Modelism - RHC Forum: Problema de aerodinamica - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Problema de aerodinamica Tractare rulota cu sau fara deflector

#1 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 12 March 2013 - 03:45 PM

Am ramas la aceeasi problema de aerodinamica INCA nerezolvata intr-un mod optim.
Asa ca am achizitionat doua mechete 1:43 (la scara mai mare nu am gasit) Una de Megane II sedan caci asta posed ca tractor si una de rulota HomeCar, caci numai asta am gasit cu forme reale si la scara.
Am confectionat un "tunel aerodinamic" cu ventilator care aspira aerul pentru a avea o curgere laminara neturbulenta. Si m-am apucat de teste. Cel mai greu a fost sa realizez un filon concentrat si subtire de fum. Dupa nenumarate "inventii" a venit si solutia pe care o aveam gata la indemana dar nu m-am gandit la ea. Banalul pistol de lipit si colofoniu (adica sacaz de decapat). Ceea ce a iesit vedeti in filmele din link. Sigur ca mai am mult de ajustat pana la o formula optima. A trebuit sa demontez macheta de rulota caci protapul era prea lung si nu am vrut sa-l tai. Acum trebuie sa-i croiesc un fund fals pentru a reduce turbulentele de sub ea. Tunelul trebuie putin mai lat si mai inalt pentru a reduce "efectul de sol" care aici este lateral pe toate laturile . Dar consider totusi o realizare. Am sa va tin la curent cu noutatile.

http://dl.transfer.r...43d799b7cc9.zip
Invata repede si aplica...tot repede!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro