Modelism - RHC Forum: Hobbico NexSTAR Mini - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hobbico NexSTAR Mini

#1 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 06 April 2013 - 03:16 AM

Dupa regula "if it's worth doing, it's worth overdoing", astazi m-am trezit cu un NexSTAR Mini in brate.

Am intrat intr-un hobby shop dupa maruntisuri pentru micul Telemaster dar cand am vazut NexSTAR-ul, a fost dragoste la prima vedere. Bine, trebuie sa recunosc ca nu a fost chiar la prima vedere, am mai fost in shop-ul respectiv, am vazut ca aduc produse Hobbico si am intrat in vorba cu nenea de acolo despre un NexSTAR. Adevarul este ca mi-ar fi placut de foarte mult timp unul, dar in europa intotdeauna parea prea complicat de adus, cu transport cu tot ajungea la preturi prea mari dar si era riscul sa nu ajunga intreg.

Am toata increderea ca nu voi neglija constructia micului Telemaster si ca se vor intelege de minune.



Ceva detalii despre el:

Stock Numbers: HCAA0700 (Receiver Ready);
Wingspan: 44 in (1120 mm)
Wing Area: 296 in² (19.1 dm²)
Weight: 25-28 oz (710-790 g)
Wing Loading: 12.2-13.6 oz/ft² (37-42 g/dm²)
Length: 36.5 in (925 mm)
SuperTigre® 400 brushless motor, SuperTigre 20A brushless ESC, (4) ElectriFly™ ES50 Nano servos

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   ivan alexandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 651
  • Inregistrat: 09-March 10
  • Gender:Male

Postat 06 April 2013 - 09:02 AM

asteptam filmultele victor
1:10 MST XS-Drift, Ford mustang cabrio Reely 1:10, Rc plane Piper J Cub 2.6m, Traxxas E-MAXX brushless, Axial SCX 10
0

#3 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 06 April 2013 - 05:56 PM

Urmeaza si poze si filmulete, dar e un pic de lucru la el.

Trebuie sa aranjez un pic folia de pe el. Momentan mai are riduri si nu au intins-o bine. De asemeneam am o problema de conectivitate: ESC-ul are mufa de alimentare diferita de ce ce mi-am adus cu incarcatorul. Trebuie sa vad ce fel de baterii gasesc si probabil voi face un adaptor pentru incarcator.
0

#4 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 09 April 2013 - 05:48 AM

I-am aranjat imbracamintea si l-am asamblat. E o frumusete de avion, abia astept sa-l vad in aer.

Din pacate vremea nu tine cu noi dar nici eu nu ma opresc din a-mi pune singur piedici. Am facut o prostie spectaculoasa cand am cumparat un lipo...

Fisiere atasate


0

#5 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 11 April 2013 - 06:54 AM

Am rezolvat problema cu mufele si am reglat brut cursele elementelor de comanda.

Centrul de greutate imi da batai de cap, e tot greu de coada. Am mutat escul si bateria cat de in fata se poate dar cam aici se termina ce pot sa fac fara sa adaug greutate. Momentan centrul de greutate e cam cu 1 cm mai in spate decat ar trebui. Cum sa fac? Ma gandesc sa prind ceva in spatele motorului, de suport; nu cred ca am nevoie de mult...
0

#6 Useril este offline   Greenpeace 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 17-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 11 April 2013 - 07:46 AM

Banuiesc ca bateria e de ~ 1,3 Ah. Cea mai buna solutie e sa pui una mai mare de 1,5-1,8Ah si ar trebui sa fie suficient. E mai util decat sa adaugi cateva grame de plumb.
0

#7 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 11 April 2013 - 07:58 AM

Bateria am luat-o deja un pic mai mare decat recomanda ei. E de 1500.
0

#8 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 12 April 2013 - 03:46 AM

Astazi a fost o zi perfecta pentru zbor. Vant aproape deloc, senin, nu prea cald.

De doua zile am tot reglat la el; solutiile adoptate de producator pentru elementele de comanda nu erau perfecte, mai era adeziv extra intre aripa si eleroane, cursele erau setate aiurea iar centrul de greutate era multe prea in spate. Au si specificat in manual ca "trebuie doar asamblat si e gata de zbor". Habar n-am, poate cand au gandit modelul bateriile erau mai grele si compensau. Acuma cu un 3S de 1500mAh, a mai trebuit sa adaug vreo 5 monezi prinse de suportul de motor. Nu stiu ce greutate extra e dar voi incerca si cu o baterie mai mare.

Am stat sus cu el vreo jumatate de ora in total, zboara exceptional, controlabil, fara surprize. Decoleaza cu 75% motor fara nici o problema. Ii plac aterizarile scale, imi place enorm de mult sa-l aduc incet si sa-l cobor din motor. Este primul model "din lemn" pe care-l zbor, pana acuma am avut doar spume. E o diferenta foarte mare, reglat cum trebuie parca merge pe sine. E o placere, n-am cuvinte.


Abia astept sa i se alature si micul Telemaster!

Fisiere atasate


0

#9 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 12 April 2013 - 05:06 AM

De te-ar auzi cei vrajiti de plastice...Poate am mai putea salva un suflet-doua.
Si, inca nu ai vazut nimic. Sa-mi spui cum zboara un model cu suflet, adica din balsa, dar facut cu manuta ta. Abia astept.
Apoi, pe masura ce modelele vor creste, vor creste si satisfactiile.
Felicitari, multe, multe si la cat mai multe zboruri de vis.
Multa, multa bafta.
0

#10 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 13 April 2013 - 07:12 PM

Multumesc!

Am supravietuit si a doua zi de zbor. Seara cand am plecat numai un zambet eram. Zboara excellent! incep sa ma imprietenesc cu el tot mai mult. A mai primit cadou intre timp o baterie de 1800mAh si parca se centreaza putin mai bine.

Va cer un sfat: fiind model cumparat complet (receiver ready), ma asteptam sa fie cat de cat echilibrat din fabrica. Am mutat bateria si esc-ul cat de in fata am avut loc. Am reusit sa fac calcule si ca sa aduc centrul de greutate unde indica ei, a trebuit sa-i pun in bot aproximativ 35g. Pentru un model de 800g, 35g in bot e ok, e mult?




Un coleg zburator, Stearman PT-17, construit din kit de proprietar. Jos palaria:

Fisiere atasate


0

#11 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 April 2013 - 01:23 AM

Problema trebuie privita filozific. Pe de o parte, da, este imens. Vorbim de 4,3%. Dar, pe de alta parte, daca ai facut tot ceea ce era omeneste posibil, este singura solutie.
Intrebari:
Ai incercat sa muti motorul, ceva mai in fata? Este posibil sa utilizezi ceva distantiere?
Ai pus controlerul pe batiul motorului?
Nu poti sa muti servo-urile mai in fata?
Cum stai cu greutatea modelului fata de ce spune manualul?
Multa, multa bafta.
PS. Uite-i si pe verii sai:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 14 April 2013 - 01:26 AM

0

#12 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 April 2013 - 01:26 AM

Aceeasi shema de culori:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 14 April 2013 - 01:27 AM

0

#13 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 15 April 2013 - 05:45 PM

Ideea sa mut controllerul pe batiu e buna. Nu mi-a trecut prin cap desi ar fi loc.

Motorul nu cred ca merge mai in fata, ar fi prea mare spatiul dintre elice si capota si nu va arata foarte bine.

Apropo de elice, cand am luat modelul, am luat si o elice de rezerva. E un pic diferita de cea originala desi are aceleasi specificatii: e mai solida si mai groasa, cel mai probabil si mai grea putin. Am montat-o.

Nu am cantar sa verific greutatea modelului, desi cred ca ar fi o investitie buna. Pentru echilibrat am facut pachetele de monezi micute cu epoxy intre ele, iar stiind ca una are 2.5g pot sa urmaresc cat trebuie sa adaug.

Cu elicea noua si esc-ul mutat pe batiu inca nu am avut cand sa ies la teste. Trebuie sa prind o zi cu vant mai slab...



Pana atunci, m-a chinuit talentul si am descoperit cum pot sa urc filmulete pe youtube. Momentan doar cu Stearman-ul de mai sus:





Aceasta postare a fost editata de victoras_h: 15 April 2013 - 05:46 PM

0

#14 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 April 2013 - 06:34 PM

Zic si eu, daca muti motorul cu vreo zece milimetri in fata, avansezi si capota lui, ca doar modelisti ne numim, nu? S-ar putea sa fie suficient.
Multa, multa bafta, mestere.
0

#15 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 29 April 2013 - 06:44 AM

In sfarsit pot sa spun ca l-am reglat cum trebuie. Am mutat si motorul mai in fata un pic dar nu am reusit sa scap de adaugat greutate extra in bot. Macar acuma centrul de greutate este unde trebuie sa fie. Zboara simtitor mai controlabil.

Nu pot sa-mi explic cum au gandit modelul asa si cum l-au construit in halul asta de aiurea, daca as fi iesit cu el direct la zbor cum se laudau pe site si in manual ca doar il asamblezi si gata, ma intorcam cu el bucatele. Pe langa asta, ei in manual ziceau de baterie de 1350mAh, apai acuma cu 1800mAh mai trebuie sa tin greutate extra in bot... n-am cuvinte. Modelul in sine imi place foarte mult, dar de Hobbico sunt total dezamagit. Zero la calitatea si atentia asamblarii. Folia parca a fost doar aruncata pe el, am stat la intins si aranjat o zi.

Nu conteaza, important e ca zboara cum trebuie, foarte controlabil, chiar si cu un pic de vant (pana in 10mph).

Am reusit sa fac azi si un filmulet, din pacate eram singur si a trebuit sa prind aparatul de statie. Trebuie sa ma gandesc si la o solutie sa scot zgomotul de vant. Ma tot gandesc sa pun ceva pufos pe gaura microfonului... nu stiu.



0

#16 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 13 May 2013 - 06:32 PM

Stâlpu,stâlpu !! :) Am facut-o de oaie: intr-o parte a pistei avem un gard si niste stalpi. In mod normal e suficient de departe sa aibe loc sa se alinieze pana si benzinarele mari dar se pare ca eu stau mai prost cu aprecierea distantei. Am facut ture de pista si veneam tot mai jos la ultimul viraj pentru aterizari cat mai scale. Bineinteles am insistat pana am intrat fix intr-un stalp de langa gard. L-am prins cu aripa si m-a aruncat exact ca si cum ar fi fost un sac de cartofi cu botul in beton. Nu era inaltime mare, maxim 5m si nici viteza nu mai aveam. Se pare ca constructia a fost bine gandita, toata energia impactului a fost absorbita de suportul de motor si placajul de care era prins. Parca a fost taiat drept, suportul s-a facut aschii iar restul imediat dupa panou, nici o crapatura. Mai e o mica infundatura pe aripa cu care am prins stalpul, dar se va repara usor. In afara de motor, electronica si bateria sunt ok, nu au nici o urma.

In toate rele exista si bune, asa ca am comandat deja un alt motor. Am ales un model un pic diferit, un pic mai mare ca sa scap si de greutatea adaugata in bot. Se va echilibra mult mai bine.

Inca o surpriza, in bot, imediat dupa panou exista un suport cu piulite pentru trenul de aterizare. Era pregatit din fabrica pentru cei care vor sa-l transforme din triciclu in ...tail dragger (nu stiu cum le zice in romana). Ma gandesc inca la varianta asta, parca as incerca sa vad cum se va comporta diferit.
0

#17 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1852
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 14 May 2013 - 06:41 PM

Bechie :good:
Numai bine si aterizari reusite.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro