Modelism - RHC Forum: Cessna 182 Skylane 1.8m - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cessna 182 Skylane 1.8m

#1 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 05 June 2013 - 11:25 PM

Salut la toata lumea. Am inceput sa construiesc o Cessna 182 si, pentru ca am ceva nelamuriri, as dori ajutorul vostru. Date tehnice: anvergura 1.8m, lungime 1.3m. Planurile nu au nici o data tehnica, astea le-am masurat eu.. Eu as vrea sa-l fac electric, dar nu stiu cat de greu va iesi. Fuselajul este din panouri de placaj 3mm si baghete de pin 6x6mm ( pe plan sunt de 1/4x1/4 inch dar nu scrie din ce sunt), va fi invelit in balsa de1.5mm. La inceput am pus baghete de balsa dar nu mi-a placut rezistenta si am pus pin. Aripa cu nervuri de balsa 1.5mm ????, lonjeroane de pin 5x10mm ( pe plan sunt de 1/2x1/4 in dar nu scrie din ce sunt), de asemenea invelita cu balsa de 1.5mm. Pun cateva poze.
Prima nelamurire este la coada fuselajului. Partea din fata este ok ca rezistenta dar restul nu-mi inspira incredere. Numai panourile de placaj si cele 4 baghete de pin ( mai este una in partea de sus care nu e lipita inca) :rolleyes: As dori sfaturi daca e suficient asa, mai trebuie intarit, si care ar fi solutiile cele mai usoare ( ca si greutate ).
Trebuie sa fac restul de poze mai mici. :pardon:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 05062013139.jpg

Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#2 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 05 June 2013 - 11:42 PM

Hai Cata da-i inainte ca arata bine.
Daca zici ca nu are destula rezistenta poti sa bagi niste contrafise intre baghetele din coada.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#3 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 06 June 2013 - 12:03 AM

Si urmatoarele poze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg

Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#4 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 06 June 2013 - 06:48 AM

este suficient de rezistent mai ales cind se inpanzeste va face corp comun tot,spor la treaba arata foarte bine.
0

#5 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 06 June 2013 - 07:16 AM

La anvergura de 1.8 metri eu l-as face termic si as pune un 4T pe el, la electric te vor sparge bateriile si motorul la dimensiunea si greutatea asta iar referitor la rezistenta stai linistit caci in momentul in care il invelesti in balsa va devein foarte rezistent.

Eu tocmai am luat un kit de la TopFlite, cel de 2055 metri si majoritatea baghetelor si a placajelor sunt balsa si liteply iar ca motorizare imi sugereaza 120 4T, cred ca voi merge pe un ASP 4T FS120AR sau un TunderTiger 130FS si il voi inveli in balsa dupa care fibra de sticla caci vreau sa-l vopsesc la final.

Bafta la construit.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#6 Useril este offline   stelu82 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1038
  • Inregistrat: 06-January 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova dolj
  • Interests:mecanica auto, zborul de orice fel

Postat 06 June 2013 - 07:55 AM

bravo Cata teai apucat de el urmaresc cu interes bafta si spor :good:
Fly safe, have fun. Measure three times, cut once. The man who makes no mistakes does not usually make anything.
0

#7 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 06 June 2013 - 12:34 PM

Multumesc la toti pentru raspunsuri si aprecieri. Merg pe experienta voastra si il voi inveli cu balsa medium soft(asa scrie pe plan), cred ca e balsa standard de la noi. La greutate, nu stiu ce sa spun pentru ca pe plan nu este nimic referitor. Construiesc, pun o bagheta, cantaresc, etc. Pana acum, fuselajul are 360 g. E mult, e putin, habar nu am. RTF sper, :huh: , sa fie maxim 2.5 kg.
Teo-Costin - Kit-ul e super dar, din pacate, pentru mine asa ceva va ramane un vis frumos. Cred ca e o placere sa construiesti un aeromodel la care toate piesele se imbina perfect.
Stelu - Am asteptat sa-l faci, sa am de unde sa ma inspir dar tu deja joci in Liga Mare :). Si probabil ca ,la fel ca si la mine, timpul liber e la mare cautare.
Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#8 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 17 June 2013 - 07:45 AM

Niste sfaturi pentru invelirea cu balsa ? Sa lipesc placile de balsa intre ele si apoi sa fac sabloane ? La aripa sa pun balsa drept(paralel cu lonjeronul) sau la 45' ?
Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#9 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 17 June 2013 - 08:15 AM

Vezi postareacatamures, la 17 June 2013 - 07:45 AM, a spus:

Niste sfaturi pentru invelirea cu balsa ? Sa lipesc placile de balsa intre ele si apoi sa fac sabloane ? La aripa sa pun balsa drept(paralel cu lonjeronul) sau la 45' ?


Intrucit il imbraci 'in aer', te sfatuiesc:
- lipesti placi drepte pe suprafete opuse. Drepte, fara curburi, si cu foarte mare atentie sa aiba liniile laterale (canturi) PERFECT drepte. Mate atentie la torsionare, sa folosesti suport.
- cind placile sunt lipite, si fuselajul netorsionat, poti lipi curburile (colturile sectiunii). Acolo trebuie sa deformezi (curbezi) balsa, si sa o lipesti pe cant de placile drepte. Daca lipesti placile pe cant, si apoi le aplici pe fuselaj (cu curburi), acesta se va torsiona.
- la aripa TREBUIE sa pui fibra paralel cu lonjeronul sau unul din borduri (de atac sau de fuga)
0

#10 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 17 June 2013 - 10:00 AM

Sa tai fasii de balsa mai inguste, sa zicem de 30 mm sau sa fac partile drepte dintr-o bucata ? Va fi o forma trapezoidala( la fuselaj ma refer). Oare sa mai pun niste baghete de balsa pe fuselaj, sa fie mai rigid? La aripa este clar :) .

Aceasta postare a fost editata de catamures: 17 June 2013 - 10:04 AM

Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#11 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 17 June 2013 - 12:05 PM

Vezi postareacatamures, la 17 June 2013 - 10:00 AM, a spus:

Sa tai fasii de balsa mai inguste, sa zicem de 30 mm sau sa fac partile drepte dintr-o bucata ? Va fi o forma trapezoidala( la fuselaj ma refer). Oare sa mai pun niste baghete de balsa pe fuselaj, sa fie mai rigid? La aripa este clar :) .


Daca ai material suficient, partile drepte dintr-o bucata, taiate evident trapezoidal.

Invelirea cu balsa cu deformare (mulare la colturi), da fuselaje usoare, dar trebuie sa ai mare atentie sa nu se torsioneze. Rigiditatea este data de ansamblu, nu ma pronunt pentru ca nu l-am vazut gata (modelul tau). Daca ai un plan, respecta-l altfel sunt mari sanse sa cazi in extreme (prea moale, sau prea rigid).
Eu prefer constructia din placi drepte si obtinerea curburilor (rotunjirilor) prin debitare.
0

#12 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 17 June 2013 - 02:06 PM

OK. Mersi de ajutor.
Din pacate planul este vag, scrie ca fuselajul este invelit in "med-soft" balsa de 1,5 mm. Nu am nici un fel de indicatii de constructie. Eu am presupus ca e vorba de balsa standard de la noi, dupa ce m-am uitat pe net la clasificarile lemnului de balsa.
Material am, dar stii cum e romanul, vrea sa faca economie cand isi rupe de la gura pentru un hobby costisitor ca acesta. Piesele drepte le voi taia din placa de 100x1000 mm si o sa incerc sa prind fuselajul pe o scandura dreapta. Si o sa folosesc CA la lipit, aracetul sa nu traga cumva de placi.
Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#13 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 17 June 2013 - 09:52 PM

Poti sa te inspiri pentru constructi de la alti si poti sa vezi cum au rezolvat anumite probleme ,poti chiar sa vezi pe rcgroups ,ajuta mult documentarea inainte de constructie,spor la mesterit :drinks:
0

#14 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 18 June 2013 - 08:29 PM

Un exemplu care poate ajuta .. fasii de 10 mm .. dar nu cu ciano ..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P 47 1.jpg
  • Imagine atasata: P 47.jpg
  • Imagine atasata: P 47 2.jpg

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 18 June 2013 - 08:31 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#15 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 19 June 2013 - 07:49 AM

Uite si niste exemple de constructive a lui Cessna 182 de la Top Flite:

http://www.modelflyi...sp?th=63321&p=3

http://forum.medwaym...um_id=46&page=2
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#16 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 19 June 2013 - 02:31 PM

Multumesc la toti de ajutor. Am mai avansat un pic. Balamalele mi-au mancat zilele. :wacko: Astazi sper sa termin si directia.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Cessna 182 Skylane profundor.jpg

Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#17 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 19 June 2013 - 02:42 PM

Pun si planurile sa vedeti ce "amanuntite" sunt. Aici nu se pot pune Pdf-uri ca pe rcgroups ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Skylane Fuselaj.jpg
  • Imagine atasata: Skylane Aripa.jpg

Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#18 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 19 June 2013 - 03:01 PM

Vezi postareaTeo-Costin, la 19 June 2013 - 07:49 AM, a spus:

Uite si niste exemple de constructive a lui Cessna 182 de la Top Flite:

http://www.modelflyi...sp?th=63321&p=3

http://forum.medwaym...um_id=46&page=2


Ambele modele sunt construite in jumatate (tehnica).

Practic se construieste cite o jumatate de fuselaj, pentru a avea o suprafata (sectiune) dreapta. La imbracare cu balsa, se sprijina bine si se aliniaza pe o placa dreapta. La sfirsit se lipesc cele doua jumatati, si obtii in fuselaj netorsionat.
0

#19 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 19 June 2013 - 03:10 PM

Vezi postareacatamures, la 19 June 2013 - 02:42 PM, a spus:

Pun si planurile sa vedeti ce "amanuntite" sunt. Aici nu se pot pune Pdf-uri ca pe rcgroups ?


Cred ca fuselajul din plan, iesea cel mai sigur pe grebla.

Pe marginea unei placi drepte, se pun rigid baghete pe o laterala, la distante precise unde trebuie sa pui fiecare panou, se face un fel de grebla. Apoi pe aceste baghete se trage o linie dreapta (care va fi axa de simetrie a fuselajului) in afara placii. Pe fiecare bagheta se marcheaza in laterala liniei, laterala panoului respectiv (unele sunt mai late, altele sunt mai inguste. Apoi se asambleaza fuselajul (panourile si baghetele interioare), agatate (si aliniate) pe baghete suport (grebla). Obtii un fuselaj, drept si aliniat in laterala placii de lucru. Apoi se poate inveli in balsa, mulat pe curburi, dar cu intreg ansamblul rigid fixat in grebla. Ramin doua fisii goale (pe unde sunt baghetele). Apoi se poate scoate de pe suport (din grebla).
0

#20 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 19 June 2013 - 11:05 PM

Eu am procedat in felul urmator(mai mult din instinct decat din stiinta). Am lipit tot ce era drept, cele doua laterale si panourile care aveau aceeasi dimensiune(laterala), acolo este problema de unghiuri drepte si apoi am lipit toate baghetele. A rezultat o cutie foarte rigida, dupa ce am pus baghete de pin si nu de balsa. "Cutia" rezultata am fixat-o pe o scandura dreapta cu o linie mediana ca sa am o referinta. Apoi intre baghetele care sunt de la un cap la altul al fuselajului( cea centrala de pe burta si cele doua laterale) am lipit restul panourilor de fuselaj la 90 de grade fata de baghetele laterale si respectand unghiurile fata de bagheta centrala. Fuselajul a iesit destul de drept, spre surprinderea mea, dar cu partea din spate foarte slabuta. Atunci am scris aici si am cerut sfaturi :blush:.
Vlad, voi pune fasii drepte, dintr-o bucata, pe cele 4 parti drepte a fuselajului si apoi sper ca se va rigidiza incat sa nu mai am probleme la colturi.
P.S. Am terminat si directia, ma asteapta o repriza de slefuit :o .
Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#21 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2068
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 21 June 2013 - 09:04 PM

Eşti pe drumul cel bun. Spor la treabă.
Sultan Eduard
0

#22 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 22 June 2013 - 10:33 PM

Mersi Edi. :good:

Aceasta postare a fost editata de catamures: 22 June 2013 - 10:33 PM

Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#23 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 26 June 2013 - 03:48 AM

Am mai lucrat un pic la placarea fuselajului. Am lipit doua foi de balsa pe cele 2 lonjeroane laterale, le-am umezit si le-am curbat pe fuselaj. Le-am lasat sa se usuce, apoi le-am taiat oblic pentru a le putea lipi pe lonjeronul central de jos. Pentru restul am taiat doua triunghiuri care au inchis parte de jos a fuselajului. Pe burta a mers usor, pe lateral nu am placat pentru ca nu m-am hotarat inca daca sa pun trenul din interior sau pe exterior
Am incercat si varianta lui Vlad dar nu s-a asezat balsa cum trebuie. Probabil din cauza faptului ca sunt numai patru baghete la fuselaj. In fine, a iesit destul de bine, si ce ma bucura e faptul ca s-a rigidizat fuselajul excelent.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg
  • Imagine atasata: 8.jpg

Aceasta postare a fost editata de catamures: 26 June 2013 - 03:53 AM

Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#24 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 26 June 2013 - 05:41 AM

Foarte frumos , il imbraci in folie sau il vopsesti?si ce grosime are balsa cu care ai acoperit fuselajul?daca vrei sa il vopsesti este folie solartex la botosani la sra.tineo tot asa arata bine :drinks: :good:
0

#25 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 26 June 2013 - 02:40 PM

Mersi de aprecieri. O sa il infoliez ,cel mai probabil cu CoverFilm, pentru ca e ieftin si e mai usor decat SolarTex-ul. Eu vreau sa-i pun motor electric si trebuie sa-l fac cat mai usor.
Balsa este de 1,5mm. :)
Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#26 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 26 June 2013 - 03:11 PM

Bravo Cata.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#27 Useril este offline   adyrex 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1479
  • Inregistrat: 06-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 19 July 2013 - 08:39 AM

Vezi postareacatamures, la 26 June 2013 - 02:40 PM, a spus:

Mersi de aprecieri. O sa il infoliez ,cel mai probabil cu CoverFilm, pentru ca e ieftin si e mai usor decat SolarTex-ul. Eu vreau sa-i pun motor electric si trebuie sa-l fac cat mai usor.
Balsa este de 1,5mm. :)

Cum mai arata cessna? M-ar tenta si pe mine un plan pentru o cessna elecrica anv. cca 140 cm.
0

#28 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 22 July 2013 - 10:52 AM

Salut Ady. Din pacate nu am mai avut timp sa bricolez. Daca vrei planul de la aceasta Cessna, da-mi o adresa de mail si le trimit.

Aceasta postare a fost editata de catamures: 22 July 2013 - 10:53 AM

Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#29 Useril este offline   adyadrian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 18-March 12
  • Gender:Male
  • Location:sibiu (italia)

Postat 08 November 2014 - 04:54 PM

salut catamures multumesc de planuri si cum am spus azi am inceput decupare pieselor in balsa acuma nu stiu ce va iesi dar o sa fie o experienta foarte frumoasa pt mine
0

#30 Useril este offline   soryn65 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 777
  • Inregistrat: 08-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:calatoriile;masinile si mai nou aeromodelism

Postat 22 February 2015 - 05:27 PM

Foarte frumos lucrat,spor la treaba.M-ar bate gandul si pe mine sa ma apuc de unul.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro