Modelism - RHC Forum: CNC Laser - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

CNC Laser Studiu

#31 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 June 2013 - 01:29 PM

Nu s-a aprins nimeni pentru observatiile tehnice facute de tine. Au fost pertinente si la obiect. Cel care le-a primit poate sa tina sau sa nu sa tina cont de ele, este problema lui.
Pe toata lumea a deranjat limbajul folosit de catre tine, care nu are nici o legatura cu "tehnica" sau cu maturitatea pe care ne laudam ca le avem.

Vezi postareamincof, la 09 June 2013 - 10:16 PM, a spus:

Bai prietene,
Daca tie nu-ti place sa ti se dea unele sfaturi, sau sa faca cineva o observatie, atunci nu mai sta pe forum.
...
N-ai insurubat suruburi tu cate cnc-uri am facut eu.
...


Am mai scos eu din mesaj, dar ajunge ce am citat.

Poate se intelege altfel, dar de regula cand ascund cate un mesaj de-al cuiva, incerc sa-i fac bine celui care l-a scris, nu sa-l avantajez pe cel caruia ii era destinat. Personal nu va cunosc pe nici unul, nu va stiu varstele si nici experienta. Si nici nu ma intereseaza sa le aflu. Imi este suficient ca vad pasiune si munca. Si din nefericire nici rezultatul nu ma intereseaza, ca nu depinde de mine si nici n-o sa-l pot schimba indiferent cate sfaturi sau exemple personale o sa dau. Fiecare face ce vrea, cum poate si cu ce poate. Nu stiu ce-si propune fiecare sa faca, nu are rost sa insist si sa schimb ce nu stiu.
Fiecare invata cel mai bine din propria experianta si indiferent ce spui pana nu se convinge singur nu se lasa. Cand o sa am timp o sa fac si eu niste observatii, dar strict legate de subiect.

Dupa cum discuti si daca te superi din atata lucru, probabil ca o sa ai o colaborare frumoasa doar cu cei care te cunosc si te accepta asa.
Vorbim.
Spor la treaba in continuare!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#32 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 16 June 2013 - 02:43 PM

Daca tu asa crezi asa sa faci si va iesi ca si CNC-ul tau de polistiren , (cel de pe Elforum)
Nu ma supar sa iau niste idei constructive de la tine , daca vad ceva bun ma inchin in fata ta ,(ca si in fata lui Gabril pe care il vad meserias si il respect , toata stima)
dar vad numai teori care uneori nu se inpaca cu practica si un singur cnc de polistiren facut (care se pare ca nu a functionat , ala era jucarie la specialitatea ta, )

Poate ai idei ascunse dar nu le sco-ti la iveala sa nu le fure cineva ,sau ai mai multe CNC-uri facute care poate au iesit mai bine sau mai rau , cine stie daca nu le vedem!

Fiecare mai are de invatat .

Acest proiect nu e copiat dupa cum zici , am studiat mai multe ca sa gasesc solutia constructive nu teoretica .
E simplu si economic sa pui bara de 12mm lunga de 2m si sa arunci pe ia niste rulmenti si fuli .Nu te-ai gandit constructive, ca sa faci cota de rulment la mijlocul barei trebuie strunjita toata bara.
Nu vad un strungar sa faca asemenea axa de diametrul de 12 mm lunga de 2m si cu cote de rulment , cote pentru fuli, numai daca nu respecti aceste cote si poate va iesi caruta nu cnc.
Eu pe acea axa am 6 rulmenti de sprijin cred ca destui . La mijloc e reductorul facut solid din care iese axul dublu sprijinit pe 2 rulmenti ,iar in capete intinzatoarele de curea fiecare ax ape 2 rulmenti , deci 6 mai mult ca suficient. Cuplajele sant de 6 Nm , la ce forte sant acolo nu vibreaza pentru ca in apropiere de cuplaj are lagar de sprijin .
Bara are 600 mm lungime si la lungimea asta nu vibreaza .

Fiecare fulie pentru curele este fixate pe ax prin canal de pana , nu prin surub de fixare metoda simpla folosita de altii.

Viteza pe axa Y unde sant acele cuplaje nu depaseste 400mm/sec , care va misca numai portalul fara alte forte , care sa intimpine rezistenta.

Viteza pe axa X unde culiseaza capul de taiere cu laser ajunge la gravare pana la 2000mm/sec.

Gravarea se face de-a lungul axei X la viteze mari in timp ce axa Y se misca foarte incet in functie de rezolutie si de calitatea care o vrei iar
taierea e la viteze mai mici in functie de puterea tubului pe care poti sa o reglezi si grosimea materialului de debitat.
0

#33 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 16 June 2013 - 03:06 PM

Daca tot ti legatura cu Gabi, ar trebui sa-l intrebi cum lucrez si ce masini fac, pentru ca el mai trece pe la mine din cand in cand.
Si lui i-am dat cateva sfaturi inainte sa ma cunoasca, s-a aprins un pic, dar a avut bunul simt sa spuna ok, unde se pricepe si nu unde nu se pricepe. Exact ca mine si ca altii.
Nu este o rusine sa gresesti, si dupa aia sa corectezi, este o rusine sa nu recunosti, si sa modifici pe ascuns.
Iar chestia cu strunjitul barii, nu-si are rostul. Pui rulmenti de 14, si faci bucsi pe bara.
Dar cateodata trebuie sa mai privesti si spatial, nu sa te opresti la diametrul de 12.
In rest, daca poti sa pui cea mai tare masina a ta facuta pana acum, cu cea mai slaba masina facuta de mine sa le masuram preciziile, si restul, este ok.
Restul vorbe.

Oricum spor la treaba.
0

#34 Useril este offline   ACS 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 01-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 16 June 2013 - 04:33 PM

Vezi postareamincof, la 16 June 2013 - 10:57 AM, a spus:

Presupun ca la mine se face aluzia.
Nu a zis nimeni ca nu va functiona.

Nu neaparat, dar poate te simti cu musca pe caciula de crezi ca la tine ma refer?
Eu sunt doar observator de pe margine, si parca la tine nu am vazut nici o lucrare facuta cu un CNC finalizat de tine, dar la teorie stam bine toti(asa e la romani).
Nu neg ca ai si lucrari finalizate dar nu se vad pe nicaieri, si pana la urma rezultatul conteaza, iar de perfectat ne perfectam cu toti pe parcurs ca nu s-a nascut nimeni invatat.
fanefane ne arata mereu ca poate si se perfectioneza continu, iar asta inseamna PROGRES.
O zi buna, si sa sti ca nu voi raspunde la provocari.

Aceasta postare a fost editata de ACS: 16 June 2013 - 04:35 PM

Optimisti construiesc avioane,pesimisti cumpara parasute.
0

#35 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 16 June 2013 - 08:39 PM

Vezi postareamincof, la 16 June 2013 - 10:57 AM, a spus:

Si daca ti tubul intr-o mana si capul in cealalta, poti sa lucrezi.

Ca tot a venit vorba:
http://blink.ucsd.ed...rs/effects.html
http://repairfaq.ece...am/lasersaf.htm
Eu zic ca e necesara si o rubrica cu protectia muncii. Toata lumea a vazut ce a patit Dark Vader fiindca se juca cu sabiutza aia cu laser !!! :rofl: (a chelit, respira greu, etc.)
Si inca o chestie : taieturile facute asa nu ies prea drepte...
0

#36 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 21 June 2013 - 09:14 PM

Mai am de invatat , nu e ca la Mach3 dar merge bine cu AWC 608C inpreuna cu Laser Cad care vine gratuit cu controlerul.
Mai urmeaza ultimele reglaje

http://youtu.be/ZGbWD_V5GxQ
0

#37 Useril este offline   ACS 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 01-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 23 June 2013 - 10:25 AM

Vezi postareafanefane, la 21 June 2013 - 09:14 PM, a spus:

Mai am de invatat , nu e ca la Mach3 dar merge bine cu AWC 608C inpreuna cu Laser Cad care vine gratuit cu controlerul.
Mai urmeaza ultimele reglaje

http://youtu.be/ZGbWD_V5GxQ

Felicitari! Nu stiu ce as putea spune mai mult, esti bun in ceea ce faci.
Optimisti construiesc avioane,pesimisti cumpara parasute.
0

#38 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 08 July 2013 - 07:03 PM

Multumiri pentru cei care mau incurajat dar si pentru ceilalti .

Probe cu axa de rotatie simpla , tipica pentru gravare .
La nevoie se poate schimba cu alta mai solida dar nu cred ca e nevoie
http://youtu.be/SXP6_00_Pus

Sa aveti spor in toate !
0

#39 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 08 July 2013 - 08:56 PM

felicitari, as putea sa pun pariu ca maxim la anul faci si una in 5 axe :)
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro