Modelism - RHC Forum: AJUTOR PRIETENESC FOARTE URGENT ! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

AJUTOR PRIETENESC FOARTE URGENT !

#1 Useril este offline   tomac 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 30-December 02

Postat 29 March 2003 - 09:50 PM

Oameni buni,

Am nevoie f.f.f.f.f.f.f.f. urgent de o informatie si anume unde pot gasii un un sistem audio (mixer!?!?) necesar intr-un laborator fonic de invatarea limbilor straine . Sistemul trebuie sa asigure urmatoarele cerinte:
-minim 7-8 intrari microfon (am cumparat 7 casti cu microfon (probabil tip condensator) marca Genius de la
Flamingo
a. 1 intrare semnal audio (de la un CD, casetofon,etc

b. 7-8 iesiri pentru casti -eventual cu volum reglabil din consola profesorului

c. Din orice microfon se vorbeste se aude in orice casca

d. Posibilitatea mixarii dintre microfoane si semnalul audio

e. Eventual ,divese protectii

F. FIDELITATE MAAXIIMAA !!! -fara brum ,etc

Din cunostintele mele minime de electronica probabil ca sistemul este destul de simplu de realizat dar timpul fiind extrem de scurt( joi 3 aprilie) va rog indrumati-ma catre un magazin care are deja la vanzare un astfel de sistem . Astept ajutorul vostru uuuurrrgggeeennnttttt !!!!!
Multumesc anticipat !
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 March 2003 - 04:11 PM

Chiar daca gasesti sistemul, trebuie sa faci singur cablajul, ca o sa cumperi o cutie cu multe mufe. Nu e foarte greu, dar nici simplu.
Daca nu gasesti sistem gata facut si e urgent, legi toate castile la o singura iesire, si microfoanele plus semnalul de la CD la intrare (mic. la una, CD-ul la a doua daca amplificatorul poseda doua intrari si daca are doua intrari de obicei are si mixerul de rigoare. ). Maruntisurile cu reglajele independente, de la o singura consola, vor fi placerea ta.

Sper sa gasesti totusi un sistem gata construit. Spor la treaba! Eu n-am cautat niciodata, asa ca nu stiu ce gasesti de cumparat. Cred ca gasesti. Pa!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   tomac 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 30-December 02

Postat 30 March 2003 - 04:27 PM

Multumesc oricum Bitex pt. informatii si sper sa gasesc udeva sistemul gata facut
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 March 2003 - 04:34 PM

Folosesti placa audio din calculator, sau nu ai la dispozitie unul? Ca n-ar fi foarte greu. Oricum, de "sârme" nu cred ca scapi foarte ieftin. Mâine mai apar baietii pe forum si cred ca afli raspunsuri mai serioase. Depinde de banii pe care poti sa-i cheltui...
Si eu sper sa gasesti sistemul gata facut. Dar apare problema cablurilor si a mufelor, a traseului firelor printre banci... etc.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   tomac 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 30-December 02

Postat 30 March 2003 - 04:54 PM

semnalul de la CD vine din calculator asa ca nu asta e problema. Traseele de cabluri ,mufe etc.se pot face fara probleme singura chestie e ca sistemul trebuie sa fie independent si foarte fiabil . N-as vrea sa o dau in bara cu paraziti,fluieraturi in casti etc. De aceea caut un sistem dea gata .La liceul unde invata baiatul meu sau strans vreo 300 euro pentru acest sistem necesar laboratorului fonic si a picat pe mine magareata sa-l procur.Am contactat un tip care a incercat sa incropeasca un astfel de mixer si a iesit o prostie (lipsa fidelitate ,brum etc. )
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 March 2003 - 05:08 PM

Daca folosesti un calculator trebuie sa fie mult mai usor si mai ieftin. Semnalul vine de la CD si iese spre casti prin placa audio. Fa proba daca nu apar probleme daca legi cele 8 casti in paralel. Semnalul de la microfon poate intra in aceeasi placa audio. Cred ca cineva trebuie sa faca doar adaptarile de rigoare si reglajul pe fiecare canal, independent, casca-microfon. Pentru inceput cred ca n-o sa fie decât un circuit simplu, de mixare si reglare independenta. Vezi sa nu iei plasa cu banii. Daca folosesti placa audio de la PC, restul e doar un CI cu câteva piese. La banii astia poti cere reglajul soft, direct pe PC. N-am trecut prin experiente de genul asta, dar e greu de crezut ca elevii vor fi foarte seriosi, daca profesorul nu este. Ca apar fluieraturile de la ei, nu de la sistem...
Bafta!

PS. Eu am legat 3 casti in paralel, dar nu 8. Si nu mai mult de 2 microfoane. Nu au fost probleme. Uneori amplificatorul e scump, nu partea de mixare, desi de cele mai multe ori vin impreuna. Adica nu are rost sa cumperi si amplificatorul daca tot ai unul.
Te descurci tu. Posibil sa gasesti un mixer pentru 8 intrari, dar destul de greu vei gasi ceva pentru 8 iesiri separate, daca ai nevoie si de asa ceva.

Desi nu cred ca mai conteaza, poate mâine seara fac proba cu mai multe casti si microfoane, sa vad ce iese. E pentru mine, de curiozitate. Depinde de timpul liber...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 30 March 2003 - 05:32 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 31 March 2003 - 10:39 AM

Nu este o treba foarte complicata ce vrei tu sa faci.
Daca nu erea asa urgent te ajutam eu cu o chestie din asta facuta care poate avea o fidelitate mai mare decat una cumparata (am vazut eu ce lucruri vind uni si zic ca sunt de fabrica).
Merge sa faci si ce a spus bitex dar eu nu sunt 100% impacat cu ideia.
Castile au o rezistenta probabil de 32 ohmi. Daca lagi castile in paralel si calculezi rezistenta ai relatia
1/R=1/R1+1/R2+1/R3+....1/Rn si iti iese rezistenta la tot circuitul.
Avind in vedere ca boxele de calculator au 4 ohmi tine cateva casti dar eu te sfatuiesc sa nu scazi sub 2 ohmi. Poti sa incerci ca este ieftina o placa de sunet. Eu am mai facut magari din astea si a tinut iar cu fidelitatea nu cred sa ai probleme ca brumul ala mare vine de la microfon.
Daca erai din Bucuresti era mai usor ca aici gasesti mai usor ce cauti tu dar cred ca este destul de scump sau daca erai hotarit sa-l faci tu puneam mina de la mina si faceam noi un circuit.
Daca mai faci rost de ceva timp si gasesti un electronist pe la tine prin zona incearca sa folosesti CI beta A741 ca sunt bune pentru asa ceva. Am folosit eu la un mixer de 6 canale si nu am avut probleme cu ele (asta la intrare pt. mic) si la iesire folosesti un tranzistor amarit.
Daca mai ai intrebari te ajut cu placere daca pot.

PS: ce distanta este intre profesor/mixer si elevi?
0

#8 Useril este offline   tomac 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 30-December 02

Postat 31 March 2003 - 11:19 AM

maxim 5 m
0

#9 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 31 March 2003 - 11:27 AM

merge ca nu este distanta asa mare.
0

#10 Useril este offline   tomac 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 30-December 02

Postat 31 March 2003 - 11:39 AM

merci gigi !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro