Modelism - RHC Forum: Vreau sa cumpar un zmeu - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vreau sa cumpar un zmeu Unde gasesc, la ce trebuie sa ma uit ?

#61 Useril este offline   incepatoru 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2856
  • Inregistrat: 30-May 09
  • Gender:Male
  • Interests:aero

Postat 29 May 2013 - 07:12 PM

..la GALATI la ora 12 erau vreo 13 buc..mai putin unu care l-am agatat io.. :good:
0

#62 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2013 - 08:15 PM

Uite un site de unde se pot invata cateva elemente de acro cu zmee.

Si al doilea, care arata si pozitiile mainilor.


Aceasta postare a fost editata de Flying Kettle: 29 May 2013 - 08:17 PM

Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#63 Userul este online   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 30 May 2013 - 06:19 PM

La 6:30 in Galati mai erau 6,erau 8,unul l-am luat eu si inca cineva il lua dupa mine.
0

#64 Useril este offline   myross67 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 06-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:zborul, in special pionierii nostri...Vlaicu,Vuia,Coanda

Postat 30 May 2013 - 06:39 PM

Vezi postareaincepatoru, la 29 May 2013 - 07:12 PM, a spus:

..la GALATI la ora 12 erau vreo 13 buc..mai putin unu care l-am agatat io.. :good:


Salut! Mersi de informatie! La Tecuci ,la ora 18 mai erau 3, dintre care doua au luat loc pe bancheta din spate a masinii!
0

#65 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2013 - 04:15 PM

Am profitat de promotia Pansh 1+1 gratis si am cumparat doua zmeie mici.

- Legend de 2m2 complet cu linii
- Flux 1.4m2

totul a fost 99 USD cu tot cu transport EMS.

Am facut-o pentru ca vreau sa se dea si cel mic cu zmeul si cel de 1.4m2 e perfect pentru el. Cum Flux de 1.4m2 este 89 USD am preferat sa mai pun 10 USD si sa cumpar si un Legend de 2m2 cu tot cu linii si manere (care separat ar costa peste 50 USD).

Asadar acum am 4 zmeie de la 1.4m2 la 5.5m2.

Fisiere atasate


0

#66 Userul este online   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 31 May 2013 - 04:39 PM

O mica smecherie pentru cei care au luat zmeul-parasuta de la lidl.Scoateti cele 2 sfori negre de pe ghidon(cele de langa bureti) si taiati cam 15-20mm din burete(spre exterior).In locasul astfel facut bagati direct prinderea rosie de pe zmeu,si astfel puteti aduce zmeul aproape prin rasucire si stocati si sfoara mai usor.Eventual tineti ghidonul tot timpul atasat si il montati pt zbor foarte foarte repede.
0

#67 Userul este online   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 31 May 2013 - 05:01 PM

Cam asa...

poza

De altfel nu prea ai cum sa il aduci jos...

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 31 May 2013 - 05:02 PM

0

#68 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2013 - 10:01 PM

Vezi postareabitex, la 29 May 2013 - 07:02 PM, a spus:

"Nu stiu altii cum sunt, dar eu"... daca gandesc putin mai iute, incerc sa spun ca timpul trece... Am fost in doua magazine Lidl in Bucuresti si nu am gasit acel zmeu. Trebuie urmarita binisor problema ca s-ar putea sa si dispara repede acolo unde exista.



Vezi ca aveau la Lidl de langa baicului.
Am vazut ieri seara.
0

#69 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2013 - 09:25 PM

Am luat si eu unul de la Lidl. Pentru 30 RON e superafacere, husa, linii, bara, instructiuni. Pe vantul slab de azi de la Chitila abia a stat in aer.

Senzoor a venit cu cele doua zmeie proaspat venite din China si s-a dat din plin.

Fisiere atasate


0

#70 Useril este offline   alecasunder 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 26-July 13

Postat 27 July 2013 - 11:02 AM

Asadar, de unde ati cumparat kite-uri Ozone in Romania? si la ce pret?
Ma intereseaza si pe mine un Ozone Quattro la 2,5 m.
0

#71 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 July 2013 - 11:14 AM

Si din nou zmeul de la Lidl.

Fisiere atasate


... cu picioarele pe pamant ...
0

#72 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2013 - 09:07 PM

Fain, ne-am jucat putin la Chitila cu zmee. Pansh vs Ozone. Vant foarte, foarte slab.

Fisiere atasate


0

#73 Useril este offline   pistolaSHNIKOV 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Gender:Male

Postat 28 July 2013 - 12:06 AM

Da, pe vantul ala foarte slab, Pansh de 5mp a tras suficient de tare cat sa-mi dea un pic de febra musculara :))))

@alecasunder
distribuitorii Ozone din RO

Eu am luat de la www.airsports.ro, care pe vremea aia era distribuitor Ozone
Mai stiu pe cineva care a luat de la www.kitefever.ro si pe altcineva care a luat de la www.powerkitecentre.com

Aceasta postare a fost editata de pistolaSHNIKOV: 28 July 2013 - 12:08 AM

"Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne intelegem bine, ca intre asasini."
Emil Cioran

0

#74 Useril este offline   alecasunder 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 26-July 13

Postat 28 July 2013 - 08:54 AM

@pistolaSHNIKOV Multumesc. Cred ca o sa-mi comand un Ozone Qauttro de 2,5m... ar trebui sa fie suficient pentru distractie si pe briza usoara de seara din Brasov. Mi-ai recomanda ceva mai mare? In ideea, ca as vrea sa traga destul de tare...dar in acelasi timp as vrea si umpic de viteza si sa raspunda bine la comenzi...

Am mai gasit aici ozone: http://www.parapanta.../Land-Kite.html . Imi place modelul Ozone Flow, cum are bordul de atac. Din pacate e umpic cam scump. Cred ca e un model mai vechi, ca nu mai apare pe site-ul ozone. Le-am scris si lor, sa vad daca au efectiv ceva in stock, din ce apare pe site... sau macar ceva second hand.

Mai sunt cele Pansh pe Ocazii... dar am mai mare incredere in ozone.
0

#75 Useril este offline   pistolaSHNIKOV 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Gender:Male

Postat 30 July 2013 - 07:06 PM

Ia legatura cu distribuitorii, ca doar sunt ambii din Brasov., si intreaba-i ce ti se potriveste mai bine.
Din cate stiu primul are si scoala de kiting, asa ca poti sa mergi sa vezi si probabil chiar sa testezi modele.
"Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne intelegem bine, ca intre asasini."
Emil Cioran

0

#76 Useril este offline   alecasunder 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 26-July 13

Postat 31 July 2013 - 07:10 PM

Vezi postareapistolaSHNIKOV, la 30 July 2013 - 07:06 PM, a spus:

Ia legatura cu distribuitorii, ca doar sunt ambii din Brasov., si intreaba-i ce ti se potriveste mai bine.
Din cate stiu primul are si scoala de kiting, asa ca poti sa mergi sa vezi si probabil chiar sa testezi modele.


Multumesc.
Am reusit sa contactez pe distribuitorul de la kitefever, singurul activ de altfel.
Pentru cine e interesat, aduce orice, doar ca aduce zmee din astea mai ieftine, doar cand le poate lipi de o comanda mai mare. A ramas sa ma contacteze cand da o comanda mai mare. Eu in principiu as ramane la un Quattro de 2,5m-3m deocamdata, se incadreaza si intr-un pret ok.

Intre timp, incerc sa vad si alte variante de zmee de calitate... din ce am citit pe forum-uri exista si zmee cu performante mai bune, la cam acelasi preturi ca ozone, chiar mai mici..am citit de un Crossfire, mai instabil dar mai rapid si puternic fata de ozone Flow(noul Octane).
Daca are cineva recomandari de alte marci importate in Ro sa-mi spuna... ca tot mai caut un zmeu jucaus, rapid, puternic si nu neaparat stabil cum sunt cele Ozone Flow/Octane-eu ma joc static cu el, nu vreau putere de tractiune constanta si rezistenta la rafale si inchideri, trebuie sa-mi dea bataie de cap!!! :)
0

#77 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2013 - 06:17 PM

Daca te intereseaza un Pansh Blaze 7mpatrati cu 600RON (in bucuresti), am unul nou, cu liniile neconectate si manerele contacteaza-ma pe PM.
Toate sunt noi. Nu a iesit din husa.

Merci

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de alexvid: 02 August 2013 - 06:19 PM

0

#78 Useril este offline   alecasunder 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 26-July 13

Postat 24 November 2013 - 12:14 PM

Pana la urma vara asta mi-am luat niste zmee...
http://www.decathlon.ro/47384-large_default/zmeu-zeruko-12.jpg
Am inceput cu un Zeruko de 1,2m de la Dechtlon,care a fost cam 130 lei. Zmeu cu 2 linii, 2 manere, foarte usor de controlat si zburat. Perfect pentru incepatori, pentru invatat, e practic indestructibil...problema e ca va plitisiti foarte repede de el.
De curand mi-am comandat 2 zmee chinezesti Pansh. O sa va zic primele mele impresii despre ele... nu am apucat sa le zbor mai mult de 2 ori ca abia le-am luat.
http://www.panshfans.com/pictures/ebay/Products/2a.jpg
- primul, un Pansh Blaze de 3m... super bun pentru un incepator ca mine. Pe vand mediu zboara usor si predictibil...usor de inaltat. La vant mai tare, e perfect pentru cei care vor sa inlocuiasca sala de forta cu un sport in aer liber :) , exact ce-mi doream... in juma de ora febra musculara garantata. Lungimea suspantelor de la bordul de fuga e cam mare...nu te lasa sa controlezi kalumea, dar nu pare mare lucru sa le corectezi. Trec asta la lipsuri.
http://i.ebayimg.com/t/Pansh-Ace-2m-Red-Power-Kite-/14/!BvvUWr!!mk~$(KGrHqZ,!g4Ev1+0DoM8BMFz+3CQZQ~~_35.JPG
- al doilea, un Pansh Ace de 2 m...e un zmeu care nu il recomand pentru incepatori. Ca si performante e clar superior zmeului Blaze 3m. Zmeul asta de 2m trage la fel de tare ca Blaze-ul de 3 m, e foarte rapid. Un moment de neatentie si e la pamant. Zmuceste uneori cu forta mai mare ca Blaze-ul. Il ridici mai greu de la pamant. Nu e pentru incepatori, clar... DAR e mai bine facut! mai bine gandit, dar si nitel mai scump.

Ca o concluzie la zmeele astea chinezesti... cred ca-si merita banii, dar personal mi-as dori o calitate mai ridicata.
Ca o chestie negativa, care ma face sa nu mai comand de la Pansh, este ca nu mi-au pus manere si linii in pachet, conform comenzii. A trebuit sa comand de la Dechtlon linii si manere la suprapret, pe care le folosesc la ambele zmee. Iar relatiile cu clientii sunt 0, nu raspund in veci la e-mail-uri. Nu raspund la intrebari. Nu au corectat greseala.
Deci comandati pe riscul vostru de la Pansh kites !!! Nici nu va mai spun, cum era scris cu creionu adresa pe pachetul trimis din China pana in Romania...abia se mai vedea.

In continuare doresc sa-mi achizitionez un zmeu Ozone(findca am vazut la ei ce inseamna calitate). Sper sa reusesc si sa vand unul din zmeele Pansh ca sa strang bani...doar ca nu am linii si manere pentru ele. Revenim la Ozone, ma gandesc la un Ozone Octane de 4 m, nou nout, model 2013, cu manere. Arata cam asa.
http://www.powerkiteshop.com/images/powerkites/ozoneoctane4m.gif
O sa incerc sa fac o comanda din SUA(avand in vedere ca dolarul e slab). Ies mai ieftin decat daca iau de la distribuitorii Ozone din Romania, care mi-au cerut cam multicel pe modele astea din 2013 si sa astept luni de zile, pana dau ei o comanda mai mare.
Daca se mai hotareste cineva la vreun zmeu din USA, Ozone, HQ... sa ma anunte! pot sa-l lipesc de comanda mea...se mai imparte transportul si taxele.

Aceasta postare a fost editata de alecasunder: 24 November 2013 - 12:16 PM

0

#79 Useril este offline   alecasunder 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 26-July 13

Postat 24 November 2013 - 12:26 PM

Defapt, daca ne strangem mai multi care vrem zmee de la Ozone, pot incerca sa fac comanda direct de la ei...am firma... si atunci ar trebui sa iesim si mai ieftin.
0

#80 Useril este offline   alecasunder 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 26-July 13

Postat 02 June 2014 - 11:56 AM

Vad ca m-a prins acest hobby.
Inca nu am trecut la Ozone, datorita pretului, dar, mi-am mai luat un PANSH Adam de 5,5m ... pentru putere mai mare. Momentan, l-am zburat o singura data, nu a prea fost vant. Are un sistem interesant de a retine aerul, astfel ca se poate ridica usor inapoi, in caz ca l-ai pus jos.

Pentru cine doreste, vand unul din zmee, si anume Pansh Balze 3m (link anunt)
Zmeul e intr-o stare exceptionala, cred ca de 5 ori l-am folosit. Liniile si manerele sunt noi noute, le-am comandat special pentru a putea vinde zmeul cu tot ce ii trebuie.

Acum zbor zmeul de 2 metrii, pe care la inceput nu reuseam sa-l stapanesc si ma enerva. Blaze-ul de 3m, e foarte bun pentru inceput... dar acum ca am invatat, e interesant sa ma lupt cu cel de 2 metrii sa-l tin in aer. Iar cel de 5.5 metrii e cu adevarat obositor de zburat :) .
0

#81 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2015 - 03:43 PM

Inca un zmeu Pansh (ACE II 6.0m Trial Editions la 99 USD) la Chitila


0

#82 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 12 June 2015 - 11:51 AM

Am gasit si eu zmeu la Lidl acum 3 saptamani. Erau 8 modele si am ales unul in forma de aripa Delta de 1.70m (cel mai bun, cred), cu 22 lei. Pana acum am iesit de 2 ori pe camp sa-l probez, dar n-am reusit sa-l tin in aer mai mult de cateva secunde, ca n-a fost vant.
0

#83 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 18 August 2015 - 07:32 AM

De Ziua Mondiala a Zmeelor (16 August), in parc cu ... zmeul.

Fisier atasat  ZMEU3.jpg (46.95K)
Number of downloads: 30 Fisier atasat  ZMEU6.jpg (59.65K)
Number of downloads: 31

Aterizari fericite !

PopaD
0

#84 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 20 August 2015 - 05:02 PM

Am vrut sa cumpar un Revolution Kite, dar pina si suratele lui din China depaseau bugetul meu, asa ca am studiat problema pe internet si am gasit cateva planuri si mi-am construit unul.

Materiale folosite (tevi carbon 4 mm, capete de tevi cu elastice cumparate de la magazin, materialul folosit pentru suprafata zmeului: saci de gunoi/pubela).


Imagini de pe parcursul constructiei AICI

Fisier atasat  SAM_5917_01.JPG (126.53K)
Number of downloads: 32



Aterizari fericite !

PopaD
0

#85 Useril este offline   AlexTizian 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 13-February 08

Postat 27 April 2016 - 01:39 AM

Salutare ,In Bucuresti mai zboara cineva cu zmeul si unde ? Cet vest Clinceni Chitila ? Nu mai am rabdare sa astept pana la concediul de la vara :))
0

#86 Useril este offline   Focke 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 473
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 29 August 2018 - 09:15 PM

Salut ,de cativa ani am descoperit tot cautand pe net diverse tipuri de zmee ,unul cu patru linii (REVOLUTION),fabricat in USA . Am vazut zeci de filmulete cu ce poate sa faca jucaria asta si am ramas super impresionat (www.revkites.com ).Mi-am zis ca trebuie sa am neaparat asa ceva , dar pretul mi-a mai taiat un pic din entuziasm ;cel mai ieftin pleaca de la 200usd (EXPERIENCE ,recomandat incepatorilor)si ajunge pe la 460usd.Bine-nteles in europa = 200 euro , UK 200 lire.
Asa ca am lasat-o moarta cativa ani pana acum cateva zile cand am vazut ca Decathlon vinde un zmeu similar.Pchetul contine 4 linii, 2 manse, o bara de rezerva de carbon de 8mm,
2 tije de fibra de 3mm rezrva ,instructiuni si bineinteles zmeul , totul la 250 lei.Normal ca l-am comandat !!( nu il gasesti la raft , trebuie comandat si cred ca vine din Franta cam in 4-5 zile ). Raport pret calitate este foarte bun. L-am primit luni dimineata si cum am vazut ca bate vantul afara am dat o fuga la Chittila nerabdator sa vad ce poate.
Vreau sa spun ca nu e chiar asa de simplu cum ma gandeam eu si bineinteles ca am dat cu el de pamant de cateva ori zdravan , m-am incurcat in sfori , dar pana la urma cat de cat m-am acomodat un pic.Concluzia e ca in primul rand vantul trebuie sa fie constant si nu in rafale altfel te chinui sa intelegi ceva,zmeul e destul de greu, liniile trebuie sa fie egale , altfel se duce in toate partile si e greu de controlat , liniile mi se par cam groase, si cred ca nu sunt la lungimea potrivita mai ales cele de sus astfel incat atunci cand sunt intinse, pozitia manselor sunt mult spre inapoi. Ma rog cam astea sunt primele impresii deocamdata despre acest zmeu.Eu zic ca e ok pentru inceput ,in conditii de vant ca lumea poti invata ceva manevre de baza si nu numai.
Dar totusi gandul de a avea un REV KITE nu mi-a dat pace si am cumparat unul din Irlanda , este un Revolution EXP din noua generatie cu un sistem de schimba forma aripei in functie de vant (tehnologie Reflex ).Saptamana viitoare sper sa-l primesc.
Sper ca nu v-am plictisit prea mult ,daca mai e cineva in Romania care zboara astfel de zmeu m-as bucura mult sa putem impartasi di experinta fiecaruia.


Am atasat un link aici https://www.youtube....514#action=shar
0

#87 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 August 2018 - 09:26 PM

https://www.decathlo...id_8494997.html :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#88 Useril este offline   Focke 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 473
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 29 August 2018 - 09:52 PM

Da, asta e !
0

#89 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 November 2019 - 10:49 AM

https://www.mediafax...a-mare-18618906
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro