Modelism - RHC Forum: MakerSlide pt Romania - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

MakerSlide pt Romania

#1 Useril este offline   kmzero 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 21-March 13

Postat 22 March 2013 - 09:32 AM

Buna ziua,

vreau sa va anunt ca am inceput o campanie pentru strangerea de fonduri pentru a realiza in Romania renumitul profil de aluminiu extrudat MakerSlide.Campania are loc pe Indiegogo si daca va avea succes vom avea in Romania profilul si accesoriile la preturi foarte bune, fara costuri suplimentare de transport sau taxe.
Makerslide este profilul de aluminiu extrudat pentru tehnica liniara ieftin si de foarte buna calitate realizat de Bart Dring din America si care a avut un foarte mare succes inca de la aparitia de pe Kickstarter.Mai multe informatii si exemple de aplicatii la care poate fi folosit puteti obtine de pe site-ul oficial Makerslide.com
Campania are loc aici:Makerslide Europe si daca vi se pare interesant nu ezitati sa o sustineti prin a cumpara unul din produse sau macar sa imprastiati vorba mai departe.

Va multumesc,

Aceasta postare a fost editata de kmzero: 22 March 2013 - 09:35 AM

0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 March 2013 - 09:51 AM

Felicitari pentru initiativa. Sper sa se concretizeze ceva.
Spre rusinea mea, nici nu stiam de acest profil.
Sunt sceptic in ce priveste reusita extrudarii profilului in Romania. Poate s-a schimbat ceva in ultima vreme, dar am proiectat niste profile personalizate pentru o firma germana serioasa si am incercat sa extrudam la noi. N-a mers. Le-am extrudat mai ieftin tot in Germania.
Pana la urma, profilul s-ar face, dar nu se uita nimeni la tine cand aduci vorba de anodizare. Si piata de desfacere la noi nu prea este. Plus ca aplicatiile pentru forma aia sunt destul de limitate. Adica o sa fie situatia ca vei concura un produs facut in alta tara, cu alta situatie economica, cu al tau care va fi importat acolo.
Inclin sa cred ca se vor produce in Turcia sau China.
Ma indoiesc ca va fi un profil mai ieftin ca ce se aduce din afara, sau ca ce exista deja pe piata, dar sunt sigur ca vei primi tot sprijinul celor interesati.
Daca reusesti sa-l faci la noi pe asta adus in discutie, se pot face si altele. De fapt asta ar fi si indicat, sa proiectezi profilul tau.
Multa bafta!.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 22 March 2013 - 09:59 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   kmzero 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 21-March 13

Postat 25 March 2013 - 10:40 AM

Vezi postareabitex, la 22 March 2013 - 09:51 AM, a spus:

Felicitari pentru initiativa. Sper sa se concretizeze ceva.
Spre rusinea mea, nici nu stiam de acest profil.
Sunt sceptic in ce priveste reusita extrudarii profilului in Romania. Poate s-a schimbat ceva in ultima vreme, dar am proiectat niste profile personalizate pentru o firma germana serioasa si am incercat sa extrudam la noi. N-a mers. Le-am extrudat mai ieftin tot in Germania.
Pana la urma, profilul s-ar face, dar nu se uita nimeni la tine cand aduci vorba de anodizare. Si piata de desfacere la noi nu prea este. Plus ca aplicatiile pentru forma aia sunt destul de limitate. Adica o sa fie situatia ca vei concura un produs facut in alta tara, cu alta situatie economica, cu al tau care va fi importat acolo.
Inclin sa cred ca se vor produce in Turcia sau China.
Ma indoiesc ca va fi un profil mai ieftin ca ce se aduce din afara, sau ca ce exista deja pe piata, dar sunt sigur ca vei primi tot sprijinul celor interesati.
Daca reusesti sa-l faci la noi pe asta adus in discutie, se pot face si altele. De fapt asta ar fi si indicat, sa proiectezi profilul tau.
Multa bafta!.


Profilul va fi produs de o firma de renume international, cu fabrici in mai multe tari din Europa, deci nu in Romania.Am trimis cerere de oferta si la noi, la toate fabricile de extrudat aluminiu, dar am primit oferte cu preturi foarte mari pentru matrita si in plus numai cateva din ele puteau sa si anodizeze.Problema pe care o observ este ca nu prea multa lume din Romania a aflat despre profilul asta si nici nu vad un interes asa mare, ca afara, pentru printere 3D sau hobby CNC-uri.Sper ca cei care citesc acest post macar sa imprastie vorba despre campanie si cu putin noroc sa putem sa facem o matrita pentru Romania.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro