Modelism - RHC Forum: Quadcopter hobby, de-a gata sau (un alt) kit? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Quadcopter hobby, de-a gata sau (un alt) kit?

#1 Useril este offline   cristirenault 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 15-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 22 March 2013 - 04:22 PM

Salutare tuturor.
Subiectul principal e dorinta de a avea un quadcopter pentru filmari aeriene hobby. Nu ma ocup de filmari sau fotografie in sens profesional si sunt doar un pasionat de iesiri in natura si consider la ca GoPro Hero3 black care deja o am, i-as da un sens foarte frumos daca as filma cu ea si de sus.

De ce am scris pe forum, de ce aici si de ce va cer parerea?
E simplu. In ziua de astazi este foarte mult marketing si s-a pierdut din consistenta si valoarea unui produs si mai important e ambalajul, prezentarea produsului, etc. Lucruri care pe mine mai putin ma intereseaza si doar obiectul in sine constituie subiectul principal.

Asadar. Sunt pasionat de modelism. Cand eram adolescent am facut mai multe navomodele (pe timpul lui impuscatu). De atunci, a ramas doar dorinta si putinta dar problematic e timpul si viteza in care se desfasoara viata noastra.
Am participat la o iesire (aero) a baietilor din Galati si Braila si dincolo de colegialitatea lor i-am admirat si cat de priceputi sunt. Am ramas impresionat si am zis ca nu cred ca voi putea vreodata sa ma ridic la nivelul lor dar un quadcopter cred ca as putea sa zbor.

Am ca variante sa cumpar un DJI Phantom care chiar e pentru GoPRo sau sa caut un kit ori sa merg pe achizitie de componente si sa-mi realizez singur "zburatoarea".
Cer sfatul vostru dezinteresat dar obiectiv, corect.
In suma de bani cat ar costa DJI Phantom ma pot incadra sa-mi fac singur o zburatoare sau dpdv buget, ce platesc, pe primesc, e cea mai buna varianta?

Precizez ca am citit mai toate topicurile pe tema asta si necunoasterea detaliata a domeniului m-a tradat si nu am reusit sa-mi fac o parere corecta, sa ma edific intr-o directie clara.

Multam anticipat si sper sa nu supar pe nimeni cu nepriceperea mea :p

P.S. am vazut ca exista ceva vibratii pe DJI Phantom dar si solutii. Le pot realiza chiar eu fara mari probleme. Atat echilibrarea palelor elicelor cat si realizarea unui suport care sa anuleze vibratiile.
Si eventual nu stiu daca merge pe el vreo baterie mai competenta decat cea livrata cu dracia, o baterie care sa-mi asigure o autonomie mai mare.
0

#2 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 22 March 2013 - 04:32 PM

Vezi postareacristirenault, la 22 March 2013 - 04:22 PM, a spus:

Salutare tuturor.
Subiectul principal e dorinta de a avea un quadcopter pentru filmari aeriene hobby. Nu ma ocup de filmari sau fotografie in sens profesional si sunt doar un pasionat de iesiri in natura si consider la ca GoPro Hero3 black care deja o am, i-as da un sens foarte frumos daca as filma cu ea si de sus.

De ce am scris pe forum, de ce aici si de ce va cer parerea?
E simplu. In ziua de astazi este foarte mult marketing si s-a pierdut din consistenta si valoarea unui produs si mai important e ambalajul, prezentarea produsului, etc. Lucruri care pe mine mai putin ma intereseaza si doar obiectul in sine constituie subiectul principal.

Asadar. Sunt pasionat de modelism. Cand eram adolescent am facut mai multe navomodele (pe timpul lui impuscatu). De atunci, a ramas doar dorinta si putinta dar problematic e timpul si viteza in care se desfasoara viata noastra.
Am participat la o iesire (aero) a baietilor din Galati si Braila si dincolo de colegialitatea lor i-am admirat si cat de priceputi sunt. Am ramas impresionat si am zis ca nu cred ca voi putea vreodata sa ma ridic la nivelul lor dar un quadcopter cred ca as putea sa zbor.

Am ca variante sa cumpar un DJI Phantom care chiar e pentru GoPRo sau sa caut un kit ori sa merg pe achizitie de componente si sa-mi realizez singur "zburatoarea".
Cer sfatul vostru dezinteresat dar obiectiv, corect.
In suma de bani cat ar costa DJI Phantom ma pot incadra sa-mi fac singur o zburatoare sau dpdv buget, ce platesc, pe primesc, e cea mai buna varianta?

Precizez ca am citit mai toate topicurile pe tema asta si necunoasterea detaliata a domeniului m-a tradat si nu am reusit sa-mi fac o parere corecta, sa ma edific intr-o directie clara.

Multam anticipat si sper sa nu supar pe nimeni cu nepriceperea mea :p

P.S. am vazut ca exista ceva vibratii pe DJI Phantom dar si solutii. Le pot realiza chiar eu fara mari probleme. Atat echilibrarea palelor elicelor cat si realizarea unui suport care sa anuleze vibratiile.
Si eventual nu stiu daca merge pe el vreo baterie mai competenta decat cea livrata cu dracia, o baterie care sa-mi asigure o autonomie mai mare.



poti lua de pe forum un cadru para work, foarte bune. iar ca placa un AIO pro v2 de la rctimer, motoare tot de la rctimer cu kv in jur de 800-900, esc-urile tot de la rctimer, sunt unele ce vin cu soft simonk dedicat multirotoare, o statie turnigy 9x/9xr cu modul frsky, restul ramane sa citesti documentatie si forumurile pentru a invata setarea placutei de comanda.
Fly it, like you stole it!
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 March 2013 - 04:39 PM

Cred ca ar trebuie sa te sfortezi foarte tare sa arunci banii pe stiu eu ce ca sa egalezi nivelul de "bling" dintr-un Phantom :)
Ala e echivalentul Apple in domeniul asta...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   cristirenault 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 15-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 22 March 2013 - 05:13 PM

@RedDevil, o sa ma uit pe ce mi-ai recomandat.
@Renatoa, nu stiu ce sa inteleg, ca eu sunt un taran caruia ii place bling-ul ca vreau Phantom ori ca Phantom e naspa, ori ca e bun la fel cum Apple, fiind chipurile premium in domeniul lui.
P.S. imi place Android si Samsung :)

Imi plac cele cu brate cat mai subtiri. Cupola conica, cat mai finute si hightech. Nu-mi place Phantom ca e plin de plastic dar nu am gasit o alta varianta la un pret similar cu "dotari" similare.
Si am inteles ca Phantom rezista si la busituri mai bine decat altele.

Aceasta postare a fost editata de cristirenault: 22 March 2013 - 05:16 PM

0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 March 2013 - 06:05 PM

Exact, chipurile... ai inteles bine ;)
Daca esti asa bine pus la punct cu gadget-urile, probabil sti ca pretul de productie la Apple e cam 1/3 din cel de vanzare... la asta ma refeream ca imi e greu sa imi imaginez cam ce ai putea baga in ceva facut de mana ta si sa ajungi sa coste cat un Phantom.
Cat despre restul consideratiilor estetice, glezna subtire, o anumita curbura... prefer sa nu ma pronunt. :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   cristirenault 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 15-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 22 March 2013 - 06:57 PM

Asa, atunci e bine ce am intuit :D

In afara de ce mi-a sugerat colegul mai sus, unde as putea gasi toate componentele de care am nevoie?
Marturisesc ca dpdv mecanic sau electric nu am probleme in asamblare. Dpdv programare software, sunt slabut rau tare, nu le am cu asta.
Cum spuneam, sunt mai de moda veche. Ca si varsta :D
0

#7 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 22 March 2013 - 08:14 PM

Problema cu Fantoma e ca te baga intr-un mediu cam cu circuit inchis. O tavalesti, tre' sa cumperi componente de la ei, vrei functionalitate noua, cumperi un gizmo DJI cu adaosul comercial aferent. Vrei o deschidere mai mare intre elici, un tren mai inalt, stiu eu, diverse... astepti ca poate le produc ei. Vrei sa zboare autonom intr-un perimetru... nu poti. Noi astia cu iPhoane avem o Cydia sa ne mai ofere ceva functionalitate suplimentara fata de producator :)

Cel mai bine, vezi cine zboara un quad in cartier sau oras, studiaza-i masina, da-i doua beri si trage-l de limba si vezi ce-ti convine mai mult. DIY sau WYSIWYG.
0

#8 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 22 March 2013 - 11:08 PM

Daca tot vorbim de DJI, poti cauta un kit F450. Suplimentar vei mai avea nevoie de un controller (KK2 este usor de folosit si bun pentru inceput) acumulator si radiocomanda.
0

#9 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 22 March 2013 - 11:19 PM

sfat prietenesc, daca nu ai mai avut contact cu multicopterele pune mana si ia unul rtf ca pana te dumiresti ce si cum sau ce setari trebuiesc facute te apuca iarna si tre sa stai in casa . un quad naza rtf te scapa de multe probleme plus ca-l poti vinde dupa aia la un pret corect daca te nemultumeste si ai sa vrei ceva mai mare. nu lua platforme necunoscute care in jumate de an nu au sa mai valoreze nimic,domeniul e intr-o dinamica atat de mare incat si ce e varf acum se poate intr-un an sa fie depasit.am si acum in casa tot felul de barometre ,accelerometre si alte rahaturi care am dat bani multi acum un an doi si care acum nu prea mai valoreaza nimic.
0

#10 Useril este offline   cristirenault 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 15-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 22 March 2013 - 11:43 PM

Multumesc pentru sfaturi.
Quad nu stiu sa aiba cineva (cunoscut) in zona cu toate ca am vazut la un coleg de forum care e si concitadin cu mine. Acum am vazut ca nu am trecuta locatia la profil. Galati.
0

#11 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 23 March 2013 - 01:56 AM

Vezi postareacristirenault, la 22 March 2013 - 11:43 PM, a spus:

Multumesc pentru sfaturi.
Quad nu stiu sa aiba cineva (cunoscut) in zona cu toate ca am vazut la un coleg de forum care e si concitadin cu mine. Acum am vazut ca nu am trecuta locatia la profil. Galati.



Vezi postareaadi elicopter gl, la 21 March 2013 - 04:25 PM, a spus:

mama mama eu sunt un nabab cu vreo 2 sonde infipte in gradina din spatele casei


el e omul caruia trebuie sa te adresezi si care e consatean cu tine acolo si unde mai pui pe deasupra ca e si fost posesor de naza si fpv-ist inrait deci te poate lumina pe deplin.trecand peste faptul ca e putin laudaros asa cum se vede in fraza de mai sus sa stii ca e chiar ok tipul si nu cred ca are sa te refuze.

Aceasta postare a fost editata de worms: 23 March 2013 - 01:59 AM

0

#12 Useril este offline   cristirenault 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 15-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 23 March 2013 - 03:43 PM

Multam fain de sfaturi si pareri.
Tind catre a face eu unul.
Sa vad ce preturi gasesc, alea, alea...
0

#13 Useril este offline   cristirenault 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 15-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 25 March 2013 - 07:34 PM

As putea alege un cadru cu regulatoare si motoare cu elice de genul: Quadcopter DJI Flame Wheel F450 KIT (motor, ESC, elice)
Apoi electronica: Modul NAZA-M Multicopter cu GPS+BEC+LED combo

Mai trebuie o statie si setarile corespunzatoare si baterie si zboara jucaria sau am pierdut eu ceva din vedere?
0

#14 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 25 March 2013 - 08:43 PM

Vezi postareacristirenault, la 25 March 2013 - 07:34 PM, a spus:

As putea alege un cadru cu regulatoare si motoare cu elice de genul: Quadcopter DJI Flame Wheel F450 KIT (motor, ESC, elice)
Apoi electronica: Modul NAZA-M Multicopter cu GPS+BEC+LED combo

Mai trebuie o statie si setarile corespunzatoare si baterie si zboara jucaria sau am pierdut eu ceva din vedere?


frame-ul acela este din plastic din cate vad, si ca incepator vei da cu el de pamant, ce ti-am recomandat mai sus, cadrul para works nu doar ca e pliabil si usor de transportat dar absoarbe socurile bine, in plus bratele pot sarii la impact si e dn sticlotextolit si fibra de carbon. ca motoare orice motor de la hk de peste 15 dolari e bun, ca esc-uri sa cauti ceva ce se pot flashuii cu simonk si sa aibe fet-uri n chanel nu n si p, eliciile le alegi dupa motoare, o placuta aiop nu doar ca are toti senzorii si ii poti pune si gps si ai si doua alternative de firmware pentru control, multiwii si megapirate, este o platforma opensource si mereu upgradabila.
Fly it, like you stole it!
0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 March 2013 - 08:54 PM

Vezi postareacristirenault, la 25 March 2013 - 07:34 PM, a spus:

As putea alege ... DJI ... NAZA...sau am pierdut eu ceva din vedere?


Da, ne-ai dezamagit :) pe unii... altii, mai retefei din fire poate nu.
Combinand cele de mai sus ai ajuns tot la o fantomitza, doar ca nu mai are cearsaful alb...
Cand ai postat mai sus ca te apuci sa faci unul ziceam ca am mai castigat un modelist :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   cristirenault 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 15-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 25 March 2013 - 09:11 PM

Pai m-am apucat sa caut componente.
Nu stiu decat doua site-uri din Ro.

Atunci e firesc ce a rezultat nu?
0

#17 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 March 2013 - 09:22 PM

Nu stiam ca se vinde DJI in RO... si nici nu vreau sa ma gandesc la cat ar ajunge pretul lui, pe langa faptul ca e cat e in $...

Ma rog, depinde de obisnuinte, unii considera ca e mai firesc sa cumpare de pe alte meleaguri. Chiar si mai in varsta, ca mine :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 25 March 2013 - 09:23 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#18 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 25 March 2013 - 09:25 PM

Vezi postareacristirenault, la 25 March 2013 - 09:11 PM, a spus:

Pai m-am apucat sa caut componente.
Nu stiu decat doua site-uri din Ro.

Atunci e firesc ce a rezultat nu?


deci:


4 din astea ESC
cu 4 din astea Motoare
cu una din asta Placa de comanda
iti iei un set dasta de 12 Elicii
si cadrul asta
Fly it, like you stole it!
0

#19 Useril este offline   cristirenault 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 15-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 25 March 2013 - 09:26 PM

@renato
Nu am inteles nimic din ce ai vrut sa insinuezi :))

De fiecare data cand am vrut sa cumpar din SUA sau din alte state europene, cu transportul, cu tva sau vama, tot pe acolo ma ajungea.
Daca exista variante mai ieftine, normal ca e firesc sa le aleg pe alea dar eu unul, nu am gasit, sunt nou in domeniul asta, nu pricep mare lucru din abrevierile folosite, etc. D-aia am cerut ajutorul :)

Acum ma uit la ce au facut altii si la ce le-a iesit, altceva nu vad ce sa fac.

Si pluteste asa in atmosfera unora un mister, alea, alea... o chestie cu care nu prea ma acomodez si care mai rau ma incurca decat ma lamureste :))


@RedDevil, in sfarsit unul care vorbeste pe limba mea.
Multumesc.

P.S. zburatoarea asta o fac, nu va intreb doar sa ma bag in seama.
O sa pun etapele constructiei, rezultate, etc.

Astazi am primit info faine live de la un coleg de oras dar din pacate el e "specializat" pe altceva si quad-urile nu-i starnesc interesul.
Maine o sa-l sun pe alt coleg din GL care a facut deja ceva si l-am vazut si live cum le zboara si m-a impresionat.

Aceasta postare a fost editata de cristirenault: 25 March 2013 - 09:29 PM

0

#20 Useril este offline   cristirenault 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 15-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 25 March 2013 - 09:37 PM

NU mai pot edita.

La AIOP V2.0 ALL IN ONE PRO Flight Controller, ce GPS sau alt modul care ma ajute e recomandat sa-i pun?
0

#21 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 March 2013 - 09:45 PM

E si aici exact ca la Apple si Android.
La sistemele deschise, open source, merge orice GPS, numai DJI si alte cateva de aceasi gen au grija sa isi protejeze teritoriul, si incapsuleaza GPS-ul, care are conectivitate si comunicatie destul de standard, in cutii proprii, cu alt sistem de comunicatie, ca sa te forteze sa il cumperi numai pe al lor, ca nu care cumva sa comiti "greseala" sa nu le decartezi lor 200$ pentru un GPS care poate fi cumparat cu 25$.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#22 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 March 2013 - 09:57 PM

Nu e nici o atmosfera de mister, nu am nimic de vanzare, si nu postez o configuratie tocmai pentru ca ar fi 100% diferita de a lui reddevil, fara ca asta sa insemne ca a unuia sau a altuia este mai buna, si daca mai posteaza inca 2-3 preferintele lor veti fi si mai confuzat decat inainte.
Daca va apucati sa faceti, va asteapta ceva studiu, altfel nu aveti decat sa credeti pe cuvant pe unul sau pe altul ca asa e mai bine.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#23 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 25 March 2013 - 10:01 PM

Vezi postarearenatoa, la 25 March 2013 - 09:57 PM, a spus:

Nu e nici o atmosfera de mister, nu am nimic de vanzare, si nu postez o configuratie tocmai pentru ca ar fi 100% diferita de a lui reddevil, fara ca asta sa insemne ca a unuia sau a altuia este mai buna, si daca mai posteaza inca 2-3 preferintele lor veti fi si mai confuzat decat inainte.
Daca va apucati sa faceti, va asteapta ceva studiu, altfel nu aveti decat sa credeti pe cuvant pe unul sau pe altul ca asa e mai bine.


ce i-am recomandat eu este un exemplu de o posibila configuratie,
Fly it, like you stole it!
0

#24 Useril este offline   cristirenault 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 15-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 25 March 2013 - 10:02 PM

Multumesc pentru intelegerea corecta a spiritului de gluma.

Totusi, inca o alta configuratie in prima faza m-ar confuza dar cu argumentele de rigoare as fi lamurit.
Asa ca, ma apuc sa fac si orice idee e binevenita.
Nu am limita de timp dar vreau sa-l fac cat mai repede.
0

#25 Useril este offline   cristirenault 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 15-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 25 March 2013 - 10:53 PM

Cam asta ar fi cosul de cumparaturi pana acum.

Fisier atasat  cos cumparaturi.jpg (150.4K)
Number of downloads: 100



Iar bateriile si incarcatorul de pe HK.
Incarcatorul.
Fisier atasat  incarcator.jpg (157.36K)
Number of downloads: 84

Si bateriile.
Fisier atasat  baterie.jpg (90.96K)
Number of downloads: 86

Deci trebuie sa care goprohero3, eventual cu gimbal pe viitor.
0

#26 Useril este offline   cristirenault 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 15-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 25 March 2013 - 10:58 PM

Uitasem de elice: http://www.rctimer.c...27&productname=
0

#27 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 25 March 2013 - 11:33 PM

Renunta la bluetooth, gps si AIOP v2, si ia direct kitul cu telemetrie radio in 433 MHz. Fie AIOP, dar parca mai bine ArduFlyer. Dezavantajul ArduFlyer e ca nu poti rula multiwii pe el, si multiwii e mai comod pentru incepatori. Decizia e chestie de impuls mai mult.

Nu stiu ce elice iti permite frame-ul, dar o combinatie buna pe RCTimer e 4215 cu 12x3.8. Nu e foarte violent/sportiv/agil, ceea ce pentru un incepator nu-i rau, in schimb ofera timpi buni de zbor. Pe 4S... pe 3S n-am idee :)
0

#28 Useril este offline   cristirenault 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 15-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 25 March 2013 - 11:38 PM

Te referi la asta: http://www.rctimer.c...37&productname=

Vad ca are in el o gramada de chestii. Spui ca e mai greu de programat?
0

#29 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 March 2013 - 09:09 AM

Vezi postareaPara, la 25 March 2013 - 11:33 PM, a spus:

...
Nu stiu ce elice iti permite frame-ul, dar o combinatie buna pe RCTimer e 4215 cu 12x3.8. Nu e foarte violent/sportiv/agil, ceea ce pentru un incepator nu-i rau, in schimb ofera timpi buni de zbor. Pe 4S... pe 3S n-am idee :)


Dar si mai sensibila la vant... tot 10" cu 8-900kv este cea mai echilibrata pentru orice situatie.

Mai greu de programat decat ce ?
De zburat zboara satisfacator in varianta minimala, fara gps si telemetrie, la 15 minute dupa ce l-ai conectat la calculator si incarcat softul, care, apropo, este setat pe default pentru elici de 10" si motoare de 850kv ;)
Daca vrei sa implementezi totul, navigatie, telemetrie, evident ca ai de citit o gramada, la toate variantele pe care le-ai alege.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#30 Useril este offline   cristirenault 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 15-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 26 March 2013 - 09:58 AM

AIOP mai greu de programat decat ArduFlyer. La situatia asta ma refeream.

Mai pe seara o sa ma apuc de verificat ce greutate are cadrul+restul componentelor inclusiv bateria, sa pun la socoteala si camera si sa vad daca ma incadrez la cat pot ridica motoarele.
Cam care e marja optima de + putere la motoare fata de greutatea jucariei?
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro