Modelism - RHC Forum: Roboplow - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Roboplow Snow plow plug

#1 Useril este offline   Wheelflyer 

  • Members
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 172
  • Inregistrat: 16-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Calator

Postat 27 March 2013 - 09:20 AM

Buna ziua,

Nu stiu daca e categoria potrivita. Initial am vrut sa-l postez la tancuri :)
Ce ziceti, s-ar putea replica asa ceva intr-un mod mai simplu si fara a avea o fabrica plina cu strunguri ?
Partea care ma preocupa cel mai mult este lama.
In rest...chiar daca imi fac iluzii, mi se pare destul de simplu:

2 motoare electrice de la carucior electric, sau de la impingatoarele pentru carucoare, folosite in supermercate.
Sistemul de tractiune...am o vaga idee si l-am mai vazut la acele vehicule 6x6.
Baterii de masina sau ce se gaseste... eventual daca se ajunge la un bun rezultat si nu se da faliment, s-ar putea folosi baterii pe gel, cu descarcare lenta.
Mi-a suras aceasta idee, pentru ca am niste probleme motorii si incerc imi usurez situatia pe viitor.
Acum e doar o simpla idee, dar sunt curios unde ar putea duce discutia (daa nu moae din fasa :) ).


0

#2 Useril este offline   costash 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 331
  • Inregistrat: 19-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Berceni
  • Interests:Crazy ass truck builds

Postat 27 March 2013 - 01:51 PM

Greu nu e de facut, dar tot o sa fie nevoie de un strung si un aparat de sudura (sau bormasina + multe suruburi). Inprovizatiile n-o sa tina, mai ales ca trebuie greutate ptr tractiune si putere de impingere (degeaba pui motoare puternice daca nu are greutate sa nu derapeze).

Transmisia se poate face pe lant cu un motor pe fiecare parte. E simplu de facut, mai ales ca nu are suspensii.

Lama poate fi facuta, dar fara aparat de sudura n-o sa iasa rezistenta. Poate se gasesc si de cumparat, dar nu vreau sa ma gandesc la pret :)

Greu o sa fie cu partea de miscat lama. La dimensiunea aia e nevoie de ceva hidraulic, cum aveai cei din videoclip. Servo n-o sa tina bine si va fi scump.
Doar 10% din modelism se vede, restul e in mintea si imaginatia noastra

-->> My YouTUBE channel <<--
0

#3 Useril este offline   hamsterik 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 05-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Rm.Valcea
  • Interests:Automodelism , offroad,
    onroad/drifting.
    Ciclism XC.

Postat 27 March 2013 - 05:22 PM

E ceva destul de greu de realizat din mai multe motive , cateva dintre ele ar fi regulatoarele care trebuie luate de unde iei si motorul si actionate cu un servo , cele asemanatoare escurilor care le folosim pe automodele costa enorm la cat curent ''sug'' motoarele alea.Apoi sistemul hirdaulic pentru lama care mi se pare foarte greu de realizat de la 0 si chiar si cumparat este o munca pentru a-l adapta. Apoi ar fi intrebarea cum poti imbina toate lucrurile fara aprat de sudura si unelte avansate , diferentialele , directia etc.
Si ei nu l-au facut ca sa dea zapada ca altfel nu se putea ci mai mult de distractie .
Auto : Hpi firestorm flux.
Navo : Homemade.
Aero : Piper J3 cub.
0

#4 Useril este offline   costash 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 331
  • Inregistrat: 19-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Berceni
  • Interests:Crazy ass truck builds

Postat 27 March 2013 - 06:49 PM

Uite o idee despre cum sa faci distributia pe lant.

E facut la repezeala :D
Dar ptr a executa alea, trebuie strung. Si treb vazut cum exact se pot prinde rulmentii de structura metalica, fara sudura.
Si poti adauga inca o roata dintata de care se ataseaza motorul. Poate fi intrudusa in spatiu dintre oricare 2 roti (in functie de unde vrei centrul de greutate)
Transmisia va fi ca la tanc. Cele electrice au 2 motoare, cate unul ptr fiecare set de roti (stanga si dreapta).

Ca si motorizare, se pot folosi motoare de carucioare electrice. Au electronica lor, doar trebuie gasita o solutie ptr a actiona controlul de la distanta.

Hidraulica ptr plug e alta nebunie :D

Cam e nevoie de strung si aparat de sudura...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Roboplow.jpg

Doar 10% din modelism se vede, restul e in mintea si imaginatia noastra

-->> My YouTUBE channel <<--
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro