Modelism - RHC Forum: Reparatie driver Leadshine M542 V1.1 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Reparatie driver Leadshine M542 V1.1 ars

#1 Useril este offline   mihasimon 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 18-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Reghin MS

Postat 24 March 2013 - 11:38 PM

Sper ca sunt incadrat bine in acest topic, altfel scuze si rog moderatorul sa ma jute putin.

Asadar este vorba de un Leadshine M542 V1.1 ars jumatate (pentru o bobina a motorului) din cauza unei neatentii ale mele. (Am pus driver-ul de 4.2A in locul unuia de 7.8A fara sa mai desfac mufa, care culmea are alimentarea unde asta de 4.2A are una din fazele MPP)
Am identificat componentele arse prin masurare si comparatie cu un driver bun, totalul fiind 4 tranzistori finali IRFZ44N (inlocuiti), 2 tranzistori SMD (un fel de preamplificatori)(inlocuiti), o dioda SMD (Inlocuita) si integratul X (??? in poza)(cred ca este un controler specific MPP bipolar sau ceva cu porti logice).
Bineinteles chinezi au sters notatia componentelor dar nu foarte bine la toate driverele si piesele, astfel am mai deslusit cateceva. Din pacate componenta X (??? in poza)este o necunoscuta.

Daca are cineva un driver dinasta sau varianta de 7.8A cu aceiasi arhitectura pe partea de procesare a semnalului la indemana si ma poate ajuta, mare bucurie ar fi mai ales ca l-am ars cand era nou nout, piesa nu ar trebui sa coste mult si banii nu dau afara sa iau unul nou.
Multumesc :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Leadshine M542 V1.1.jpg

Aceasta postare a fost editata de mihasimon: 24 March 2013 - 11:40 PM

0

#2 Useril este offline   cres 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 09-May 06

Postat 25 March 2013 - 02:38 PM

Vezi postareamihasimon, la 24 March 2013 - 11:38 PM, a spus:

Sper ca sunt incadrat bine in acest topic, altfel scuze si rog moderatorul sa ma jute putin.

Asadar este vorba de un Leadshine M542 V1.1 ars jumatate (pentru o bobina a motorului) din cauza unei neatentii ale mele. (Am pus driver-ul de 4.2A in locul unuia de 7.8A fara sa mai desfac mufa, care culmea are alimentarea unde asta de 4.2A are una din fazele MPP)
Am identificat componentele arse prin masurare si comparatie cu un driver bun, totalul fiind 4 tranzistori finali IRFZ44N (inlocuiti), 2 tranzistori SMD (un fel de preamplificatori)(inlocuiti), o dioda SMD (Inlocuita) si integratul X (??? in poza)(cred ca este un controler specific MPP bipolar sau ceva cu porti logice).
Bineinteles chinezi au sters notatia componentelor dar nu foarte bine la toate driverele si piesele, astfel am mai deslusit cateceva. Din pacate componenta X (??? in poza)este o necunoscuta.

Daca are cineva un driver dinasta sau varianta de 7.8A cu aceiasi arhitectura pe partea de procesare a semnalului la indemana si ma poate ajuta, mare bucurie ar fi mai ales ca l-am ars cand era nou nout, piesa nu ar trebui sa coste mult si banii nu dau afara sa iau unul nou.
Multumesc :)




salutare,
pot sa-ti dau eu un driver de 4.2A defect de la hi-end.codul lui este PSD5042-2P.
nu cred ca are aceeasi arhitectura dar poate poti face analogii sau il repari pe asta.poate nu are mare lucru.
toate cele bune.
0

#3 Useril este offline   mihasimon 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 18-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Reghin MS

Postat 28 March 2013 - 04:56 PM

posibil sa fie de folos. Te contactez :)
Multumesc.
0

#4 Useril este offline   Robomet 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 21-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Romania

Postat 24 May 2013 - 08:18 PM

Vezi postareamihasimon, la 28 March 2013 - 04:56 PM, a spus:

posibil sa fie de folos. Te contactez :)
Multumesc.

Ai rezolvat cu driverul?
Am si eu unul ars din cauza ca s-a rupt un fir de la motor si facea masa pe ici pe colo :D
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro