Modelism - RHC Forum: Aerodinamica - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Aerodinamica Simulare numerica de curgere

#1 Useril este offline   Caesar 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-March 03

Postat 28 March 2003 - 01:21 AM

Daca este cineva care poate sa ma ajute sa scriu un cod pt o simulare de curgere (de preferat in Delphi) il rog sa raspunda la acest mesaj. Multumesc.
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 March 2003 - 12:17 PM

Vrei sa faci singur soft-ul? Din ambitie sau chiar ai nevoie de el? Ca gasesti gata facute de inaintasii nostri...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   Caesar 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-March 03

Postat 28 March 2003 - 01:10 PM

Eu sunt anul V la PUB Inginerie Aerospatiala si asta e proiectul meu de diploma, deci in primul rand imi trebuie. Pentru ca l-am ales eu de buna voie ar insemna mult pt mine sa il si fac.
0

#4 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 28 March 2003 - 01:31 PM

...are Danaila o gramada de astfel de programe, surse, de la studentii din anii anteriori, pe care le da pentru studiu! Mai are si Berbente...toate ca material didactic pe care il poti solicita!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 28 March 2003 - 01:32 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 March 2003 - 01:38 PM

Am facut si eu jumate de ora de Delphi si pâna la urma e problema de Pascal. Delphi e ca trusa de machiaj a nevestei (exagerez putin). Daca ai ecuatiile, faci tu programu in Pascal ca nu-i un capat de lume si apoi in câteva zile treci totul in Delphi. Depinde cât de naspa faci grafica. Merg pe ideea ca n-o sa reinventezi CATIA sau ceva de genul asta. E totusi un proiect de diploma. Si apoi esti la Aero nu softist...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 28 March 2003 - 01:42 PM

astia de la Aero sunt CEI MAI SOFTISTI! :D...ai de grija Bitex!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 28 March 2003 - 01:42 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#7 Useril este offline   Caesar 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-March 03

Postat 28 March 2003 - 01:47 PM

Programul trebuie sa faca urmatoarele:
- sa importe formatul 3ds (pe care eu l-am ales pe motiv ca am modele de avioane gata facute in acest format)
- sa deseneze modelul respectiv (cu posibilitati de rotire pe toate axele, zoom etc)
____________________________________________________________________Pana aici am rezolvat

- pe baza unui vector de vertecsi si a unui vector de fetze(ale modelului de analizat) + date despre conditiile simulate (viteza de zbor, densitatea aerului etc) sa calculeze presiunile pe fiecare poligon care defineste modelul si apoi sa il coloreze (de la rosu la albastru in functie de distributia de presiuni). (Acesta e scopul principal, cel putin al meu)
- sa calculeze liniile de curgere ale fluidului in jurul avionului si sa le reprezinte.
- sa calculeze coeficienti de rezistenta la inaintare, portante, eventual si temperaturi in functie de frecare.

Cam asta e. Sa mai zic si ca e o curgere subsonica, ultimele 2 caracteristici ar fi optionale si ca ma intereseaza o descriere a principiului pe care se calculeaza presiunile astea.

PS: Lasa-ti-mi si mie aici niste adrese de unde as putea sa iau niste coduri din astea de care ziceti ca se gasesc din abundenta ca eu am tocit google-ul si n-am gasit nimic.


Salutari!
0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 March 2003 - 03:16 PM

Ce ti-ai propus tu e tema pentru 3 doctorate. Nici macar nu stiu daca modelul matematic e stabilit pentru un intreg "avion". Poate pe suprafete limitate, mult mai mici, da. Din pacate nu-s matematician si nu e domeniul meu cel mai tare. ATA ETE. In principiu programele nu-s complicate, daca ai partea matematica pusa la punct. Si apoi trebuie sa te tina PC-ul, ca pentru precizie buna, rulezi azi si obtii rezultatele mâine sau data viitoare.
Cu respect, nu fac fata proiectului asta. Si daca ai reusit singur prima parte, deja stii cam tot ce trebuie despre Delphi si nu te pot ajuta cu mare lucru. Am sa-ti trimit niste exemple facute pe la noi, sa vezi cam la ce nivel facem programele aici. Aici avem teoria clara, partea matematica se cunoaste si e bine stapânita, deci nu sunt probleme mari.
Cred ca daca ai modelul 3D, poti sa studiezi curgerea doar in lungul unui profil longitudinal (sectiune dupa un astfel de plan). Nici pe o statie grafica nu cred ca poti rezolva problema pentru o suprafata asa mare. Parerea mea. Facem ceva simulari si modelari pe aici, am vazut programe (e drept ca nu multe din aero...) si cam banuiesc ce te asteapta...
Iti urez succes. Tinem legatura.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#9 Useril este offline   Caesar 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-March 03

Postat 28 March 2003 - 03:39 PM

Merci si astept sa vad ce vine pe mail.
Salutare!!
0

#10 Useril este offline   Caesar 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-March 03

Postat 07 April 2003 - 08:36 AM

Nu a venit nimic pe mail. :)
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 07 April 2003 - 10:39 AM

Sincer, imi era rusine sa-ti trimit programe pentru calculul angrenajelor sau a radacinilor ecuatiei de gradul doi. Dar daca chiar vrei, o s-o fac si pe asta.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro