Modelism - RHC Forum: Putin ajutor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Putin ajutor

#1 Useril este offline   deYuCu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 06-May 13

Postat 07 May 2013 - 07:52 PM

Salut, am cerut de la farmacie inlocuitor de sare.
Farmacista mi-a dat inlocuitor de sare cu inulina, si are compozitia urmatoare : Inulina (din cicoare/ Cichorium intybus) 54%, clorura de potasiu 35%, glutamat de potasiu 10% si acid citric monohidrat -1%. Este la fel de buna ca cea fara inulina pentru a face KNO3 ? Pungi de gheata instant + aceasta sare dar nu stiu daca este la fel ca cea fara inulina.
Multumesc.
0

#2 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 08 May 2013 - 08:11 AM

Daca vrei sa incerci obtinerea azotatului prin alte metode decat cele specificate pana acum pe forum ,cred ca o sa ajungi in final la cheltuieli mai mari si calitate mai slaba (datorita aditivilor din substantele cumparate)insa ajuta la invatarea principiilor chimice. Pe vremuri imi amintesc ca adunam cenusa din soba bunicilor (cenusa din tulpini de floarea soarelui are una din cele mai bune concentratii de K), se filtreaza si se usuca lesia obtinuta din amestecul de cenusa si apa si obtii un praf bogat in carbonat de sodiu si potasiu care se trateaza cu acid azotic (mai tare decat cel carbonic va inlocui radicalul acid al sarii respective)sau clorhidric + electroliza pt. obtinerea cloratului. Fiind dificil de separat sarurile de potasiu de cele de sodiu (higroscopice) este bine de utilizat numai bine uscat si protejand combustibilul de umiditatea din aer. In acest proces ai nevoie de multe vase de "bucatarit", aragaz pt. uscarea rapida, mult timp si in final nervi tari pt. a accepta calitatea scazuta a combustibilului obtinut (daca nu lucrezi cu atentie si rabdare). Spor la treaba si succes!
In God we trust, all others must pay cash!
0

#3 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 08 May 2013 - 10:53 PM

Tocmai am vazut pe Ocazii - KNO3 la 20 ron/Kg si pare a fi de puritate industriala. Nu cred sa iesi mai ieftin cu sarea amara pt. cei ce nu au voie sodiu in menu!

Aceasta postare a fost editata de H7-25: 08 May 2013 - 10:57 PM

In God we trust, all others must pay cash!
0

#4 Useril este offline   Mythra 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 29-June 12
  • Gender:Male

Postat 09 May 2013 - 02:12 PM

ati incercat careva kno3`u de pe okazii?
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro