Modelism - RHC Forum: Adezivi - ce recomandati si la altii ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Adezivi - ce recomandati si la altii ?

#1 Useril este offline   LooSeR 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1108
  • Inregistrat: 14-May 04
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 26 March 2013 - 03:32 PM

Tot m-am infruntat precum si altii de diverse piese mici de plastic rupte, cu rol mecanic. Am dat tone de bani pe adezivi cunoscuti in comert, A+B de la moment , bison etc ... dar nici unu nu m-au satisfacut. Voi ati avut succes cu ceva ? daca da ... dati si voi cu parerea ce e bine sa cumparam si la ce i-ati folosit cu brio.


De ex, am folosit acum Moment A+B ( 5min ) pt piesa ce actioneaza acceleratia la motorul termic, ( am rupt-o dintr-o prostie cand am scos motorul din masina ) Culmea, a tinut bine prima zi cand nu era complet uscata, cand s-a uscat complet parca s-a desprins de pe plastic si am dat-o jos cu degetul imediat.



Sper sa gasim raspunsuri :D


P.S. - mi-a recomnadat cineva o solutie ce a tinut sincer la ce am folosit-o. Adeziv pt instalatii termice, este un fel de super glue, doar ca asta e si super :). Nu se usuca daca sta cu capacul deschis, se intareste imediat, si e rezistent. Nu l-am gasit deocamdata de cumparat, dar o sa mai caut.


l-am gasit online, acesta ar fi http://www.ecalorife...95-super-adeziv

Aceasta postare a fost editata de LooSeR: 26 March 2013 - 03:33 PM

A pilota e un vis frumos..... dar devine greu o realitate
Galeria mea
0

#2 Useril este offline   Archaeon 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 17-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Budapesta (momentan)
  • Interests:De vreo 2-3 ani slow RC in zbor si pe apa. In rest fotografia, nitica arta si mai multa mestereala.

Postat 26 March 2013 - 04:03 PM

Salut, ce material e piesa aia?

Daca e poliamida, merge cu superglue. The best e de la loctite, gel type.

Daca e polistiren, ceea ce nu cred, merge tot cu superglue.

Daca e polietilena sau polipropilena, merge numa' cumparata din nou :D

Ura!

PS - Moment a-b am impresia ca e pe baza de rasina epoxi. Si intradevar aia nu prea merge la lipit...

Aceasta postare a fost editata de Archaeon: 26 March 2013 - 04:05 PM

Computers runs on smoke...

"Once you let the smoke out, it will not work anymore."
0

#3 Useril este offline   Dinutu 

  • Baiatu', e pe benzina?
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 16-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Nu stiu mosule, nu sunt din cartierul asta.

Postat 27 March 2013 - 12:02 AM

In materie de superglue mie imi place UHU superglue care lipeste in 4-5 secunde si vin 3 tubulete mici si galbene... Merge la piese mici, la alea mari incerci sa faci niste intarituri :clapping:

Invata-ti copilul sa iubeasca masinile si nu va avea bani de droguri.

0

#4 Useril este offline   Ady. 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1141
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2013 - 09:53 PM

Din cate stiu eu, piesele de modelism rupte nu prea mai pot fi reparate pentru ca sunt supuse la diferinte forte(de torsiune, elasticitate ...), parerea mea cumpara piesa stricata oricum nu va tine improvizarea prea mult. Bafta!

Aceasta postare a fost editata de Ady.: 28 March 2013 - 09:54 PM

0

#5 Useril este offline   hamsterik 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 05-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Rm.Valcea
  • Interests:Automodelism , offroad,
    onroad/drifting.
    Ciclism XC.

Postat 28 March 2013 - 11:03 PM

Defapt sunt niste adezivi cam scumpi ce e drept care se pot folosi cu succes in repararea plasticelor de pe model chiar si a basculelor.
Nu mai stiu exact cum se numesc dar stiu ca se lasa 5 minute pe pe fiecare bucata rupta si apoi se imbina prin presare timp de 4-5 minute.
Substanta aia topea putin plasticul si il albea , dupa procesul asta chimic era ca noua. Aveam tubuletul de cand a reparat tata un plastic la masina si l-am folosit si eu pentru o maneta de frana din plastic la bicicleta deci asta s-a petrecut acum ceva ani . Daduse cam 5 sute de mii pe el dar nu mai stie de unde si cum se numea...
Auto : Hpi firestorm flux.
Navo : Homemade.
Aero : Piper J3 cub.
0

#6 Useril este offline   elbutchos 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 397
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Budapest

Postat 31 March 2013 - 12:03 PM

Am incercat in fel si chip sa lipesc cu loctite powergel un a-arm de e-savage. Ba am si intarit lipitura cu epoxy dar dupa un impact nu foarte violent s-au facut tandari si epoxy-ul si bratul. Bratul trebuie neaparat sa fie elastic, altfel nu va tine. Nu am acum o poza dar am s-o atasez cu proxima ocazie.
HPI E-Savage, GCM reaction diffs with HPI Blitz gears, Modified driveshafts, Superglide steering, Turnigy Trackstar 150A, Turnigy XK3665-B-2300KV, External BEC, Turnigy 15Kg Servo, Rulux Halfups, HPI Aggressors.
HPI E-Savage stock.
HPI Savage Flux stock.
0

#7 Useril este offline   mastabac 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 07-November 12
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:RC cars

Postat 11 April 2013 - 04:11 PM

pai toti adezivii din comert sunt niste mizerii....
cred ca i-am testat pe toti fara succes.

Singurul care tine cat de cat e unul de l-a luat varu-miu de pe net, vine intr-un fel de seringa patrata, e foarte lichid, dar macar cand lipesti cu el plastice tine.
Nu l-am incercat inca pe componente stresate si expuse gen bascule, ca oricum nu tine la umezeala. pt mini z e minunat in schimb.

Iar o bascula de exemplu, daca nu e rupta balamaua si e rupt bratul, se poate repara prin gaurire a ambelor capete prin ax cu un burghiu mai subtire, apoi infiletat un surub subtire si lung intre ele sau infipta o bucata de spita de bicla frecata cu hartie abraziva de granulatie mare sa devina rugoasa. putin adeziv in plus nu strica. E practic o armare metalica a bratului.

PS: Am facut asa cu o perie de WC care mi s-a rupt si deja are 5 ani de cand rezista... si daca nici aia nu e supusa la stres, sa ma bata dumnezeu.... :))))

Asta e solutia pe interior.
Pe exterior se poate folosi tub de carbon folosit la corturi sau la sageti de arc. au diametrul exterior intre 6 si 10 mm si grosime de 2.
Are un aspect mai inestetic, dar rezistenta mai buna. Adeizivii sunt buni ca garnituri de etansare si / sau protectie, dar nu pentru fixare mecanica. Trebuie si surubareala, clar.

Totusi, recomand cumparate piese noi. Nici o reparatie nu mai are aduce piesa in aceeasi precizie.
o bascula reparata clar va modifica unghiul rotilor si comportamentul ansamblului. Nu se va mai comporta nici simetric.
Airtronics MX-3X
STR8 Hobbytech EP buggy 1:8 (4s)
Kyosho miniZ MA010 AWD drifter Subaru Impreza STI
Kyosho miniZ MR03W: RM Porsche GT911, Atomic VDS 94mm MM
noname 3 channel coaxial heli (cred ceva echivalent Syma So32)

Anexe:
Kyosho Mad Force Kruiser MT VE 1/8 4WD
HPI Bullet MT 3.0
HPI Mini Recon 1:18

Nimic nu iti face placere daca nu te si chinuie ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro