Modelism - RHC Forum: Bixler 2 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bixler 2 Kit

#61 Useril este offline   Florinelu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 982
  • Inregistrat: 04-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Militari
  • Interests:Da' ce nu ma intereseaza!

Postat 10 April 2013 - 01:26 PM

Sambata apar pe la CET, ti-l pot zbura / regla. Nu te astepta ca dupa ce a fost reglat si trimat sa stea agatat pe cer si sa nu mai fie nevoie deloc de interventia ta din bete, doar sa stai cu statia in brate. Nu ai cum, oricand poate adia un vanticel si sa fie nevoie sa compensezi usor.
Aa, nu te astepta la minuni din partea stabilizatorului, am vazut device-ul asta la cineva, acolo in piata (erai si tu pe acolo atunci dar paraiai cu masinuta, nu ai observat ce mesteream noi) nu este deloc ca in filme, nici vorba de activare si aterizare singur. Mai degraba intrare in limita garantata. In plus pe timpul zborului, datorita diferitelor conditii de zbor (vant de diferite intensitati) balansa de pe o parte pe alta datorita gainului prea mare. Mai mult o sa stai cu surubelnita pe el dacat o sa zbori (nu poti seta gainul in aer, din statie). Toate stabilizatoarele astea cu gyro sunt facute sa asigure o traiectorie ceva mai lina in conditii de turbulente sau sa contracareze miscarile bruste (chiar si pentru zbor 3D) dar asta nu inseamna neaparat ca sunt facute pentru incepatori. Dimpotriva, as zice ca te poate deruta si ca trebuie sa fi zburat ceva la viata ta ca sa il folosesti cu adevarat.
Nu vreau sa te dezamagesc ci doar sa te avertizez sa nu te increzi intr-o cutiuta ca iti va conduce avionul in locul tau pe timpul momentelor de panica :). (exista si cutiute care pot face asta dar nu asta pe care o ai tu).
Pana sambata verifica inca o data tijele servourilor daca totul este strans si la locul sau, mufele bine infipte in RX si sensul de deplasare al suprafetelor de comanda sa fie corect in functie de manevrarea sticurilor.

Aceasta postare a fost editata de Florinelu: 10 April 2013 - 01:29 PM

Cand eram mic, nu erau din astea... acum recuperez :)
0

#62 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 10 April 2013 - 08:02 PM

 Florinelu, la 10 April 2013 - 01:26 PM, a spus:

Sambata apar pe la CET, ti-l pot zbura / regla. Nu te astepta ca dupa ce a fost reglat si trimat sa stea agatat pe cer si sa nu mai fie nevoie deloc de interventia ta din bete, doar sa stai cu statia in brate. Nu ai cum, oricand poate adia un vanticel si sa fie nevoie sa compensezi usor.
Aa, nu te astepta la minuni din partea stabilizatorului, am vazut device-ul asta la cineva, acolo in piata (erai si tu pe acolo atunci dar paraiai cu masinuta, nu ai observat ce mesteream noi) nu este deloc ca in filme, nici vorba de activare si aterizare singur. Mai degraba intrare in limita garantata. In plus pe timpul zborului, datorita diferitelor conditii de zbor (vant de diferite intensitati) balansa de pe o parte pe alta datorita gainului prea mare. Mai mult o sa stai cu surubelnita pe el dacat o sa zbori (nu poti seta gainul in aer, din statie). Toate stabilizatoarele astea cu gyro sunt facute sa asigure o traiectorie ceva mai lina in conditii de turbulente sau sa contracareze miscarile bruste (chiar si pentru zbor 3D) dar asta nu inseamna neaparat ca sunt facute pentru incepatori. Dimpotriva, as zice ca te poate deruta si ca trebuie sa fi zburat ceva la viata ta ca sa il folosesti cu adevarat.
Nu vreau sa te dezamagesc ci doar sa te avertizez sa nu te increzi intr-o cutiuta ca iti va conduce avionul in locul tau pe timpul momentelor de panica :). (exista si cutiute care pot face asta dar nu asta pe care o ai tu).
Pana sambata verifica inca o data tijele servourilor daca totul este strans si la locul sau, mufele bine infipte in RX si sensul de deplasare al suprafetelor de comanda sa fie corect in functie de manevrarea sticurilor.


mai ales bixler-ul care e super stabil, nu prea are nevoie de stabilizator, poate unu montat pe un gimball pe care sa stea camera, sa stabilizeze camera. bixleru e gandit ca sa o ia spre sus cand urezi motoru sau il lasi pe dreptu. arunca cutia aia de stabilizare si zboara-l liber si la simt, la naiba e din epo cu ptin cyano si activator zbori din nou, doar sa tai motoru cand e ceva nasol....
Fly it, like you stole it!
0

#63 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 11 April 2013 - 08:00 PM

Sper sa nu fie nevoie prea curand de cyano ! ne vedem sambata la pista , vedem la care dintre ele ( in piata s-au pe camp ) ce'' misto'' ca avem de unde alege , pot spune ca sunt putini cei care se pot '' lauda '' cu asa ceva http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif
0

#64 Useril este offline   cioro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 30-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Crevedia

Postat 06 February 2014 - 10:49 AM

Si pana la urma a zburat sau nu? Mai e cineva care zboara Bixler2 sau trebuie musai sa ne luam toti ES2.
0

#65 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 07 February 2014 - 07:19 AM

 cioro, la 06 February 2014 - 10:49 AM, a spus:

Si pana la urma a zburat sau nu? Mai e cineva care zboara Bixler2 sau trebuie musai sa ne luam toti ES2.


A zburat , si la Cet si pe Litoralul romanesc, o frumusete , acum se bucura un alt coleg de el , sper sa se distreze macar pe jumatate pe cat m-am distrat eu
0

#66 Useril este offline   cioro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 30-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Crevedia

Postat 07 February 2014 - 10:22 AM

Merci pentru raspuns. Ma intereseaza si pe mine sa imi iau unul si mai am cateva intrebari.
Ce stabilizator ai luat pt el? Care e impresia generala se zboara mai usor cu el sau mai mult incurca?
Sunt pareri pe aici pe forum ca e facut din materiale de proasta calitate (comparativ cu ES2) ai avut probleme cand a fost nevoie sa il repari/lipesti? Ce adeziv ai folosit/recomanzi?
Cu ce motorizare/elice l-ai zburat? Ce recomanzi pentru un zbor mai domol (pentru incepatori)?
0

#67 Useril este offline   Lev 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 187
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2014 - 12:13 PM

Pentru un zbor mai domol zboara numai si numai cand nu bate vantul tare. Fie te scoli foarte devreme, cu noaptea in cap, fie seara. Eu am invatat sa zbor cu ES1 si nu m-am abtinut sa nu il zbor desi batea un vant ca la nebuni si mai se intampla sa fie si primavara, cand bate vantul mai tare la noi in Baragan.
Si zboara mai intai pe simulator, ajuta enorm de mult. Easy starul meu a scapat destul de intreg dupa primavara aceea.
Totusi un easy star 2 e mai ieftin si il iei direct de la noi, e mai simplu si mai rapid.
PS Eu dupa ce m-am chinuit ca nebunul sa il zbor primavara pe vanturi nesimtite cand a venit vara mi s-a parut o diferenta foarte mare, in sensul placut, ca sa nu mai spun ca l-am zburat la panta prima oara, a fost de 100 de ori mai placut, sau mai prinzi o termica si e asa de relaxant, sau la apus pe vant zero, e de vis. In primavara aceea mi se parea ca e imposibil de zburat relaxat, a fost un calvar. Primele mele 10 zboruri au fost cu vant la greu si nu era placut deloc, si nu m-am abtinut niciodata sa nu il zbor, desi era vant. Mereu ma amuz cand ma mai uit la filmarile cu primul meu zbor, acum vreo 4 ani, batea vantul asa tare incat nu se intelege mai nimic din sunet pe filmare ca se aud numai vajaieli de la vant, mai dadeam cu avionul de pamant, dar eu eram chitit pe zburat, sa zbor eu domne, ca de-asta mi-am luat easy star. )) Mai eram si cu permax-ul 400 cu perii. Doamne ce vremuri...

Aceasta postare a fost editata de Lev: 07 February 2014 - 12:16 PM

0

#68 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 10 March 2014 - 11:34 PM

Am toata stima pentru colegii de forum distribuitori Multiplex si care pot sa aduca EZ*2 la pretul de 295 de lei (asta face cam 90 USD, la multiplex-rc.de e 79 EUR), dar pentru un incepator cea mai buna varianta e Bixler 1.1 de la HobbyKing. In depozitul din Olanda kitul de Bixler 1.1 e cam 42-43 USD, varianta ARF e 61 USD iar transportul e cam 14-15 USD (si intr-o saptamina ai pachetul la usa). De diferenta de 15 USD poti sa iti iei un ESC si LiPo. Deci la acelasi pret iei un MPX EZ*2 "gol" (doar spuma) sau un Bixler 1.1 complet echipat. Avantajul la EasyStar e ca se mai gasesc ceva piese de schimb... dar cu un kit Bixler la mai putin de 1/2 de pret merita sa iei inca un kit de rezerva.
Si ajungem la problema calitatii. Sincer ... e cam pe acolo. Nu am termen de comparatie de la MPX direct (nu am cumparat EZ*2, am luat un kit de Bixler 1.1 si unul de Bixler 2... EasyStar am vazut pe camp la colegi) dar de la Multiplex am un Panda Sport. Sincer spuma de la Bixler mi se pare la fel de buna daca nu chiar mai buna (e mai neteda, mai "glossy", la MPX celulele de la Panda sunt mai denivelate, si cred ca si la EZ*2 e cam la fel) , dar MPX castiga la piesele marunte si de plastic. Si are in plus elicea plianta si care face toti banii...dar daca stii unde sa te uiti la HobbyKing cu 5 USD ai rezolvat si problema asta.
Dar trecand peste etapa "de inceput" daca vrei sa treci la un planor mai bun sau un alt fel de avion (un trainer cu ceva capacitati de acrobat..sau chiar un acrobat)... deja diferentele de pret se simt serios si la calitate. In primul rand nu gasesti un echivalent direct (da, stiu, Bixler e o "clona"). EasyGlider nu e acelasi lucru cu Phoenix 1600 sau Phoenix 2000... si la fel nu poti compara Funcub cu diverse trainere de anvergura 1200-1400, sau Acromaster/Parkmaster cu alte aeromodele acrobat de la HK.
De aceea pentru urmatoarele modele (EasyGlider, Funcub .. si de ce nu un Solius sau Cularis) voi "cotiza" la distribuitorul MPX din Romania. Dar vor avea tot electronica de la HK (motoare/servo/ESC) pentru ca cele de la MPX mi se par prea scumpe. Cu niste servo MG, motoare brushless cu pret decent, ESC-uri un pic supradimensionate si o elice echilibrata poti sa fii aproape sigur ca ai un set electronic ce nu te lasa balta cand ti-e lumea mai draga, si de diferenta de bani fata de electronica MPX iti iei niste "rezerve" (piese de schimb pentru spuma sau electronice).
Asta e situatia, e un hobby cam "scump", mai ales la inceput cand iti trebuie si statie si receptoare si baterii si incarcatoare si o multime de chestii marunte si care se aduna. Optiunea mea personala a fost sa iau doua kit-uri de Bixler in loc de un Easystar ... dar am preferat sa iau doua modele diferite (in ideea ca dupa ce trece perioada de "ucenicie" unul sa devina platforma FPV, fie Bixler 2 cu motor de 1300/1400 Kv si elice 7x5 /7x6 sau Bixler 1.1. cu motor de 1000/1100/1200 KV montat ceva mai sus si elice de 8x4/8x6 sau chiar 9x5 ... in orice caz un set mai de "cursa lunga").
0

#69 Useril este offline   cioro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 30-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Crevedia

Postat 11 March 2014 - 12:19 AM

@ ender67
Foarte interesanta prezentarea si cred ca e si foarte utila pentru cei care sunt nehotarati in alegerea primului model.
Eu am achizitionat un EZ*2 in ideea ca pot lua din tara piese de schimb caci oricum primul model nu are viata lunga.
Sunt constient ca este un hobby scump dar incerc sa nu grabesc lucrurile asa ca abia dupa ce o sa invat sa tin in aer un trainer o sa ma gandesc la planoare de 1000$, la FPV si la altele.
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro