Modelism - RHC Forum: Cleme de bordaj - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cleme de bordaj

#1 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 02 June 2013 - 01:21 PM

Stiu ca vin cam tarziu pentru ca multi ati trecut de aceasta faza dar vreau sa reiau si eu constructia la Bismark si trebuie acum sa fac bordajul . Am incercat fara cleme de sustinere dar e destul de greu daca folosesti Aracet rapid la lipire. In concluzie am inceput sa fac cleme de bordaj. Am facut un mic proiect si le-am prelucrat pe micro CNC-ul meu din plexiglass. Nu stiu daca am ales dimensiunile bine . Clemele din fotografie au 25x10 mm cu canalul de surub 3x8 . Degajarea pentru fila de bordaj e adanca de 2 mm si cu o latime de 8 mm . Intrebarea e acum pentru cei cu mai multa experienta decat mine daca am ales dimensiunile corect . A doua intrebare e daca stiti de unde gasesc eu suruburi de lemn suficent de subtiri ca sa le pot insuruba in coastele de la Bismark

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Paul_L: 02 June 2013 - 01:22 PM

0

#2 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 02 June 2013 - 05:58 PM

Mi-am dat seama ca prima varianta nu e corecta, nu ar fi strins fila de bordaj asa ca am facut rev. 1 . Le-am si micsorat la 20x8 iar canalul de surub 2x5 . Caut inca suruburi...

Fisiere atasate


0

#3 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 02 June 2013 - 09:50 PM

Salutare , eu cred ca prima varianta este cea corecta , doar ca degajarea pentru fila ar trebui facuta putin mai mica decat grosimea filei pentru a avea o stringere mai buna . Cat despre suruburi de lemn asa mici nu stiu unde poti gasi sau daca poate sa tile confectioneze cineva.
Toate cele bune si multa bafta .
0

#4 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 15 June 2013 - 01:43 PM

AM gasit in OBI suruburi 2.0x12. Par a fi de alama . Acum ar trebui sa le prind in ceva manere. Ar fi o idee daca sunt intr-adevar alama sa le cositoresc in ceva maner din cupru sau alama sau daca nu sa le fac minere pe cnc din plexiglass si sa le prind cu epoxy .
0

#5 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 15 June 2013 - 09:15 PM

Vezi postareaPaul_L, la 15 June 2013 - 01:43 PM, a spus:

AM gasit in OBI suruburi 2.0x12. Par a fi de alama . Acum ar trebui sa le prind in ceva manere. Ar fi o idee daca sunt intr-adevar alama sa le cositoresc in ceva maner din cupru sau alama sau daca nu sa le fac minere pe cnc din plexiglass si sa le prind cu epoxy .


Salutare!

Mie mi se par cam groase de 2 mm, având în vedere că grosimea placajului este de 4 mm. Mai mult ca sigur că va crăpa dacă nu dai în prealabil găuri în locul unde vor intra acele șuruburi. Și dacă stai să tot găurești e mai mare daraua decât ocaua... după părerea mea. Eu iți spun din propria experiență, că am încercat și eu câteva metode, cea mai rapidă și ușoară mi s-a părut să țin cu degetele apăsat timp de 1-2 minute fiecare filă în dreptul coastelor. Lipirea am făcut-o cu Moment Wood și nu am avut nici o problemă. Încă un mic truc: după 4-5 minute de la lipire eu treceam peste filă cu mânerul de la bisturiu pentru a se presa mai bine și în felul ăsta ieșea și eventualul surplus de lipci (asta mai ales la stratul doi),

Toate bune!
Leo
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro