Modelism - RHC Forum: X50E FBL Raptor Titan - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

X50E FBL Raptor Titan heli electric clasa 600 Thunder Tiger

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2013 - 09:32 PM

Am un kit nou X50E.

pana la poze si asamblare sa povestesc cum am ajuns la el.

Din diverse aventuri si upgradeuri mi-au ramas de la Trex700 un motor si un ESC: MX700 Kv510 si ICE120A HV. Am multe elicoptere dar toate, intentionat sau nu, sunt foarte blande, turatie nu prea mare, eficienta maxima. Peste asta am acum un set complet de pakuri pentru 700 - 4000 mah 6s care merg si la un heli clasa 600 turat. Deci am power setup-ul pentru un heli bomba de clasa 600.

Imi doream si un heli muschiulos. Cand zic un heli muschiulos ma gandesc la un Trex600 EFL/DFC. La pale de 600 turatia in head este de 2500. Te lasa cu gura cascata.



Prima varianta era sa il cumpar. Ce m-a retinut:

- se vinde numai in supercombo si nu e chiar ieftin
- l-am gasit si kit gol dar in el merg bine doar motorul MX600, servo Align, etc. Este foarte chinuit ca pozitionare a componentelor, e greu sa pui orice altceva inafara de Align.
- nu eram foarte incantat de geometria servourilor care de altfel creaza problema si dezbateri nesfarsite pe forumuri.

Pakurile de 4000mah vin manusa dar motorul si regulatorul pe care deja le am ramaneau nefolosite.

Asa ca am cautat mai departe.

Urmatoarele pe lista au fost KDS Innova 600 (de la hobbyking), Mikado Logo 600, Outrage Fusion 50.

- KDS Innova - se potrivea la cerintele mele dar e scump si nu se stie cum o sa fie cu piesele si in general cu KDS
- Logo 600 - superheli dar e scump (acum nu se mai gaseste decat SX la 700 USD) si nu prea e facut pentru 12s. Adica la 12s se recomanda motor cu kv mult mai mic (450) si pinion de 11. E pe curea si are si alte chestii care nu imi plac. Partea cea mai buna e ca se gasesc piese peste tot si peste 10 ani or sa se gasesca la fel.
- Outrage Fusion 50 - la asta am fost cel mai aproape de de achizitie. Motorul intra cu putina pila, pakurile intra fara probleme. Proiectul e cum imi palce mie, e elegant. Din pacate Outrage are probleme mari cu calitatea in special la gearuri si ca brand e ca si mort - nici macar site-ul nu mai functioneaza, piesele lipsesc cu lunile, kiturile se vand la pret de dumping, 290 USD pe ebay.

Eram pe punctul sa abandonez cautarea cand am aruncat un ochi pe modelele TT. Tunder Tiger m-a dezamagit in trecut si era trecut pe lista neagra asa ca nu e de mirare ca nici macar nu i-am bagat in seama.

Ei bine cand am ajuns la X50E am avut un soc. Parca era facut dupa lista mea.

- accepta motor de 700 fara modificari
- motorul ideal e de 510-560 kv, exact ce am eu
- are pakurile puse in mijloc unul langa altul, exact cum doream
- e pe torque tube si nu are probleme cu gearurile
- servourile sunt pe push-pull, sistemul nu e elegant ca direct to swash dar geometria iese mult mai bine
- are counterbearing la motor

mici puncte negative:
- main gear este drept, acum sunt la moda cele elicoidale, mult mai silentioase.
- canopia este din plastic imprimat cu verde.

asadar am purces sa gasesc cel mai bun deal.
0

#2 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 06 March 2013 - 09:42 PM

Bine, continua si arata-ne si noua pasarea pe care o doresti .Asteptam continuarea.

Ciao Sorin
0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2013 - 10:05 PM

X50E se vinde in USA la TowerHobbies, actualul distribuitor principal TT la 529 USD.

http://www3.towerhob...1p?Q=1&I=LXBYFE

Peste asta mai vine si transportul o gramada de bani (vreo 70 USD) + vama, TVA ca la o cutia de marimea si valoarea asta nu ai cum sa scapi.

In Europa situatia e destul de buna numai ca TT Germania a bagat pe gat magazinelor tot felul de combouri foarte scumpe.

http://www.der-schwe...kit_8-10s_combo (da cu transport moca)

Salvarea a venit din UK. In UK au kitul mai multe magazine inclusiv cele mai mari: fast-lad si midland. Pretul este de 320 GBP + transport.

Printr-o mare bafta eu l-am gasit la midland la 300 GBP:
http://www.modelheli...ectric-kit.html

dar asta nu e tot - aveau un fel de promotie mascata intr-un fel de licitatie si l-am cumparat la 240 GBP.

dar asta nu e tot; i-am intrebat pe mail cat e transportul si daca are palele principale de carbon in kit.

Mi-au raspuns ca transportul e 40 GBP si palele nu sunt in kit.

Ei bine, cand am facut plata sistemul lor automat a pus doar 25 GBP la transport, a venit prin UPS de pe o zi pe alta si, surpriza maxima, in cutia sigilata se afla o frumoasa pereche de pale din carbon, calitate extra, FBL.

Ca sa nu va obositi cu calculele am dat pe kit 1450 RON.
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2013 - 10:25 PM

Ultimul post din seara asta. Cu ce il echipez:

- motor Align MX700 kv 510
- ESC Castle Creation 120A HV
- V-bar full size (luat de pe HK600 care o sa primeasca in schimb un Align 3g)
- 4 servo RJX FS-0521HV de la hobby king

totul alimentat direct dintr-un pak 2s.

O vorba despre servo. Au aparut nu de mult de nicaieri, aparent sunt facute in Taiwan de o firma care are doar doua produse: acest servo si un servo mini; specificatiile sunt din alta lume.

Operating Voltage: 6.0~8.4V
Torque:
17kg/cm (236.1oz/in) @ 6.0V
19.5kg/cm (270.9oz/in) @ 7.4V
21.3kg/cm (295.9oz/in) @ 8.4V
Speed:
0.07sec/60° @ 6.0V
0.055sec/60° @ 7.4V
0.05sec/60° @8.4V

http://www.hobbyking..._05sec_68g.html

toti cei care le folosesc zic ca sunt pe bune si asa servo nu au avut niciodata. La 75 USD bucata cat sunt la hobbyking mi-am zis ca merita sa incerc.

In felul asta elicopterul o sa aibe numai componente de clasa A+
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2013 - 09:01 PM

Si acum vin pozele cu ceva explicatii:

- cutie frumoasa cu cutiute inauntru - cam asa sunt toate acum:
Imagine atasata: IMG_6099.jpgImagine atasata: IMG_6102.jpg

- coada si palele - aflate in cutia lunga:
Imagine atasata: IMG_6105.jpgImagine atasata: IMG_6103.jpgImagine atasata: IMG_6106.jpg

palele sunt foarte atent lucrate si frumoase. Singura chestie stranie e ca pe leading edge au o buza ascutita ramasa de la imbinarea celor doua jumatati. Banuiesc ca asa e proiectul, e foarte uniforma si identica la cele doua pale.

Boom-ul e aluminiu tras in carbon (adevarat nu scoci) - este foarte usor si foarte scump - 50 USD. Noroc ca se gaseste si de Al chior la 8 USD.
Torqtube este o teava cu gauri, la fel, foarte usoara. Capetele se fixeaza separat cu suruburi.
Tija de control e din otel, solutia moderna e din carbon.

Frame-ul si continutul cutiilor:

Imagine atasata: IMG_6109.jpgImagine atasata: IMG_6110.jpgImagine atasata: IMG_6114.jpgImagine atasata: IMG_6113.jpg

Frame-ul e din carbon, nu pare foarte gros. Cele doua fete sunt identice si costa vreo 50 USD - in linie cu restul lumii. Piese si piesulici puse frumos in plicuri. Inafara de maingear nimic nu e montat.

Canopia:
Imagine atasata: IMG_6118.jpgImagine atasata: IMG_6117.jpgImagine atasata: IMG_6120.jpgImagine atasata: IMG_6121.jpg

E plastic dar arata bine. Se poate vedea si in detalii. Fata de canopia de Trex 600 e mai usoara. Eu nu iubesc canopiile din fibra, se fac muci la crash.

Ultima poza estu cu este talpa pe care se pun pakurile. Pentru poza am pus-o pe dos sa se vada bine cum vor sta. Dupa parea mea vor sta foarte relaxate.
Imagine atasata: IMG_6124.jpg

Ca o prima impresie generala calitatea este foarte buna. Proiectul pare ca a avut ca prim scop sa il faca cat mai usor, fiecare piesa este usurata la maxim. Pe forumuri zic cei care il au ca e mult mai usor ca un Logo. Cu echiparea mea nu are cum sa fie usor (da nici caramida).

Am comandat asta noapte servourile RJX si alte cateva maruntisuri. Au fost 75 USD bucata si nu primesti nici un fel de buddy code. Asa ca mai ieftin de atat nu se poate.

Acum astept.
0

#6 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 08 March 2013 - 09:07 AM

Sa-l stapanesti sanatos. De abia astept sa-l vad la munca.
Mi-ar fi placut sa iei tot un 600 EFL, dar nu ai facut o alegere rea deloc.
Poate treci si pe la Adunati cu el, ca tare sunt curios. Si eu ma uit cu ochi buni la un 90 nitro...
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2013 - 09:08 PM

O sa il aduc cu siguranta, printre altele vreau sa-l vad zburat si de cei mai indemanatici ca mine. Intre timp o sa pun poze pe forum din timpul asamblarii.
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2013 - 09:45 PM

Azi au inceput sa vina la posta componentele. Sa incepem cu servourile RJX.

Sunt de pe alta lume. Metalice integral, grele, 70g. Se misca usor cu mana.

Imagine atasata: IMG_6220.jpgImagine atasata: IMG_6218.jpgImagine atasata: IMG_6217.jpgImagine atasata: IMG_6216.jpgImagine atasata: IMG_6214.jpg

Puse pe un receptor sub tensiune (lipo 2s) se misca uluitor de repede, vad fiecare clic de trim cu step 1, am incercat sa le blochez cu mana si nu am putut.

Am pus in paralel si un servo Hyperion foarte bun. Pare mort pe langa astea RJX. Totul arata calitate. Bratul pe care scrie RJX este metalic, CNC. Restul sunt plastic compatibile Futaba.

Dupa asta vine pakul de receptie. Este de 2200mah, 2s si este foarte compact. Are mufa de servo, egalizare si mufa JR de statie. Ca dimensiuni e foarte compact.

Imagine atasata: IMG_6229.jpg


Prin coincidenta au venit si unitatile Align 3g din USA. Au fost atat de ieftine incat puteam sa vand una din ele (sub pretul uzual de forum) si sa-mi scot banii integral.

Dar acum am nevoie de amandoua: unul pentru HK600 (care ramane fara V-bar) si unul pentru Trex 550.

Imagine atasata: IMG_6223.jpg

Primul pas este sa trec HK600 pe 3g si sa-l deposedez de palele SAB (nu merita pale de 100 EUR, main + tail). Adica intai ii pun pale ieftine si verific pe V-bar daca sta bine cu vibratiile, dupa aceea scot V-bar si pun 3g. Abia dupa aia trec la X50E (desi cred ca intai fac Trex 550)
0

#9 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 22 March 2013 - 10:32 PM

Arata belea servo-urile alea!
0

#10 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2013 - 09:10 PM

Primul pas - am scos V-bar si l-am pregatit pentru X50E. V-var e cu sateliti. Am avut senzor de turatie Hyperion care merge cu ESC Align dar nu merge cu ESC CC, pentru CC e nevoie de senzor HobbyWing (pe drum).

Apropo CC a scos o generatie noua de ESC cu iesire de RPM si alte functii - foarte tare.

Pentru montatul V-bar am doua probleme:

- sistemul e HV - modulul de BT suporta maximum (cu greu) 6V
- sistemul are pak de receptie separat - trebuie sa fac cumva o masa comuna

Asadar a trebuit sa mut alimentarea modulului din portul lui dedicat in portul senzorului care are 3.3V regulati.

Imagine atasata: IMG_6238.jpgImagine atasata: IMG_6242.jpg

Ca sa pot cupla pe acelasi pot si senzorul de turatie am pus un cablu Y.

Imagine atasata: IMG_6244.jpgImagine atasata: IMG_6243.jpg

Am facut proba, nu a iesit fum
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro