Modelism - RHC Forum: Cu sau fara flybar - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cu sau fara flybar Flaybarless or with flybar

#1 Useril este offline   DDaniel 

  • EX Avionu
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 04-May 07
  • Gender:Male
  • Location:Falticeni

Postat 15 June 2013 - 09:05 PM

De ceva vreme cochetez cu ideea de ami lua un elicoter, dupa ce m-am hotarat la clasa 450 acum mai am o dilema Flaybarless sau clasic asa ca apelez la cunoscatorii in domeniu sa ma sfatuiaca. Evident ca de pe HK o sa-l cumpar ca Align iese din discutie deocamdata. Am vazut ca la modelele fara flybar nu se foloseste giro ci alta smecherie care e vreo 50$ la HK si cu un kit de vreo 65$ nu ar fi prea mare investitia initiala.
0

#2 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 15 June 2013 - 09:45 PM

Vezi postareaDDaniel, la 15 June 2013 - 09:05 PM, a spus:

De ceva vreme cochetez cu ideea de ami lua un elicoter, dupa ce m-am hotarat la clasa 450 acum mai am o dilema Flaybarless sau clasic asa ca apelez la cunoscatorii in domeniu sa ma sfatuiaca. Evident ca de pe HK o sa-l cumpar ca Align iese din discutie deocamdata. Am vazut ca la modelele fara flybar nu se foloseste giro ci alta smecherie care e vreo 50$ la HK si cu un kit de vreo 65$ nu ar fi prea mare investitia initiala.

la un 450 clona flybarr iti trebuie un giro la fbl iti trebuie unitatea fbl
marea smecherie intre o clona si original align sint citeva piese : axul principal ,axul de coada si cea mai importanta piesa care fixeaza rulmentul de sus la Tail Drive Gear Assembly care la align este din 2 bucati la clona este turnata si ca sa schimbi Tail Drive Gear Assembly T-REX 450 trebuie sa depresezi pinionul,
-ar mai fi si ball link-urile care la o clona sint din plastic mai slab, dar se gasesc ca piese de schimb
in rest si o clona si align zboara la fel daca pui electronica de calitate pe el (servo,esc ,motor)
la giro prefer pe cele consacrate Align 750 ,spartan ,futaba 401 ,futaba gy 520,inertia 860(ce am testat)
mai nou assan ga 250-nu am testat dar am vazut ca merge bine
la unitati fbl ai align...beast x... etc
eu merg cu coopter x 3x1000 si mi se pare super (ieftina 30 $ si peste beast x in performante)

Aceasta postare a fost editata de luci25gold: 15 June 2013 - 09:46 PM

Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

#3 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 16 June 2013 - 06:53 PM

Eu prefer cu flybar (de fapt o cheama bara Bell).

Toate elicopterele mele sun cu flybar, si nu am nici o problema cu asta. Sunt foarte multumit de cum zboara si cum se comporta in vint, da recunosc nu fac 3D. Cind zbor un flybar-less sau multi-copter nu-mi place defel, asemanator de deranjant simt heli coaxial (stresant).
0

#4 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 16 June 2013 - 09:49 PM

FBL, fara nici un dubiu...cu o conditie - sa-l seteze cineva corect.
0

#5 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 17 June 2013 - 07:50 PM

Pai si daca nu are pe nimeni prin zona?daca il face fbl il strica sigur.
Nu ca daca ar fi cu flybar nu l-ar strica, pai atunci nu ia mai bine un FP 100 (V911) si invata pe ala?
Parerea mea despre simulatoare e bine cunoscuta.

Ice9 sa stii ca nici la Arad oras cu 200000 de locuitori nu sunt helicopteristi (decat vreo 2 parati Bubu si eu), in afara de Cristi Matica, dar el e student la Bucuresti asa ca nu prea e pe aici, hai ca il mai prinzi o data si iti seteaza un heli, dar in principiu tot singur trebuie sa inveti

Ciao Sorin
0

#6 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 17 June 2013 - 09:30 PM

pai ma ateptam ca Aradul oras din vestul tarii ,oameni plini de bani sa fiti si voi mai multi helicopteristi
v-a luat Tecuciul oras cu 20-30 de mii de locuitori
sintem vre-o 4-5 (mai asteptam si altii ca e oras mic ,remuneratie dupa buget mica ...........
Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

#7 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 17 June 2013 - 09:55 PM

care e diferenta dintre unu flybar si unu flaybarless ?
0

#8 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 17 June 2013 - 10:12 PM

Se pare ca nu prezinta asa interes ca planoarele si avioanele, pe de alta parte nici la planoare si avioane nu prea mai sunt multi.
Pare si mai greu de pilotat cel putin, daca zbori clasic planor avion cand treci pe heli e diferit

Da cred ca totusi si criza e de vina, plus schimbul de generatii, dar astia mai noi nu prea mai au unde sa mai invete ceva si asa se va duce dracului tot, nu mai are cine sa-i invete si nici nu prea sunt interesati.

STR 82 HELL vzi tu nu prea stii despre heli cauta pe forum FP 100 V911 si orienteaza-te ai putea invata pe ala.

Ciao Sorin
0

#9 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 17 June 2013 - 10:20 PM

scuze de off topic

Pare interesant prichindelu :) daca intrebam si eu mai devreme sef eram ... numa ce mi-am cumparat un G.T. Model 5889 pe 4 canale. sunt multumit de el, dar nu reusesc sa-l reglez cum trebe.

il ridic, stau in "hover" dupa care o ia razna si se invarte si da sa se prabuseasca
0

#10 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 17 June 2013 - 10:30 PM

Vezi postareaSTR82Hell, la 17 June 2013 - 10:20 PM, a spus:

scuze de off topic

Pare interesant prichindelu :) daca intrebam si eu mai devreme sef eram ... numa ce mi-am cumparat un G.T. Model 5889 pe 4 canale. sunt multumit de el, dar nu reusesc sa-l reglez cum trebe.

il ridic, stau in "hover" dupa care o ia razna si se invarte si da sa se prabuseasca

cauta pe "gogu" dupa model o sa gasesti multe "chestii"
Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

#11 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 17 June 2013 - 10:33 PM

am cautat destul de mult timp, am gasit video-uri care il dezmembreaza, il pun inapoi, erori la placa de baza daca nu e buna telecomanda, dar nu am gasit un video in care sa-mi arate catusi de putin cum sa il setez acel heli.

si e frustrant sa il ai, sa fie simpatic si sa nu poti face mai nimic :(
0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2013 - 09:22 AM

Flybarul e la fel de mort precum statiile in 35 Mhz. Am facut cateva zboruri demonstrative cu 130X si nu a fost nevoie de mai mult de 2 minute pentru a convinge (pe cei care stiau deja cum arata un heli, nu nevasta)

Pentru ca nu a facut-o nimeni inca o sa fac un ghid de setarea FBL mura-n gura. Este foarte simplu sa il faci sa stea in aer decent si foarte greu sa storci si ultimul procent de tuning dar la fel era si cu flybar.
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2013 - 09:28 AM

Str82hell mai multa concentrare unde postezi ca faci forumul varza, asta inainte sa scrii romane inainte sa ramai fara curent.
0

#14 Useril este offline   DDaniel 

  • EX Avionu
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 04-May 07
  • Gender:Male
  • Location:Falticeni

Postat 19 June 2013 - 10:11 PM

Daca stiganas a zis fara atunci asa ramane. Deocamdata am strans pentru elicopter un ESC Plush de 40A, un servo BB Carbon pentru coada si un motor pentru 450 urmeaza sa comand cum o sa am banii ca acum am alte prioritati in viata (bebe mic de 3 zile) si tocmai mia ajuns un yak 54 3D asta ca sa ma invat cu canalul 4 ca nu prea l-am folosit la avioanele mele de pana acum ca am vazut pe un quadcopter WLToys ca e mare nevoie de el.

Citind si alte postari ale lui stiganas m-as arunca la un seria 500 ca diferenta nu e mare asta doar daca gasesc un motor sa mearga cu un Plush de 60A ca nu mai cumpar un alt ESC cum recomanda HK de 80A. Intre timp o sa comand unitatea coopter x 3x1000 impreuna cu programatorul aferent, ca merge la orice clasa de FLB, as fi luat unitatea Turnigy de la HK care se programeaza fara box dar ajunge la aceiasi bani si cea copterX vad ca e mai laudata.
0

#15 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2013 - 03:17 PM

HK500 cu motorul pe care il am eu (pe care nu il mai vad la vanzare) a mers si cu Turnigy de 40A. Acum merge cu Turnigy de 60A si e mai mult decat ii trebuie.

Sunt pakuri B-grade de 3000mah si 6s la pret minuscul. Unitatea CopterX nu poate fi upgradata, cea de la HobbyKing se upgradeaza. Pe oricare o cumperi se programeaza usor si zboara bine cu setarile implicite si foarte bine cu putina bibileala. Tarot merge si prin bluetoth cu un telefon Android.
0

#16 Useril este offline   DDaniel 

  • EX Avionu
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 04-May 07
  • Gender:Male
  • Location:Falticeni

Postat 22 June 2013 - 02:45 PM

Vezi postareastiganas, la 20 June 2013 - 03:17 PM, a spus:

HK500 cu motorul pe care il am eu (pe care nu il mai vad la vanzare) a mers si cu Turnigy de 40A. Acum merge cu Turnigy de 60A si e mai mult decat ii trebuie.

Sunt pakuri B-grade de 3000mah si 6s la pret minuscul. Unitatea CopterX nu poate fi upgradata, cea de la HobbyKing se upgradeaza. Pe oricare o cumperi se programeaza usor si zboara bine cu setarile implicite si foarte bine cu putina bibileala. Tarot merge si prin bluetoth cu un telefon Android.


Thank you for your purchase of CopterX high performance 3 axis gyro CX-3X1000. With compact design, micro processor, anti vibration aluminum alloy casing, easy to use setup box, and future firmware update available via PC

Te referi ca nu au firmware sau ca nu se poate face update ca astia spun ca se poate si vand si interfata CopterX RC Model CX-PB002 Gyro Programming Cable for CX-3X1000

Despre baterii HK recomanda 2 buc de 2200 mAh iar deastea am vreo 6 noi asa ca nu duc lipsa, nu stiu ce servouri s-ar potrivi, adica ce dimensiune ca deastea nu am mari.
0

#17 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 22 June 2013 - 03:07 PM

nu se mai poate upgrada cu alt firmware decat cu cel dezvoltat de copterx. Inainte mergea si cu soft de la tarot dar acum au protejat unitatea
0

#18 Useril este offline   DDaniel 

  • EX Avionu
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 04-May 07
  • Gender:Male
  • Location:Falticeni

Postat 23 June 2013 - 10:33 AM

Vezi postareaemilemir, la 22 June 2013 - 03:07 PM, a spus:

nu se mai poate upgrada cu alt firmware decat cu cel dezvoltat de copterx. Inainte mergea si cu soft de la tarot dar acum au protejat unitatea



Acum am inteles, exista softuri mai bune decat ale firmei respective.

Alta intrebare ar mai fi cu Torque-Tube sau curea sau nu are importanta, ma gandesc totusi ca daca tubul nu e echilibrat are tendinta sa creeze vibratii
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro