali, nu sunt foarte multumit dar il voi face asa momentan sa vad ce rezultate am si ramane sa il fac cu placaj taiat laser si surub trapezoidal.



Tremuratul ce se vede in poza este de la mana mea, axa in sine nu vibreaza. Ramane sa mai asamblez din el in seara asta, voi posta progresul. Sper ca pana la sfarsitul saptamanii sa reusesc sa il pun la punct cu totul ca Duminica sa fac si teste.
0

#19 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 July 2013 - 12:55 PM

Pentru varianta finala lasa loc sa pozitionezi surubul pe placa mobila, optim. Asa cum este acum surubul putea fi cam intre cele doua ghidaje, dar daca mai apare o forta pe acolo o sa schimbi putin. Ideea e ca poti optimiza, in functie de rezultanta fortelor. Vorbim cand ajungi acolo, dar nu te grabi cu varianta finala. Zic si eu, dar poti face cum vrei ca merge oricum. Multa bafta.


Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#20 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 04 July 2013 - 01:03 PM

Inca nu ma grabesc, il voi face acum cu ce am sa vad ce rezultate ofera. In momentul in care este montat cu totul voi vedea ce schimb si ce nu si atunci dau la taiat laser sau freza CNC. In cazul in care functioneaza bine asa voi mai astepta pana imi termin freza cu comanda numerica si imi fac eu elementele necesare.

Merci pentru sfat.
0

#21 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 06 July 2013 - 10:18 PM

Am montat provizoriu 2 axe si nu prea sunt multumit, am rezistenta prea mare la piulita din cauza gaurilor imperfecte.

Astept oferte de pret pentru prelucrarea pe CNC a pieselor, merci.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN1453.JPG
  • Imagine atasata: DSCN1451.JPG

Aceasta postare a fost editata de elektoshok: 06 July 2013 - 10:22 PM

0

#22 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 07 July 2013 - 08:02 PM

Vezi postareaelektoshok, la 06 July 2013 - 10:18 PM, a spus:

Am montat provizoriu 2 axe si nu prea sunt multumit, am rezistenta prea mare la piulita din cauza gaurilor imperfecte.

Fa piulita din teflon si scad mult frecarile.

Aceasta postare a fost editata de mihaighe: 07 July 2013 - 08:03 PM

0

#23 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 08 July 2013 - 10:08 PM

Am gasit pe cineva care sa imi taie pe laser elementele de sustinere, era prea torsionat surubul, trebuia sa renunt la rulmenti sa functioneze fara sa faca figuri, in plus si axele de comanda erau decalate putin si mergea putin infranata sania, cred ca joi o sa am tot ce imi trebuie si vineri sper sa fie gata. Deja am lungit-o mai mult decat vroiam. Oricum am invatat ceva foarte important, ori o faci calumea ori nu o mai faci. Probabil voi renunta si la suruburile astea si voi pune trapezoidal.
0

#24 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 14 July 2013 - 08:08 PM

Am reusit sa fac jucaria intr-un final. Multumesc lui Bogdan (LaserCut aici pe forum), el mi-a taiat placajul.
Am o problema totusi, nu gasesc un amarat de arc.

Din teste cu firul pus la misto si legat la o sursa PC fara reglaj de tensiune (facea taietura cam groasa) si cu o panarama de polistiren ce am gasit prin casa, gaurit si lovit sunt destul de multumit.

Mai am putin de munca la masinarie dar 99% este gata. Nu ma asteptam sa fie atata munca insa la final e o placere sa vezi cum functioneaza.
0

#25 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 14 July 2013 - 08:08 PM

Nu am reusit sa pun toate pozele dintr-o bucata...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN1475.JPG
  • Imagine atasata: DSCN1474.JPG

Aceasta postare a fost editata de elektoshok: 14 July 2013 - 08:09 PM

0

#26 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 14 July 2013 - 08:11 PM

Nu stiu ce s-a intamplat de mi-a facut 2 posturi...Scuze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN1470.JPG
  • Imagine atasata: DSCN1469.JPG
  • Imagine atasata: DSCN1471.JPG
  • Imagine atasata: DSCN1472.JPG

0

#27 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 20 July 2013 - 01:22 PM

Am reusit sa fac si doua filmulete.





Am mai avut unele probleme cu un cuplaj si mi-a blocat un surub in timp ce filmam, dar am remediat problema.

Timp de asamblare 9 ore din momentul in care am avut toate piesele, inca vreo 5 ore pana am depistat si remediat unele probleme si total cheltuit 1200Lei dar am avut eu sursele de curent si cablurile. Probabil mai costau si alea 200Lei.

Viteza de lucru este de maxim 3mm/sec dar eu il tin la 2mm/sec pentru ca scoate niste sunete deranjante la 3mm/sec.

Daca as mai face unul, as alege transmisie pe curea, asta ramane asa pentru ca functioneaza din punctul meu de vedere foarte bine si as renunta la axele de ghidaj pentru axa X pentru ca daca misc putin masa acestea fac balans, cel mai probabil as folosi profil de aluminiu si rulmenti, eu pentru a elimina balansul, dar nu definitiv, folosesc o bara de aluminiu intre axele Y. Nu este un CNC profesional, si se putea si mai bine, dar in final isi face treaba foarte bine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: CIMG2471.JPG

0

#28 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 20 July 2013 - 02:49 PM

Felicitari, arata bine si e functionala cu toate ca sunetul ma inspaimanta, se aud tot felul de zgomote de zici ca pica acum :)

Daca ajung si eu in acest stadiu ma declar multumit, cu toate ca as investi un pic in niste suruburi de calitate sau de ce nu, transmisie cu curea T5.

Ai idee la transmisea cu curea cum vei face? Sunt interesat si eu.

Ansamblul din placaj care tine motorul si tijele cred ca e mai potrivit din pertinax sau chiar plexicglass de 6 mm.

Succes la viitoarele proiecte.
0

#29 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 20 July 2013 - 03:32 PM

Vezi postareaZippo, la 20 July 2013 - 02:49 PM, a spus:

Felicitari, arata bine si e functionala cu toate ca sunetul ma inspaimanta, se aud tot felul de zgomote de zici ca pica acum :)

Daca ajung si eu in acest stadiu ma declar multumit, cu toate ca as investi un pic in niste suruburi de calitate sau de ce nu, transmisie cu curea T5.

Ai idee la transmisea cu curea cum vei face? Sunt interesat si eu.

Ansamblul din placaj care tine motorul si tijele cred ca e mai potrivit din pertinax sau chiar plexicglass de 6 mm.

Succes la viitoarele proiecte.


Multumesc!

Zgomot: Asa face si Cutter Plotterul facut de Roland, asta e sunetul masinariilor de genul asta.

Investitie in surub: eu unu nici surub cu bile daca as avea nu as folosi la foam cutter, baga-i o curea.

Curea T5: iti fac fisier DXF pentru laser daca ai nevoie cu motorul amplasat pentru transmisie prin curea

Placaj/Plexi: asa am zis si eu initial dar e foarte rezistent placajul, sunt mult mai multumit de placajul de 4mm decat de MDF de 18mm care este foarte casant. As putea intari placajul cu un strat de rasina si fibra dar chiar nu este nevoie.

Succes si tie, si cumpara niste motoare mai puternice, vorbisem cu cineva de aici de pe forum, nu mai tin minte exact cu cine si nu mai gasesc nici conversatia, avea un Kit complet 4 motoare 0.5Nm, electronica si cablu LPT la 250Lei. Posteaza un anunt la debara ca vrei sa cumperi si poate gasesti. Chiar daca vei folosi masina doar pentru aripi eu zic sa o construiesti pentru orice, pentru ca nu stii cum mai pica o spaga, eu unu abea am terminat masina si deja am cereri. Eu m-am apucat de jucaria asta pentru ca aveam nevoie de ceva taiat din polistiren, doua sigle ce intrau pe 2 foi si mi s-a cerut in oras intre 750 si 900lei, daca lucrezi la un pret rezonabil eu zic ca exista clientela, sa fim seriosi acum o foaie de polistiren de 20mm e 10Lei, si ei imi cereau ~400Lei sa o taie si sa ii dea cu 100ml de lavabila, asa ca incearca daca tot te apuci de ea sa o faci capabila de mai mult decat ai tu in plan.

Aceasta postare a fost editata de elektoshok: 20 July 2013 - 03:37 PM

0

#30 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 06 August 2013 - 01:36 PM

Salut la toata lumea. Sper sa nu se supere elektoshok ca postez in topicul lui. As vrea sa-mi fac si eu un CNC pentru polistiren asa ca acesta si am o prima intrebare. Pentru axa orizontala am 2 motorase Japan Servo Nema 17 DC 6,7V 1,2A 1,8deg/step , iar pentru axa verticala 2 motorase Shimano Kenshi Nema 17 DC 1,7V 0,8A 1,8 deg/step . Sunt bune ? Mentionez ca CNC-ul va avea aceleasi dimensiuni, voi folosi aceleasi axe de ghidaj de 10 cu rulmenti lineari in carcase, suporti capete ghidaj, voi folosi deocamdata suruburi normale de 8 cu piulite late(atat imi permite bugetul) care la capete vor avea rulmenti cu autoaliniere. Ce spuneti?
Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro