Modelism - RHC Forum: FlySky - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

FlySky modelele i10 si i18

#91 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 July 2016 - 07:13 PM

Cu placere, am vazut ca s-a materializat ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#92 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 10 July 2016 - 12:45 PM

Nu înțeleg de ce cumpărați receivere care nu suportă iBUS.

Eu aș cumpăra doar:
FlySky FS-iA6B
FlySky FS-iA10

Sau echivalentele de la Turnigy.

Mai există și Micro Receiverul care este compatibil cu FlySky și există un firmware netestat pentru iBUS, dar pentru firmware nou vă trebuie și programator Pickit3.
DasMikro Ultra Miniature PPM Signal Output 8CH Receiver Compatible with Flysky

Aceasta postare a fost editata de Arise: 10 July 2016 - 12:46 PM

0

#93 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 July 2016 - 09:28 PM

Nu exista "echivalente de la... " :)

Nu toata lumea vrea telemetrie pentru o spuma de 2 lei... si la Frsky se mai cumpara V8 fara grija.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#94 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2068
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 17 July 2016 - 09:35 PM

:good:
Sultan Eduard
0

#95 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 May 2017 - 02:03 PM

A aparut fara nici un tamtam inca o statie FlySky... i8

Pare un i10 redus, nu am frunzarit manualul sa vad ce stie, il gasiti in link.

https://www.banggood...-p-1154393.html

Se vinde cu Rx de 6ch - 126$, sau 10ch - 132$, ambele cu telemetrie.

https://img.banggood.com/thumb/water/oaupload/banggood/images/D8/99/f3c93a0a-cb7f-482d-bd4f-b287ffec1e5b.png
... cu picioarele pe pamant ...
0

#96 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 25 June 2017 - 05:07 PM

Cică flysky a plătit un programator să porteze OpenTX pentru i10. Mai multe detalii nu am, nu știu când, cum, etc.

M-a surprins faza însă pentru că aveam impresia că vor să renunțe la i10, credeam că se vor concentra pe alte modele.
0

#97 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 May 2018 - 09:02 AM

A mai trecut un an... si uite alte doua modele:

http://www.multirotorguide.com/wp-content/uploads/2018/05/FlySky-FT10-TX.jpg

http://www.multirotorguide.com/wp-content/uploads/2018/05/FlySky-NV14-TX.jpg

http://www.multiroto...s-fs-ft10-nv14/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#98 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 03 May 2018 - 09:17 PM

Vad ca bajetzii cu dronele sunt noua tinta, cei care se ridica de pe canapea dupa o sesiune de gaming si isi misca fizicul afara pentru o sesiune de racing. Parca si FPV-ul merge mai natural dupa VR.
Asta e ...dronele sunt noua moda. Un gogu' repede cu "Intel drone" va returna rezultate mai mult decat interesante ... si azi sau ieri am vazut la TV ce pot sa faca un nor de sute / mii de drone ca spectacol aerian de lumini ...si ce inseamna asta dpdv precizie pozitionare si coordonare miscare la un "stol" de sute de drone.
Sa revenim ...si sa facem nitzica critica.
iRange mi s-a parut complet ne-ergonomic si chiar hidos estetic. "Multiprotocol" inseamna vax albina pentru ai de s-au ridicat de pe canapea.
Taranis Lite are ceva sanse mai mari ... cred ca luna asta incep livrarile. Poate vor aparea in curand review-urile si aflam si noi cum e treaba cu slidere-le alea. Evident ca imi place mai mult Taranis decat iRange ...dar si asta are o hiba: ecranul mic si de la 1900 toamna.
i18 sau T10 ... tot dracul ala e. Miscarea interesanta pare a fi NV14. Am inteles in final care e faza cu ecranele color amplasate vertical. In primul rand ca sunt ieftine, ecrane de calitate si cu rezolutie 720p gasesti pe toate drumurile ca nu mai sunt cerute la telefoane. Sunt amplasate vertical din motive de economie de spatiu. Impresia mea e ca ni se pregateste ceva...gen FPV pe ecranul statiei.
Pusesem acu ceva timp un link catre o drona Hubsan cu FPV pe ecranul statiei si care costa rezonabil (190-225 euro):
https://eu.banggood....?rmmds=category
Sa privim lucrurile in perspectiva. Acu catva timp o statie decenta te costa ceva peste 100 de euro. Te costa peste 100 de euro un cadru + 4 brushless + 4 ESC + baterie. Te costa peste 100 de euro un controler decent de zbor cu acareturile din jur (GPS, altimetru, gyro, se nzoori etc.etc). Bagai mana in buzunar si pentru CCD,OSD, Tx,Rx, ochelari, ground station etc.etc. Acum pentru o suma rezonabila (200-230 euro)ai o drona cu FPV / Full HD / RTH si alte briz-briz-uri.
Sa revenim ...deci. Cam spre asta se indreapta NV14. Nu m-ar mira deloc sa vad ca atunci cand va fi lansat sa existe posibilitatea de un mic FPV pe ecranul ala. Sau poate nu ...exista in fiecare imagine randata o "tepusa" si care la o privire mai atenta e mai pixelata (deci a fost bagata ulterior in imagine, nu face parte din modelul 3D randat). Asta vrea sa sugereze un suport de ecran FPV (probabil pentru ecranele 3rd party). Dupa cat si-au dat osteneala pare a fi o chestie importanta...si iRange si Taranis nu au chestia asta.
0

#99 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 03 May 2018 - 09:28 PM

...si ce e mai interesant se gaseste aici:
http://www.multiroto...ht-transmitter/
Niste potentiometre (poate le da prin cap sa le faca slidere), niste switch-uri pe sub carcasa, ,erge si pentru pinchers...si mai ales OpenTX.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 03 May 2018 - 09:28 PM

0

#100 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 July 2018 - 11:42 AM

Review NV14


... cu picioarele pe pamant ...
0

#101 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 10 October 2018 - 09:29 PM

Salut !
Pe TGY-i10 se poate pune firmware-ul de FS-i10 ? Trebuie modificat HW ? Are ceva in plus ?

Multumesc !
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#102 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 October 2018 - 09:33 PM

Nu, e un agreement sa nu se permita asa ceva, softul FS-i10 este imbunatatit si servisat de un american, care in a conditionat exclusivitatea FS pe piata US de decuplarea de versiunea HK/TG.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#103 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 10 October 2018 - 09:52 PM

Vezi postarearenatoa, la 10 October 2018 - 09:33 PM, a spus:

Nu, e un agreement sa nu se permita asa ceva, softul FS-i10 este imbunatatit si servisat de un american, care in a conditionat exclusivitatea FS pe piata US de decuplarea de versiunea HK/TG.


Si difera atat de mult HW ca nu se poate ?
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#104 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 October 2018 - 07:30 AM

Nu trebuie sa difere mult, doar ca nu a pasionat pe nimeni sa sape pentru un hack, cine se documenteaza cumpara originalul.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#105 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 11 October 2018 - 08:27 AM

Si i6 se vindea in multe variante dar fara probleme se putea flashui cu softul de la FlySky. Dupa un pic de sapare pe net am gasit ca difera ID-ul la ce se uita softul de update plus unele switch sunt realocate. Ipoteza mea este daca schimbi softul din flash (25q32) rezolva problema. (Nu am gasit dump de FS-i10... :( )

Am citit mult despre problema update RX iA6B si iA10B ca se pierde CH1->CH4 (defapt se realoca pe un alt pin al ST32). Stie cineva mai exact cu care RX-uri sunt probleme (vers. HW, SW) ?
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#106 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 11 October 2018 - 09:50 AM

Edit: "Am citit mult despre problema update" -> Am citit in multe locuri(forumuri)
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#107 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 October 2018 - 10:20 AM

Poate ai citit dupa ce ai cumparat TGY... eu ziceam de citit inainte, de orice achizitie ;)

i6 a fost alta poveste... prea modesta dotata hardware/procesor, ca sa se implice un dealer sa scoata din ea bici.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#108 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 11 October 2018 - 11:00 AM

Vezi postarearenatoa, la 11 October 2018 - 10:20 AM, a spus:

Poate ai citit dupa ce ai cumparat TGY... eu ziceam de citit inainte, de orice achizitie ;)

i6 a fost alta poveste... prea modesta dotata hardware/procesor, ca sa se implice un dealer sa scoata din ea bici.


Inca nu am cumparat :) dar am gasit la un pret foarte bun si a pus "rotile in miscare" :)
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#109 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 October 2018 - 11:09 AM

Pui in balanta atunci toate bune si rele...
Personal n-as accepta limitari pentru un ecran colorat.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#110 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 11 October 2018 - 11:28 AM

Din pacate pe OpenTX inca nu a aparut Nirvana si pana cand softul si updateurile nu sunt rezolvate nu ma tenteaza (dar ar fi ideal pt mine). Pana atunci un i10 la un pret scazut ar fi de ajuns. Nu zic ca nu imi place ecranul mare dar mai bine ma uit dupa modele :).

Singura problema ar fi ca am receptoare din ambele (FlySky/Turnigy) - cu i6 nu am probleme am telemetrie si full range cu *toate - si sa nu am limitari cu TGY-i10. Eventual rescriu softul din RX FS cu cel de TGY.
Probleme de genul: daca nu faci update RX functioneaza eratic, daca faci update pierzi ch1->4 etc...
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#111 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 July 2019 - 09:47 AM

Asta as numi pescuit in ape tulburi...

https://www.geekbuyi...ter-397661.html
... cu picioarele pe pamant ...
0

#112 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 23 July 2019 - 11:27 PM

...dar se mai clarifica putin:
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
Ce se vede in poze:
- slidere verticale cu duble actionare (maneta si sus si jos)
- 8 trimuri
- 3 potentiometre
- ghimbal Hall
- FlySky OS ...deci inca nu OpenTX
- range 2 km
- AFHDS3 ..cica are latency mic
- ecran color touch
- aici m-au pierdut: 1.87 kg. Mie Taranis-ul mi se parea greu la 800+ grame si am luat un XLite pe chestia asta. La aproape 2 kile fara tavita esti cu bratele amortite dupa 5 minute
- inca mai coc la firmware ("Wireless Bluetooth, wireless charging and other functions as firmware update"0 ...alta duda care pare inutila (wireles charging)
...si la 100 de dolari peste T16 nu este prea bine pozitionata pe piata: cu vreo 25 de dolari in plus cred ca se poate scoate un T16 cu Hall .. are o ergonomie net superioara (ce naiba au pus in Paladin de au ingreunat-o cu 1 kg???)...plus OpenTx vs FlySkyOS ...plus "multiprotocol fara receiver in kit" vs "un singur receiver ptr noul protocol dar e mare rau" (probabil / sper ca au pastrat back compatibility cu AFHDS2 si 1 desi nici unul din receivere FlySky nu era prea compact).
Si nitzica istorie: FS-PL18 e de fapt FS-i18 care a fost scoasa in 2013 si tinuta "la rece", diferente minore de estetica (FS-i18 era bicolora si cu antena aparenta). In 6 ani nu cred ca au reproiectat electric statia si aveau timp suficient de o varianta OpenTX (mai ales dupa experienta cu Nirvana NV14).
Ca veni vorba de OopenTX: de vreo 2 saptamani a aparut 2.2.34 M-am uitat pe site la Jumper sa vad daca scot si ei 2.2.4 si am vazut ca au schimbat site-ul si a aparut sapt trecuta (2019-7-18 18:29) T16 cu Hall (si au disparut in ceata link-urile de la Download), T16+ la precomanda cu pret f bun:
https://www.buildyou...us-hall-gimbals
In concluzie: de ce sa pre-comanzi PL18 si nu T16+? Ramai cu vreo 100 de dolari in buzunar (si asta inseamna un set de electronica servo+ESC+receptor).

Aceasta postare a fost editata de ender67: 23 July 2019 - 11:28 PM

0

#113 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 July 2019 - 12:56 PM

Pentru cei interesati de sapat, pagina de FCC a firmey Flysky este aici:

https://fccid.io/N4Z
... cu picioarele pe pamant ...
0

#114 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 August 2019 - 07:35 PM

Un mic detaliu cu care si-au tras-o singuri ... PL18 foloseste a 3a generatie a protocolului FlySky, afhds3. care nu mai e compatibil cu toata gramada de receptoare FlySky care o au fanii acestei firme prin ograda...
Deci mai pui si modul extern daca vrei si afhds2...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#115 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 May 2020 - 10:11 AM

Flysky da si el cu batzul prin gardul open source, sperand sa isi creeze propriul ecosistem, de vazut cat de "open" va fi...

https://www.flysky-c...greement-i-bus2

Sau poate, mai curand sa racoleze niste fraieri care sa munceasca pentru glorie... moka
... cu picioarele pe pamant ...
0

#116 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 11 May 2020 - 11:22 AM

Vezi postarearenatoa, la 11 May 2020 - 10:11 AM, a spus:

Flysky da si el cu batzul prin gardul open source, sperand sa isi creeze propriul ecosistem, de vazut cat de "open" va fi...

https://www.flysky-c...greement-i-bus2

Sau poate, mai curand sa racoleze niste fraieri care sa munceasca pentru glorie... moka


Calcaiul lui Ahile la OpenTX asta a fost: ca s-au ocupat doar de partea de Tx (sau mai bine zis de partea de UI, interfata cu utilizatorul) si au neglijat partea de RX si comunicatia TX-RX (partea ascunsa utilizatorului). Daca vreti au facut un sistem de operare open source dar in care au lasat drivere closed source. Si asa au ajuns in postura de "FrSky bitches" care a devenit absolut deranjanta in ultimii 2 ani.
Lucrurile au inceput sa se miste nu cu NV14 (Nirvana de la FlySky) ca asta e inca pe TODO LIST la OpenTX. Jumper T12 a fost punctul de cotitura si MPM (mutiproticol module). Paladin PL18 a fost un exemplu clar de "asa nu".
Ceea ce se vede in ultima vreme e o colaborare stransa intre echipa OpenTX si "echipa" MPM, se face trecera de la 4-in-1 la 5-in-1 (adica se adauga si 900 MHz, ca o fi el 915 sau 868 nu prea conteaza, faci antena de 900 si poti sa o folosesti fara mari pierderi si la 915 si la 868). Au inceput sa faca update de firmware MPM din OpenTX. Partea de HW fiind cam batuta in cuie si la TX si la RX ramane in discutie partea de protocoale pentru ca pina una alta sBus sau SBus2 o fi el standard de facto dar este un protocol inchis. Si tot ce exista pe piata fie e foarte scump fie are tinicheaua asta atarnata de coada: "compatible".
Acum nici iBus2 ca denumire nu suna bine, daca se cade la pace pe ceva gen openBusX sau OBX sau ceva care sa nu duca direct la Flysky pe site ci sa fie un protocol "comunitar" treaba ar fi mult mai simpla. In fond si la urma urmei treaba e simpla conceptual, la RX si TX trebuie sa ai cam acelasi chip radio (si sunt doar cateva de acoperit...vezi 4-in-1 sau 5-in-1), poti sa ai o abordare HAL (Hardware Abstraction Layer) prin care indiferent de solutia chip radio sa ai cam acelasi output pe seriala care sa iti acopere nu 6 nu 8 nu 16 canale ci sa zicem 32 de canale (sau mai multe...mii de exmplu), sa te gandesti nu numai la servo si suprafete de control si receptoare neinteligente ci sa profiti de faptul ca ai mici calculatoare acolo cu o gramada de periferie si cu putere de calcul si sa poti transmite si chestii complexe gen pozitie GPS sau pozitie GPS cu offset (dau un exmplu...nu poate fi foarte complicat sa comanzi un ROI de drone cu o singura statie, cat timp trimiti pe un canal de date o pozitie GPS UNICA si fiecare drona are stabilita o pozitie offset fata de acea pozitie unica). Cred ca se lucreaza deja la solutii proprietare de asa ceva (parca am vazut ceva demo-uri cu swarm de drone Intel), n-ar strica sa avem niste oameni cu viziune si care sa impuna un standard open source care sa nu mai sufere de "closed source legacy".
Deci da, initiativa o fi buna...dar "remember NV14/PL18 history". Si daca tot e sa se nasca un protocol de la zero ar trebui sa cam fie ceva foarte modern si care sa fie LTS ( Long Term Support) si Royalty Free (adica mokka). Si in momentul in care vei avea module de transmisie nu 4-in-1 sau 5-in-1 la 30-35-40 de dolari si receptoare full range cu protocoale specifice la 10-15-20 dolari ci vei avea pe piata ceva gen OpenRxM (module) la 10-15 dolari si receptoare OpenRxR (receiver) la 5-10 dolari si statii OpenTx la 50-100 dolari (50 alea low end si 100 alea high end) ...in momentul ala va fi cam game over pentru produsele RC scumpe. Si nu e foarte greu sa scoti o statie gen Flysky i6 cu OpenTx pe la 50 de dolari, un RadioMaster TX16S e deja pe la 100 de dolari cu 4-in-1 deci e perfect posibil sa nu bagi 4 cipuri radio ci doar 1 si sa bagi ghimbal Hall.
Dar ca la orice chestie noua, pina se "aseaza lucrurile" va fi ceva de speriat, toti vor incerca sa isi impuna propriul standard intr-o piata care e intr-o schimbare prea rapida.



0

#117 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 11 May 2020 - 12:06 PM

Ca sa exemplific putin de ce sBus/iBus/exBus sau toate ...Bus actuale ar cam trebui scoase la pensie: toate sunt urmasele directe ale receptoarelor cu iesiri PWM si numar extrem de limitat de canale (ca asta a fost politica firmelor, "4 canale sunt de ajuns", "vrei 6 canale scoate banul", "8 canale? nici o problema...e ceva mai scump" ... am mai vazut chestii din astea "640K ar trebui sa ajunga cam pentru oricine"). Deci ai un numar finit de canale (sa zicem pentru simplificare 16...sBus permite 18 canale cu 2 canale doar gen on/off dar nu prea conteaza asta) ...si ce faci cu sBus e sa transmiti TOT TIMPUL pozitia TUTUROR canalelor chiar daca le folosesti sau nu. Si mergi pe principiul 1 canal= 1 servo cu rezolutie pe 12 biti (4096 pozitii). Asta e exemplu clar de sistem la care la periferie ai niste chestii foarte "tampite" si tu la centru faci micro-management si pierzi timpul degeaba.
Solutii mai inteligente la chestia asta exista, un exemplu clasic este G-code in care la executie ai o masinarie care stie cel mai bine in ce stare se afla (ce pozitie) si tu ii dai doar comenzi care descriu modificarea starii (daca se face o deplasare pe axa X se dau doar coordonatele absolute sau relative cu noua pozitie).Daca am o gramada de variabole de controlat (="canale RC") e ineficient sa transmit toate variabilele / canalele cand pot sa transmit doar cele care se schimba. si nu e f inteligent sa ma limitez din start cu 4/6/8/12/16 variabile / canale si toate de acelasi tip ci mai bine gasesc o solutie sa descriu numarul de chestii de controlat, cam de ce tip e fiecare, cum se face controlul (in unitati absolute sau relative) si asa mai departe. Acu sa nu sariti in sus ca nu propun ca noul protocol sa fie ceva gen G-code pentru RC ...dar nici prea departe de el :).
La urma urmei acum ai procesoare pe 32 de biti si care incep sa coste mai putin decat cipurile radio din receptoare. Deja incep sa apara solutii modulare gen "receiver cu procesor pe 32 de biti cu iesire SBus", "ESC cu procesor pe 32 de biti","decoder SBus de 8 canale pe 32 de biti" samd samd..
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro