Modelism - RHC Forum: Diferenta intre AXI si "HK" - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diferenta intre AXI si "HK" difereanta intre un motor AXI si unul cumparat de la HobbyKing

#1 Useril este offline   Cristian Luca1 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 01-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 4

Postat 06 June 2013 - 08:16 AM

Am nevoie de un motor 1000kv pentru Telink SU-29 si Ice9 si mai multi imi recomanda AXI. Diferenta de pret intre un AXI si unul de $10 e destul de mare si vroiam sa stiu care e diferenta propriu zisa in ceea ce priveste calitatea. Ce are AXI si nu are un HK de 8-10 ori mai ieftin? Inteleg ca e mult mai bun dar ce il face mai bun? Nu ambele au aceeasi turatie?
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 June 2013 - 08:22 AM

Daca e vorba de ceva in jur de 1000kv, din lumea multicopterelor iti recomand SunnySky X2212 980kv, la un pret intermediar de 20$, nu vad ce ar putea sa imi ofere oricare altul, in domeniul acela a rupt, este cel mai popular, mult peste cele care se dau la 50-60$ si erau pana atunci "AXI"-urile domeniului.
Atentie, neaparat X2212 si nu A2212, seria Angel este de nivel HK.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 06 June 2013 - 08:23 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 June 2013 - 08:31 AM

PS: lucrurile bune si rezonabile ca pret nu se gasesc la HK ;)
Mai au si ei cate ceva, dar modest, si nici nu sunt cunoscute.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   Cristian Luca1 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 01-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 4

Postat 06 June 2013 - 08:41 AM

Vezi postarearenatoa, la 06 June 2013 - 08:31 AM, a spus:

PS: lucrurile bune si rezonabile ca pret nu se gasesc la HK ;)


Multumesc de raspuns, voi lua in considerare propunerea ta. Dar. nu mi-ai raspuns la intrebare: ce ANUME face un AXI asa de bun?
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2013 - 09:03 AM

Axi e un producator ceh cu mare traditie si preturi medii (cand au aparut erau ieftini)

HobbyKing e un supermarket in care gasesti de toate, produse de diversi. La motoare au sute, de la foarte ieftine pana la Scorpion care sunt peste Axi cu mult si pret si performanta.

Fiecare motor e altfel.

Cel mai simplu e sa cumperi un motor de la HobbyKing si daca nu te multumeste cumperi altul de la Axi sau Kontronik.

Eu am zeci de motoare de la HobbyKing (si un singur Axi) si sunt foarte multumit. De fapt am avut mai multe motoare scumpe care au fost junk (Thunder Tiger, Align). Diferenta de pret vine de la Cehia vs. China si distribuitor european vs. hobbyking.

Cel mai important e sa alegi motorul potrivit ca specificatii/dimensiuni/prindere pentru avionul tau.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 06 June 2013 - 09:03 AM

0

#6 Useril este offline   VasiM 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 24-July 08

Postat 06 June 2013 - 09:08 AM

Ar mai fi si altceva in afara de brand si distribuire: calitatea rulmentilor, calitatea (tipul) magnetilor folositi, echilibrarea rotorului s.a.m.d.

Aceasta postare a fost editata de VasiM: 06 June 2013 - 09:08 AM

0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 June 2013 - 09:16 AM

Tocmai la astea SunnySky X2212 straluceste: echilibrat impecabil si rulmenti de top. Iar in coptere e paranoie mare cu astea doua.

Un singur exemplu:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2013 - 09:30 AM

Evident. Dar daca luam doua produse identice unul cumparat de la HobbyKing si unul cumparat de la Lindinger vom observa adeseori o diferenta mare de pret (exemple sunt sute)

Eu unul nu am avut surprize neplacute cu motoarele de la hobbyking. Sigur e ca motoarele Axi sunt bune, cu cat si cum sunt mai bune decat motoarele de la hobbyking e greu de cuantificat caci totul e folclor, sunt foarte putine masuratori facute pe banc.

Acolo unde am vazut ceva masuratori motoarele de la hobbyking stateau foarte OK.

Ce primesti in plus la un motor Axi sau MVVS (sau alt brand bun) e consistenta. QC-ul lor e foarte serios, nu scot dude pe poarta, la producatorii chinezi de serie mare calitatea produselor variaza mult.


Vezi postareaVasiM, la 06 June 2013 - 09:08 AM, a spus:

Ar mai fi si altceva in afara de brand si distribuire: calitatea rulmentilor, calitatea (tipul) magnetilor folositi, echilibrarea rotorului s.a.m.d.

0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 June 2013 - 09:47 AM

Un lucru cert, de la HK sunt de evitat propriile motoare NTM.
Ce autoreclama isi fac acolo pe site despre cum sunt materialele alese cu grija si bla bla e nesimtire curata. Au fost cazuri de 3 din 4 cazute pe un copter in primul minut de zbor ! Rulmenti de rasnit cafeaua...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2013 - 09:48 AM

As avea de adaugat ca acest topic nu prea are ce cauta aici, la elicoptere. Axi nu produce motoare pentru heli. O sa il mut.
0

#11 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 06 June 2013 - 10:19 AM

Vezi postareaCristian Luca1, la 06 June 2013 - 08:41 AM, a spus:

Multumesc de raspuns, voi lua in considerare propunerea ta. Dar. nu mi-ai raspuns la intrebare: ce ANUME face un AXI asa de bun?


Ce face un Mercedes si nu face un Logan cand mergi cu el zilnic in Bucuresti la ora de varf de la Universitate la Romana cu maxim 30 Km/h?
Ce face un tricou Adidas original ( poate made tot in China ) fata de unul clonat luat din Dragonul Rosu ?
Ce face un Galaxy S3 original si nu face o replica cica 100% de numa 8 mil ?

Asa si cu AXI ..

Daca cineva chiar va incerca sa raspunda sigur va fi altcineva care va veni cu contra argumente .. un lucru e cert .. ce facem noi este hobby si nu performanta .. motiv pentru care nu se justifica de multe ori alocarea unui buget prea mare .. poate iti trece pofta de acest hobby, sau esti inca in faza in care ziua si buseala .. si parca nu e prea confortabil sa busesti in fiecare weekend banutii de pe card ... daca cardul e Platinum si fara " fund " atunci nu mai conteaza ...

Daca insa te vei uita pe o lista de Campionat Mondial sa spunem de indoor sau F3A, unde vei vedea si echipamentul folosit de fiecare competitor, o sa poti face eventual o statistica si sa tragi o concluzie vis avis de ce se foloseste in materie de la un anumit nivel de pretentii ..

...

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 06 June 2013 - 10:20 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#12 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 06 June 2013 - 10:35 AM

Si o mica completare .. modelele TELINK sunt foare raspandite ( fie ele SU, YAK, Extravaganza etc ) motiv pentru care se
gasesc foarte multe rewieu-uri ..citeste si vezi si tu ce au facut altii , combina cu parerile si recomandarile colegilor care au testat tot felul de motoare si pot oferii garatii verbale despre fiabilitatea lor si functie de buget tragi concluzii ..
...

P.S.

As putea si eu sa te intreb ce stie un TELINK de peste 100 Euro ( nou ) fata de unul similar de la HK de doar 40 $.
Dar nu intreb caci tu nu l-ai cumparat nou ci S.H.

http://www.hobbyking...IT_35_4in_.html

Bafta in echipare !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#13 Useril este offline   eellaa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Elicoptere, Avioane & Planoare

Postat 06 June 2013 - 10:38 AM

Eu pe o aripa ZAGI am pus AXI ( in general imi place sa cumpar lucruri de calitate desi de cele mai multe ori sunt mai scumpe - acesta a fost aproximativ 260lei). Motorul functioneaza fff bine chiar daca au trecut 2 ani si a avut fff multe trante :).

Pe Telink Yak 55 am pus un motor de 70 lei luat de la unul din magazinele online de la noi. Trage nelimitat pe verticala, functioneaza ok, a luat foarte multe cazaturi ( de multe ori motorul este primul care atinge pamantul) si cu toate astea functioneaza ca in prima zi.

Sunt diferente intre ele in favoare Axi, dar pentru un zbor normal/3D fara pretentii (sa tina xx minute pe acelasi acumulator, sa fie mai usor, tractiunea sa fie mai mare, sa tina o viata in conditii de utilizare normale ...etc) nu vad motive sa dai mult mai multi bani pe un AXI (desigur, daca banii nu sunt o problema, AXI sau chiar mai bun :rofl: ).
0

#14 Useril este offline   Cristian Luca1 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 01-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 4

Postat 06 June 2013 - 10:59 AM

Vezi postarearenatoa, la 06 June 2013 - 09:47 AM, a spus:

Un lucru cert, de la HK sunt de evitat propriile motoare NTM.
Ce autoreclama isi fac acolo pe site despre cum sunt materialele alese cu grija si bla bla e nesimtire curata. Au fost cazuri de 3 din 4 cazute pe un copter in primul minut de zbor ! Rulmenti de rasnit cafeaua...



Hmm, eu chiar la un NTM ma gandeam ...
http://www.hobbyking...100kv_380w.html
0

#15 Useril este offline   Cristian Luca1 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 01-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 4

Postat 06 June 2013 - 11:00 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 06 June 2013 - 10:35 AM, a spus:


As putea si eu sa te intreb ce stie un TELINK de peste 100 Euro ( nou ) fata de unul similar de la HK de doar 40 $.
Dar nu intreb caci tu nu l-ai cumparat nou ci S.H.

http://www.hobbyking...IT_35_4in_.html

Bafta in echipare !


Sincer nu stiu, parea mai quality asta si e si un pic mai mare, si am primit si 4 servouri bune care costa $26 bucata noi, si totul la 450 ron (am pus si drumul in plus, ca am luato pe VIA Bucuresti sa il pot lua)

Aceasta postare a fost editata de Cristian Luca1: 06 June 2013 - 11:04 AM

0

#16 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2013 - 03:43 PM

Gigi are dreptate, partea haioasa e ca la nivel de campionate (sa zicem F3A) Axi e alegerea celui cu buget mic.

Dar tot cum zicea Gigi, coborand la nivelul de tapsan si EPP un motor HobbyKing bine ales e suficient.

Vezi postareaREAL DESIGN, la 06 June 2013 - 10:19 AM, a spus:

Daca insa te vei uita pe o lista de Campionat Mondial sa spunem de indoor sau F3A, unde vei vedea si echipamentul folosit de fiecare competitor, o sa poti face eventual o statistica si sa tragi o concluzie vis avis de ce se foloseste in materie de la un anumit nivel de pretentii ..

...

0

#17 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 06 June 2013 - 09:05 PM

Am si eu zeci de motoare de la HK, majoritatea din gama de pret de 10$, dar si unele mai scumpe. Mai am si 2 motoare germane Roxxy, pe care le-am luat tocmai ca sa fac comparatii. Observatiile mele sunt:
-motoarele ieftine au miezul magnetic din tole mai groase (0.4-0.5mm) iar bobinajul este mai labartat si nu acopera spatiul disponibil atat cat ar fi posibil. Din aceste motive randamentul si puterea maxima sunt mai mici. Eu am rebobinat cateva astfel de motoare si in unele cazuri aproape ca am dublat cantitatea de bobinaj.
-o problema comuna a motoarelor ieftine este ca rulmentii nu-s f buni. De fapt am intalnit rulmenti slabi si la motoare mai scumpe de la HK, din seria SK3, cumparate tocmai in speranta ca poate au rulmenti buni. Rulmenti buni de inlocuit se gasesc la FFFoenix.
-Destul de multe motoare ieftine nu-s bine echilibrate, dar cu toate astea, am motoare de elicopter din cele ieftine, f bine echilibrate si care n-au probleme nici la rulmenti.
-unele motoare ceva mai scumpe de la HK au tole mai subtiri (0.2mm) si am luat cateva din astea: http://www.hobbyking...ner_1000kv.html Sunt printre cele mai bune pe care le am, bobinajul e mai strans, dar tot am rebobinat unul si mai bine. La doua din ele va trebui sa schimb rulmentii.
-De fapt si cele doua motoare Roxxy, pe care le-am considerat mereu un etalon al calitatii, au tole groase. Spatiul dintre magneti si miez este mic si se invart greu (cogging). Unii isi imagineaza ca daca rotorul se invarte asa greu e semn ca magnetii sunt f puternici si motorul e f bun. Nu-i asa. Printr-o buna proiectare a formei miezului, rotorul trebuie sa se invarta cat mai usor, chiar daca magnetii sunt f puternici. Am motoare cu intrefier mic si care se invart destul de usor si-s f bune.
-motoarele de fapt ar trebui comparate prin testare la stand. Proramul DriveCalc contine o mare baza de date cu motoare si masuratori. Multe date nu-s precise si nu estimeaza prea bine performantele reale. Potrivit acelor date cele mai multe motoare ieftine au randament maxim de 70-75%, dar se pot gasi si unele motoare ieftine cam la fel de bune ca AXI. Surpriza: potrivit acelor date, cele 2 motoare Roxxy pe care le am nu exceleaza la randament. Sunt slabute.

In ce ma priveste, voi cumpara in continuare motoare ieftine, chinezice, din care le voi selecta pe cele mai bune, le voi rebobina, eventual le voi inlocui rulmentii, iar daca au mici defecte, nu mi-e greu sa le repar.
0

#18 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2013 - 09:31 PM

Multam ViorelX, esti primul care posteaza si stie mai mult decat folclor. Am o singura observatie; motoarele Roxxy nu sunt bune de etalon, Robbe este tot un hobbyking european, motoarele lor sunt tot in China produse, poate in aceleasi locuri ca si cele hobbyking.

Era bine daca iti treceau prin mana ceva gen: Axi, Scorpion, Kontronik, Neu, Mvvs, etc. - adica motoare de calitate de la producatori adevarati.

Eu am un HET20 (acum pe funjet la Cat) si un Mvvs, se simte calitatea lor in toate felurile, chiar si fara banc de proba.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 06 June 2013 - 09:34 PM

0

#19 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 06 June 2013 - 09:33 PM

Eu am avut mai multe motoare roxxy si sunt cele mai bune pe care le-am avut(nu ca as fi avut foarte multe,dar pe cele care le am nu m-au dezamagit deloc)
0

#20 Useril este offline   Cristian Luca1 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 01-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 4

Postat 06 June 2013 - 11:00 PM

Intr-adevar Viorel, frumos post.
0

#21 Useril este offline   Cristian Luca1 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 01-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 4

Postat 12 June 2013 - 08:57 PM

La sugestia lui Ice9, am cumparat: http://heli.ro/Motoa...t-esc-propeller

Acum am terminat de montat si maine abia astept sa ies cu el la zbor :)
0

#22 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 16 June 2013 - 01:39 PM

Ai grija ca acest regulator are pragurile de inchidere a curentului pt LiPo la 2.5, 2.75, 3.0V. Daca-l setezi la 2.75V iti strici bateria din prima. Nici 3V nu-i destul. Ar trebui macar 3.2-3.3V, dar sunt multe regulatoare care n-au prag de 3.3V, ci mai putin.

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 16 June 2013 - 01:40 PM

0

#23 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 June 2013 - 02:03 PM

Taierea din ESC oricum este apa de ploaie, poti scadea o celula sub 2.8V si pune pe butuci un pack, cazul meu, si per total sa fii ok peste 3V la nivel de pack, asa cum il simte ESC-ul.
Unde chiar conteaza sanatatea pack-ului puneti lipo buzzer per celula, sunt modele simple la 5$ care stiu de la 3.6V in jos.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 16 June 2013 - 02:04 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro