Modelism - RHC Forum: Navis Carpo - facelift - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Navis Carpo - facelift

#1 Useril este offline   b75danny 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 11-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2013 - 11:25 AM

D-ul proiectant a reusit sa faca ceva modificari:

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   b75danny 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 11-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2013 - 08:14 AM

Fisier atasat  IMGP4079m.jpg (183.28K)
Number of downloads: 206Fisier atasat  IMGP4086m.jpg (174.13K)
Number of downloads: 214
0

#3 Useril este offline   b75danny 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 11-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2013 - 08:54 AM

Fisier atasat  IMGP4252m.jpg (155.45K)
Number of downloads: 275

Aceasta postare a fost editata de b75danny: 07 December 2013 - 08:54 AM

0

#4 Useril este offline   raoul_bvand 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1676
  • Inregistrat: 16-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Viena
  • Interests:MODELISM
    FILATELIE
    PESCUIT
    NUMISMATICA

Postat 07 December 2013 - 01:59 PM

Vezi postareab75danny, la 07 December 2013 - 08:54 AM, a spus:



Ai pus elice pentru modele de viteza ?Nu ii scade foarte mult randamentul?
Tot ce-ţi provoacă plăcere este ilegal, imoral sau îngraşă !
0

#5 Useril este offline   b75danny 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 11-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2013 - 02:27 PM

Vezi postarearaoul_bvand, la 07 December 2013 - 01:59 PM, a spus:

Ai pus elice pentru modele de viteza ?Nu ii scade foarte mult randamentul?

Defineste te rog randamentul la care te referi ca sa iti pot raspunde.
Acest randament sa scada comparativ cu ce situatie?
0

#6 Useril este offline   b75danny 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 11-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2013 - 02:38 PM

Vezi postareab75danny, la 08 December 2013 - 02:27 PM, a spus:

Defineste te rog randamentul la care te referi ca sa iti pot raspunde.
Acest randament sa scada comparativ cu ce situatie?

Randamentul= putere utila/putere consumata sau lucrul mecanic util/lucrul mecanic consumat.
Nu am facut astfel de calcule deocamdata.
Daca tu ai facut la un anumit navomodel intr-o anume configuratie te rog sa imi spui si mie ce randament ai obtinut si cum l-ai calculat.
0

#7 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 08 December 2013 - 05:08 PM

Este greu de calculat,dar cum ai stabilit ca barca merge cu 2m/s si ai autonomie 10Km cu un acumulator cu plumb de 7,2Ah ,si un motor 755/40 ?!!
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#8 Useril este offline   b75danny 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 11-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2013 - 06:32 PM

Vezi postareamanolo, la 08 December 2013 - 05:08 PM, a spus:

Este greu de calculat,dar cum ai stabilit ca barca merge cu 2m/s si ai autonomie 10Km cu un acumulator cu plumb de 7,2Ah ,si un motor 755/40 ?!!

v=d/t - fizica de clasa a 6-a
mai nou exista niste aparate mici de masurat viteza, distanta, pozitia, etc.
si inca ceva: dacia logan poate atinge viteza maxima si de 200km/h dar poate avea si un consum de 5l/100km, depinde ce iti doresti viteza sau autonomie
Cu stima,
0

#9 Useril este offline   b75danny 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 11-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2013 - 06:42 PM

Fisier atasat  IMGP5193m.jpg (178K)
Number of downloads: 270
0

#10 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 08 December 2013 - 06:59 PM

Poate .o fi fizica de clasa 6,dar viteza la o barca este direct proportionala cu nr rot/min si pasul elicei.Daca ai filmari reale cu acele mici aparate ar fi interesant de vazut. Cu echiparea de mai sus ,totul aliniat ,centrat axul scos cit trebuie ,distanta suficenta deasupra elicei(in trei pale) am reusit sa scot un consum de 3,23A si o viteza de 4,2km/h si o autonomie de circa 6km.Acum fa o regula de trei simpla,nu stiu ce clasa si va rezulta un randament supraunitar?!!
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#11 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 08 December 2013 - 07:10 PM

Vezi postareab75danny, la 08 December 2013 - 06:42 PM, a spus:


O abordare mai simpla.zic eu cu ajutorul a doua conectare si o bucata de spita de bicicleta ,nu mai trebuie sa desurubezi/insurubezi pentru a alinia cirma ,cu ajutorul unui imbus de 1,5 poti face un reglaj si pe malul apei fara sa demontezi barca.
Fisier atasat  SSL22066.JPG (144.71K)
Number of downloads: 350
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#12 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 08 December 2013 - 10:27 PM

Vezi postareamanolo, la 08 December 2013 - 07:10 PM, a spus:

O abordare mai simpla.zic eu cu ajutorul a doua conectare si o bucata de spita de bicicleta ,nu mai trebuie sa desurubezi/insurubezi pentru a alinia cirma ,cu ajutorul unui imbus de 1,5 poti face un reglaj si pe malul apei fara sa demontezi barca.
Atasament SSL22066.JPG

Pai o data fixata de ce trebuieste reglata pe malul apei, se deregleaza sau ce ? ca nu prea inteleg , e mai rau ca de cele mai multe ori trebuieste inlocuit ceva din electronica.

De retinut , cand vinzi barca neaparat trebuieste livrata cu imbusul cu pricina !
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#13 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 08 December 2013 - 11:18 PM

Da e mai greu de inteles.Oricum dau un imbus de 1,5 e bun sa-l ai, am cumparat 50 de buc.

Aceasta postare a fost editata de manolo: 08 December 2013 - 11:20 PM

Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#14 Useril este offline   raoul_bvand 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1676
  • Inregistrat: 16-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Viena
  • Interests:MODELISM
    FILATELIE
    PESCUIT
    NUMISMATICA

Postat 09 December 2013 - 12:12 AM

Vezi postareab75danny, la 08 December 2013 - 02:27 PM, a spus:

Defineste te rog randamentul la care te referi ca sa iti pot raspunde.
Acest randament sa scada comparativ cu ce situatie?

Cu situatia in care o ai ful cu nada pe conditii de ploaie cu vint si incerci sa duci 2 lansete la mai mult de 150m,tinind cont ca la mal ai vegetatie plutitoare pe cca 8-10m.
Are putere sa mai traga,dupa ce a parcurs 60-70m?Ai intimpinat astfel de situatii?
Un navo de plantat,trebuie sa il pot folosi si pe balti salbatice,nu numai pe >balti chele<adica fara vegetatie.
La asta m-am referit.
Numai bine.



La fata locului...cam nimic nu mai iese ca la fizica.
Tot ce-ţi provoacă plăcere este ilegal, imoral sau îngraşă !
0

#15 Useril este offline   b75danny 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 11-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2013 - 06:39 AM

Vezi postarearaoul_bvand, la 09 December 2013 - 12:12 AM, a spus:

Cu situatia in care o ai ful cu nada pe conditii de ploaie cu vint si incerci sa duci 2 lansete la mai mult de 150m,tinind cont ca la mal ai vegetatie plutitoare pe cca 8-10m.
Are putere sa mai traga,dupa ce a parcurs 60-70m?Ai intimpinat astfel de situatii?
Un navo de plantat,trebuie sa il pot folosi si pe balti salbatice,nu numai pe >balti chele<adica fara vegetatie.
La asta m-am referit.
Numai bine.



La fata locului...cam nimic nu mai iese ca la fizica.

NU sunt asfel de probleme. Daca discutam de forta de tractiune a unei ambarcatiuni intram in niste chestiuni fizice mult mai complexe, iar forma si marimea elicei este doar un mic aspect.
Asa cum spuneam mai sus depinde ce iti doresti mai mult: autonomie sau viteza, chestiuni care s-au tot dezbatut si exista material de unde sa te inspiri daca ai nevoie.
Fiecare componenta pe care o folosesti va avea o influenta mai mare sau mica asupra acestor aspecte.
Fisier atasat  IMGP5196m.jpg (219.77K)
Number of downloads: 303
0

#16 Useril este offline   b75danny 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 11-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2013 - 08:25 AM

Vezi postareamanolo, la 08 December 2013 - 07:10 PM, a spus:

O abordare mai simpla.zic eu cu ajutorul a doua conectare si o bucata de spita de bicicleta ,nu mai trebuie sa desurubezi/insurubezi pentru a alinia cirma ,cu ajutorul unui imbus de 1,5 poti face un reglaj si pe malul apei fara sa demontezi barca.

Prefer un sistem mai sigur chiar daca presupune o mai mare migala la reglaj, dacat unul care sa presupuna service pe balta din partea pescarului.
0

#17 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 09 December 2013 - 08:55 AM

Probabil nu ai vazut ghilimelele,se poate face un reglaj si pe malul baltii,asta nu inseamna ca e necesar,decit in situatii extreme.Credeam ca aduci o lamurire la consumul barcii ,avind in vedere ca barca nu-i precum loganul.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#18 Useril este offline   b75danny 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 11-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2013 - 10:13 AM

Vezi postareamanolo, la 09 December 2013 - 08:55 AM, a spus:

Probabil nu ai vazut ghilimelele,se poate face un reglaj si pe malul baltii,asta nu inseamna ca e necesar,decit in situatii extreme.Credeam ca aduci o lamurire la consumul barcii ,avind in vedere ca barca nu-i precum loganul.

Nene,
Am rugamintea sa nu ma pui in situatia de a-ti raspunde in acelasi stil.
Cum am reusit eu sa fac Navis Carpo sa aibe autonomie de 10Km si chiar mai mult, e rodul unei munci de peste 1 an de zile. Daca esti sceptic o sa te invit la o partida de pescuit, sa te convingi, si iti dau voie sa faci ce masuratori doresti. In functie de ce doresti se poate pune accentul pe autonomie sau pe viteza.
Ca tema de gandire pt regulatoarele pe care le produci iti dau insa urmatoarele consumuri maxime in conditii reale de pescuit:
Motor Torpedo
- elice 35 - 9Amp
- elice 40 - 14Amp - aici iti pot spune: autonomie 10-11 drumuri la aproximativ 200m cu un LIPO de 5000mAh (50%din viteza maxima dus, 100% intors)
- elice 45 - 17Amp

PS: Vezi ca regula de trei simpla nu e valabila - e cu integrate, derivate, cosinus, sinus si cu pi.
Acum lasa-ma sa prezint( poate e cineva interesat), o alta echipare, si te invit sa participi constructiv cu intrebari si chiar sfaturi, ca ai oarece experienta.
Cu stima,
0

#19 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 09 December 2013 - 10:50 AM

Cu regula de trei simpla cu sau fara cosinus ,cu elice de 40 si lipo 5000mA nu ai spus si cit S ,mie imi rezulta la un consum mediu de 10A ,o autonomie de 24min viteza te las sa o calculezi singur.Afirmatia ca o barca cu acumulator cu plumb12v ,motor 755/40 are viteza 2m/s adica 7,2km/h este absolut fantezista ,ca sa nu zic altceva ,pe o coca de carp range,plus autonomie de 10Km ,asta nu iese cu nici o regula.Cit despre regulatoare eu chiar le fac si nu pun etichete pe unele cumparate din alta parte,si merg si pe torpedo si pe motoare pe 6V si pe motoare alimentate 4S si consum de 25A.
Apropo,poza cu cirma ori este o faza intermediara de montaj,ori nu va cirmi egal in ambele parti si mai lipsesc si contra piulitele.
Astept cu interes si o alta echipare,dar si cu date tehnice complete ,ca sa avem ce discuta fara pi si derivate.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#20 Useril este offline   b75danny 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 11-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2013 - 11:46 AM

Vezi postareamanolo, la 09 December 2013 - 10:50 AM, a spus:

Cu regula de trei simpla cu sau fara cosinus ,cu elice de 40 si lipo 5000mA nu ai spus si cit S ,mie imi rezulta la un consum mediu de 10A ,o autonomie de 24min viteza te las sa o calculezi singur.Afirmatia ca o barca cu acumulator cu plumb12v ,motor 755/40 are viteza 2m/s adica 7,2km/h este absolut fantezista ,ca sa nu zic altceva ,pe o coca de carp range,plus autonomie de 10Km ,asta nu iese cu nici o regula.Cit despre regulatoare eu chiar le fac si nu pun etichete pe unele cumparate din alta parte,si merg si pe torpedo si pe motoare pe 6V si pe motoare alimentate 4S si consum de 25A.
Apropo,poza cu cirma ori este o faza intermediara de montaj,ori nu va cirmi egal in ambele parti si mai lipsesc si contra piulitele.
Astept cu interes si o alta echipare,dar si cu date tehnice complete ,ca sa avem ce discuta fara pi si derivate.

Cu atitudinea asta gresesti si te faci de ras si nu doar aici. Iti repet ca faci niste calcule gresite, mai putin cele cu transformarea din m/s in km/h care sunt corecte.
Pune-ti mai bine problema de ce nici eu si nici altii nu am mai luat electronica de la tine.
Ca sa nu mai existe speculatii aiurea, electronica Navis Carpo este facuta de Gabi (Digitall)special pentru mine, conform cerintelor mele si etichetata tot de el. Nu stiu ce te roade asa tare chestia asta. Nu a fost ascuns acest lucru si ti-o pot confirma foarte multi de pe forum.
Din pacate din cele 5 regulatoare care le-am luat de la tine cu 4 au fost probleme pe 755/40. Il mai am pe cel pt 4s pe care nu l-am testat. La fel si 1 switch si 1ubec, au crapat. Imi pare rau ca ma fortezi sa spun asta.
Te rog inca o data sa discutam strict pe subiect.
Datele si parametrii tehnici eu prefer sa le obtin in partidele de pescuit si nu cu pixul pe hartie.
Da, montajul carmei este intermediar, barca este in lucru, reglajele finale se vor face ulterior.

Aceasta postare a fost editata de b75danny: 09 December 2013 - 11:46 AM

0

#21 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 09 December 2013 - 01:14 PM

Afirmatiile cu regulatoarele si altele sint cel putin tendentiase,imi aduc aminte de 1 regulator,care avind garantie a fost schimbat,orice device facut de mine are garantie si este probat,sint peste 150 de bucati care merg fara probleme,tu incerci sa abati discutia fiindca nu poti explica aberatiile cu viteza si autonomia ,cum ar fi sa spun ca am o barca cu 755/40 merge cu 3m/s si are autonomie 40Km?! cu un acumulator cu plumb.Cum ai prezentat barca pina acum nu este decit publicitate ,ca exemplu daca la poza cu cirma dadeai citeva explicatii si faze de montaj era altceva ,asa ce sa inteleaga niste incepatori?
Datele si parametri tehnici se obtin pe balta cu ajutorul unor dispozitive,nu dupa cum bate vintul.
Apropo de regulatoare,ala de-l comercializai pe post de 100A te asteapta si acum reparat pe jumate,mers inainte.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#22 Useril este offline   b75danny 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 11-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2013 - 03:19 PM

Vezi postareamanolo, la 09 December 2013 - 01:14 PM, a spus:

Afirmatiile cu regulatoarele si altele sint cel putin tendentiase,imi aduc aminte de 1 regulator,care avind garantie a fost schimbat,orice device facut de mine are garantie si este probat,sint peste 150 de bucati care merg fara probleme,tu incerci sa abati discutia fiindca nu poti explica aberatiile cu viteza si autonomia ,cum ar fi sa spun ca am o barca cu 755/40 merge cu 3m/s si are autonomie 40Km?! cu un acumulator cu plumb.Cum ai prezentat barca pina acum nu este decit publicitate ,ca exemplu daca la poza cu cirma dadeai citeva explicatii si faze de montaj era altceva ,asa ce sa inteleaga niste incepatori?
Datele si parametri tehnici se obtin pe balta cu ajutorul unor dispozitive,nu dupa cum bate vintul.
Apropo de regulatoare,ala de-l comercializai pe post de 100A te asteapta si acum reparat pe jumate,mers inainte.

Citeste si tu mai cu atentie ce scriu si nu interpreta dupa bunul plac. Sa-mi arati si mie cand am afirmat si unde, ca am construit o barca care are autonomie de 10km la viteza de 2m/s cu un singur acumulator PbAcid de 12V, 7,2mAh. Iti repet pentru a treia oara azi si citeste mai sus:" depinde ce iti doresti, ori autonomie ori viteza".
Stai linistit ca nu pacalesc pe nimeni, barcile nu pleaca fara proba si sunt configurate dupa dorinta beneficiarului.
Te las pe tine sa continui prezentarea ca vad ca ai o adversitate innascuta sa te iei de oricine posteaza o poza sau o idee.
Si apropo ,trebuia sa ai cel putin 1500 de regulatoare vandute pana acum numai la 3, 4 constructori din Bucuresti si asta in ultimii doi ani, dar ai preferat sa te certi si sa incerci sa demonstrezi ca toata lumea e proasta in afara de tine, in loc sa faci un produs cu un raport calitate pret bun si sa ai grija de clientii tai.
Nu ma intereseaza garantia, dar vreau ca din 100 buc sa se strice cel mult 1buc intr-un an, sau am fost eu mai ghinionist si tot procentul de 1%defecte pana la 400buc s-a nimerit la mine. Deci urmeaza inca 250 de bucati cu procent de 100% fara probleme. :)
In filmul de mai jos ai si autonomia si viteza prezenta :) - probabil o sa fiu acuzat de publicitate mascata

0

#23 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 10 December 2013 - 09:13 AM

Nu e publicitate mascata ,e publicitate,publicitate datele sint din topicul de vinzari,e adevarat ca aici ai redus viteza la 1,5m/s ,dar in alte locatii e de 2m/s.Nu-ti fa griji inutile de barcile facute de mine si pretul lor(care este mult sub cel cerut de tine)vezi mai bine ca ai axul port elice montat gresit dupa parerea mea.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#24 Useril este offline   b75danny 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 11-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2013 - 11:22 AM

Vezi postareamanolo, la 10 December 2013 - 09:13 AM, a spus:

Nu e publicitate mascata ,e publicitate,publicitate datele sint din topicul de vinzari,e adevarat ca aici ai redus viteza la 1,5m/s ,dar in alte locatii e de 2m/s.Nu-ti fa griji inutile de barcile facute de mine si pretul lor(care este mult sub cel cerut de tine)vezi mai bine ca ai axul port elice montat gresit dupa parerea mea.

A cata oara sa iti rpet ca se poate si 1m/s si cu 1,5m/s si cu 2m/s si cu mai mult. Ti-am pus poze filme, sa te lamuresti. Se poate si cu autonomie mai mare si mai mica. Vrei sa-ti desenez ca sa intelegi. Ai o problema si nu cred ca aici e rezolvarea.
Nu poti accepta ca altii pot face anumite lucruri mai bine si mai de calitate decat tine?!
Daca barcile facute de mine ar avea regulatoarele de la tine pe care scrie,( pe etichetutele tale), 50A, si eu as scrie asta in descrierea barcii ce ai zice? Nu ma face sa postez poze si film cu datele reale.
Axul este montat gresit la tine si e unul dintre motivele pentru care pierzi si la capitolul viteza si la capitolul autonomie.
Iti recomand pe viitor sa faci teste si masuratori reale, mergi pe balta, pescuieste, planteaza, constata, noteaza, ca sa vezi exact diferentele si sa tragi concluziile.
Stiu ca in toate polemicile cu mai toti utilizatorii ai vrut sa ai ultimul cuvant, profitand de faptul ca unii aveau cunostinte tehnice mai slabe, pentru ca aveau o alta profesie. Incearca sa nu te crezi atotstiutor si mai invata de la altii.
Te rog pt ultima oara sa comentezi constructiv si nu doar in topicul asta. Am pierdut si asa destul timp.
Iti recunoastem toti meritele pe care le ai si ce ai adus pe forumul asta. Nu le strica cu o astfel de atitudine ca nu ai nimic de castigat. Iti repet: trebuia ca toti constructorii din Bucuresti sa foloseasca electronica facuta de tine. Cati o mai folosesc? Si nu din considerente tehnice neaparat au renuntat.
0

#25 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 10 December 2013 - 12:45 PM

In primul rind nu ma consider atotstiutor,un singur user cunoaste foarte bine domeniul.Cum poti avea autonomie mai mare sau mai mica cu aceiasi echipare motor,acumulator,elice ?eu asta nu inteleg.
Despre montarea axului port elice ,pune niste poze clare si da citeva explicatii in sustinerea afirmatiilor,eu am pus niste poze ,asa poate iese ceva constructiv de folos si altora.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#26 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2013 - 03:02 PM

Vezi postareamanolo, la 10 December 2013 - 12:45 PM, a spus:

.............Cum poti avea autonomie mai mare sau mai mica cu aceiasi echipare motor,acumulator,elice ?eu asta nu inteleg..........


Mergand cu o viteza mai mica. O stie orice sofer de masina sau conducator de barca motorizata 1:1.


0

#27 Useril este offline   cata2 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 643
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 10 December 2013 - 05:56 PM

Buna seara si bine v-am gasit,
Oare bine am nimerit ?
tel . 0765940409

Nu te certa niciodata cu un prost!
Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta!
0

#28 Useril este offline   b75danny 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 11-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2013 - 06:59 PM

Vezi postareacata2, la 10 December 2013 - 05:56 PM, a spus:

Buna seara si bine v-am gasit,
Oare bine am nimerit ?

Si aici si maine sau poimane pe lac daca doresti.
0

#29 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2013 - 08:16 PM

Vezi postareanavigator, la 10 December 2013 - 03:02 PM, a spus:

Mergand cu o viteza mai mica. O stie orice sofer de masina sau conducator de barca motorizata 1:1.

Corecta afirmatia... si eu la 160Km/h imi consuma masina cam 7L si la 90 imi consuma 5-5,5L
La ,,uni'' atat masina cat si barcuta au acelas consum adica 0 pentru ca ambele nu sunt folosite...:)

Aceasta postare a fost editata de mariandmd: 10 December 2013 - 08:19 PM

0

#30 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 10 December 2013 - 09:10 PM

La motoarele cu combustibil lichid este adevarat ,dar la o barcuta cu motor electric si acumulator ,are acel regulator de viteza intercalat ,cind reduci viteza se reduce tensiunea livrata motorului,dar o parte din diferenta se pierde prin incalzirea mosfetilor care nu se mai deschid complet,sint anumite metode de reducere a acestor pierderi la regulatoarele facute cu microcontroler ,dar nu se va atinge 100% niciodata ,asa cum ziceau vechii mesteri la o masina randamentul cel mai ,adica raport consum viteza se obtine cind acul vitezometrului este la verticala ,asa recomand si eu sa se plece 10-15m de la mal cu viteza mica si apoi mansa in full.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro