Modelism - RHC Forum: Cumpar locomotiva, vagoane , sine, scara HO - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cumpar locomotiva, vagoane , sine, scara HO Fleischmann sau compatibile

#1 Useril este offline   Bismark 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 14-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti 4
  • Interests:Machete vii si moarte

Postat 08 April 2013 - 03:19 PM

Buna ziua,
va cer ajutorul in legatura cu achizitionarea unei locomotive (de preferat cu aburi)Fleischmann.De ceva vreme m-a lovit deosebit de rau microbul trenuletelor , si sunt in cautarea unor elemente cu ajutorul carora sa-mi dezvolt vechiul start-set de la Fleischmann ab care este intr-o stare dezastruoasa.Pentru ca nu am forta sa investesc prea mult m-am orientat catre SH, dar intervine chestiunea experientei.Am gasit ceva lucruri interesante pe Okazii si alte site-uri si vroiam sa le supun "examenului":

http://www.okazii.ro...7-ho-a125528564
http://www.okazii.ro...o-ho-a111068743
http://www.trenulet....ica-e-499-ep-iv
http://www.hgd.ro/51244A.html

Daca stiti cumva vreo sursa de trenulete Sh , sau orice material(sine etc), service( am o locomotiva Fleischmann defecta , niste relicve care au nevoie de roti si alte chestii-asta in Bucuresti) va-s fi foarte recunoscator sa ma ajutati.

Multumesc anticipat! (scuzati daca nu am postat unde trebuie)
"Daca nu o sa gasesc drumul, o sa il construiesc"

Hannibal
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2013 - 03:30 PM

prima e scunpa, a doua e teapa (nu e piko). Am luat multe de pe ebay Germania in ultimele luni si a fost foarte bine. Transportul este 9-17 EUR si locomotivele, toate cu abur si modele nu tocmai banale, 50-150 EUR.

Vezi postareaBismark, la 08 April 2013 - 03:19 PM, a spus:

Buna ziua,
va cer ajutorul in legatura cu achizitionarea unei locomotive (de preferat cu aburi)Fleischmann.De ceva vreme m-a lovit deosebit de rau microbul trenuletelor , si sunt in cautarea unor elemente cu ajutorul carora sa-mi dezvolt vechiul start-set de la Fleischmann ab care este intr-o stare dezastruoasa.Pentru ca nu am forta sa investesc prea mult m-am orientat catre SH, dar intervine chestiunea experientei.Am gasit ceva lucruri interesante pe Okazii si alte site-uri si vroiam sa le supun "examenului":

http://www.okazii.ro...7-ho-a125528564
http://www.okazii.ro...o-ho-a111068743
http://www.trenulet....ica-e-499-ep-iv
http://www.hgd.ro/51244A.html

Daca stiti cumva vreo sursa de trenulete Sh , sau orice material(sine etc), service( am o locomotiva Fleischmann defecta , niste relicve care au nevoie de roti si alte chestii-asta in Bucuresti) va-s fi foarte recunoscator sa ma ajutati.

Multumesc anticipat! (scuzati daca nu am postat unde trebuie)

0

#3 Useril este offline   LDH 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 15-August 06

Postat 08 April 2013 - 06:05 PM

Salut,

Ai mesaj privat
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
0

#4 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2013 - 08:12 PM

Al treilea a creat probleme in trecut la niste clienti, marfa sh vanduta drept nou nouta si marfa sh cu probleme vanduta drept sh buna.

Al patrulea este de toata increderea. Un om si jumatate din Cluj. H. G. Dan merita toata stima.

Ar mai fi vreo doua magazine de care nu s-a auzit ceva de rau, in Bucuresti, ce vand Fleischmann. Unul e Electrosid si altul Jucarii (cel din Prelungirea Ferentari, str Duta Gheorghe). Ultimul are oferte bune oneori. Si mai sunt unul-doua de incredere, nu le mai tin minte dar cu siguranta ti le va spune LDH.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 08 April 2013 - 08:34 PM



0

#5 Useril este offline   Biti 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 04-April 08

Postat 09 April 2013 - 10:48 AM

Salut!

Vezi ca ELECTROSID s-a schimbat in hobbymag.ro
Saptamana viitoare deschid si magazin in Str. Braziliei 52
Pentru alte detalii ma poti contacta pe mail sai la tel

Biti
0

#6 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2013 - 12:48 PM

Da, acuma fac legatura Biti - Electrosid - forumul Lokomotiv. De toata increderea. Ce sa fac, eu colectionand la scara N, nu cunosc perfect toate magazinele care nu prea aduc marfa pe N. :rolleyes: Stiu totusi ca Electrosid aducea la comanda orice de pe Roco si apoi si de la Fleiscmann dupa unirea lor.


0

#7 Useril este offline   Bismark 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 14-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti 4
  • Interests:Machete vii si moarte

Postat 09 April 2013 - 04:07 PM

Multumesc mult!!
Nu ma asteptam la o asa reactie ! :lol:
"Daca nu o sa gasesc drumul, o sa il construiesc"

Hannibal
0

#8 Useril este offline   Bismark 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 14-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti 4
  • Interests:Machete vii si moarte

Postat 12 April 2013 - 10:15 AM

Buna ziua,
am o intrebare:cum procedati atunci cand proiectati o diorama sau un traseu.Ma tot chinui sa imi dau seama de ce sine am nevoie.Am vazut intr-un catalog Fleischmann niste sabloane pentru asa ceva,ma gandeam ca poate cunoasteti vreo metoda.
Multumesc!
"Daca nu o sa gasesc drumul, o sa il construiesc"

Hannibal
0

#9 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2013 - 04:04 PM

Eu personal folosesc programul Wintrack, WinTrack 3D v7.0.5 (Eng) mai exact, care imi face totul. Traseu, lista de sine, prezentare 3D, sectiuni prin teren si multe altele. Dar nu ma intreba de unde l-am luat. :lol:
Am biblioteci de sine pe ecartamente, producatori, variante/modele. Mai am biblioteci de material rulant pe producatori si scara, bineinteles. Si biblioteci de obiecte (cladiri, verdeata, lucrari feroviare). Toate sunt reprezentari ale produselor din comert, la scara, utile ca sa-ti dai seama cum va arata diorama in final, cat loc iti ocupa obiectele de pe ea. Si aceste biblioteci le-oi fi luat tot cam de acolo B) , am muncit zile sa le caut si sa le iau. Or fi ajuns la versiunea ...nshpea dar eu acum cativa ani, cand erau deabea la 8, pe asta am gasit-o functionala, daca intelegi. Deci cauti Wintrack.

Ar mai fi WinRail, ceva asemanator si am mai auzit si de unul gratuit dar, cum sunt toate cele gratuite, nu face ce fac cele pe bani.

Cu sabloane se lucra pe vremuri, cand nu erau computere si programe. Cu PC-ul, poti corecta repede ce ai gresit, poti si sa introduci fortarea sinelor daca nu ti se potriveste totul la milimetru, dar nu e bine sa exagerezi, eu folosesc maxim 5mm la scara N.
Apropo de fortare (cand de exemplu nu se inchide bine un circuit), sa cumperi si sine flexibile ca sunt mai practice decat segmentele si obtii si curbe mai realiste. La mine, din cei 35 de metri de sine pe N pe care le-am cumparat (unde se includ si zeci de macaze), cred ca jumatate sunt sine flexibile. La N, ele au lungimi de cca. 75 cm.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 12 April 2013 - 04:29 PM



0

#10 Useril este offline   Bismark 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 14-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti 4
  • Interests:Machete vii si moarte

Postat 21 April 2013 - 07:01 PM

Buna seara,
in cautarea programului WinTrack am gasit unul care pare foarte simplu si util pentru incepatori, Raily 4.0.Totusi am o problema : exista si varianta in engleza? , ca eu cu germana nu ma impac deloc. Ma gandeam ca poate ati lucrat cu asa ceva mai demult.
Multumesc!
"Daca nu o sa gasesc drumul, o sa il construiesc"

Hannibal
0

#11 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2013 - 08:32 PM

Salut, ti-am trimis un mesaj.


0

#12 Useril este offline   Bismark 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 14-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti 4
  • Interests:Machete vii si moarte

Postat 07 May 2013 - 01:36 PM

Salutare,
Vreau sa incep in forta cu realizarea traseului , dar am niste nedumeriri in ceea ce priveste treaba cu functionalitatea lui. Alimentatorul pe care il am eu este cel din startsetul Fleischmann AB, Regler(analogic?presupun).Nu stiu daca este suficient de puternic pentru ce vreau eu sa fac.
Ce elemente trebuie sa folosesc pentru un traseu care sa contina mai multe locomotive independente?

P.S. Scuzati pentru intrebarile astea de "habarnagiu" , da chiar nu stiu "teoria". :nea:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Capture.PNG
  • Imagine atasata: 6725.jpg

"Daca nu o sa gasesc drumul, o sa il construiesc"

Hannibal
0

#13 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2013 - 09:45 PM

Cel mai bine intri in lumea DIGITALULUI. Pentru asta iti trebuie la fiecare locomotiva cate un decodor digidal (costa in medie 100 lei fara sunet si cel putin 300 cu sunet). Pe partea de comanda, iti trebuie cel putin o centrala (statie) digitala de comanda care poate fi monobloc (dintr-o bucata) ori compusa din terminal si amplificator . La ambele variante se adauga o sursa de tensiune continua si curent de 3-4 A, de preferinta stabilizata sau cel putin sa ai siguranta ca la consum mic sa nu sara tensiunea de 16V ca arzi decodoarele din locomotive (unele sunt sensibile si se ard la 18 sau mai multi volti. Nu e bine nici sa depasesti cei 4 A deoarece la un scurt poate iesi cu incendiu. Oricum exista niste protectii la scurturi deoarece materialul rulant mai are obiceiul sa il produca in unele situatii, nemaivorbind ca poti scapa un obiect conductor pe sina. Cei cu multe trenuri in miscare simultan, au circuitul impartit pe tronsoane alimentate prin amplificatoare separate.

Daca mergi pe oricare din cele doua variante de mai sus, ai dezavantajul ca trebuie sa faci o operatiune ca sa schimbi locomotiva controlata la un moment dat, celelalte ramanand sa execute comanda in curs. Este foarte anevoios mai ales de la 3 locomotive in sus. Din aceasta cauza iti recomand un amplificator la care sa conectezi atatea terminale cate locomotive crezi ca vei controla la un moment dat simultan. De exemplu eu desi am acum 7 locomotive, consider ca n-o sa-mi mearga niciodata mai mult de 4 la un moment dat asa ca patru terminale ar trebui sa-mi ajunga. Am uitat sa-ti zic ca unele centrale monobloc permit adaugarea de terminale (posturi de comanda) conectate in reteaua proprietara, deci numai anumite terminale care se pupa cu centrala. Costurile sunt cam de 200 lei terminalul (150-250), insa centrala poate costa de la cateva sute la cateva mii alea foarte sofisticate (e cam ca la statiile RC).

Daca te sperie costurile ridicate ale DIGITALULUI, sa stii ca se pot realiza circuite analogice pe care sa circule doua locomotive simultan dar cu viteze si/sau sensuri diferite insa e complicat si n-ai control absolut. Intotdeauna trebuie ca locomotivele sa se afle pe tronsoane diferite de circuit, izolate intre ele si controlate individual.


Si am uitat sa-ti mai spun ca centrala, posturile de comanda (terminalele) si amplificatorul se pot construi in regim de amator cu costuri mai mici si rezultate garantate http://usuaris.tinet...mco/home_en.htm de catre multi cetateni ai mapamondului, inclusiv ai Romaniei iar daca nu ai cunostinte de electronica, gasesti facute de cel putin doi useri ai unui forum de trenulete Lokomotiv (foarte util sa te documentezi si sa-ti maresti parcul de material), Elef si dac.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 08 May 2013 - 09:56 PM



0

#14 Useril este offline   Bismark 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 14-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti 4
  • Interests:Machete vii si moarte

Postat 09 May 2013 - 09:14 AM

Multumesc mult! O sa analizez situatia si vad eu.
"Daca nu o sa gasesc drumul, o sa il construiesc"

Hannibal
0

#15 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2013 - 09:33 PM

Decodoarele se fac mai greu in regim de amator deoarece trebuie sa iasa mici, sa incapa in locomotive. Cei ce colectioneaza la scara H0 au un avantaj evident fata de cei cu N. Dar la cat costa un decodor, intre 80 si 130 lei, nici nu prea merita sa te ostenesti deoarece piesele si investitia in scule pentru lucrul cu SMD-uri n-o sa te scoata mai ieftin.

Alta distractie este insa cu decodoarele. Desi unele locomotive sunt proiectate si construite din fabrica sa accepte usor un decodor (e bine sa tii cont si de acest aspect la achizitionare) la unele va trebui sa-ti bati mai mult sau mai putin capul cu montarea unui decodor. Adica trebuie sa gasesti un loc adecvat (sa nu se atinga de ceva metalic dar nici de interiorul carcasei pentru a nu o topi daca se incing ceva mai mult, sa aiba si ceva flux de aer de racire), sa intrerupi niste trasee electrice intre roti si motor si intre roti si becuri(faruri/iluminatul cabinei) si sa intercalezi conform schemelor electrice decodorul propriuzis. Repet, tu la H0 esti avantajat de marimea locomotivei, poate doar una mica, de manevra sa-ti puna ceva probleme, eu la N a trebuit uneori sa frezez locas in sasiul metalic al locomotivei sau sa fac alte inginerii prin interior.

Locomotivele ce pot fi usor transformate in digitale au un conector mama in care se infige decodorul (trebuie tinut cont doar de dimensiunile acestuia), bineinteles dupa scoaterea conectorului tata "analogic" ce face niste legaturi intre pini, ca sa conecteze motorul direct la roti dar si becurile (ledurile) prin intermediul unor diode ce asigura iluminare alba in fata si rosie in spate (cand e cazul). Pe siteuri au un simbol caracteristic numit NEM 652 (la H0) sau scrie in clar NEM 652

Aceasta postare a fost editata de navigator: 09 May 2013 - 09:40 PM



0

#16 Useril este offline   Bismark 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 14-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti 4
  • Interests:Machete vii si moarte

Postat 13 May 2013 - 10:30 AM

Buna ziua,
Stiti cumva care este orarul la magazinul din Calea Grivitei (Trennet)?Vreau sa trec pe-acolo pentru niste sine flexibile piko de 940mm ,mi se par cele mai avantajoase.

Aceasta postare a fost editata de Bismark: 13 May 2013 - 10:31 AM

"Daca nu o sa gasesc drumul, o sa il construiesc"

Hannibal
0

#17 Useril este offline   LDH 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 15-August 06

Postat 13 May 2013 - 06:58 PM

Bine ar fi sa ajungi dupa ora 11.
Deschis este pana la ora 20.

Spoor la cumparaturi!
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
0

#18 Useril este offline   Bismark 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 14-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti 4
  • Interests:Machete vii si moarte

Postat 16 May 2013 - 08:00 PM

Buna seara,
am fost astazi pe la vreo sapte jumate seara la trennet pe calea Grivitei si nu parea sa fie nimic viu pe-acolo.Am gasit poarta verde cu "Piko" -incuiata, soneria rablagita nu stiu daca functiona. Nu mi-a trecut prin cap sa iau nr de telefon si sa sun, poate dadeam de cineva.

In legatura cu locomotivele Fleischmann digitale: sunt compatibile cu un circuit analogic?O sa fac rost de una de pe E-bay si vreu sa stiu care e treaba.

Aceasta postare a fost editata de Bismark: 16 May 2013 - 08:02 PM

"Daca nu o sa gasesc drumul, o sa il construiesc"

Hannibal
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro