Modelism - RHC Forum: Vreau sa cumpar un zmeu - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vreau sa cumpar un zmeu Unde gasesc, la ce trebuie sa ma uit ?

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2013 - 08:42 PM

Am avut un zmeu de acrobatie luat second de la Vlad1, pe vant e bestial. Intre timp a ajuns la Borian si eu vreau un zmeu nou.

Fisier atasat  IMG_6355.jpg (70.07K)
Number of downloads: 181

Am fost la Decathlon si am fost la un pas sa cumpar de acolo un zmeu (pe cel mare de 190 RON) dar m-am abtinut si mi-am zis ca mai bine intai intreb pe forum.

De regula marfa de hypermarket e cea mai slaba.

Asadar ce zmeu sa cumpar si de unde ?

Nu vreau performanta extrema, mai degraba distractie cand bate vantul pe camp (nu foarte des)

As zice ca m-as intinde pana in 100 USD (da prefer mai ieftin). Asa la modul ideal as vrea unul sa mearga si pe vant slab si pe vant moderat (ca puternic la noi nu e)
0

#2 Useril este offline   BlackMan 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 08-January 13
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 12 April 2013 - 08:45 PM

Uite aici cateva zmee, dar nu stiu cand vor ajunge (mai toate) pe stoc.
http://www.sierra.ro/Zmee-c474c.html
I started with a HSP X-star.

Statie hpi tf3, de vanzare. Link http://www.rhcforum....88-vand-statie/
0

#3 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 12 April 2013 - 09:16 PM

Eu nu am putut sa ma abtin, l-am luat de la Decathlon (pe cel mic) si-l tin in portbagaj pana maine :D cand sper sa-l scot pt prima oara :)
0

#4 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 12 April 2013 - 09:26 PM

Vezi postareastiganas, la 12 April 2013 - 08:42 PM, a spus:

Am avut un zmeu de acrobatie luat second de la Vlad1, pe vant e bestial. Intre timp a ajuns la Borian si eu vreau un zmeu nou.

Atasament IMG_6355.jpg

Am fost la Decathlon si am fost la un pas sa cumpar de acolo un zmeu (pe cel mare de 190 RON) dar m-am abtinut si mi-am zis ca mai bine intai intreb pe forum.

De regula marfa de hypermarket e cea mai slaba.

Asadar ce zmeu sa cumpar si de unde ?

Nu vreau performanta extrema, mai degraba distractie cand bate vantul pe camp (nu foarte des)

As zice ca m-as intinde pana in 100 USD (da prefer mai ieftin). Asa la modul ideal as vrea unul sa mearga si pe vant slab si pe vant moderat (ca puternic la noi nu e)


Eu mi-am luat vara trecuta de la un magazin din Constanta cu produse confiscate un super zmeu cu 15 lei parca , are pereti dubli care se umfla cu aer , poti face diverse scheme cu el in aer , are cam 120 cm latime , destul de mare zic eu , iar de zburat ce sa mai zic de vis nu alta , asa ca daca ai drum prin Constanta iti poti lua de acolohttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif
0

#5 Useril este offline   bogdan97 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 879
  • Inregistrat: 01-January 12
  • Gender:Male
  • Location:TG Mures

Postat 12 April 2013 - 09:44 PM

am avut si eu un zmeu asemanator cu cel din poza,cumparat de la un magazin din mures,cu 30-40 lei parca,avea 2 ate pentru comanda,material foarte rezistent,iar tijele erau din carbon.din pacate nu mai stiu ce am facut cu el.
"Studentu fara restanta e ca usa fara clanta"

contact:
0748209958
0

#6 Useril este offline   davinci 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 345
  • Inregistrat: 18-December 11
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 13 April 2013 - 06:54 AM

Stefan, daca vrei iti pot da gratis un zmeu pe care nu l-am zburat niciodata . Este nou, eu mai am inca doua asa ca, daca ai nevaie, contacteaza- ma. Are peste un metru, suspante, doua cercuri cu sfoara, cred ca au aproape 50 de metri. La mare iau un zmeu, aripa delta, dar stii cum zboara? Bestial, dar iti trebuie vant mai tare. Deci daca vrei un zmeu anuta- ma. Stima
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2013 - 07:10 AM

M-am documentat foarte superficial si e mare si lumea asta a zmeelor. Cred ca mai degraba o sa-mi cumpar unul mai mic din Decathlon de tinut in masina si unul de tip parapanta din China.

Fisier atasat  mQsx_3T-Lqnababt4LidfHQ.jpg (7.01K)
Number of downloads: 71

Pe la vreo 3m, eventual cu 4 linii, sa muncesc din greu cand bate vantul. Pe ebay se duc pe la vreo 30-60 USD

http://www.ebay.com/...984.m1423.l2649

Am deja unul tip parapanta (tot de la Vlad), e mic de 1.2m dar trage serios cand e vant.
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2013 - 07:12 AM

Multam, vorbim.

Vezi postareadavinci, la 13 April 2013 - 06:54 AM, a spus:

Stefan, daca vrei iti pot da gratis un zmeu pe care nu l-am zburat niciodata . Este nou, eu mai am inca doua asa ca, daca ai nevaie, contacteaza- ma. Are peste un metru, suspante, doua cercuri cu sfoara, cred ca au aproape 50 de metri. La mare iau un zmeu, aripa delta, dar stii cum zboara? Bestial, dar iti trebuie vant mai tare. Deci daca vrei un zmeu anuta- ma. Stima

0

#9 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 13 April 2013 - 03:08 PM

Vezi postareastiganas, la 13 April 2013 - 07:10 AM, a spus:

M-am documentat foarte superficial si e mare si lumea asta a zmeelor. Cred ca mai degraba o sa-mi cumpar unul mai mic din Decathlon de tinut in masina si unul de tip parapanta din China.

Atasament mQsx_3T-Lqnababt4LidfHQ.jpg

Pe la vreo 3m, eventual cu 4 linii, sa muncesc din greu cand bate vantul. Pe ebay se duc pe la vreo 30-60 USD

http://www.ebay.com/...984.m1423.l2649

Am deja unul tip parapanta (tot de la Vlad), e mic de 1.2m dar trage serios cand e vant.


Cam asa arata tip parapanta , daca ajung luna viitoare pe acolo o sa ma uit daca mai au asa ceva si iti cumpar unul http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 April 2013 - 05:36 PM

Zmeul lui DaVinci, care eu il stiu drept colegul Adi, il gasesti pe net ca "Lidl stunt kite" , a fost 60 de lei la Lidl, mi-am luat si eu la vremea aia, a fost de mult, si de abia azi l-am inaugurat, pe un vant cam de 25 km/h, pe site-ul ANM zicea 7m/s.
Nu e chiar zmeu in sensul clasic, ci o parapanta. Dar asta nu il face mai putin distractiv !

E bestiala distractia ! In primul minut nu il pricepeam, dar cum i-am prins spilul a devenit o distractie maxima ! De acum il am in masina permanent, mai ales ca are husa de transport.
Dar si eu cred ca ii trebuie vant cam tare, ma intreb cum zboara sub 15km/h, probabil cam lesinat. Am simtit si azi, la momente de acalmie intre rafale senzatia era ca imi cade mana, pentru ca in restul timpului nu eu imi tineam mainile in aer, ci forta cu care tragea zmeul.

Asta sunt eu azi cu zmeul.

Mi se pare ca prin topicul de parapante ziceau ca incearca sa ii puna trike, nu stiu cum a evoluat...

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de renatoa: 13 April 2013 - 05:37 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2013 - 07:26 PM

Am zburat si azi zmeu, e fantastic. Si cel delta ci cel tip parapanta. Am vorbit si cu davinci, a vrut sa-mi dea cadou unul tip parapanta care e la fel cu ce am deja asa ca am zis multumesc dar mai bine sa-l dea altcuiva.

Un zmeu cu schelet (tip delta) e destul de lung (ambalat) si de aceea e greu/imposibil de cumparat de afara. Asa ca singura optiune cam ramane Decathlon. Daca are careva experienta cu cele patru modele de la Decathlon (si care merita cumparat) poate ne spune si noua.

Cele tip parapanta se strang compact asa ca pot fi cumparate de afara fara probleme. Modelele sunt foarte variate si nu sunt lamurit ce ar merge cel mai bine la conditiile noastre (vant slab/moderat).

Exista prin RO un cerc de pasionati cu ceva forum precum avem noi ?

Inca odata e foarte placut zborul cu zmeul si se completeaza perfect cu cel RC. Poate ar trebui sa facem o sectiune si pe RHC poate asa se mai anima lucrurile.
0

#12 Useril este offline   cosmin65397 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 06-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2013 - 10:59 PM

Am gasit intamplator acest post si ma surprinde in mod placut pt ca vad ca mai exista si alti oameni care au o pasiune pt obiecte zburatoare gen zmeu,dar sa revin asupra subiectului.
Din 2 bucati de zmee de la decathlon mai am unul singur,cel de 120 pe rosu(acum 3 ani cand l-am luat aveau si alte culori), celalat de 180 a fost prea mare si pretentios,la inceput mi-a fost foarte greu sa le ridic in aer pt ca nu cunosteam cum lucreaza aceste zmee cu doua manere,exista o anumita pozitie din care trebuie manevrate pe care am invatat-o usor si intr-un timp scurt.Pot sa-ti spun ca din punct de vedere al materialului sunt bune,le-am trantit pe amandoua de am crezut ca se sparg si se rup dar nu a fost asa ,drept dovada cel de 120 pe care il am dupa 3 ani inca zboara perfect.Ceea ce imi place foarte mult este ca poti face acrobatii cu ele dar e nevoie de indemanare si un vant destul de puternic,cu cat viteza vantului e mai mare cu atat zmeul se comporta mai bine si e mai manevrabil,dar la fel de usor si de incurcat sforile intre ele daca nu e manevrat corespunzator.Cel mare de 180 are nevoie de vant puternic altfel e mort si daca dai de vant te tii bine de manere,la 78 de kg cat am a reusit si m-a ridicat,din ce au la decathlon eu ti le recomand.
Sunt mai multe de spus dar e mai bine inteles din practica.
Am atasat o poza de anul trecut de pe plaja ca sa observi marimea celui de 120,daca mai ai alte intrebari sau esti interesat iti raspund cu placere iar daca cumperi vreunul as fi bucuros sa ne vedem la o "zburatoare".

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  zmeu.jpg (102.87K)
    Number of downloads: 161

0

#13 Useril este offline   cosmin65397 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 06-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2013 - 11:29 PM

http://youtu.be/CyNODmpxkwU


Cam asa zboara la mine, la cineva mai priceput cred ca e alta distractie,l-am tinut mai aproape pt ca era vant destul de tare si nu am vrut sa incurc sforile pt ca dureaza destul pana le descurci si mai e si indemanarea.
0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2013 - 08:43 AM

Multam, cred ca o sa cumpar un zmeu delta de la Decathlon, cel mai mare care incape in portbagaj. Cel de 190 RON are 130 cm ambalat (cat aripa de Multiplex Blizzard) nu prea incape comod in masina.

Ca zmeu folie/parapanta daca vrei sa simti ceva pe briza moale din Bucuresti trebuie de la 4m in sus. Cele de pe ebay sunt junk (cum era de presupus de la inceput).

Dar exista si bune la pret decent, de pilda PANSH, Legend 4.5m - 129 USD.

http://www.panshkite...41&productname=

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  41.jpg (59.93K)
    Number of downloads: 46

0

#15 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2013 - 09:46 PM

Pentru ca era asa un vant tare afara nu am rezistat si am dat fuga la Decathlon.

Am cumparat zmeul Rclic 180 ca era cel mai mare care incapea in masina. Pret pe raft 119 RON, la casa surpriza, pret 89 RON (cat era si Rclic 144). Am plecat fericit de discount direct pe camp la Chitila (7 minute distanta).

Vantul batea sanatos, ideal pentru zmeu.

Se monteaza in 15 secunde si l-am lansat dupa sistemul invatat de la Valteras (spijinit de masina).

Pana aici a fost partea buna. Acum urmeaza partea proasta.

Zboara naspa. Intra in tot felul de oscilatii, fuge nasol, nu e nici o placere. Dupa 5 minute l-am pus jos, l-am impachetat si l-am dus inapoi la Decathlon.

Pai nene, zmeul de la Vlad1 e meserie, trage tare, sta prins cu acul pe cer, e rapid; nici nu se compara.

Asa ca am negociat cu Borian si am luat inapoi zmeul delta.

Ramane sa cumpar zmeul parafolie adevarat, cel de 4-6 m2.
0

#16 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 16 April 2013 - 07:17 AM

Pe vint, zmeul delta din dracon are un sunet teribil.
0

#17 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2013 - 07:53 PM

Si m-am facut de zmeu parafolie:



vedeti zmeul din clip ? Am discutat cu posesorul si ajunge la mine. A avut un accident (nelegat de zmee) si nu mai poate sa-l zboare.

La Rapa Rosie vin cu el.
0

#18 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 16 April 2013 - 08:06 PM

cu zmeu si incaltat cu ceva rotile si adrenalina vine singura
0

#19 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 April 2013 - 08:16 PM

Pacat... era baiat simpatic... o sa fie interesant sa povestim de el "l-a luat zmeul... " :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#20 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2013 - 08:18 PM

Adrenalina si ambulanta. Pentru inceput as fi fericit sa-l pot manevra cu piciorele bine infipte in sol.



zmeele sunt foarte periculoase

Vezi postareaemilemir, la 16 April 2013 - 08:06 PM, a spus:

cu zmeu si incaltat cu ceva rotile si adrenalina vine singura

0

#21 Useril este offline   cosmin65397 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 06-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2013 - 08:38 PM

Amuzant :)) dar parca mai bine e sa fii intreg.prefer sa am un zmeu pe care sa il controlez si nu invers :))
0

#22 Useril este offline   pistolaSHNIKOV 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Gender:Male

Postat 16 April 2013 - 08:43 PM

Stefan, ia neaparat Ozone, ca sa facem o lupta aeriana de la egal la egal la Chitila :D


Fisier atasat  DSC_0084 - mod.jpg (172.4K)
Number of downloads: 123 Fisier atasat  DSC_0098 - mod.jpg (154.91K)
Number of downloads: 116


Cu Ozone IMP cu 2 linii, sau Ozone Quattro cu 4 linii, la 1m2 sau 1,5m2 sau 2,5m2 distractia e maxima si, cel mai important, este garantata.
In plus, Quattro poate fi decolat si aterizat extrem de usor.

The QUATTRO 4-LINE also doubles as the perfect performance stunt kite for powered up fun and fast flying loops.
Once kite control has been mastered, the QUATTRO will serve as a perfect beach toy and offers an easy entry into power kiting for friends and family.


Eu am ajuns sa iau Ozone IMP Quattro 2,5m2 model 2009 dupa ce am suferit cateva deziluzii cu niste delta si niste parapante proaste, chinezesti.
Bine inteles, pe piata mai sunt si altii la fel de buni, dar Ozone foloseste aceleasi materiale la zmeele mici, trainer, ca si la cele mari, de tractiune.
Respectiv Ripstop 40D si linii Dyneema de 100-200kg forta.
"Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne intelegem bine, ca intre asasini."
Emil Cioran

0

#23 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 16 April 2013 - 08:47 PM

cu un zmeu in fiecare mana si o camera pe cap si ar fi cel mai tare echipament FPV
0

#24 Useril este offline   pistolaSHNIKOV 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Gender:Male

Postat 16 April 2013 - 08:58 PM

Vezi postareaemilemir, la 16 April 2013 - 08:47 PM, a spus:

cu un zmeu in fiecare mana si o camera pe cap si ar fi cel mai tare echipament FPV


Ai uitat sa adaugi un chinez in ecuatie :D

Sau, daca te gandesti ca FPV-istul e chiar operatorul kite-urilor, atunci camera e in plus :D
"Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne intelegem bine, ca intre asasini."
Emil Cioran

0

#25 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 16 April 2013 - 09:15 PM


Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#26 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 16 April 2013 - 09:23 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 16 April 2013 - 09:15 PM, a spus:



Super tare, poate ma combin si eu la unul ca la mine in Busteni nu exista zi fara vant, e ca si cum s-ar inventa ciocolate ce nu ingrasa. :D
0

#27 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2013 - 09:30 PM

Nu te-am vazut demult cu zmeul. Tineam minte ca ai ceva dar nu mai stiam ce.

Ozone e in categoria premium.

http://www.powerkite...uattro-kite.htm

cel de 2.5m2 e 140 lire adica vreo 730 RON.

Deocamdata am cumparat kite-ul Pansh Legend de 5.5m2 la mult mai putini bani si ma lamuresc cat de mult imi place.
Pansh e facut in China dar are o reputatie foarte buna, e considerat un brand de top (nici nu e foarte ieftin)

Daca imi place si nu imi rup gatul nu ma opresc la un singur zmeu.

In mintea mea trebuie un zmeu mare pentru vantul slab tipic de Bucuresti care e in zona 6-15 Km/h.



Vezi postareapistolaSHNIKOV, la 16 April 2013 - 08:43 PM, a spus:

Stefan, ia neaparat Ozone, ca sa facem o lupta aeriana de la egal la egal la Chitila :D

0

#28 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2013 - 09:34 PM

Vorbim PM, poate ne intalnim la camp pentru primul zbor, e mult mai bine cu cineva care stie.

Vezi postareapistolaSHNIKOV, la 16 April 2013 - 08:43 PM, a spus:

Stefan, ia neaparat Ozone, ca sa facem o lupta aeriana de la egal la egal la Chitila :D


0

#29 Useril este offline   pistolaSHNIKOV 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Gender:Male

Postat 16 April 2013 - 10:54 PM

Clar !
Din pacate insa, nu sunt mare expert in zmee de tractiune. N-am trecut de fun-level :D

Pansh-u' de 5,5m2 eu il vad strict ca si zmeu de tractiune. Nu prea este stunt kite.

Daca vrei distractie pura (adica stunt kite ), atunci ai nevoie de ceva gen Ozone IMP sau Prism Snapshot, etc
(Pui si-o "coada" si uiti de helicoptere :D )

Daca vrei si distractie dar si un pic de tractiune, cat sa antrenezi bicepsu', atunci un Ozone Quattro sau Prism Snapshot, de 2-3m2, sunt excelente

Peste 4m2, din punctul meu de vedere, incepe tractiunea pura, iar distractia se transforma in sport: kite landboarding, kite surfing, kite skiing, etc.
Iti trebe echipament si antrenament.

Sariturile cu zmeul nu sunt suportate, ba chiar sunt explicit interzise in manualele zmeelor, cu litere rosii, aldine.

·Never use this kite or any Ozone Kite products to jump, fly (paraglide) or
rise above the ground. By jumping, you seriously increase the chances of
serious injury, paralysis or death.


Evident, oricine a pus macar o data mana pe un zmeu de tractiune, viseaza la sarituri :D :D :D
Unii o patesc rau, ca in filmul tau.
Altii o duc bine
:D :D :D

Vezi postareastiganas, la 16 April 2013 - 09:34 PM, a spus:

Vorbim PM, poate ne intalnim la camp pentru primul zbor, e mult mai bine cu cineva care stie.

Aceasta postare a fost editata de pistolaSHNIKOV: 16 April 2013 - 10:57 PM

"Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne intelegem bine, ca intre asasini."
Emil Cioran

0

#30 Useril este offline   pistolaSHNIKOV 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Gender:Male

Postat 16 April 2013 - 11:08 PM

Pentru kite surfing trebe altfel de zmee, speciale pentru apa.
Dar cu ele vei putea face "Jesus walk"
:D :D :D

Gata, ma opresc, ca deja am dat-o-n diverse :D
"Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne intelegem bine, ca intre asasini."
Emil Cioran

0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro